Dohoda o provedení práce

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 20. 1. 2008 13:46

od zaměstnavatele A i B budete potřebovat "Potvrzení o vyplacené mzdě a sražených zálohách na dani z příjmů" ... na základě těchto papírů vyplníte daňové přiznání. A do 31. března jej musíte podat na FU :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas2008 23. 1. 2008 08:02

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Akorát bych ještě potřeboval vědět, jaká je pravděpodobnost, že se mi z této zálohové daně něco vrátí, a co se stane v případě, že přiznání nepodám. Hrozí nějaký postih?

Děkuji.
lukas2008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 23. 1. 2008 16:20

k té první otázce ... bohužel vlastníkem věštecké koule nejsem ... ale v praxi jsou zálohy situovány tak, že jsou vyšší než konečná platba (díky zaokrouhlení, slevě na manželku atd) ... takže asi vám něco vrátí ....

Pokud nepodáte daňové přiznání tak vám hrozí pokuta dle zákona o správě daní a poplatků ... a ta může být až 2 000 000 Kč :-) (v praxi samozřejmě bude nižší .... ale stejně) ... navíc proč nechávat státu svoje peníze?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 23. 1. 2008 17:17

někomu se vrátilo i pár tisíc korun...
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas2008 23. 1. 2008 19:56

Díky za odpovědi.
lukas2008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rosta12345 26. 1. 2008 10:31

Dobrý den
Potřeboval bych poradit ve věci společného zdanění manželů a to konkrétně v tom jak postupovat v případě kdy jsme s manželkou měli oba příjem na dohodu o provedení práce a to konkrétně:
Já jsem byl zaměstnán po celý rok u jednoho zaměstnavatele a mimo to jsem u jiné firmy měl dohodu o provedení práce za kterou mi byla stanovena odměna ve výši 5000 Kč ze které mi byla sražena daň 750Kč to jest 15%,předpokládám že toto již nemusím uvádět ve společném zdanění manželů.
Manželka v období kdy pobírala rodičovský příspěvek měla také dohodu o provedení práce kde ji ze mzdy nebyla stažena daň protože vypočtená zálohová daň u ní byla menší než 600 Kč jakožto uplatněná sleva na dani,jinak v průběhu roku již neměla žáden jiný zdanitelný příjem,předpokládám že manželka tento svůj příjem bude muset do společného zdanění manželů uvést.
Potřeboval bych tedy potvrdit jestli tato má úvaha je správná,v případě že by nebyla jak mám tedy správně postupovat?
rosta12345
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 14. 2. 2008 13:17

Chtěl bych se zeptat, zda je možné do DPP nepsat vůbec žádnou odměnu? Předem totiž neznám celkovou výši odměny ani hodinovou sazbu.

Potíž je, že předem netuším, zda budu mít zakázky za (příklad) 11.564 Kč, anebo třeba 86.541 Kč, nevím tedy, jak často budu zaměstnance potřebovat a kolik mu zaplatím.

Sám jsem OSVČ, chci angažovat externisty na DPP, ale nedokážu předem odhadnout odměnu, reálně ji budu znát až na konci prosince 2008...

Sjednaný rozsah práce: 150 hodin

Práce vykonávána nepravidelně od 1.3.2008 do 15.12.2008

P.S. podepisovat DPP na každou práci je velmi velmi nepraktické, protože obvykle jde o jednorázové drobné práce za 200-300 Kč, jen občas zakázka vyšplhá na tisícikoruny.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 16. 2. 2008 13:18

Ještě mě napadlo, připsat do DPP klauzuli "Zaměstnavatel může odměnu po projednání se zaměstnancem přiměřeně snížit nebo zvýšit v případě..."
A bude-li nutné vyplatit méně, nebo více. Pravda ale asi je, že by se nemohlo jednat o tisícikoruny, ale jen malá procenta navýšení.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod spynet 20. 2. 2008 15:20

Je možné se na FÚ přihlásit jen "k dani z příjmů jako plátce:
2. daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně" ?
A jde to přihlášení udělat jen na 2 měsíce (od 1.1.2008-29.2.2008)?
Jedná se mi jen o vyplacení jedné DPP za 5000,- Jiné zaměstnance nemám a mít nebudu.
Existuje nějaký jiný způsob, jak vyúčtovat 5000,- za vedení účetnictví projektu?
spynet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 20. 2. 2008 15:57

jde se přihlásit jenom na dva měsíce ... respektive se přihlásit a za dva měsíce zase odhlásit

pokud daná osoba nemá živnostenský list, tak DPP je nejrozumnější řešení :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Adule 27. 2. 2008 23:10

Dobry den, mam dotaz k dohode o provedeni prace. Momentalne jsem na materske, vloni jsem pracovala na 3 dohody o provedeni prace (pro 3 ruzne firmy). Jedna cely rok, druhe dve pul roku a navazovaly na sebe. Pri kazde jsem si vydelala 5000 Kc/mes, tj. 10 000 Kc/mes (za 2 dohody)- tj. celkem cca. 120 000 Kc. Prohlaseni jsem nikde nepodepsala, vzdy mi byla srazena srazkova dan.
1/ dodatecne prohlaseni podepsat nelze, ze?
2/ prijmy se nebudou teda zahrnovat do danoveho priznani??? tudiz muzeme uplatnit ve spolecnem zdaneni odcitatelnou polozku na manzelku?
3/letos mam zatim 2 dohody o provedeni prace, na kazdou si vydelam cca. 5000 Kc/mes a mozna uzavru jeste dalsi DPP (cca 2000 Kc/mes) - mam podepsat prohlaseni? a lze jen u jednoho ci u vic? a mam si nechat strhavat zalohovou ci srazkovou dan? co je vyhodnejsi???
4/ kdyz podepisu prohlaseni a budu mit zalohovou dan, tak to uvedu pristi rok v danovem priznani, ale manzel zaroven prijde o slevu na manzelku, ze???
co mam teda ted delat? diky moc
Adule
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yournam 13. 3. 2008 00:24

Dobrý den,

potřebuji sehnat externistu na psaní článků, uvažuji o DPP. Je možné s ním uzavřít DPP, i když mu ještě nebylo 18 let?

Děkuji!
yournam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 13. 3. 2008 08:10

Ano .... zaměstnat ho je možné od 15ti let a od dokončení povinné školní docházky :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 15. 5. 2008 10:16

Chtěl bych varovat všechny živnostníky před Dohodou o provedení práce, kteří by si chtěli najmout brigádníky na výpomoc. Stanete se rukojmími papírů, formulářů, tabulek, kalkulačky, protivných úředníků a nelogických zákonů s desítkami výjimek!

Vaše povinnosti plynoucí z DPP:

1. přihlásit se na FÚ - srážková a zálohová daň, tyto daně každý měsíc k 20. dni odvádět (pozor, jsou to dvě různé daně, na FÚ mi to slečny neřekly, a málem jsem měl průšvih, ještě že existuje toto fórum, kde mi poradili)

a) oficiální název srážkové daně: "daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně"
b) oficiální název zálohové daně: "daň z příjmů FO ze závislé činnosti a z funkčních požitků"

daně musíte sečíst dohromady za všechny brigádníky a platit každý měsíc do 20. dne, existují na to zvláštní dva účty u ČNB, rozlišují se podle předčíslí:

713-XXXXXXXXXX/0710 (sem platíte zálohovou daň)
7720-XXXXXXXXXX/0710 (sem platíte srážkovou daň)
Variabilní symbol: Vaše rodné číslo
Konstatntní symbol: 1148

za XXXXXXX si musíte doplnit číslo, které visí na nástěnce na vašem FÚ, v každém okrese je to jinak

Zatím jsem ještě nezjistil, jaké jsou pokuty za pozdní odeslání daně, ale raději platím včas.

Úředníků se na nic neptejte, nikdy nic neví! Nebo, aby se vás zbavili, něco řeknou, ale buď špatně, nebo jen část informace! Najděte si všechno, co potřebujete, na internetu!

2. Vyplňovat mzdové listy kvůli ČSSZ (kontrolují odpracované hodiny). Každý brigádník má svůj mzdový list. Předepsaný formulář neexistuje, na internetu jsou nějaké vzory, nebo si ho vytvořte v Excelu. Obsah mzdového listu je popsaný v zákoníku práce. Mzdové listy musíte schovávat 30 let (!), jinak prý dávají pokuty.

3. zaměstnanci posílat výplatní pásku (já to dělám emailem, zákon konkrétní formu nepředepisuje, ale už jsem narazil na brigádníky, kteří to chtěli poštou - posílám je do háje)

4. na konci roku vyplnit "Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků (25 5459 MFin 5459 - vzor č. 13)" + "Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů fyzických osob (25 5466 MFin 5466 - vzor č. 10)" (blbější formuláře jsem ještě neviděl)

5. na konci roku vyplňovat "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti pro zdaňovací období 2008 (25 5460 MFin 5460 - vzor č. 16)", aby si zaměstnanec mohl FÚ požádat o vrácení daně (nic jsem z toho nepochopil, tak podepisuju prázdný formulář a zaměstnanec ať si to vyplní sám), pokud narazíte na zaměstnance prudiče, bude to po vás chtít vyplňovat každý měsíc, ačkoli na FÚ se ten papír nosí jen na konci roku

6. vnutíte brigádníkovi růžové "Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob" (25 5457 MFin 5457 - vzor č. 18)", protože sami o jeho existenci vesměs vůbec nevědí

Kalkulačka v ruce

A to není všechno, legrace teprve nastane, až začnete vypočítávat odměny, protože:

1. podepsal Prohlášení:
- odvádíte zálohovou daň

2. nepodepsal Prohlášení:
- u odměn do 5000 Kč odvádíte srážkovou daň, o odměn od 5001 Kč zálohovou daň

Výpočet srážkové daně:
- odměna se nezaokrouhluje, zůstává tak jak je, ale výsledná daň se zaokrouhlí na celé koruny dolů
př. odměna 366 Kč, daň.základ 366 Kč, daň 54 Kč, brigádník dostane 312 Kč
ALE! pokud podepsal Prohlášení, dostane 366 Kč, protože díky slevě na poplatníka (2070 Kč) nemusí platit do této výše daně

Výpočet zálohové daně:
- odměna se zaokrouhlí na stokoruny nahoru!!!! a výsledná daň se zaokrouhlí na celé koruny dolů
př. odměna 11.455 Kč, daň.základ 11.500 Kč, daň 1725 Kč, brigádník dostane 9730 Kč čistého
ALE! pokud podepsal Prohlášení, dostane 11455 Kč, protože díky slevě na poplatníka (2070 Kč) nemusí platit do této výše daně


Po tomhle všem si začnete připadat jako úředník, a ne jako podnikatel :(

Takže já všechny svoje brigádníky, co si vydělají aspoň 10k nutím k přechodu na ŽL. Sice musí začít platit zálohy 3052 Kč měsíčně, ale to už není moje starost.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 15. 5. 2008 10:59

Zapomněl jsem dodat:

1. pokud je pracovník student, musí dodat potvrzení o studiu a vy uplatňujete další slevu ve výši 335 Kč.
Shrnuto, když pracovníkovi dáte čistého 16032 Kč, vyplácíte celou částku, protože díky slevám neplatí žádné daně.

2. pokud je pracovník občan EU, všechna pravidla platí i pro něj, avšak musíte na Úřad práce (v okrese, kde pro váš pracovník práci vykonává!) zaslat formulář Informace o nástupu občana EU, týká se samozřejmě i Slováků. Žádný poplatek se za to neplatí, ale pokud nástup neoznámíte, dávají pokuty.

Ten občan EU ale musí mít v ČR nějakou adresu, nejde zaměstnat na DPP třeba Belgičana, který žije v Paříži a v Česku nikdy nebyl :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků