Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 3. 2. 2020 17:44

Mýtus 1: Akcie automobilky do každého portfolia
Jestli daný sektor (potažmo akcii) do svého portfolia zařadím, by mělo záležet na dvou věcech. První je, jestli dané oblasti rozumím... v populárně-naučné literatuře tomu říkají "kruh kompetencí". Řekněme, že byznys automobilek je v tuto chvíli relativně snadno pochopitelný. Ale v současné době dochází k transformaci celého sektoru a minimálně já si netroufnu vůbec tvrdit, jak do dopadne (jak automobilky zvládnou přechod na nové motory; bude skutečně elektromobilita dosažitelná s ohledem na infrastrukturu; jak bude vypadat migrace stávajících uživatelů spalovacích motorů).

Druhá je, že musíme respektovat cykličnost… i dobrá akcie může být špatnou investicí, pokud ji koupíme ve špatné době – tj. zaplatíme za ni příliš. Lidi se bojí recese a prodejnost automobilek pořád klesá (příjem dolů). A to je ještě čekají vysoké investice (náklady nahoru)!

Mýtus 2: Diverzifikované portfolio by mělo mít 20-30 akcií
Počet akcií bude záviset na mojí strategii. Pokud si koupím indexový fond (region, sektor, atd.), tak tím mám zajištěnou diverzifikaci defaultně – pro širokou diverzifikaci můžu vzít MSCI World nebo S&P 500. Nízkonákladové a velmi efektivní řešení!

Stejného efektu mohu docílit i výběrem konkrétních akcií, protože dané firmy těch sektorů pokrývají více – Berkshire Hathaway (cca. 40-50 různých akcií), Allianz (pojištění majetku, lidí a asset management) a další. Samozřejmostí je geografická diverzifikace, protože firmy mohou být zaměřeny na více zemí nebo regionů - např. Telefonica, Vodafone. Je otázkou, jestli má drobný investor čas a sílu spravovat portfolio 30 firem. Nejde jen o pročítání výročních zpráv, ale sledování makroekonomických informací, vybraných sektorů a konkurence. Tohle je samozřejmě věc názoru :-) pokud to někdo má jako koníčka a baví ho to, tak je to v pořádku...

Mýtus 3: Radujme se z dividend
Firma má mnoho způsobů, jak naložit se ziskem - investovat do svého rozvoje, snížit dluh, zpětný odkup akcií nebo vyplatit dividendu. Pokud vyplatí dividendu, tak jako akcionář z toho musím zaplatit daň, a ještě mě to bude stát transakční náklady, chci-li provést její reinvestici. Asi není sporu, že když pro volné peníze nemá firma lepší využití, tak je dobré je vyplatit akcionářům. Na druhou stranu, když se kvůli tomu musí firma zadlužit, tak to asi není úplně správné (stejně tak, pokud firma chce udělat nějakou akvizici).

Často Ladislave zmiňujete důchod. Když na něj budu spořit, tak je opět výhodnější optimalizovat jak daně, tak transakční náklady. Tedy podpořit přímou reinvestici (firmou, indexovým/pasivním fondem), než si nechat vyplatit dividendu. A zisk realizovat následným prodejem v budoucnosti, až budu chtít mít rentu – neznám daňové zákony v Německu, ale v ČR je osvobození od daně, pokud držím akcie delší dobu, než 3 roky.
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 5. 2. 2020 14:57

:-) Vypadá to učeně, ale je to hloupost, co pan píše. :-)
Cyklus autovýroby může být letos v dolíku a příští rok se může zas akciím dařit lépe.
Hlavně že akcie BMW jsou letos extrémně levné. A akcie Tesla nesnesitelně předražené.
ETF by měl mít začínající mladý investor maximálně 6 měsíců, pak prodat a dělat si své vlastní portfolio ze 20-30 sympatických a levných dividendových akcií, ze kterých přijdou dividendy 40x až 70x ročně. Zdanění dividend nevadí.
Hloupý MSCI World má v sobě 63% z USA a hlavně silně, 3x předražené akcie Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet. A 8% z Japonska. Na Německo připadají jen slabá 2%. MSCI World je pěkně hloupá investice a mohl by začátečník mít v tom peníze maximálně 6 měsíců, počínaje levným oceněním akcií Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet. To však přijde až za několik let, po velkém krachu těchto akcií na 1/3. Dnes není vhodná doba začínat s MSCI World.
Berkshire Hathaway od starého lakomce není dobrá investice, protože nemá dividendy.
ETF na důchod je velice hloupý, protože nejsou každý měsíc několikrát dividendy.
Zdá se, že pán dělá reklamu na prodej ETFs.
Když se bude člověk zabývat akciemi několik let a bude je kupovat jen pro sebe, už mu musí být jasné, že se nechce podílet na všech nesympatických nebo předražených akciích v indexu, ale jen na malé části akcií z indexu, které mu jsou sympatické, jsou levné a mají hezký výnos dividendy.
Ale marně to opakuju dnes už po sté, ve 4 řečech světa (česky, anglicky, německy, španělsky), že ETF je hloupost a je nutné kupovat jednotlivé levné dividendové akcie.
Když nechci ze 60% peníze v předražených akciích USA a z 8% peníze v akciích Japonska, je pro mne ETF na MSCI World pěkné svinstvo.
Raději ukládám peníze na 29 dividendových akcií na stálo, protože mi jsou sympatické, mají hezké dividendy a performance mi je lhostejná. :!: Výhoda je, když dividendové akcie nerostou, aby se mohly koupit každý další rok levně: Allianz, BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens, Mitsubishi Corp., Anheuser Busch InBev, AT&T, Bank of America, Cisco Systems, Johnson & Johnson, Kraft Heinz, Pfizer, Procter & Gamble, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo,Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Bank of Scotland, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, Enbridge, Bank of Nova Scotia.
A dnes jsem dostal 2x dividendy: AT&T, Bank of Nova Scotia.
Vloni jsem dostal prvních 7 dní února 907 € dividend, když počítám i hodnotu 34 akcií namísto dividend Iberdroly.
Moje dividendy loňských prvních 7 dní února: BHP 301 €, Siemens 228 €, Banco Santander 47 €, ATaT 93 €, Iberdrola 238 €.

A jak se ty dividendy sypou, za několik hodin přidám 1.000 € na akcie Enbridge, 1.000 € na akcie Walgreens, a nejpozději v květnu 1.000 € na Mitsubishi Corp. a 1.000 € na Scotia Bank.
V září otevřu mému 6-letému synovi - Joe zadarmo Starter-Konto u Targobank a v prosinci mu mohu koupit první akcie. Asi nejprve ty britské akcie Shell, protože dividendy chodí nezdaněné. Takže můj syn nezačne s ETF ani ve věku 6 let. Ale hned levné dividendové akcie, které posílají dividendy po částech 4x ročně a bez daně. BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell.
:arrow: Portfolio ze 30 akcií nemuíš spravovat, nemusíš kontrolovat, vždyť kupuješ akcie jen pro sebe nebo pro děti a chceš si nechat každou akcii kvůli dividendám až do smrti, když nehrozí podniku bankrot, nebo není převzat od jiného podniku.
Pokles akcie na 1/2 je výhoda, protože ji můžeš levně přikoupit. :!:
:idea: Existují stovky chytrých Američanů, ale my se dozvíme jen pár jejich jmen, protože málo z nich se chlubí v internetu. Oni drží většinu jejich dividendových akcií od nákupu až do smrti, jejich portfolio po několika dekádách má hodnotu 2 miliony až 20 milionů dolarů a chodí z něj během roku desítky tisíc dolarů dividendy a každý rok víc.
Těm bychom měli závidět. Každý z nás, kdo neukradl miliony v privatizaci, by asi chtěl dostat během roku desítky tisíc eur dividendy. Nezbývá nic jiného, než začít kupovat levně dividendové akcie od zdravých podniků z indexu Dow Jones, DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a plánovat držet každou až do smrti.
A pět až deset Čechů už s tím věčným držením západních blue chip akcií skutečně začalo. Bohužel, ve finanční krizi 2007-2009 polovina z nich spáchala sebevraždu kvůli poklesu kurzů bankovních akcií. Ta žijící polovina českých akcionářů je však dnes šťastná z dividend ze západu, a mají více peněz z dividend než z práce. A později mnohem víc peněz z dividend než z důchodu.
Přílohy
Dividends.jpg
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 5. 2. 2020 17:25, celkově upraveno 2
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 2. 2020 15:58

Pokud ti klesnou akcie na 50 % těsně před tvou smrtí, tak dětem a ženě odkážeš jen polovičku svého původního majetku. Výhoda žádná.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Vladimir99 5. 2. 2020 16:02

Jaktože výhoda žádná? Dědici budou platit poloviční notářské poplatky :-)))
Vladimir99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vasekpasek 5. 2. 2020 16:48

Pokud je nebudou chtít prodat ty děti, tak je to úplně jedno.
Vasekpasek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 2. 2020 17:24

Tondo, neodkážu ti všechny svoje peníze, ale jenom polovičku. Mám tě moc rád. Táta
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 6. 2. 2020 14:25

Akcie se dnes pominuly.
A když jsem přišel ve 12.30 z města domů a podíval se na grafy,
v panice jsem rychle koupil na německém neburzovním trhu Tradegate (Berlin)
za 1.000 € Enbridge, za 1.000 € Bank of Nova Scotia, za 1.000 € Mitsubishi Corp.
V dubnu koupím za 1.000 € Walgreens Boots Alliance a moje letošní nákupy mohou být hotovy.
V září bude Joe Konecny 6 let starý a tak mu otevřu školácké Starterkonto zadarmo u Targobank.de,
abych mu v prosinci mohl koupit za 500 € první levné akcie, s dividendou nad 5% a bez daně, tedy z Británie,
buďto Shell B. nebo BHP nebo B.A.Tobacco a později HSBC. Každý rok jednu akcii za 500 €, nebo dvě.
A tak začne můj syn investovat do akcií už od věku 6 let, aby v důchodu měl pár milionů eur
v dividendových akciích a každý rok dostal desetitisíce eur dividendy.
Grafy mých 29 dividendových akcií :arrow: http://nr1a.com/mustrdepo-3mesice.htm
Přílohy
Allianz.png
Allianz.png (12.47 ) Zobrazeno 4108 krát
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 6. 2. 2020 18:17

Ladislav 1. píše:...v panice jsem rychle koupil na německém neburzovním trhu Tradegate (Berlin)
za 1.000 € Enbridge, za 1.000 € Bank of Nova Scotia, za 1.000 € Mitsubishi Corp.

A pak kdo je tu "trader" :) holt emoce fungujou všude...
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 6. 2. 2020 19:48

''Já neutíkám za odjíždějící tramvají.''
Na silně rostoucí akcii Microsoft jsem se přestal dívat. Nebudu ji kupovat, když je každý den výš.
Koupím ji ale levně po velkém všeobecném tříletém krachu na burze. Dosud ji nemám a ona nebude zrušena.
Na moje 3 levné dividendové akcie jsem přidal dnes s 1.000 € pouhou 1/6 plánovaného kapitálu.
Jestli ale na konci nákupu za 3 roky bude mít nějaká z nich výnos dividendy víc jak 5%, tak ještě 1.000 € na ni přidám.
Na každé z mých 29 dividendových akciích chci mít 6.000 € nebo 7.000 €, podle toho,
zda při nákupu nebo pár let později, má akcie výnos dividendy nad 5% nebo pod 5%.
Tedy můj investovaný kapitál by mohl být, ale neni, 15 x 7.000 € + 14 x 6.000 €.
Já mám totiž v jedné akcii investováno 5x víc peněz než 7.000 €.
A u 4 akcií jsem zatím na poloviční investici.
Přílohy
Stockholders-meeting.jpg
Stockholders-meeting.jpg (39 ) Zobrazeno 3819 krát
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 7. 2. 2020 14:50

5.2.2020
Výhodné akcie z USA

AT&T Inc. (T) P/S 1.5, P/B 1.5, P/C 5.8, P/E 17, dividend 5.6%
Bank of America (BAC) P/S 3.0, P/B 1.2, P/C 8.5, P/E 12, dividend 2.2%
Carnival Corp. (CCL) P/S 1.6, P/B 1.1, P/C 5.5, P/E 10, dividend 4.7%
Citigroup (C) P/S 1.9, P/B 0.9, P/C 5.1, P/E 9.4, dividend 2.7%
Kraft Heinz (KHC) P/S 1.3, P/B 0.7, P/C 14, P/E 11, dividend 5.4%
Paccar Inc. (PCAR) P/S 1.1, P/B 2.6, P/C 8.7, P/E 13, dividend 4.8%
Prudential Financial Inc. (PRU) P/S 0.7, P/B 0.6, P/C 1.5, P/E 9.5, dividend 4.3%
Southern Comp. (SO) P/S 3.1, P/B 2.7, P/C 10, P/E 17, dividend 3.5%
Walgreens Boots Alliance (WBA) P/S 0.3, P/B 1.9, P/C 8.4, P/E 11, dividend 3.6%
Wells Fargo (WFC) P/S 2.2, P/B 1.2, P/C 6.3, P/E 12, dividend 4.3%

Výhodné akcie z Británie
Barclays P/S 1.0, P/B 0.5, P/C 3.0, P/E 11, dividend 3.8%
BHP Group P/S 2.5, P/B 2.3, P/C 6.2, P/E 12, dividend 6.3%
BP PLC P/S 0.4, P/B 1.2, P/C 5.1, P/E 13, dividend 7.0%
British American Tobacco P/S 3.1, P/B 1.2, P/C 8.8, P/E 11, dividend 6.1%
BT Group P/S 0.7, P/B 1.6, P/C 4.4, P/E 7.5, dividend 9.3%
HSBC Group P/S 1.9, P/B 0.8, P/C 3.8, P/E 11, dividend 7.0%
Lloyds Banking Group P/S 1.8, P/B 0.9, P/C 5.8, P/E 11, dividend 5.9%
National Grid P/S 2.3, P/B 1.8, P/C 9.7, P/E 17, dividend 4.8%
Prudential PLC P/S 1.3, P/B 1.8, P/C 14, P/E 7.5, dividend 4.0%
Rio Tinto P/S 2.2, P/B 2.2, P/C 7.7, P/E 9.0, dividend 5.8%
Royal Bank of Scotland P/S 1.6, P/B 0.7, P/C 7.8, P/E 9.0, dividend 7.3%
Royal Dutch Shell P/S 0.5, P/B 1.0, P/C 4.2, P/E 10, dividend 7.3%
Tesco P/S 0.4, P/B 1.7, P/C 11, P/E 14, dividend 3.1%

Výhodné akcie z indexu DAX
Allianz P/S 1.1, P/B 1.5, P/C 3.5, P/E 11, dividend 4.4%
BASF P/S 0.9, P/B 1.7, P/C 7.0, P/E 10, dividend 5.4%
BMW P/S 0.4, P/B 0.7, P/C 8.4, P/E 8.0, dividend 4.2%
Continental P/S 0.4, P/B 1.2, P/C 4.1, P/E 15, dividend 3.9%
Covestro P/S 0.4, P/B 1.4, P/C 2.9, P/E 13, dividend 6.4%
Daimler P/S 0.3, P/B 0.7, P/C 30, P/E 12, dividend 4.9%
Deutsche Post P/S 0.6, P/B 3.2, P/C 6.7, P/E 14, dividend 3.8%
Deutsche Telekom P/S 0.9, P/B 2.5, P/C 3.9, P/E 14, dividend 4.1%
HeidelbergCement P/S 0.7, P/B 0.8, P/C 6.3, P/E 11, dividend 4.0%
Lufthansa P/S 0.2, P/B 0.7, P/C 1.6, P/E 6.0, dividend 5.7%
Munich Re P/S 0.8, P/B 1.5, P/C 13, P/E 14, dividend 3.6%
Siemens P/S 1.1, P/B 2.1, P/C 11, P/E 17, dividend 3.5%
Volkswagen P/S 0.4, P/B 0.7, P/C 11, P/E 6.0, dividend 3.6%

Výhodné akcie ze Španělska
Banco Bilbao P/S 0.8, P/B 0.6, P/C 6.1, P/E 8.0, dividend 5.6%
Banco Santander P/S 0.8, P/B 0.6, P/C 5.6, P/E 9.0, dividend 6.5%
Iberdrola P/S 1.8, P/B 1.6, P/C 9.8, P/E 18, dividend 3.8%
Repsol P/S 0.4, P/B 0.6, P/C 4.8, P/E 8.0, dividend 7.8%
Telefónica P/S 0.6, P/B 1.8, P/C 2.3, P/E 12, dividend 6.5%
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 11. 2. 2020 12:49

Rozdíl mezi zákonným důchodovým pojištěním a dividendami z akcií

1) Peníze ze zákonného důchodového pojištění dostaneš vypláceny bez krácení až od důchodového věku.
Ty do pojištění vložené peníze ubývají a pro tvoje děti nezbyde nic.
2) Peníze z dividendových akcií dostaneš v mnoha případech vypláceny už za měsíc po tom, co si akcie koupil.
Ty vložené peníze neubývají, ale zvyšují hodnotu a později budou dostávat i tvoje děti dividendy, když zdědí tvoje akcie.
Pokud mají lidé možnost volit, měli by lidé ukládat peníze do dividendových akcií a neplatit důchodové pojištění.
A v některých zemích světa nemusí platit zákonné důchodové pojištění lidé vydělávající samostatně.
A pokud lidé musí platit zákonné důchodové pojištění, měli by současně i kupovat dividendové akcie.
Aby v prvním roce důchodu dostali minimálně tolik peněz z dividend, jako z důchodového pojištění.
Samozřejmě připadají v úvahu jen akcie starých velkých a zdravých podniků a žádné nemocné podniky: Nokia,
Ford, AIG, General Motors.
Můj syn Joe dostane první akcie na konto ve věku 6 let. Nejprve mám v úmyslu koupit synovi 4 britské akcie
s výnosem dividendy 6 až 7%, protože jejich dividendy chodí nezdaněné.
BHP Group, British American Tobacco, Royal Dutch Shell, HSBC.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Vasekpasek 11. 2. 2020 19:51

Daimler oznámil snížení dividendy z loňských 3,25 eura na 0,9 euro na akcii. Předpokládám, že něco podobného si zanedlouho přečteme i o BMW...
Vasekpasek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DrumSession 12. 2. 2020 00:37

PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 13. 2. 2020 08:23

BMW se chystá už druhý rok za sebou snížit dividendu. Jdu na shromáždění BMW 14.5. in die Olympiahalle von Minga.
Jistě by bylo lepší 10 let vyplácet stejnou dividendu, než 8 let zvyšovat a 2 roky snižovat.
Protože mnoho akcionářů v Čechách a na Moravě :) má ve zvyku prodávat akcie při snížení dividendy.
Což má velikou výhodu, že kurz akcie klesne a moudří investoři koupí akcie levněji.
Já však kupuju letos pro mne jen akcie: Walgreens Boots Alliance, Enbridge Inc., Bank of Nova Scotia, Mitsubishi Corp.
I z kanadských a japonských dividend může být český akcionář šťastný. Ale jedna akcie z Japonska stačí.
Mitsubishi Corp. - WKN: 857124 - ISIN: JP3898400001 - MSBHF
http://financials.morningstar.com/ratio ... ture=en-US
https://www.gurufocus.com/stock/MSBHF/summary
https://www.comdirect.de/inf/aktien/JP3 ... =269469672
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Vasekpasek 13. 2. 2020 09:49

U automobilek je dost otázka, jak se vyrovnají s odklonem od fosilních paliv. A s tím jednoznačně souvisí budoucí dividenda nebo i samotná existence podniku.
Jestli to BMW oseká tak, jako to udělal Daimler, je to dost masakr.
Vasekpasek
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka