RSTS stavebko, navýšit cílovou částku? Mají akci

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Meridius 13. 2. 2012 11:39

Mám od roku 2003 stavební spoření, na kterém je nyní téměř dospořena cílová částka. Mám tam 2% úrok.

Byl jsem rozhodnut stavebko ukončit a peníze uložit na termínovaný vklad (ale jen do banky, ne do záložny, té se děsím) nebo spořící účet. Ale...poradkyně mi nabídla, že mají nyní akci pro stávající klienty, že pokud cílovku navýším alespoň o 200000, veškeré podmínky mojí smlouvy zůstanou zachovány a přípíšou mi bonus ve výši 2000 Kč (tedy defacto to zaplatí poplatek za navýšení, ono to přesně je tak, že dají 50 procentní slevu na poplatek a pak je nějaký speciální bonus pro každý rok 1000 Kč). V roce 2013 pak ke státní podpoře přidají bonus 1000 Kč. Podmínkou je, že smlouva musí být zachována minimálně do roku 2013. Mám tam naspořeno 400 000.

Pokud je mi známo, sankce za přespoření jsou ve výši 1%. Tedy ponechat smlouvu tak jak je, je naprosto nevýhodné. Např. moje máma má ještě starou smlouvu tuším u buřinky a tam je sankce 0,5% a při jejím úroku 3% je to pořád ještě super zhodnocení 2,5% (už má přespořeno).

Pravdou je, že k těm penězům bých nemohl a řešíme teď či stavět či nestavět. Prostě bydlení jako takové. Vím stoprocentně, že rok ty peníze potřebovat nebudu. Ale dva roky už je něco jiného.
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 13. 2. 2012 11:56

Meridius: osobne jsem resil neco podobneho a skoncilo to tak, ze jsem vyuzil akce pri zalozeni noveho a jeste mi to vyplatili ve zkracenem rizeni. Takze puvodni jsem zrusil, zalozil nove a tam jedu od zacatku. Penize mam na sporicim uctu, v kazdem pripade se neni duvod bat kampelicek.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 13. 2. 2012 12:06

Meridius píše:Pokud je mi známo, sankce za přespoření jsou ve výši 1%.

Jaká sankce? Kolik byl poplatek za zřízení smlouvy, 1% z CČ, že? Takže to 1% je rozdíl mezi skutečně naspořenou částkou a cílovou částkou, tedy obyčejný poplatek.
Buď rád, že RSTS byla tak blbá a na rozdíl od ostatních SS přespoření umožňovala.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod marvy 13. 2. 2012 12:39

S474N píše:Meridius: osobne jsem resil neco podobneho a skoncilo to tak, ze jsem vyuzil akce pri zalozeni noveho a jeste mi to vyplatili ve zkracenem rizeni. Takze puvodni jsem zrusil, zalozil nove a tam jedu od zacatku. Penize mam na sporicim uctu, v kazdem pripade se neni duvod bat kampelicek.

Já to nakonec zrušil a nové nezakládal. ted čekám 3 měsíce na peníze..nevim, ale myslim že liška ani nic pořádnýho nemá,nebo je to nevýhodný. :roll:
Kod na založení Twista s bonusem 300Kč pro oba je k dispozici u mne v profilu.
marvy
Diskutér

Odeslat příspěvekod Meridius 13. 2. 2012 14:23

Tomáš Marný píše:
Meridius píše:Pokud je mi známo, sankce za přespoření jsou ve výši 1%.

Jaká sankce? Kolik byl poplatek za zřízení smlouvy, 1% z CČ, že? Takže to 1% je rozdíl mezi skutečně naspořenou částkou a cílovou částkou, tedy obyčejný poplatek.
Buď rád, že RSTS byla tak blbá a na rozdíl od ostatních SS přespoření umožňovala.

U mne je to sankce....nemuseli by účtovat nic. To stejné i u navýšení. To, že počítají poplatek z cílové částky...to je podle mne absurdní. To že je to v podstatě poplatek, to je mi jasné.

Pokud jsi četl správně, tak jsem psal, že máma má stavebko u buřinky...a tam je ten poplatek tuším půl procenta a přespořit mohla. Z důchodu by tam už nic extra nenaspořila a takhle se jí to alespoň zhodnocuje.
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 13. 2. 2012 14:42

Takže ještě jednou a pomalu:
Cílová částka byla dejme tomu 200 000 Kč, zaplatil jsi 1%, tj. 2000 Kč. Kdybys měl cílovou částku 300 000, zaplatil bys 3000 Kč.

Naspořil jsi 300 000 Kč, doplatíš 1% z rozdílu 300 000 - 200 000, tj. 1 000 Kč.
2 000 + 1 000 = kolik? Ano, 3 000 Kč, tedy přesně tolik, jako kdybys měl cílovou částku od počátku 300 000... Kde v tom vidíš sankci?
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod LGA 13. 2. 2012 15:22

V žádném případě nezvyšovat cílovou částku. Poradkyni jde jen o peníze. Stále budou mlet ten svůj kolovrátek, že SS je nejbezpečnější a nejvýhodnější (to platí pro malé částky v prvních letech spoření)
Pokud chceš banku, tak asi nejvyšší úrok na TV má Evropsko-ruská - 3,5% při ročním vkladu
Takže se svými 400k vyděláš víc než u stavebka s 2% p.a + státní podporou + bonusu co ti nabízejí.
Případně Equa TV na 1 rok 3,25 % p.a. nebo Zuno 3%
A stále vyděláš víc o pár stovek, než na SS, kde ti napaří ještě poplatek za vedení.

Já jsem stavebko nedávno zrušil a čekám na podobnou částku, ale ta půjde nejspíš do záložny na 3,8% p.a. :-)
LGA
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marvy 13. 2. 2012 19:25

LGA píše:V žádném případě nezvyšovat cílovou částku. Poradkyni jde jen o peníze. Stále budou mlet ten svůj kolovrátek, že SS je nejbezpečnější a nejvýhodnější (to platí pro malé částky v prvních letech spoření)
Pokud chceš banku, tak asi nejvyšší úrok na TV má Evropsko-ruská - 3,5% při ročním vkladu
Takže se svými 400k vyděláš víc než u stavebka s 2% p.a + státní podporou + bonusu co ti nabízejí.
Případně Equa TV na 1 rok 3,25 % p.a. nebo Zuno 3%
A stále vyděláš víc o pár stovek, než na SS, kde ti napaří ještě poplatek za vedení.

Já jsem stavebko nedávno zrušil a čekám na podobnou částku, ale ta půjde nejspíš do záložny na 3,8% p.a. :-)

jakou záložnu myslíš?..MSD? do tý chci jít... :-) ;-)
Kod na založení Twista s bonusem 300Kč pro oba je k dispozici u mne v profilu.
marvy
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 14. 2. 2012 00:24

V případě SS s úrokem 2% p.a. opravdu není o čem uvažovat :-) V tomhle případě zrušit a uložit si to vyšší úrok jinde. Díky osekání podpory budou SS rušit ještě další klienti a spořitelny budou muset nabídnout lepší podmínky, aby udrželi klientelu, a poté akce případně využít.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod LGA 14. 2. 2012 05:53

marvy píše:jakou záložnu myslíš?..MSD? do tý chci jít... :-) ;-)
:-) Ale já radějí pojedu, jinak bych se prošel :lol:
Uvažoval jsem i o ANO záložně, ale členský vklad 17k je trochu moc. A rušit to po roku se mě nechce. Papírování nemám rád.

Loni nabízel Wüstenbrot 3%.

Plánoval jsem využití akce u Modré pyramidy s úrokem na rok 4% a s bonusem který by pokryl poplatek za uzavření smluvy, než jsem uvědomil, že předčasné zrušení smlouvy stojí 1% CČ :pozor
LGA
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod osobne2 20. 6. 2016 06:13

Navyšoval jste někdo cílovou částku na Zlatém účtu RSTS? Je to bez poplatku nebo je za to také poplatek 1 % ? Mám tam cílovou částku 300 000 Kč a chtěl bych navýšit na maximum na 5 000 000 Kč, takže by případný poplatek 1 % dělal 47000 Kč. :/ Popř. přespořujete někdo na Zlatém účtu RSTS cílovou částku? Reaguje banka na to nějak? V podmínkách je, že můžou takový vklad nepřijmout. :hm

http://www.hypoindex.cz/zlate-stavebni-sporeni-na-hrane-zakona/
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 20. 6. 2016 11:12

A k čemu vám bude cílová částka 5 mil?
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 20. 6. 2016 11:38

Vlhkej sen...
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 6. 2016 16:25

Tak je tam 1 %, což už dnes žádný spořák u banky nedá. Také uvažuji o navýšení. Akcenta mi předčasně vypověděla vklad a já fakt nevím, kam ty prachy dám.
S 10 % spoluúčastí se mi do založen už moc nechce, investovat (s rizikem) taky ne-e.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod 07Petr 20. 6. 2016 16:44

Clear Deal u J&T stále 1,4 % p.a. na 2 roky.
07Petr
Nadšenec

Další stránka