Riskování ztráty střechy nad hlavou-Šli by jste do toho?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod HoviXXX 26. 5. 2016 14:03

Ahoj,plánujeme s přítelkyní stavět,a to tímto způsobem - máme druž.byt - převedení do OV kvůli financím nebude,tudíž nejde ručit - v hodnotě cca 2 MILIONY. Plán je byt prodat,jít do pronájmu,koupit za 1,5 Mio pozemek a pak hypo na výstavbu. Riskovali by jste to taky? žadné finance nemáme,takže asi jiné řešení není. Do toho malé dítě.
HoviXXX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dr.D 26. 5. 2016 14:35

To strašně záleží na příjmech a jejich stabilitě. Pokud bych měl hodně nadstandardní příjem s nízkou pravděpodobností jeho ztráty, tak pak by to šlo. Předpokládám, že partnerka asi příjem nemá, že?
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 26. 5. 2016 14:45

Než to prodáte, než najdete pozemek, než začnete stavět, to bude taková doba, že si půlku našetříte...
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 26. 5. 2016 15:22

Myslím, že to ani není risk, spíš hazard. Pochybuji, že by příjmy byly natolik nadstandardní, aby vysoké zadlužení neznamenalo nejen vysoké riziko v případě ztráty zaměstnání, ale také výrazné snížení životní úrovně, kdy splátky dluhů odčerpají velkou část disponibilních příjmů. A pokud by bylo ještě druhé dítě, situace by se zkomplikovala ještě víc.

Přišetřil bych peníze na bytě a situaci znovu zvážil tak za dva roky.
houghs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod HoviXXX 26. 5. 2016 15:49

Příjmy se dá říct že jsou stabilní,partnerka příjem taky má,2 roky počkat by asi šlo,jen prostě pochybuji že ušetříme 300-400 tisíc za 2 roky..to nejde..zase tolik nemáme.
HoviXXX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 5. 2016 15:55

Pokud bych to řešil já, asi bych se spíš řídil tím pozemkem - pokud by se našel ten "pravý", nejspíš bych jej koupil. Bude si to chtít nechat dostatečné rezervy, ale vzhledem k ceně pozemku by tam měl být dostatečný manipulační prostor na nastavení vhodného LTV...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Noxik 26. 5. 2016 16:33

Docela mi tu chybi, jak je ten soucasny byt velky. A taky jak drahy dum si predstavujete. Opravdu je pro vas tak dulezite mit dum? Pokud mam jen odpovedet na otazku, ja bych do toho nesel, protoze dum mit nemusim a tudiz je to riziko pro mne bezduvodne.
Taky pisete, ze nemate zadne finance, coz je hodne spatny zacatek. Plus pocitejte s tim, ze budete platit dan z prevodu nemovitosti a dalsi veci. A nez se vse zaridi (prodej, pozemek, povoleni, stavba), budete zit nejaky rok v provizoriu.
A protoze vas absolutne neznam, dovolil bych si otazku, zda jste ochotny cely zivot se starat o barak, o vikendech natirat, opravovat, atd. Dost lidi na tohle proste neni.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avathar 26. 5. 2016 17:19

No ještě jestli počítate, že vnitřek domu tj vybavení taky bude něco stát. Vsadim se, ze do baráku spíš tlačí ona....
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 26. 5. 2016 21:31

Než to uskutečníte, tak ještě něco našetříte. A střechu nad hlavou můžete mít i v pronájmu :-)
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HoviXXX 27. 5. 2016 05:23

Současný byt je velký 3+1,65 m2. Plánujeme bungalov cca 104 m2. Nový by měl být i s vybavením 4 mio. Práci kolem baráku neřeším,na to jsem zvyklý..nějaká menší finanční rezerva určitě bude,už jen že pozemek bude cca o půl miliónů levnější. Pak by to měla platit vše hypo. Nikdo mě netlačí,chceme to oba. Vlastně všichni tři.
HoviXXX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Terminator3 27. 5. 2016 06:37

Stavět bez peněz?
Terminator3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HoviXXX 27. 5. 2016 06:57

Bez peněz?? Nechápu.. Prodej bytu hodí cca 2 miliony,to je málo?? Jen prostě nevím jestli s tím jít do toho nájmu..Pozemek cca 1,5 milionu,půl milionu rezerva pro strýčka příhodu plus se něco došetří a stavba přes hypo.
HoviXXX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 27. 5. 2016 07:43

Neměl bys to dělat z jediného důvodu. Pokud potřebuješ radu cizích lidí na internetu k tomu aby tě přesvědčili, jestli ano nebo ne, tak nejsi dost zralý na to to udělat.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HoviXXX 27. 5. 2016 08:07

Ježiš,nepotřebuju radu..Od toho je snad forum,chtěl jsem znát názor ostatních..Vždy víc hlav víc ví..Je mi jasný že si to nakonec rozhodnu sám,ale kdyby takhle uvažoval každej tak forum prostě nemusí existovat.. :roll:
HoviXXX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mariacek 27. 5. 2016 08:33

mikicz píše:Neměl bys to dělat z jediného důvodu. Pokud potřebuješ radu cizích lidí na internetu k tomu aby tě přesvědčili, jestli ano nebo ne, tak nejsi dost zralý na to to udělat.


Co je to za kravinu? Nikdo nikdy nepočítá se všemi scénáři a tak se ptá na radu - třeba mu někdo řekne něco, co mu nedošlo...

Za mě je to docela risk. Pokud jste teď bez hypotéky nenašetřili statisíce, pak už nenašetříte vůbec nic. Pokud do toho půjdeš, určitě si nech těch 500 tisíc jako rezervu, pak se Ti bude líp dýchat. Ale musíš odolat koupi nového auta atd.
Nevím, jaký máš příjem, ale pokud máš malé dítě a chceš skoro 100% hypotéku, mám obavy, že Ti ji banka nedá. ČNB teď dost nutí banky aby omezovaly 100% hypotéky. Dost bych si být Tebou promyslel cenu domu - 4 mil. je dost, pokud máš ženu na mateřské (?).

Myslím, že by pomohlo, kdybys tady napsal svůj příjem a to, zda žena pracuje nebo je ještě na mateřské.

Jinak pokud chceš prodávat byt, zvážil bych i možnost koupě domu a pak po prodeji svého bytu jeho kompletní rekonstrukci.
Mariacek
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků