Krach EU a USA a dopad na ČR?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mikcik 4. 11. 2013 22:26

Kdyby skutečně eurozona nebo EU krachla (co si pod tím přesně představit nevím, například zrušení eura, zavedení "alternativního" eura k tomu stávajícímu, návrat k národním měnám atd.), jak to předpovídají někteří analytici, tak jaký dopad by to přesně mělo na ČR a především potom na českou korunu?
Případně kdyby probíhal mohutný tisk nových eur (z ničeho) a došlo k obrovské inflaci eura, jaký dopad to reálně bude mít na českou korunu (posílí, oslabí)?

Stejně tak co by se stalo kdyby dolar rychle ztratil na hodnotě a přišel o statut světové rezervní měny, jaký vliv by to mělo na českou korunu a ovlivnilo by to nějak vklady na českých účtech v CZK?

Něco málo o této problematice snad vím, ale všemu nerozumím a určitě si neuvědomuju všechny souvislosti, proto se ptám. Mít v jednom z těchto případů větší hotovost na bankovním účtě předpokládám není dobrý nápad a v těchto případech by bylo lepší to mít vraženo do nějakých "hard assets"? (nemovitosti, zlato atd.)
mikcik
Diskutér

Odeslat příspěvekod brzdil987 5. 11. 2013 16:09

EU stejne jako vsechny aliance, svazky, kralovstvi apod. padne, tak nechapu proc chce nekdo prijmout euro a dotovat nemakacenka z jiznich zemi. Uz tak se nam se*ou do hospodarstvi.
brzdil987
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 5. 11. 2013 19:52

Spíše mít měsíční životní náklady doma v hotovosti
PetrAsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod origenes 6. 11. 2013 08:58

najděte si na webu archívu ČT pořad M. Ebena "Na plovárně s ...", kde je host Tomáš Sedláček. Kromě toho, že to bylo zajímavé, tak se okrajově dotýká i bankrotu. Sice ne EU, ale státu. Pro představu stačí.
origenes
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TTT666 6. 11. 2013 10:10

Sedláčka bych zrovna za velkého ekonoma nebral, ale pro náhled do ekonomie populárně zábavnou formou vhodný je.)))
TTT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod origenes 6. 11. 2013 11:02

Nejsem si úplně jistý, že by například Krugman nebo Sims k Ebenovi došel. A pokud došel, tak zda bychom jeho výklad pochopili. Sedláček jde trochu jinou cestou (jak říká "kecací") než tradiční matematickou. Nicméně populárně zábavný náhled umí dobře a pro 99 % obyvatel tohoto státu je to dostačující, protože i tak dobrých 70 % lidí nechápe, co vlastně říká.
origenes
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 6. 11. 2013 11:22

Ono je to vidět už teď: pokud má EUR nebo USD problémy, tak dopad na českou měnu (a ekonomiku) je ještě mnohem silnější.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod mariner 6. 11. 2013 12:51

Kdybych se vrátil k původní otázce mikcika: řekl bych, že v případě takto závažných negativních událostí by česká koruna razantně oslabovala. Vystrašení investoři by těžko chtěli mít aktiva v měně nějakého obskurního státečku, o kterém není vůbec jisté, kdy bude mít nějakou funkční vládu.

Co se týká bankrotu státu, tak to se dá nastudovat v historii. Nedávno třeba Řecko (oficiálně ne, ale prakticky ano), Island, Argentina, Rusko...
mariner
Diskutér

Odeslat příspěvekod origenes 6. 11. 2013 14:28

Zkusil bych se na to podívat i z pohledu vlivu na vývoz ČR. Krach EU či USA by jistě těžce utlumil spotřebu v daných státech. Vzhledem k tomu, že ČR vyváží přes 82 % svých výrobků do EU28 (z toho SRN cca 32 %) a do USA ani ne 3 %, tak by to dost zamávalo s vývozem ČR. Takže pro koho vyrábět, když se paralizovalo 85 % trhu? Co s lidmi ve fabrikách, které nemají odbyt? Co jejich nesplácené hypotéky? Co na to banky, že jim lidé ty hypotéky nesplácí? Ustojí to banky finančně, že nemají z čeho žít, z čeho půjčovat a komu půjčovat? Ustojí to celý finanční sektor? Pokud ne, tak co bude s úspory lidí, které jsou v bankách? A tak dále ... Existuje zajímavá kniha o dopadech krachu USA na lidi i na vybrané státy - Den, kdy došly prachy. Zkuste si ji přečíst.
origenes
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikcik 6. 11. 2013 19:00

Díky za tipy (ten pořad a kniha) podívám se na to.

Krach eurozony by tedy byl pro ČR horší až daleko horší než by byl krach ameriky/amerického dolaru, tak to chápu z toho vašeho textu... Takže peníze na bankovním účtu by asi opravdu nebyly zrovna to pravé...

Co ale tedy ta amerika, že jen 3% CR exportu jdou do ameriky to jsem nevěděl, na druhou stranu CNB drží asi dolary jako většinovou měnu v rámci devizových rezerv...? Pokud by tedy dolar "padl" nebo došlo k jeho masivní inflaci jak to ovlivní především korunové vklady na ČR bankovních účtech, jsou nějakým způsobem ohroženy, mohl by to někdo načrtnout? (podobně jako uživatel origenes u krachu eura)? Je např. nějaké česká banka dcerou nějaké velké americké banky a tudíž mohl by krach dolaru ohrozit vklady především u této banky atd.?
mikcik
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků