Státní proti-inflační dluhopisy i+0,5% (úpis do 14.6.2019)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod petrmegac 29. 5. 2020 19:21

petrmegac
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 29. 5. 2020 21:33

vpe píše:duben 2020: 3,2 % + 0,5 = 3,7 %
Datum zveřejnění: 13.05.2020

Kdesi tu zaznelo, ze nebude ani dan?
No na investování je potřeba dávat pozor a nečíst jenom senzační titulky. Návrh změny zdanění přinesený na vládu není platný zákon, a těch 3,7% je beztak hrubý výnos před zdaněním, takže i kdyby ten zákon zítra platil, 4% z toho nebudou.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 29. 5. 2020 22:00

Protiinflacni dluhopis taky neni investovani, je to “lepsi terminovany vklad”.

Titulky neznam, jen jsem to zahledl tady a vznesl dotaz - v bance je 15% srazkova dan, jak je to vyhledove u statnich dluhopisu? Bude na ne stejna den anebo osvobozeni?

Edit: zachytil jsem to zde viewtopic.php?p=12598425#p12598425
Naposledy upravil vpe dne 30. 5. 2020 01:58, celkově upraveno 1
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod stepano 29. 5. 2020 22:28

dr._lukas píše:Už se dají koupit rovnou protiinflační dluhopisy nebo ne? Bývala podmínka, že klienti, kteří nemají majetkový účet musí nakoupit první ty méně výhodné.

A ještě poprosím odkaz na ceníky ze spořky a čsob za prvotní nákup a zřízení majetkového účtu. Díky

Dají se koupit rovnou protiinflační.
stepano
Diskutér

Odeslat příspěvekod A_Delarge 30. 5. 2020 08:58

vpe píše:Protiinflacni dluhopis taky neni investovani, je to “lepsi terminovany vklad”.

Titulky neznam, jen jsem to zahledl tady a vznesl dotaz - v bance je 15% srazkova dan, jak je to vyhledove u statnich dluhopisu? Bude na ne stejna den anebo osvobozeni?

Edit: zachytil jsem to zde viewtopic.php?p=12598425#p12598425

Je to vládní návrh, který prošel PS a jde do Senátu. Imho, hodně vysoká pravděpodobnost, že ve stejné podobě vstoupí v platnost. Pro nás je asi relevantní, odkdy to osvobození od daně bude účinné (jestli to platí i na zpětně upsané dluhopisy, což nevím přesně, ten návrh zákona jsem nečetl).
A_Delarge
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suram 30. 5. 2020 11:40

No to musí být i na dluhopisy upsané v minulosti, záleží na dni, kdy se daní.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod meme1255 30. 5. 2020 12:22

Když zajdu v pondělí do ČS, stihnu červnový úpis?
meme1255
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 5. 2020 12:38

No tak urcite, pokud ti to prodaji, mozna i pres csob, kde budes cekat do 14 dnu na pristupove udaje a musis si je objednat sam, protoze protiinflacni neprodavaji.

Ale bacha, musis jit na pobocku CSAS, ktera je v seznamu jako distributor, ne kazda pobocka je distributor, jen ty hlavni! Seznam je na strankach dluhopisu.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod A_Delarge 30. 5. 2020 13:32

suram píše:No to musí být i na dluhopisy upsané v minulosti, záleží na dni, kdy se daní.

Snad jo, ale nechávám otevřené dveře každé eventualitě.
A_Delarge
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 30. 5. 2020 17:25

Pokud si fc mysli, ze pujde inflace dolu (ja si myslim, ze usa i CR budou > 3%), tak co rikate na tyhle dluhopisy: https://www.jtbank.cz/file/37103/SG_202 ... ist_CZ.pdf

Pevna 5,2% - 15% SD takze 4,42% cisteho

Jaka je sance, ze by Sazka krachla? 4%? otazka je cena a zisk toho rizika
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 30. 5. 2020 17:42

Takhle se to nedělá, nehledej toho, kdo ti nejvíc slíbí.

A ohledně Sazky se podívej na půlku března, jak „odborníci“ předpovídali, že je to úplně položí, protože přijdou o sázkaře, a jak byli potom překvapení, že Sazka v podstatě nemusí platit nic za za většinu zavřených obchodních míst. Pokud nejsi schopen a ochoten udělat aspoň tak dobrou analýzu, jako ti odborníci, kteří taky nevěděli, která bije, tak se do individuálních dluhopisů vůbec nepouštěj a najdi si fond – i za cenu těch 1,5 nebo kolik %, co si takový fond účtuje.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 5. 2020 18:13

Nic jsem nehledal, nahodou to na me vypadlo, a jasne ze ne, kdo nejvic slibi, tahle znacka jevi se stabilni :-)

Skoda ale, ze se nevyjadrils k podstate otazky... od toho je diskuse.

Chapu spravne, ze by musela sazka krachnout, aby to nevyplatili, anebo jak by se emitent mohl vyzout z povinnosti vyplatit?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 30. 5. 2020 18:32

Ta správná otázka je, jestli se vůbec ptát na pravděpodobnost: individuální koncentrované sázky na jednotlivé dlužníky mají malý smysl, když se riziko dá snížit diverzifikací.

A tou epizodkou jsem chtěl demonstrovat, že i „analytici“, kteří jsou placení za to, aby publikovali odborné názory (teda z menší části, je to PR práce s cílem zvýšit výnos ze čtenářů) vůbec netušili, jaká je nákladová struktura té firmy a tedy nemohli mít o pravděpodobnosti nesplacení v různých scénářích páru – pravděpodobně se podívali jen na nějaké účetní násobky.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 30. 5. 2020 22:59

Jen bych rád podotknul, že Sazka nedávno už jednou zkrachovala a držitelé eurových dluhopisů přišli o téměř celou jistinu. Taky se říkalo, že je to firma, která prakticky nemůže zkrachovat, ale Hušák to dokázal. Pravda, dnes má jiného majitele, ale...

Logika věci - čím vyšší kupon, tím vyšší riziko. Málokdo to riziko umí kvantifikovat. Doporučuji minimálně podívat se na bloomberg, zadat u tohoto dluhopisu 'DRSK' a podívat se na default probability se scoringem.
Jedna technická z praxe: V posledních týdnech, když byla nervozita z covidu, tak prakticky žádná protistrana tyhle typy rizikových papírů ani nekotovala. Prostě nešly prodat, nikdo je nemohl kupovat na vlastní knihu. Jedině sehnat podobného nešťastníka, který by to chtěl koupit za zajímavý výnos. Takže bacha i na likviditu v budoucnu. Bid-offer spread 10 % nebude při nějaké nervozitě na trhu žádná rarita.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 5. 2020 23:30

fc70 píše:i „analytici“, kteří jsou placení za to, aby publikovali odborné názory (teda z menší části, je to PR práce s cílem zvýšit výnos ze čtenářů) vůbec netušili.

Proto horoskopy teoretiků ani zprávy nesleduji, ztráta času. U praktiků (WB & spol.) zas občas chybí info, co tím sledují...

Srovnávat jednoho Adolfa megHalomana s bandou expertů zas bych nesrovnával... tož jste mi moc :hm

Ta likvidita - minimálně v době splatnosti to musí koupit Sazka, ne? Tedy pokud nezbankrotuje, na to jsem se ptal, zda To takhle funguje?
vpe
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka