Zlaté mince? Vydělat $ nebo ochránit?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Candy 30. 1. 2008 19:27

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jestli se někdo věnujete mincím, jestli jsou spíše nástroj pro chytré zabezpečení peněz, nebo jestli se na tom dá opravdu vydělávat.
Candy
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karel11 31. 1. 2008 12:02

nedostaly se ti do ruky poslední osobní finance? tam o tom vyšel článek. své zkušenosti ale nemám
Karel11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod WonDrak 31. 1. 2008 12:28

dá se na to i dlouhodobě vydělat, co jsem tak sledoval výroční mince ČNB, tak je prodává za 200, v jejich nominální hodnotě, ale pak většinou hned jejich cena letí nahoru. Ale je to různé dle motivu mince a počtu kusů v celé serii.
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 1. 2008 20:51

Na mincích lze vydělat (i prodělat) stejně jako na jakýchkoliv jiných sběratelských předmětech (známky, obrazy, tel. karty).

Vyžaduje to kromě toho, aby tomu člověk rozuměl i určitou dávku intuice (štěstí?). Mince stojí obvykle víc než zlatý slitek se stejným obsahem zlata.

To má výhodu i nevýhodu zároveň. Jejich cena není tak těsně spjata s cenou zlata (kromě "na váhu" mají i historickou/sběratelskou hodnotu) a tak se jich nemusí aktuální výkyvy tolik týkat. Na druhou stranu je obtížnější je za nějakou slušnou cenu prodat. Zlatý slitek od nějaké mezinárodně uznávané firmy lze prodat okamžitě (zastavárna/klenotnictví) se ztrátou nebo během několika dnů téměř beze ztráty (jsou vykupovány za cenu cca 5 % pod oficiální kurz zlata), vhodného kupce na minci (sbírku mincí) můžeš hledat i měsíce.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Candy 1. 2. 2008 09:42

To je dobrý, a je možné, aby sběratelská hodnota mince klesla?
Candy
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 2. 2008 18:52

Hlavní problém je určit, kolik je ta sběratelská hodnota. Jak se říká, hodnota každé věci je přesně tolik, kolik je za ní někdo ochoten zaplatit.
Existují sice různé katalogy kde lze příslušnou cenu najít, jenže ta reálná se od této obvykle liší. Často totiž ony katalogy vydávají ti, kdo s těmito předměty obchodují a záměrně tak cenu nadhodnocují, aby mohli prodat to, co mají sami skladem. Takže příslušné zboží velmi rádi za tuto cenu nabídnou, ale kdybyste chtěli, aby je od vás za tuto cenu sami koupili, tak se vám vysmějí -známý příprad třeba s telefonními kartami.
Další možností je nákup a prodej na aukcích, ale i tady je to podobné. Záleží na aktuální náladě, složení kupujících, atd.
Kdykoliv se můžou objevit nějaké "zapomenuté" mince a z rarity najednou udělají "masovku". Takže ano, v průměru sice bude cena spíše stoupat, ale u konkrétního kusu může jít dolů velmi pronikavě (zvláště, jestli je jeho hodnota o hodně vyšší než hodnota samotného kovu).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Candy 1. 2. 2008 22:14

Aha, no je mi to trochu jasný, asi bude nejednodužší nakupovat novější mince :) Děkuju za odpovědi.
Candy
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karel11 6. 2. 2008 12:00

náhodou jsem našel něco, co by tě mohlo zajímat :) . Pamětní zlatá mince Velké Losiny vydaná v 5/2006 (nominál 2,500) se prodává za:
http://aukro.cz/item305683795_velke_losiny_proof.html a evidentně je o ni zájem. Tomu říkám zhodnocení. :D
Karel11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MrAgreement 16. 3. 2008 18:02

--zhodnocení -- Karel11

Jo tak to je opravdu zhodnocení :idea:
MrAgreement
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků