Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod drummond 24. 11. 2021 13:53

No otázka co s tím Stanjura vyvede je zcela na místě... Jak zcela správně píše Saabik, stát na tom brutálně prodělává kalhoty. Osobně se moc těším na výnos dubnové (výpočet dle inflace v lednu 2022) i červencové emise (výpočet dle inflace v dubnu 2022). To bude masakr.

Když si vezmu, jak se MFČR celkově prodražuje správa dluhu, protože výnosová křivka dluhopisů nepatrně, ale vytrvale roste, tak by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby nynější prosincová emise byla ve stávající podobě poslední. Zdůrazňuji "ve stávající podobě", ukončení dalších emisí by asi bylo na Stanjuru příliš odvážné, ale nepřekvapilo by mě, kdyby v nových emisích utnuli tu možnost si peníze vybrat hned po roce.

-- 24. 11. 2021 14:00 --

xls píše:Na rychlý pokles inflace v prvním pololetí 2021 bych moc nesázel, do všeho se bude postupně promítat zdražení energií o desítky procent podle toho, jak budou končit fixace. Myslím, že MF mělo na rok prognózu v průměru 6 %, a to bych od nich čekal spíš optimistický výhled, takže to může být i na konci roku klidně 5-6 %.
Nikde taky není psáno, že vláda v novém obsazení bude v tomhle programu vůbec dál pokračovat. Třeba někoho napadne na tom ušetřit nebo upravit podmínky tak, že to bude nepoužitelné.


Jasně, že po celý rok 2022 to bude vynášet velmi slušně, ale to ty dluhopisy už musíš mít nakoupené. Já mluvím o lidech, kteří teprve zvažují nakoupit. A to dává snad ještě smysl nynější prosincová emise, jejíž první výnos bude na konci prosince 2022 a bude vycházet ze srovnání inflace v říjnu 22 vs. v říjnu 21. Ta ještě bude vysoká, protože se plně nepropsalo zvýšení energii a dalších vstupů, které vidíme na nynějším skokovém růstu PPI.

Avšak kupovat dubnovou nebo ještě názorněji červencovou emisi (2022), jejíž první výnos bude v červenci 2023 a bude vycházet ze srovnání inflace v dubnu 23 vs. v dubnu 22, už podle mě žádné velké terno nebude. Inflace v dubnu 22 už bude zohledňovat všechny vstupy. Ten srovnávací základ bude tak brutální, že si neumím představit, že by v dubnu 2023 ta inflace bylo oproti dubnu 2022 kdovíjak velká.

Jasně, je to jen teorie. Budou lockdowny, Rusko napadne Ukrajinu, bude válka, totálně se dojebe globální obchod, může se stát cokoliv a tahle úvaha půjde do kopru. Nicméně budu v průběhu roku 2022 při možnosti výplaty jednotlivých emisí postupně objem prostředků snižovat, protože v roce 2023 ty výnosy už tak zajímavé nebudou (2-3%), přinejmenším ve srovnání s rokem 2022, kdy to bude od lednových 8% a více až po říjnových řekněme 4-5%.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 24. 11. 2021 14:40

Tak či tak, když se podívám na aktuální výnosy CZGB (offerové ceny), pak je ten inflační dluhopis stále hodně sexy.

CZGB.png
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Disident 1. 12. 2021 09:10

Kartel bank a největšího webu v česko padal. Dnes na hlavní straně vyšel článek: "Investiční hit. Protiinflační Dluhopisy Republiky už vynášejí přes 6 procent"

Čili se vevalí další tisíce čechů do zatím otevřených vrat SPID a ten nový spolek ve Strakovce to pak zoptimalizuje v nejlepších tradicích Kalouskova ministerstva.
Disident
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod fc70 1. 12. 2021 11:51

Teď se toho bojím daleko míň než před pár lety, kdy byl odstup mezi vpředhledícím odhadem inflace (>2%) a úročením normálních státních dluhopisů (řádově 0) velký.

Teď je výnos normálních dluhopisů na rok řádově 2–3% (podle kotace KB, kdesi na webu tvrdí 2,665, a prognóza ČNB 4,1% na ten kvartál (tj. ještě míň prosinec/prosinec). Je to rozdíl, ale menší.

To, že za loňsko vyšlo 6%, neznamená, že to bude 6% příští rok.

I když, novináři a politici dokážou zkazit všelicos…
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod martin7601m 2. 12. 2021 23:47

Jsem ve státních dluhopisech nováček. Dnes jsem založil pomocí e-občanky majetkový účet a upíšu protiinflační dluhopisy. Vím, že peníze musí být připsány na účtu MF nejpozději 27.12.2021. Mám teď peníze na spořáku v Monetě (2,5% pa). Stačí zadat převod na toho 27.12 aby se to do poslední chvíle úročilo? Nebo radši na 23.12 a mít jistotu, že to připíšou na MF včas? Nebo ještě dřív?
martin7601m
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Disident 3. 12. 2021 00:04

ČNB nejede v okamžitých platbách.... :pozor
Disident
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Havers 3. 12. 2021 00:36

martin7601m píše:Jsem ve státních dluhopisech nováček. Dnes jsem založil pomocí e-občanky majetkový účet a upíšu protiinflační dluhopisy. Vím, že peníze musí být připsány na účtu MF nejpozději 27.12.2021. Mám teď peníze na spořáku v Monetě (2,5% pa). Stačí zadat převod na toho 27.12 aby se to do poslední chvíle úročilo? Nebo radši na 23.12 a mít jistotu, že to připíšou na MF včas? Nebo ještě dřív?


Ano, stačí zadat datum splatnosti v Monetě na 27.12. a do ČNB dorazí ještě týž den. Pokud budeš zadávat platbu 27.12. (ovšem nedoporučuji to takto na poslední chvíli), tak nejdéle do 12:00 hod.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 8. 12. 2021 09:53

Jak dlouho trvá založení účtu? Když dojdu do spořky (ne přes eIdentitu), do kdy mi to otevřou? Lze stihnout tuhle prosincovou emisi? Trochu mě znejistěla informace, že tam je časová prodleva. Že by byl stát tak nepružný? :hm
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikocz 8. 12. 2021 10:11

Když zajdeš na pobočku tak do 30-45minut odcházíš s papírem o úpisu, kde máš údaje a číslo účtu kam platíš, takže to jde stihnout fakt i na poslední chvíli. Elektronický přístup do aplikace ti příjde poštou později.
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doodle 8. 12. 2021 11:43

saabik píše:Jak dlouho trvá založení účtu? Když dojdu do spořky (ne přes eIdentitu), do kdy mi to otevřou? Lze stihnout tuhle prosincovou emisi? Trochu mě znejistěla informace, že tam je časová prodleva. Že by byl stát tak nepružný? :hm

Přístup k majetkovému účtu máš do týdne, pak okamžitě můžeš nakoupit a do dalšího dne zaplatit. Prosincovou emisi stíháš.
Doodle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod termistor 11. 12. 2021 14:44

poradítě někdo - odeslání peněz na nákup státních dluhopisů - musím to poslat najednou jedním příkazem nebo lze po částech ?
termistor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 11. 12. 2021 15:47

Lze po částech.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Rad68 11. 12. 2021 15:52

EDIT: Xls mě předběhl, tak aspoň výš k martin7601m a Haversovi: přes Monetu to vyzkoušený nemám, ale při posílání přes AirBank se mi to tam vždycky objevilo až další pracovní den kolem poledne (a prototože maj v podmínkách, že to musí být ten den už připsáno, tak to pro sicher posílám už v pátek - možná je to teda zbytečný a jenom to maj debilně formulovaný/zobrazený).
Rad68
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filas81 11. 12. 2021 18:56

taky raději posílám z Monety ve čtvrtek 23.12.
filas81
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 11. 12. 2021 19:51

Tak si tam posli 1000 Kc dnes s datem budouci splatnosti pondeli 13.12. na zkousku, melo by se to objevit 13.12. pripsano. Nebo snad ne?

-- 11. 12. 2021 19:54 --

termistor píše:poradítě někdo - odeslání peněz na nákup státních dluhopisů - musím to poslat najednou jedním příkazem nebo lze po částech ?


Myslim ze kdyz si prectes dokumentaci k aktualni emisi, vse tam bude podrobne rozepsano.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus 500-1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni až 11%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků