Parkovací stání jako investice

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PULPANM 23. 11. 2020 10:05

Zdravím, myslíte, že se dá pořízení parkovacího stání ( vnější nebo vnitřní) brát jako investici?
Mluvím o Praze, kde vznikají zóny v okolí metra.
Když jsem to hodil do kalkulačky vychází mi roční výnos ca 4-5% ( samozřejmě při pronájmu za ideálních podmínek), což je lepší jak spořák a hodnota toho stání by předpokládám měla spíš stoupat.
Přemýšlím jak lépe ( investice mám také) uložit pár kaček.
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlrs 23. 11. 2020 10:22

jo je to moznost...zalezi, jestli to neni uz prilis drahy ted to misto...
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 23. 11. 2020 10:36

Kolik máš v kalkulaci poplatky? Já platím SVJ 803 Kč měsíčně (novostavba u metra na P9).
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PULPANM 23. 11. 2020 10:45

Na jednom místě jsou poplatky Kč 281/měs ( venkovní místo), u toho vnitřního nevím, to bude podobné kolem 800/měs ( vnitřní místo kousek od metra Střížkov, Praha 9)
To vnitřní je o ca 100 tis dražší a je i dražší poplatek, zase je aktuálně pronajaté, to venkovní není pronajaté.
No váhám...Těžko soudit, ale čekal bych, že cena neklesne a bude stoupat a prodat to v budoucnu půjde, tak bych do toho uložil dětem nějaký peníz a až jim to dám, tak si s tím mohou dělat co chtějí.
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 23. 11. 2020 10:59

Toto je stále tak z půlky prázdné https://mapy.cz/s/gosazaratu

Je možné, že od ledna se víc zaplní, ale dokud bude venkovní stání v zónách za 100 Kč měsíčně, nemyslím si, že ho pronajmeš za 1000 Kč. 2 roky zpátky to nabízel Finep na pronájem za 500 Kč měsíčně a zjevně to skoro nikdo nechtěl.

Takže spíš bych se zajímal o to vnitřní.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Hlava 23. 11. 2020 11:06

Hlavně ale jak chceš pak řešit situace, když si na to parkovací stání stoupne někdo, kdo tam nemá co dělat? Což podle mě budeš muset řešit ty, jakožto pronajímatel ...
Hlava
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PULPANM 23. 11. 2020 12:34

Je to sice venkovní, ale za závorou na čip, takže si tam nikdo jiný nestoupne.
Parkovací místo je očíslované.
Jojo, stavil FINEP.
No také váhám, ale zóny se rozrůstají sám to řeším se všemi sousedy, spousta rodin má 2 a více aut..
No nevím, nicméně díky za názory-

-- 23. 11. 2020 12:39 --

tmx643 píše:Toto je stále tak z půlky prázdné https://mapy.cz/s/gosazaratu

Je možné, že od ledna se víc zaplní, ale dokud bude venkovní stání v zónách za 100 Kč měsíčně, nemyslím si, že ho pronajmeš za 1000 Kč. 2 roky zpátky to nabízel Finep na pronájem za 500 Kč měsíčně a zjevně to skoro nikdo nechtěl.

Takže spíš bych se zajímal o to vnitřní.

Jj to je přesně ono, to vnitřní a se smlouvou bude asi lepší možnost.
Ohledně parkování v zóně za 1200/rok to je jen pro rezidenty a pro 1.auto,když máš firemní nebo 2. osobní, už je to 7 litrů v modré zóně atd...
Je to kousek od metra.
No musím to promyslet, to je jasný
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 06:30

Investice? Ledaze to kupujes od developera a ne od prekupnika :-)
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod PULPANM 27. 11. 2020 08:27

koupil bych přímo od majitele ale asi je lepší to kryté stání
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 09:02

Ty co to koupili od developera, vydelaji... leda ze ti to proda za stejnou cenu. Tea platit koro litr za kolik, 10m2 o SVJ? To se plati skoro vic jak z m2 bytu, ne? :-) Pritom naklady na udrzbu jsou tak 1/5 (zadne stoupacky, topeni etc.)
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod semsational 27. 11. 2020 09:56

Já se připojím do diskuze s vlastní zkušeností. Před rokem a půl jsem dvě místa v garážích pod novostavbou na P5 koupil za relativně dobrou cenu s tím, že je budu pronajímat. Překvapily mě poměrně vysoké poplatky (společná elektřina, správce atd.). Dělá to skoro 800 Kč za místo měsíčně. Zájem o pronájmy tohoto typu je o dost nižší, než jsem očekával. Většinu času to zatím bylo prázdné. Takže doporučuji investici dvakrát zvážit :)
semsational
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 11. 2020 10:37

Jde o to, že je to (u nás) podíl 1/20 na nebytovém prostoru garáží. Tj. nejde o 12,5 m2, ale skoro 31 m2. Některé poplatky se pak platí dle velikosti jednotky (podílu), tj. za garsonku stejně jako za místo v garážích. Například fond oprav. Některé se platí za každou jednotku, takže stejně za stometrový byt a stejně za garáž.
Klidně to najdu, kolik platím konkrétně.

Edit:
441 Kč byl základ od developera, plus se začal platit fond oprav 31m2 x 10 = 310 Kč, plus reálné výdaje byly trochu víc a dle dohody jsou zálohy +5 % proti posledním reálným výdajům. Tj. Těch 803 Kč.

A abyste rozuměli, jednak přispívám na úklid a svícení v domě a druhak na úklid a svícení přímo v prostoru garáží, proto je to tam 2x.
Přílohy
Screenshot_20201127_104804.jpg
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 10:57

Vetsinou je to vzdy pro nekoho vyhodnejsi a naopak. Napriklad kdyz nebudu mit to stani, je pro me vyhodne, aby byznysmeni platili co nejvic do fondu oprav (spravne do dlouhodobe zalohy) a naopak. Anebo kdyz budu mit velky byt, je pro mne vyhodne, kdyz pojisteni nemovitosti se plati stejnym dilem na byt a naopak (to se skutecne deje, 99,99% lidi stejne nema paru oc se jedna). Takze si ujasni jednotky, co je na byt, na podil a na spotrebu. hadam ze podle osob nerozuctovavate nic, kdyz je uvedeno 0 osob. Jinak musi byt vzdy >0 osob, i kdyz je byt prazdny. Aha, to je vymer jen na 2 garaze?

Jakkoliv cenu stani neznam, tak si myslim, ze na stanich vydelal ten, kdo je skoupil od developera a nasledne prodal se ziskem, na nejake pronajmy bych se mohl vys..., nestoji to v prumeru za to...

-- 27. 11. 2020 11:03 --

Neni jasne, zda to je vymer na bytovou jednotku nebo spolecnou prostoru garaze? Resili jsme FO, kolik se plati za m2 bytu a kolik za m2 garaz.stani. To z vymeru neplyne. Pokud nemas novejsi vymer, nejsi povinen jiny platit. A bez vyuctovani je to defakto neprezkoumatelne. Pokud v dome nemas i byt, tak ... nejvic se napakuji ti vasi spravci, elektromeru v baraku asi take bude nadbytek.

Pokud ale to stani neni vymezeno v katastru, tezko ho nekomu prodat, to je investice naprd. Ve stanovach se muze i casem zakazat prodej podilu na spolecnych castech bez prodeje jednotky.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 11. 2020 11:33

30,93 metrů je podíl 1/20 na jednotce garáží, která má tedy 618,6 m2. Garáže jsou pod celým domem a ty reálně nevlastníš to namalované místo, na něj máš jen výhradní užívání. Ty vlastníš podíl na celém prostoru garáží.

Já zcela chápu, co vlastním a za co platím. Jen vysvětluju, že garážové stání není "10 metrů", ale 3x tolik a proto i poplatky 800 Kč jsou prostě normální.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 12:53

No jestli ti 26,- za m2 sklepa prijde adekvatni, pak OK. Ti bez podilu tedy nemaji pristup do prostor.

A kolik se plati za m2 bytu do FO, pro srovnani? Tak vysoka cena se plati u 50 a vic let starych baraku.

Neverim, ze muzes na pronajmu takove investice dosahovat rentabilniho zhodnoceni, ty poplatky jsou jeden velky BS, ktery vymyslel zrejme spravce, aby kasiroval na poplatkach :-)
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Další stránka