Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ripper6 2. 12. 2022 21:29

aaischa píše:v 19 letech koupil sice ošklivý a ne moc hezký domek na vesnici a dojížděl autem do Prahy
v nájmu jsem bydlel cca 7 měsíců za celý život,

To respekt za toto tvoje uvedomeni, v 19 letech jsem opravdu mel jine starosti :D
Jenze dojizdet bych fakt takto nechtel, rad jsem v centru deni a ne dojizdet dlouho do prace.
Me se zda o certech, kdyz mam dojizdet do prace cca 14min po Praze :)

-- 2. 12. 2022 21:33 --

vpe píše:Ve většině smluv i na dobu určitou je výpověďní doba a třeba i jen 1 měsíc …
Je to daný tím, že pronajímá kde jaký chuj, co má občanku, byt zdědil, smlouvu stáhl z netu.

Tohle je zase moc. Pokud radne plati a je proveren treba 1 rok, tak by mel mit moznost a melo by to byt nejak regulovane aby mohl bydlet delsi dobu treba 5 let a ne aby mel batoh u dveri.
Potom se neni cemu divit, ze vychazi clanky, kdy mlady architekt predelal dodavku za 300 000czk a ze nejlepsi je cestovat a ze byt vlastne uz nepotrebuji. Taky aby jo, najem je napaleny, s batohem stejne bude muset brzo pryc a cena bytu je takova ze i s milionem to bude malo aby to koupil :roll:

-- 2. 12. 2022 21:48 --

octaviampi píše:Být pronajímatelem je nejisté a nepříjemné, protože nikdy nevíš, jestli nájemník nepřestane platit, dělat binec, a nebo si nevzpomene, že chce teď cestovat a tak je potřeba hledat jiného.
Jako vždycky je to o lidech. Jsou slušní i neslušní na obou stranách. Teď jsou pořád výrazně víc chráněni nájemníci a to je důvod krátkodobých smluv. Zkus se podívat, kdy jde člověka vyhodit pro neplacení.

Tak to prave resi prodej smluv za tzv odstupne. Kdy majitel nabidne byty ale za tzv odstupne (300 tisic, 500 000czk) a udela smlouvy dle zakona 40/1964 a § 711 na dobu neurcitou :)
Ziskaj tim celkem slusne lidi, kteri se k bytu chovaji vic jako k vlastnimu, pocitaj ze tam budou dlouho a nedelaj problemy. Navic zaplatili celkem sumu, takze penize celkem maj.

Jen po letech se majitel desne divi, ze muze zvysovat najemne o 20% za tri roky. Nejradsi by chtel smlouvu na dobu urcitou dle noveho zakoniku 89/2012 Sb a §3074, kdy to snazi podstrcit pod zaminkou sjednani prav a povinnosti. Nemel to nabizet pokud mu to vadi.
Tu a tam i dnes tyto nabidky vidim. Ptal jsem se na to pravnika a rikal me, ze proste potrebuje i dnes nekdo vetsi balik penez, tak to proste umozni a tu smlouvu da.
Najemnik je spokojen, plati pak najemne treba 5000czk mesicne, takze to nema drahy, uplati to, majitel dostava jiste penize kazdy mesic. Samozrejme pak to muze vyjit pomerne vyhodne pro najemnika, kdyz se to neresi a zjisti se to treba az v dobe krize a ejhle ten najem proste zvysit a napalit nejde, co s tim :hm

U neplaceni ti nevim, pokud neplati tak minimalne pres soud vyhodit muze. Ptal jsem se na toto taky pravnika, ze po internech se pise, ze se muzu klidne v najemnim byte dle zakona 40/1964 a § 711 a nove prebirajiciho zakona 89/2012 Sb a §3074 s dobou neurcitou, v danem byte zabetonovat. Rikal ze najemnika z toho dostat lze, ze to neni uplne pravda, ale samozrejme ze on jako pravnik mu to muze pomoci natahnout aby majitel s tim mel dlouhe tahani ;-)
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod yowie 20. 12. 2022 11:36

jj, bohužel nedávno jsem měl první špatnou zkušenost s nájemníkem. Byt pronajímaný po pokojích, já borce brát nechtěl, hlásila se mi holka, co dodělávala VŠ a už pracovala v Amazonu, ale druhý spolubydlící z toho bytu trval na borcovi. Hned druhý nájem poslal jen půlku, tak jsem se ho ptal, co se děje mailem. Odpověď žádná...

Tak jsem zapojil fantazii a začal vyhrožovat revizí elektřiny, klasika hliník a jestli dopadne špatně, tak smůla borci, nemůžu vás nechat uhořet v oblouku, vypne se elektřina. Na to utekl ten první borec, co si vybral toho druhého. Ten se držel. Bylo to nějaký grafik, IČař, pracoval tak 1 den v týdnu, jinak chodil po lese a nedělal nic. Nechtěl ani mluvit, nic prostě. Tak jsem tam přijel a ať táhne, načež on, že bych měl dodržovat smlouvy. Na to jsem se ho zeptal, jestli on dodržuje smlouvy a má zaplacený nájem...

Platit se mu nechtělo, ale naštěstí měl moc krásné webovky, kde mimo jiné byly zmíněny i desítky firem, pro které někdy předtím pracoval. Tak jsem mu navrhl, že je obepíšu všechny s prosbou o pár korun, že jejich "obchodní partner" nemá na nájem studentského pokoje a místo práce chodí po lese hulit špeky a asi jako zdravý a dospělý muž chce, aby ho někdo živil...

To ho poněkud překvapilo, takže vše doplatil a nakonec vypadnul, ale stálo mě to tolik času, že už taková jelita nechci potkávat. Byt rekonstruuji a bude se pronajímat přes správcovskou firmu, abych já měl své jisté a co nejmíň práce s tím, max. nějaké telefony a maily. Taky se pak jedná o podnájem, čili podstatně větší smluvní volnost a rychlejší možnost takový problém vyřešit.

Na jednu stranu chápu slušné nájemníky, že chtějí jistotu, to je jasné, ale potkat 40leté nefachčenko, které by chtělo, aby ho někdo živil. Proboha co to je? Odešel na ubytovnu někam, na víc asi neměl, tak snad se tam mezi těmi dělníky zamyslí sám nad sebou.... Ale vyděsilo mě to, že někdo vůbec může žít s představou, že nebude nic dělat a někdo jiný, kdo pracuje od rána do večera, ho bude živit... Kde to jsme?
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod yndezit 20. 12. 2022 12:11

Vítej v realitě :D
A to je v Praze?
Jinak statisticky tě to potkat muselo, určitá část lidí taková je, a jiná nebude.
Obranou je kauce, případně podnájemní smlouva, proklepnutí při pohovoru.
Jinak sdílené byty ať si pronajme jeden, a ručí za ostatní. Ovšem poptávka je dnes taková, že není třeba se uchylovat k těmto problematickým pronájmům.
Doporučuji ukrajince. Ti makají, mají peníze a nemají čas na flákání.
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 20. 12. 2022 12:27

yowie: grafik, no to je drsny! Tam bych cekal spis ze zminis nejakyho hocha co pracuje v Tescu nebo Amazonu a ze mu zaplatili malo :D
Je to pruser, pro lidi co jsou radne platici jako treba ja, protoze takovej clovek kdyz pak nekde neco bude shanet tak ma problem. Holka taky neni zaruka, protoze i ty co poznam maj dost problemu. Treba z fastfoodu, vim jak kamoska byla na stiru a musela ruzne pujcovat penize.

yndezit: proc by nebylo i jine reseni? Tak proste co predem chtit balik penez?
Treba ze by dal smlouvu na dobu neurcitou ale s tim ze zaplati 400 000czk? :)
Moje zkusenost je, ze takovy kdyz pridaj na dum, vic si to tam vazi, plati min nez je beznej trzni najem. Majitel ma jistotu, ze ma vic bonitni lidi a ze kazdej mesic klidne i 20 let prijdou penize na ucet ;)

-- 20. 12. 2022 12:29 --

yndezit píše:Doporučuji ukrajince. Ti makají, mají peníze a nemají čas na flákání.

Jasne aby CR byla Ukrajina, to fakt lepsi uz doporucit nemuzes :shock:
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod yowie 20. 12. 2022 13:08

yndezit: jj,Praha. Já ho brát nechtěl, ale ukecal mě druhej nájemník. Sranda je, že ještě držkoval, jak je byt starý atp., jako by měl na něco lepšího, než na ubytovnu... :-)

Kauci jsem měl, a paradoxně na druhou stranu to byl nejpořádnější nájemník, jaký tam kdy byl, jak nedělal nic, tam měl spousty času.

Samozřejmě teď se byt rekonstruuje, úplně komplet, zůstanou jen některé dveře a okna, jinak všechno nové, takže se opraží nájem a ty individua se odfiltrují i cenou. Navíc to bude dělat už správcovská firma a ne já. Chtěl jsem si to vyzkoušet, jak fungují. Taky už to nebude po pokojích, ale celý byt.

Stejně to byl idiot. Nabral jsem ho v době, kdy začínala válka na Ukrajině. Nájem měl pod 7k. Touhle dobou už obdobný pokoj bude tak kolem 9k a kdyby s ním nebyly problémy, mohl tam stále být za těch necelých 7k. Ale když je někdo idiot, tak prostě ať si je na ubytovně, nebo někde platí daleko víc, než musel... Potrestal se sám.

Jinak uvidíme, koho tam ta firma vezme, ani Ukrajincům bych se nebránil, taky na ně slyším docela dobré ohlasy.

ripper6: Asi mu chyběla jako IČařovi pevná ruka nějakého manažera. Nedokázal se sám ukočírovat a donutit se pracovat. Jinak asi ani není potřeba nějaké statisíce dávat. Já myslím, že ani není problém to, že se točí smlouvy na dobu určitou. Já jako pronajímatel si nedokážu představit, proč bych vyhazoval někoho, kdo nedělá bordel, nedemoluje byt a platí, když je tohle splněno, tak každý pronajímatel je naopak rád, že to šlape a nemusí hledat nikoho jiného, takže dle mě docela velká záruka pro nájemníka i na mnoho let dopředu, pomineme-li třeba nutnost rekonstrukce. Teď po rekonstrukci, já bych byl nejraději, kdyby tam byla jedna rodina klidně 20 let.

Jen bohužel, nájemník z podstaty věci tedy někdo, kdo si nedokázal obstarat bydlení, je často malá rybička mrskající se na dně kapitalismu. Zdaleka ne všichni, ale narazit na někoho takového s vědomím, že zákon chrání jeho a ne tebe, to je fakt šílené. Jakoby ti domů přišel zloděj, vzal si co chce a je to v pořádku. Vlastně trochu jako za socíku, když takhle soudruzi z družstva chodili po statcích vzít si, co zrovna potřebovali...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod yndezit 20. 12. 2022 14:38

ripper6 píše:Jasne aby CR byla Ukrajina, to fakt lepsi uz doporucit nemuzes :shock:

Pozdě, už je. A nic s tím neuděláš.

Problém jak odfiltrovat nemakačenka, cikány, Indy a white trash je celkem široká tematika, a vyšší kauce je obecně dobrý přístup, ale ne neprůstřelný.

Jinak za neprůchozí pokoj dnes 10-12k je běžné. Nicméně jakákoli velikost se pronajme v řádu hodin.

Jestli bude byt po rekonstrukci, pronajme se hned i cizincům ze západu, to není problém.

Takže bych do toho ani správcovskou firmu netahal, zvlášť teď, když bude byt bez potřeb opravy. Navíc správci nemusí být dobří, taky už jsem slyšel o špatných referencích na některé.
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yowie 20. 12. 2022 15:20

yndezit: Můžeš zmínit které konkrétně? Mě to i tak připadá rozumné, vzít správce. Nechci se s tím obtěžovat, chci, aby to byl opravdu co nejvíc pasiv, i když jsou tam nějaká procenta pro ně. Nakonec kdyby se mi něco nelíbilo, smlouva s nimi je na rok a půl, takže pak můžu vybrat jinou firmu, nebo to třeba zase dělat sám. Taky jedou striktně podle smlouvy, mají co nejmenší neobsazenost atp., čili i z tohohle pohledu to pro mě bude o dost efektivnější, když už jsem skoro 3 roky na 100% HO daleko za Prahou.

Jinak já četl špatné recenze už asi na všechny správcovské firmy, dost často mi to přišlo jako pomsta plebsu, který dělal bordel a neměl na nájem... Nebo tam něco rozbili a firma si to vzala z kauce, čili spíš držkování ze strany těch podnájemníků.

Já neměl problém pronajmout nikdy, ale jsem docela daleko od Prahy, část léta jsem strávil s tím posledním šaškem a už fakt nechci. Můj čas mi začíná být docela drahý, abych jako za mladých let jezdil do Prahy čistit těsnění u protékajícího záchodu a podobně.

Asi se do Prahy z HO časem vrátím, ale to časuju až tak za rok až dva, kdy dostatečně vyklesají ceny nemovitostí a i hypo úroky, abych v Praze koupil další byt pro sebe, a pak uvidím.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod yndezit 20. 12. 2022 15:49

Nemůžu, konkrétní jméno neznám.
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 20. 12. 2022 21:31

yowie píše:Nájem měl pod 7k. Touhle dobou už obdobný pokoj bude tak kolem 9k a kdyby s ním nebyly problémy,

ripper6: Asi mu chyběla jako IČařovi pevná ruka nějakého manažera. Nedokázal se sám ukočírovat a donutit se pracovat. Jinak asi ani není potřeba nějaké statisíce dávat. Já myslím, že ani není problém to, že se točí smlouvy na dobu určitou. Já jako pronajímatel si nedokážu představit, proč bych vyhazoval někoho, kdo nedělá bordel, nedemoluje byt a platí,

Jen bohužel, nájemník z podstaty věci tedy někdo, kdo si nedokázal obstarat bydlení, je často malá rybička mrskající se na dně kapitalismu.

Jo tak to se da za 7k. Mam znami co rikali ze jde sehnat vybydlenej byt, kde majitel vzal kauci a necha je za 15k na Synkaci :-) Zamerne chteli vybydlenej, kvuli zviratum, jelikoz takovej neresi zvirata, nez ten kdo to tam udela komplet fungl nove.
Problem to je, protoze nekteri majitele zase mysli, ze kdyz tam je najemnik ze muzou vsechno. Takze jsou schopny kazdej tejden jezdit k nekomu na kontrolu.
Dalsi zapomenuta vec je, co jsem zjistil az ted po dvaceti letecech, je ze najemnik dle nove smlouvy musi strpet prohlidky bytu za ucelem pronajmu. Tedy ze prijede makler, ma klice, projde se po byte se zajemci. Majitel ale dle takove smlouvy neruci za pripadne ztracene veci.
Navic ten najemnik je ve stresu, jelikoz mu kazdy rok konci smlouva a nikdy nevi co si majitel umane.
Jako priklad ti reknu, ze proste se umanes ze tam pojede AirBNB a on pak ma jen treba dva mesice na to odejit. Musi tak mit celej rok batoh u dveri a nemuze ani nic moc planovat :(

Priklad: napise me par lidi, tak co pojedeme v Listopadu-Prosinci cestovat? :-) Vis tam do te Ameriky. Odpoved: sorry, nemuzu cestovat, protoze ted nevim jak se majitel rozhodne, kdyz mi neprodlouzi tu smlouvu, tak bych nez prijedu byl na ulici. Navic bych musel strpet prohlidky realitnich makleru a zajemcu meho bytu :-l Tedy sumasumarum, ted nemuzu nikde podle tohodle jet, protoze od 01.01.2023 jsem mozna / nejsem bezdomovec :hm :mrgreen:
Z toho duvodu jsem radeji za regulaci a trochu doslapnuti na tyto majetne majitele. Aby nemohli uplne vymejslet. Smlouva neurcita, jiste ze me muze z bytu dostat, ale vic to musi resit pres ten soud, takze az se 02.01.2023 vratim z te Ameriky, tak vim ze tam nebude stat majitel a realitni agent s partou cizich lidi co chodili po byte a delali prohlidku.

Proto nejlepsi je smlouva stara hezky 40/1964 nove zakonem 89/2012 a doba neurcita, bez nesmyslu a cancu kolem. Treba nekteri majitele tam cpou ze se nesmi udajne malovat na jinou barvu nez bilou. Ujednavaj tam nesmyslne veci.
Ctu to v i diskuzich, nejlip aby platil co nejvic a pomalu tam nedejchal.

Podobne jsem to zazil ted, slusna rodina majitelu jako spolek, to nelze uprit. Samozrejme cas ubiha, takze pak to prevezme syn / dcera a uz to zacina.
Prvne nezapomene napsat, ze prej najem se plati dopredu :lol: nebo najem se neplati do 30 v mesici ale 20teho :lol: Potom se zjisti ze by 15teho. Tak to kurna maj dat normalne vedet a ne vzpomenout za 5 let ze jim to chodi jinak (jasne ze kdyz dostali predem na x najmu, tak asi se neskladal najem predem) >:-(
Dohodnout se lze, ale kdyz majitel neumi jednat, ale zjistil ze ma OP a ze neco dostal po stare mame, tak by mel se s puvodnima staryma usedlikama domluvit.

Prijde papir o x strankach a povinnostech, domovni rad a nevim co jeste... taky jim to normalni nikdo nepodepise :roll:
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vpe 21. 12. 2022 00:28

Dalsi zapomenuta vec je, co jsem zjistil az ted po dvaceti letecech, je ze najemnik dle nove smlouvy musi strpet

To je v obcanskem zakone od 2014 a je to v dobe 3 mesicu pred koncem smlouvy. Co ti brani si v te dobe vyjednat prodlouzeni smlouvy?

V realite ale nikdo neukazuje byt 3 mesice pred koncem smlouvy, ale az v poslednim mesici. Protoze zadny realny zajemce nebude platit rezervacni zalohu 3 mesice predem :-)

Jestli chces malovat na jinak nez bilo, OK, ale slozis kauci 10Kkc/mistnost na uvedeni do puvodniho stavu pri odstehovani.

Najem se plati podle zakona do 5. dne mesice, v realite se plati predem predchozi mesic treba do 25 (po vyplate).
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yowie 21. 12. 2022 11:05

ripper6: Mnohé už vysvětlil vpe. Třeba ty prohlídky, to ani není třeba psát do smlouvy. Pronajímatel na to má nárok, protože je to v zákoně. A pokud se ti to nelíbí, není nic jednoduššího, než se domluvit s pronajímatelem, že dokud tam budeš, nikdo tam nepůjde, ale na rozloučenou zaplatíš ještě nájem na víc, aby měl aspoň ten měsíc na prohlídky.

Jinak ještě k těm kontrolám, další důvod, proč jsem si vzal správcovskou firmu. Oni ty byty kontrolují a je to zcela běžné. Třeba jsem poslouchal rozhovor s ředitelem jedné té firmy a takhle při kontrolách objevili v domě pěstírnu. A to, kolik těch kontrol bude, to nejvíc ovlivní nájemník tím, jak se chová. Jestli na něj chodí stížnosti a dělá bordel, tak tam prostě bude mít víc kontrol. Kdo se o byt stará, bordel nedělá, k tomu pak není třeba po čase chodit na kontroly vůbec. Myslíš, že někoho baví chodit na kontroly? Věř mi, že ne, ale kdyby ti sousedi psali, co jste to tam ubytoval za kkta, no tak tam budeš chodit, protože je to tvůj majetek v hodnotě několika milionů...

Malování souhlas, nájemník musí byt vrátit tak, jak byl, když jej převzal. Když to tam chce mít třeba celé růžové, budiž, ale pak zaplatí profíka, který to vrátí do původního stavu. Nájemníka, pokud to neni profi malíř, bych určitě nic patlat nenechal, to si raději strhnu z kauce a zaplatím profíka. Takových bytů jsem viděl, kde to vypadalo, jako by to maloval Pat a Mat s Pejskem a Kočičkou všichni dohromady... A největší sranda je, že nejvíc malovat a něco přestavovat a měnit chtějí ti, co pak do půl roku zase chtějí odejít...

A to, že se ti někdo vymlouvá a nechce s tebou jet na dovolenou, to asi není problém pronajímatele. Pokud je nájemník v poho a platí, opakuji, že je to splněný sen pronajímatele a není nejmenší důvod, aby někomu neprodloužil nájem. To, že to chce pronajímatel ukončit, bys taky jako nájemník měl vědět dost dopředu, několik měsíců, nevím, proč by to pronajímatel komukoliv tajil do poslední chvíle, že končí...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ripper6 21. 12. 2022 12:59

vpe: jj uz to vim ze tam doslo ke zmene od toho roku 2014 a ma to vedet i u doby neurcite ale vetsinou zakon presne nerika co je uz dlouha doba. Vetsinou rika ze to neplati pro osobu blizkou.

Kontroly nemuze chodit casto, jinak musis dat slevu z najmu ;-) Pripadne kdyz te tam nepusti, tak obratit se na soud.

Pronajímatel má právo požadovat, aby v bytě žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny osoby mohly byt řádně užívat a žít v hygienicky vyhovujících podmínkách. K upevnění tohoto práva má pronajímatel právo vyhradit si v nájemní smlouvě souhlas s přijetím další osoby do bytu. To neplatí, jedná-li se o osobu blízkou anebo o další případy zvláštního zřetele hodné.

Jo tak to je dobre vedet, ale tohle mi treba z jeho navrhu na smlouvu vubec nevyznelo :D
To uz davno mam, mam to nacerno :) Zaloha nevim co je, dostali dost a nevratny to je, takze muzou bejt v klidu i tak :)

Jo tohle je taky zajmavy, takze najem byse mel platit 5 teho v mesici. To jsou ale veci.
Ja mam ve stare smlouve dle 40/1964 a § 711, ze k 30 temu se plati najem :)
Potom jednou volal a rikal ze mu to chodi prave pozde, ze najem se ma platit k 20 temu :D
No a nakonec udelal evidencni list a tam mel najednou kolonku 15 teho.
Rikam ok, mohu to tak platit, ale to sakra musi to psat do pidi kolonky a nemuze mit to normalne napsat, ze je to jeho prani? :D

Predem se logicky nic neplatilo, jak asi? Kdyz by ti nekdo prinesl ted na stul pul milionu na dum, tak bys chtel predem jeste mesic najemne? :D


yowie: tohle ja nejsem ten typ. Abys tomu jen rozumel, tam slo vo byt co zdi mel polite kafem, vytlucene sklo ze dveri, pos*** zachod a do koupelny nemel dvere. Takze jsem po dohode, kdy rekli majitele, jo jasne to tam vymalujte. Sel a nechal jen prebrousit dvere na normalni hezkou barvu, ale tmavou tj cerna - modra. No a upravil i malovani, nechal to udelat na tmavo. To samozrejme kdysi pred lety se jim nejak nelibilo, spis je to trochu zaskocilo co se tam stalo. Bourani nebo prestavbu ne, na to nejsem ten typ :)
Me jen vadilo, ze zacal kulisacky spekulovat, ze vlastne by dal smlouvu na dobu urcitou, kdy pak muze napalit najem jak chce nebo se vystehuj a samozrejme penize by zadne vracet nechtel.
Takze takto hezky zakon 20% zvyseni najmu za 3 roky a je to.
Je faktem ze to ani nevyuzival, proste nezvysovalo se leta nic. Puvodni najem byl 1700czk, pak to diky deregulaci stouplo az nekde na 4000czk.
Se to nezda ale jen poplatky za odpad, spolecne prostory, UTV tak to naskace.
Diky covidu mozna to musel zacit resit no.
Jinak v byte se jim nic spatneho nedeje. Jen proste plati se podle zakona a to neni trzni najem.

Pokud bych to ale mel brat doslova s tou kauci a slozeni na pokoj, potom 200 000czk na pokoj je snad dost ne kdyz ti slozi? :)
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vpe 21. 12. 2022 15:24

Ne, zakon stanovi nejaky ramec, treba ze najem se plati do 5. dne mesice a to plati v pripade, ze NEMAS DOHODNUTO NIC JINEHO, chapes? Ty si klidne vyjednej, ze budes platit az do 30.

Ale pronajimatel chce casto penize do 25. dne ale predchoziho mesice (tedy 25. prosince chce na leden), co je na tom k nepochopeni? Nechce cekat do 5. ledna, zda budes mit penize na leden. To si dovoli jen velmi benevolentni pronajimatel - anebo taková splatnost bude v případě, že ve smlouvě nebude o datu splatnosti vůbec nic napsáno. A aby ti cekal do 30. ledna na najem za leden, tak to uz je uplny socialisticky pronajimatel, mesto, nebo druzstvo ci SVJ :-) Jenze tam uz jsou jine paky. V komercnim najmu, jestli ti pronajimatel cekal do 30. daneho mesice, tak…

A možná jsi to zapomněl, že už to je hodně let, že už to byl vlastně nájem na další měsíc protože už si nepamatuješ, jak to bylo na úplném začátku?

Uvedom si, ze tyhle lhuty maji vyznamny vliv pri pocitani delky dluhu atp. Takže já se zeptám, opravdu je tu někdo, kdo nepožaduje nájem předchozí měsíc na měsíc aktuální?

A o jakem pulmilionu na stole tady taras? Legalne nelze vzit najem na rok dopredu, protoze najemce kdykoliv muze pozadat o vydani bezduvodneho obohaceni, a soud by mu dal zapravdu. Platit najem na rok dopredu totiz NEJDE. Platit ale na mesic dopredu je zcela bezne.

———

z jeho navrhu na smlouvu vubec nevyznelo

Fakticky muzes uzavrit najemni smlouvu na schodech ustne s pronajimatelem, on ti da klice a je hotovo. Ale to by byl blbec, protoze absence pisemne smlouvy jde (tepreticky) k tizi pronajimatele a ne naopak a vse pak plati podle zakona = dost nevyhodne pro majitele. Zajimave by bylo prokazovat, zda bylo sjednano na dobu urcitou nebo neurcitou. Je to extrem ale funguje, u soudu by to pak bylo zajimave a najemce by byl na koni. Tedy za predpokladu, ze by pravidelne platil.

——

Co se tyka malovani, tak to je pravda, ze ti co tam nevydrzi ani pul roku anebo od zacatku plati spatne, tak ti to zmaluji na cerveno, na zeleno, hnus, ze se to pak musi oskrabat a pomalu i prestukovat. Bohuzel.

Zakazat koureni ani zvire nemuzes (nelze zakaz vymoci, ustanoveni je kogentni), ale muzes to ZPOPLATNIT a jsou na to huste formulace do smlouvy - priplatkem. A ty uz jde vymoci snadno.

Najemnik je z 90% v pomerech CR nekdo, kdo neuspel, neni disciplinovany ani co do placeni najmu ani co do udrzovani v pouzitelnem stavu (běžné opravy a drobná údržba víš nařízení vlády 308/2015) a proto musi byt smlouvy pomerne obsahle. Tech 10% najemcu opacnych (kteri jsou schopni skoncit normalne a ne pro neplaceni), tak vyvazovat zlatem.

Minimalne 4 z 5 najemcu konci tak, ze:
1) jim dojdou prachy, rozejdou se, prestanou platit, nemaji na to, vymejsleji jak si odbydlet kauci a bydlet zadarmo co nejdele
2) chteji zdrhnout predcasne a nepochopili, ze smlouvou na dobu urcitou jsou vazany obe dve strany a nic jako vypovedni doba tam NENI, kdyz jim to vysvetlite, ze i v zakonnem duvodu treba prestehovani za praci je vypovedni doba 3 mesice, tak to stejne skonci viz 1)

Jen 1 z 5 konci tak nejak normalne.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 21. 12. 2022 20:53

vpe: to je celkem zajmave, aspon se neco dozvim :) Ja ziju jeste v roce 1995 vis podle najmu :D
Mas pravdu, az ted to ctu... a je to az ten novej zakonik tj 89/2012.
Nový občanský zákoník však obsahuje ustanovení § 2251, dle kterého se nájemné za nájem bytu či domu hradí předem na každý měsíc nájmu a musí být uhrazeno nejpozději do pátého dne příslušného platebního období, nebyl – li ujednán den pozdější.

Vysvetleni: jak jsem zminil moje smlouva je dle 40/1964 a § 711. Ujednano tak ma puvodne splatnost najemneho je cituji presne...
Sjednana uhrada najmu bytu bude kazdorocne upravovana k 1.lednu koeficienty dle vyhlasky Ministerstva financi c.30/95 Sb. o regulovanem najemnem.

Uhrada najmu, jakoz i uhrady za sluzby nebo zalohy na ne jsou splatne k poslednimu dni prislusneho mesice a to na ucet…

Najemni pomer zalozeny touto smlouvu muze byt zrusen
-jednostrannou vypovedi danou najemcem
-rozhodnutim soudu z duvodu uvedenych v § 711 O.Z.


Je to tak. Proste logicky, kdyz ti nekdo ted na stul slozi pul milionu, tak asi po nem nechces predem najemne? :D Nebo je to dle tebe rovnou neplatic co na to nema? :D
Dle stareho zakona, tak bylo asi mozne, ze proste stacilo zaplatit ten prislusny mesic :)
To asi nevis, ale dela se to normalne. Proste das inzerat ze prodas byt treba statni byt a je to za cenu... 400, 700 nebo i nekde 900 000czk. No a ten clovek prijde a v byte to normalne slozi (vetsinou to ten majitel nechce danit, a ani to prej nemusi dokonce, pokud penize jsou treba na opravu domu).
Ptal jsem se na to i pravnika, rikal ze je to normalni :)
Ze to delaj i majitele domu, kdyz potrebuji naraz balik penez a nevedi jak ho ziskat. Ted uz to neni tak caste, delalo se to hlavne driv.
A ano bezduvodne obohaceni me napadlo, ale po 10ti letech asi tezko zalovatelne :-) Nevim jak to upravuji dnes do smluv, ci se nejak jeste chrani pri slozeni penez. Driv na to zadna smlouva nebyla, jen od realitky castka ze skladas penize stroze a nic vic. Jeste i dnes jsem takovej byt nasel napr 1+1 za 4000czk, ale s tim ze tam majitel psal, ze chce nejak 290 000czk a ze ty penize jsou na 4 roky.

Takze inzerat by znel v pripade tebe nebo tady yowie...
Prodej bytu 1+kk 28 m, Praha - Vinohrady,
Byt je nabízen za snížené nájemné 6900 Kč s podmínkou jednorázové úhrady částky 350 000 Kč majiteli. Smlouva se sepisuje na dobu neurčitou. Velkou výhodou je dobrá dopravní dostupnost...


pozn. serioznejsi napise i do podpisu ze je to najem, ale psalo se casto prodej bytu nebo prenechani smlouvy za odstupne na byt :) Bud majitel a nebo statni byt takto.

Jenze neni to pak takovej vejvar, protoze ten najem da pak levnejc, do smlouvy nedava kraviny o malovani a neresi se zda zaplati najem dopredu nebo nejaky kauce :)
U me se dokonce na to zapomelo a vzpomelo se az ted s covidem, takze jsem bydlel ve vysledku levnejc, nez v byte od mestske casti (tam sli zvedat najem driv uz v roce 2019).
Najemne jinak je spravne 145 Kc/m2/mesic.
Za 3 roky maximálně 20 %
V tomto bodě už má nájemník právo se zvýšením nesouhlasit, protože podle zákonných podmínek může pronajímatel za poslední tři roky zvýšit nájemné maximálně o dvacet procent

zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... zet-217546

-- 21. 12. 2022 21:10 --

yowie píše:Jen bohužel, nájemník z podstaty věci tedy někdo, kdo si nedokázal obstarat bydlení, je často malá rybička mrskající se na dně kapitalismu.

To zni jako kdyz je normalni ze kazdej ma mit schopnost, zajistit si vlastni byt / dum rekneme v Praze :shock:
Asi znam spatny lidi, ale kolem me i clovek co udelal slusnou skolu je ing, umi programovat tak sam se me pta... "kde clovek prijde v Praze k takovemu bytu?"
Neznam nikoho, nikoho moc kdo by v pohode rekl, koupil jsem byt a splatil to za 5 let :shock:
Ano jsou ale...
-umrela maminka, tak sdedila jsem byt na Praze 4 (3+1),
-ziskal jsem to vyhodne diky otci, jeste me zalozil v roce 1993 abych to vubec mohl odkoupit
-to vis, nesmis bejt blbej, staci vypalovat lidem cedecka v 90 letech, sem tam neco ukrast, odsedis 3-4 roky a uz od 45 nemusis delat, jsem jezdil v aute co bylo lepsi nez mel tu dobu prezident jak byl blbej
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vpe 22. 12. 2022 03:20

1) asi popisujes odstupne za pravo najmu, nevim… to se dnes normalne pouziva, ale v b2b a urcite ne v obcanskem bydleni a statni byty, to jeste existuje?!

Bezduvodne obohaceni: najemce nabidne misto kauce, ze zaplati najem na rok predem, ale pak si muze ty penize vyzadat zpet pozadavkem na vydani bezduvodneho obohaceni, protoze platit najemne dopredu vice nez jistotu, ktera je 3nasobkem mesicniho najmu, je jaksi nedovoleno. Jiste, v praxi tohle malokdy nastane, ja popisuji, jak by to rozhodl soud. Jako bezduvodne obohaceni. Pokud by bylo sepsano, ze 350.000 je na naklady rekonstrukce nebo tak neco, tak to nevim, nezname textaci takove smlouvy. Kazdopadne by se jednalo o zdanitelny prijem pronajimatele, ten musi rekonstrukci >80 tis. odepisovat zvysenou vstupni cenou. To by vedel lepe DP.

Jenze i DaP a i Soudni znalci jsou lempli a nevedi co a jak viz https://www.penize.cz/odpisy/334857-vst ... emovitosti

(Odpisy nepropadaji a Znalecky posudek lze udelat i zpetne k datu zahajeni najmu a ne jak tam pise).

2) je omyl si myslet, ze mas “starou” smlouvu, ona se bude posuzovat podle NOZ, to je jiste. Takze zdrazeni o 20% za 3 roky atp. je mozne a vypoved muze dat pronajimatel take podle NOZ apod. Tak by rozhodl soud.

3) v Praze novostavba byt 33m2 v roce 2014 stal 1,33 mil. - a ze jich bylo… Stacilo nezaspat… a kdyz uz zminujes vypalovani, fuj..

tenhle taky dokazal zajistit rodinu a jak vydelaval, cernou drockou a “nahraval filmy na video” - viz posledni minuta https://youtu.be/K-hRQgHHwog - pobavilo :-)

A ti starsi pamatuji i tuhle dobu https://youtu.be/sjDyu_rTxlw - v traileru je Neff, Fuka, Hejma, … vetsina z nich je za vodou :-)

Podobne zakladatel Illusion Softworks Vochozka, viz hra Mafia, nahraval hry na diskety, jedna za 5-10 korun.

Kazdopadne reality pujdou zpet na ceny roku 2021 odhaduji ja. Je by to padalo nejak brutalneji (20+%) zatim nevidim.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků