Skutečně účinné investice do tepelných úspor

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod misaan 1. 2. 2013 12:51

Za 20tis mi srovnali zahradu, odvezli bordel a jíl a vykopali bazén :-)) No vím, že to je řadově levnější, tak jsem něco střelil.. a přestřelil.. V tom případě i ten můj tip návratnosti do 9 let půjde níž. A věřím tvým 6,5 rokům. S tím plynem jsem to měl ale složitější než ty.. u mě to bylo nerealizovatelné, pokud jsem nechtěl mít na zahradě zásobník velikosti minibusu.

A jaký teda byl cenový rozdíl mezi vzduch-voda a zeme-voda co mas ty? Jaká návratnost? U mě to byl rozdíl přes 60 let. Pokud se započte i klima a ohřev vody v bazénu tak řekněme okol 40. (to jsem už nepočítal, tipuji)

Kolik m2 topné plochy a jaké máš tepelné ztráty ať si uděláme obraz o tvé návratnosti. Taky jestli se podělíš spotřebou energie. Jinak Po roce 2008 to šlo brutálně dolů. A to všechno. 2007 jsem kupoval yarise a za 2 roky se nový s tou samu výbavou prodával za polovinu.. Tepelné čerpadlo provozuji od konce roku 2007, a má najeto 12.572 hodin
misaan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Modrooky Miki 1. 2. 2013 20:13

rozdil byl Vz-Vo Ze-Vo byl myslim 60 tis. musel bych to dohledat v nabidkovych cenach. Ale o Vz-Vo jsem neuvazoval, protoze me bylo receno, ze pri -17°C a vice uz to nestiha, krom toho, mam barak u vody, a rikali me, ze diky vyssi vlhkosti by se casteji a rychleji tvorila namraza... takze jsem po tom ani dal nepatral a rovnou bral Ze-Vo.
Spotrebu a vse co jsi chtel dodam - ale musim nejdriv dohledat :)
Modrooky Miki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sniper76 3. 2. 2013 16:22

misaan píše://edit pro Snipera: No slíbil jsem ,že zjistím TZ, ale nemůžu dohledat projekt. Ale když mám čerpadlo s výkonem 9,1kW s dotopem to dělá 12kW bude to okolo těchto hodnot na 300m2. 5 lidí. A spotřebuji jak jsem uvedl cca 1.000kWh VT a 9.500kWh NTJak si na tom ty? kolik lidí? Soudím dle té luxusní spotřeby ve VT, že vás asi moc nebude..

No ta VT je u mne malá asi proto, že je jen dvě hodiny denně v době 00.00-01.00 a 06.00-07.00
V té době u nás nikdo nevaří ani nepere jen občas konvice na ranní kávu.
Já mám podlahové topení které mi v přízemí topí celodenně na 23°C. V 1NP kde jsou ložnice a pokojíky dětí , mi podlahové topení jede naplno mezi 10:00 a 14:00 hod aby podlaha nebyla úplně ledová, když se děti vrátí domů ze školy a školky. Časem, až si děti přenesou hračky definitivně z přízemí jim tam budu topit více. Dnes tam mám průměr 19°C.
Mám teplovzdušný krb ve kterém spálím 0,8m3 březového dříví za zimu. Takže v součtu jen pro legraci.
V domě jsme 4 ale protože nedělám žádný útlum je prakticky jedno kolik nás tam je. V létě je denní spotřeba 10kWh denně (ČOV - 1,5kWh, myčka, pračka - obojí 1x denně, lednice a ohřev TUV + ostatní blbosti). Plyn ani solární panely nemám.
Dům má zastavěnou plochu 150m2, v přízení garáž 30m2. Vytápěná plocha 215m2. TZ domu při -15°C a vnitřní 21°C je 4,9kW. Zatepleno EPS 200mm. okna trojsklo průměrné kvality, vata ve stropě 320-460mm. Největší chybou je absence rekuperace a pouze 120mm EPS v podlaze v přízemí.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod S474N 3. 2. 2013 17:11

sniper76: jakou mas vubec skladbu zdi, kdyz tam mas 20cm EPS?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sniper76 3. 2. 2013 19:25

S474N píše:sniper76: jakou mas vubec skladbu zdi, kdyz tam mas 20cm EPS?

Heluz P+D 30cm + 20cm EPS , garáž 24,5cm P+D, a jen 10cm EPS. Základy 10cm perimetr
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod misaan 3. 2. 2013 20:50

Jo tak já mám VT řízený na dálku a každý měsíc jinak, ale nijak to už nesleduju. Nemá cenu to zohledňovat při zapínání třeba pračky. Je pravda, že nám tu běží hodně elektroniky a mám o fous více m2, ale předpokládal bych, že budu mít spotřebu na úrovni tebe. Přece jen:

Heluz má tepelný odpor R jen 1,88 m2K/W + 20cm EPS má cca 5 m2K/W. Dohromady cca R=6,88 m2K/W! (možná jsem vygooglil špatné hodnoty, resp. pro jiný typ cihel)
Já mám cihly Porotherm 44 SI, které samy o sobě mají 4,03 m2K/W + 10cm vaty(R=2,5m2K/W) a odvětrávanou tepelně izolační fasádu novabrick therm (U=0,091 tedy přepočtené R asi 10,89m2K/W). V součtu teda R=17,5m2K/W.
Střechu tam je to jasné, já mám 15cm XPS(R=3,75) ty mas při 400mm R=10. Jako mi to bylo jasné, že ta střecha není OK, ale nebyly peníze, proto jsem později dodatečně zateplil 15cm vaty(cca R=3,75) + hliníková hydroizolační folie(R=1,31) a jsem na nějakých 8,81m2K/W.
Okna mám horší. Obyčejnější 5 komorová 3 skla. Vyýtěpní bych měl mít efektivnější. Předpokládal bych tedy, že budu mít nižší spotřebu nebo aspoň stejnou :-(
Jinak podlahy máš z čeho? Já kdybch dával do podlahy jen 19°C tak si moc nezatopím. Řádově mi tam chodí kolem 30°C.To je dost klíčový údaj si myslím, který mi zvyšuje spotřebu. Dnes jsem měl cílovou teplotu na TČ 28,3°C(teď jsem se byl dívat, a to už je čerpadlo v nočním režimu, takže přes den jsem dával do podlah určitě víc)

Proč si zmínil rekuperaci? Kvůli větrání nebo vlhkosti? Já mám dlouhodobě vlhkost lehce pod 30%(teda kromě garáže a koupelny) a jsme tady z toho všichni nemocní.. Přičítám to té odvětrávané fasádě, teď přes zimu nevětráme skoro vůbec! A pořizujeme zeleň jak diví a´t se nám zvedne vzdušná vlhkost :-!
misaan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sniper76 4. 2. 2013 06:45

misaan píše:Proč si zmínil rekuperaci?

S vlhkostí problém nemám. Větráním prostě dochází k únikům tepla a rekuperace je omezuje.
misaan píše:Já kdybch dával do podlahy jen 19°C tak si moc nezatopím.

To já taky ne. Manželku nezajímá teplota topné vody, ale teplota v místnosti. No a tam těch 23 respektive 19. Nyní, průměr venkovní teploty za 24hod. je 0°C, teplota topné vody 29°C.
misaan píše:Jinak podlahy máš z čeho?

Plovoucí laminát v obytných místnostech. Chodby, WC, Koupelny - dlažba.
misaan píše: hliníková hydroizolační folie(R=1,31)

Tato hodnota mě trošku zaráží. Chápu to tak, že je umístěna pod SDK? Není pak její reflexní schopnost (izoluje jen proti sálání?)dost omezená?
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod misaan 4. 2. 2013 08:36

Už tě chápu, jsem si říkal, že by dřevo tak izolovalo.. Já mám v místnostech nad 22°C snad kromě pracovny(20°C a koupelny 24°C). A dnes po ránu šlo do podlahy 28,4°C při venkovní teplotě 0,6°C.

Folie je nad SDK. Pak 3cm mezera, kamená vata, znovu sdk/OSB(pod půdou), polystyren a střešní tašky. Některé věci dělaly 2x. Určite v místnostech pod střechou bylo léto snesitelnější(fancoily neběžely nonstop).. Teď v zimě mi to přijde srovnatelné, ale uvidím až po zimě kolik spálim elektřiny. Jediné co vím jistě, tak jsem si odrušil wifi a signál na mobily :roll:

Obrázek
misaan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SocPredator 4. 2. 2013 08:57

Jak už jsem tu psal dřív, není to snadné srovnávat. Hodně "práce" proti porovnávání udělají i maličkosti. Ale co bych určitě řešil je: nadmořská výška a pak třeba vliv větru. Vliv manželky už někdo zmínil :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 4. 2. 2013 09:44

Tak ono hlavne nucene vetrani je zaklad, preci jenom koncentrace CO2 v kombinaci s fungovanim uvnitr. V kombinaci s rekuperaci znacka ideal.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Inev 4. 2. 2013 15:53

misaan píše:...odvětrávanou tepelně izolační fasádu novabrick therm (U=0,091 tedy přepočtené R asi 10,89m2K/W). V součtu teda R=17,5m2K/W......
Já mám dlouhodobě vlhkost lehce pod 30%(teda kromě garáže a koupelny) a jsme tady z toho všichni nemocní.. Přičítám to té odvětrávané fasádě, teď přes zimu nevětráme skoro vůbec! A pořizujeme zeleň jak diví a´t se nám zvedne vzdušná vlhkost :-!


Novabrick a R skoro 11 ???? To je nějaký dost veliký překlep ne? A když je to navíc odvětrávané, tak to snad ani neizoluje, ne?

Dlohodobá vlhkost pod 30% je špatně. Chce to zvýšit. A rozhodně s tím nemá ta odvětrávaná fasáda nic společného. Přetápíte. A nevětrat celou zimu je další chyba. To si jako myslíte, že se Vám přes fasádu vyvětrá dům?

-- 4. 2. 2013 16:00 --

misaan píše: Nakonec jsem jen v místnostech pod střechou mezi krokve dal 150mm vaty + provedl parotěsnou izolaci Dape typ ABA (prý vydá až za 70mm polystyrenu)


Konzutoval jsi toto vylepšení tvé stávající konstrukce s nějakých rozumným stavařem? Spočítal ti někdo bilanci vodních par v konstrukci?
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod S474N 4. 2. 2013 16:54

Inev: ne, ale aspon se mu pres ten hlinik nenapoji mimozemstani do mozku :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sniper76 4. 2. 2013 21:27

Inev píše:odvětrávané, tak to snad ani neizoluje, ne?

Nebyl bych tak radikální :pozor

misaan píše:Folie je nad SDK. Pak 3cm mezera, kamená vata, znovu sdk/OSB(pod půdou), polystyren a střešní tašky. Některé věci dělaly 2x. Určite v místnostech pod střechou bylo léto snesitelnější(fancoily neběžely nonstop).. Teď v zimě mi to přijde srovnatelné, ale uvidím až po zimě kolik spálim elektřiny. Jediné co vím jistě, tak jsem si odrušil wifi a signál na mobily

Múžeš mi prosím vysvětlit jak se docílí R=1 u alobalu?
Proti přenosu tepla vedením to asi fungovat nebude no a sálání pod SDK? :hm
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod S474N 17. 6. 2013 19:51

A k tomu tepelnemu cerpadlu si prisel presne jak? Co kdybys zkusil vic popsat stavajici situaci reseni vytapeni?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků