Můj plán - žádost o názory

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod JoseFStar 25. 11. 2021 20:14

Dobrý den,
je mi 23 let, jsem student a v posledních týdnech jsem se rozhodl, že chci začít investovat, a snažil jsem se pochopit, jak tento svět funguje. Než začnu posílat peníze do světa, rád bych znal názor zkušenějších investorů na mé plány, abych si byl jistý, že se nedopouštím nějakých chyb. Zde je tedy pár bodů, o kterých uvažuji:

1) Jsem začátečník, chci investovat dlouhodobě a vložené peníze v nejbližší době nebudu potřebovat.
2) Na běžných a spořících účtech mám cca 600 000 Kč, dále 250 000 Kč na stavebním spoření. Jsem schopen každý měsíc dát bokem na investice 5000 Kč. Bylo by vhodné učinit větší počáteční vklad (případně jak velký)?
3) Investoval bych to ETF, konkrétně do S&P 500. Je pro mě ETF dobrá volba? Je lepší vybrat si více ETF nebo se mohu spokojit s jedním?
4) Založil bych si účet a nakupoval bych přes brookera XTB.

Závěrem bych se chtěl omluvit, že vytvářím toto vlákno. Nejspíše již v minulosti na tomto fóru na podobné otázky někdo odpověděl. Přesto bych byl rád za Vaše připomínky a názory.
Přeji hezký den
JoseFStar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 25. 11. 2021 20:36

Především, ten mladý věk a objemy v jednotkách tisíců (ne extrémně velké, ale přitom evidentně nezanedbatelné) by obecně řečeno mohly být ideální začátek. (Ale pozor, nikdo tě tu neznáme a nic o tobě nevíme.)

1) Kolik je „nejbližší doba“ v číslech? Abys za 2 roky nechtěl všechno prodat a použít na akontaci hypotéky… Já vím, že se to možná strašně těžko předpovídá – ale těžkosti s takovou předpovědí by byl argument proti investicím vyžadujícím tak dlouhý horizont. (Nebo si možná jsi jistý.) Pro akcie je ideální horizont řekněme 10 let a víc, 5 let bych bral jako naprosté minimum (i trochu s ohledem na současné valuace).

2) Nevidím důvod počáteční vklad nějak zásadně odlišovat z čistě mechanických důvodů. Klidně jde začít s 5 000 měsíčně a budovat portfolio od nuly – pro klidné spaní je to v jistém smyslu ideální, člověk si na absolutní velikost těch výkyvů zvykne postupně.

Pokud současný majetek chceš zainvestovat do těch ETF, samozřejmě to znamená nějakou dobu investovat víc, než se nově naspoří. V tom případě bych to určitě na pár měsíců (3? 4? 6? možná i 12?) rozložil a nenakupoval všehno úplně jednorázově, snad pro menší vliv případných výkyvů a hlavně jako obranu proti pitomým překlepům / nepochopením při úplně prvním nákupu.

5 000 měsíčně by mohlo být u některých brokerů vůči poplatkům a strávenému času trochu málo, je na zvážení akumulovat ty úspory na spořicím účtu třeba 2–3 měsíce a pak investovat větší částku. Pokud s poplatky / časem není problém, investovat úplně pravidelně každý měsíc je asi ideální, míň to svádí k časování trhu.

3) Pokud chceš konkrétně tento index, v těchto objemech bych se asi diverzifikací mezi správci ETF (tj. různá ETF na stejný index zároveň) a diverzifikací mezí brokery nenamáhal. Časem možná; prostudovat každý jednotlivý prospekt a naučit se používat nového brokera chce čas.

Na zvážení je širší diverzifikace místo S&P 500 (nějaký světový index), o tom už jsi asi přemýšlel, a není to jednoznačné.

Jsi srozuměn s měnovým rizikem? Tj. je tvůj investiční cíl nějak výrazně vázaný na korunové ceny vs. na světové ceny? Investice do ETF v USD znamená jednak to, že výkyvy USD jsou výkyv investice, ale taky ochranu před divnými nápady českých politiků, kteří by mohli koruně uškodit. Historicky snad šly poklesy akciových trhů a růst USD většinou proti sobě, takže měnově nezajištěná investice spíš kolísavost snižovala, ale není úplně jisté, že to tak bude i dál.

Česká ekonomika je maličká a spousta cen je efektivně v cizích měnách, a na dost dlouhém období by měnové kurzy neměly mít vliv – pokud je tak moc času. (Já akciové investice nezajišťuji, mj. proto, že to není moc snadné levně a bez práce udělat – ale je potřeba s tím počítat, stejně jako s rizikem poklesu akcií.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod mikocz 25. 11. 2021 22:56

Já vám teda poradím trochu obecně, ale ve 23 letech investujte co nejvíc z těch peněz do vzdělání. To vám totiž přinese mnohonásobný výnos téměř na 100%.
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jenda_ 26. 11. 2021 00:00

JoseFStar píše:

Začínal jsem před 4.5 lety úplně stejně! Osobně neinvestuji jen do SP500, ale i do celého trhu světového i USA, kupovat jen SP500 vyjadřuje, že si z nějakého důvodu myslíš, že se bude dařit zrovna velkým US společnostem. A investuji přes Fio a Degiro, ale to je jen implementační detail. Mám konkrétně ETF: SPY, VTI, VXUS, IVV a trochu QQQ a DIA a u Degiro, kde nejdou tyto americké tickery kupovat, jejich evropské obdoby, navíc akumulační (=neřešíš dividendy a jejich zdanění a asi ušetříš nějaké drobné na daních u některých zemí) IE00BK5BQT80, IE00B6R52259. Mám to u více brokerů a ETF u více poskytovatelů z asi poměrně neopodstatněné paranoie "co když jeden z nich zpronevěřuje".

Myslím, že máš naprosto skvělý plán (jen bych nakoupil i trochu ne-US).

Počáteční vklad, pokud tam chceš strčit těch 600k (mínus nějaká rezerva, doporučil bych minimálně na 6 měsíců neomezeného života), můžeš rozpustit do několika měsíců, trochu to snižuje variabilitu kdyby zrovna teď byl vrchol bubliny, ale také snižuje očekávaný výnos.
Jenda_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tmx643 26. 11. 2021 08:01

Pokud sis vybral XTB, doporučil bych eurový účet a eura tam posílat bokem. Bude to levnější než platit 0,5 % poplatek za konverzi z korun.

Možná bych začal s EUNL, což je MSCI World = rozvinutý svět. Největší podíl má samozřejmě USA, ale není to pouze USA.
Výhoda proti SXR8 (S&P500) je i v nominální ceně, 78 EUR je lepší než 428 EUR za kus. Jak vidíš, tu SXR8 by sis nemohl koupit ani jednou za 2 měsíce při odkládání 5000 Kč měsíčně. Jasně, není to velký problém, ale lépe se s tím pracuje, když je nominální cena nižší.

Pokud je stavebko dospořené, hned bych ho zrušil a až dostaneš za 3 měsíce peníze, poslal je do ETF. Spořáky jsou teď za víc než jaký je úrok na stavebku, takže nevidím důvod mít dospořené stavebko.

A pokud chceš dát vyšší částku, dělil bych jí maximálně na 3x. Jasně, můžeš chytit vrchol (i když dnes asi kvůli nové variantě koronaviru přichází akorát korekce), ale akcie obecně většinu času rostou, takže statisticky na rozložení prvotního vkladu do delšího období proti kratšímu prostě proděláš.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlrs 26. 11. 2021 10:48

Hlasuji pro investice pravidelne - at uz mesicni nebo ctvrtletni, pokud by to bylo potreba.

Rozhodne bych ted ani omylem nenalil nekam celych 600 litru - Warren Buffett + i dalsi zbohatlici a i fondy zacali v posledni dobe celkem vic hromadit hotovost = ocekavaji nejakou korekci a chteji na to mit nachystane penize - samozrejme se tu muzeme dohadovat a pozurazet, zda to fakt bude...ale ja si proste rikam "neco na tom bude" tzn. nevrazit to vsechno nekam - muzes cast prostredku nechat ***** na Monetim sporaku za 2,5% a investovat postupne.

O XTB tez uvazuju - zatim mam jen Degiro.

Predpokladam spravne, ze koupis jen akumulacni ETF, aby ses nemusel drbat s danenim dividend?

Aktualne je cena cesky akcii (pres FIO treba) nic moc, ale jinak ja jsem jen tak zkusmo koupil cca pred rokem za 100 litru a ted mam zustatek 192 litru + s dividendami problem neni v tomto pripade - zalezi na nacasovani a za 5000kc se tam moc koupit neda - musi to byt vyssi castky, abys minimalizoval poplatek.

Souhlasim s investici do vzdelani.
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JoseFStar 26. 11. 2021 11:51

Hezký den, děkuji Vám moc za vaše odpovědi.

Skutečně počítám s investičním horizontem 10 let a víc. Řekněme, že tedy zvolím akumulační ETF - EUNL a SXR8. Pak bych kupoval 1 kus SXR8 za 4 měsíce a 1 kus EUNL každý měsíc s tím, že v prvním roce bych do toho vkládal víc. Dává to smysl?

Ještě pár věcí si potřebuji ujasnit:
Je rozdíl v poplatcích při nákupu např. 1 kusu každý měsíc vs. 3 kusy každé 3 měsíce?
Je pro můj typ investice lepší jiný brooker než XTB? Disponuji účty v korunách, mám se smířit s konverzním poplatkem 0,5 % nebo jak nejlépe jen minimalizuji?

Děkuji také za připomínku investice do vzdělání. Dokončení Ing. zůstává prioritou.
JoseFStar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod volnicko 26. 11. 2021 12:57

Ahoj,
ja bych na tvem miste volil Degiro, kde ti CZK-EUR smeni zdarma.
Jednou mesicne pak muzes koupit ETF z jejich listu zdarma.

Volil bych pak ETF na rozvinuty svet + ETF na rozvijejici se svet. V pomeru treba 4:1 co se prostredku tyce.

developed:
IWDA https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B4L5Y983
nebo LU1781541179 ?

EM:
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... h#overview

Tech 600+250 bych trochu roztahl v case pri investici (6-12 mesicu), dale bych trh necasoval.
volnicko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JordanT 26. 11. 2021 20:19

Já ti doporučím podívat se na Bogleheads.org. Stránky to nejsou moc hezké, ale velmi užitečné.

Při dodržování zásad se člověk vyhne spoustě chyb. Jako např. časování trhu.

Nevnucuji, ale mě osobně jejich pravidla velmi pomohla.
1)Nesnažím se časovat trh. Prostě převedu peníze, koupím a dál na to nemyslím.
2)Kupuji celý trh. 12%EMIM + 88%IWDA nebo 100%VWCE.
3) Diverzifikuji i brokery. Pravidelnou investici v menších částkách dělám přes Degiro. Větší nákupy dělám přes FIO a Interaktive Broker
4) Snažím se o co nejjednodušší systém.

Osobně jsem si na začátku větší nákup rozdělil, ale díky tomu jsem tratil. Na druhou stranu jsem byl klidnější.
JordanT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod peliculiar 27. 11. 2021 00:59

JoseFStar píše:Řekněme, že tedy zvolím akumulační ETF - EUNL a SXR8. Pak bych kupoval 1 kus SXR8 za 4 měsíce a 1 kus EUNL každý měsíc s tím, že v prvním roce bych do toho vkládal víc. Dává to smysl?

Podle mě ano, pokud chceš nejprve rozpustit vyšší částku a pak pravidelně odkládat dál.

JoseFStar píše:Je rozdíl v poplatcích při nákupu např. 1 kusu každý měsíc vs. 3 kusy každé 3 měsíce?

U XTB ne u Degira v případě ETF ze seznamu zdarma také ne.

JoseFStar píše:Je pro můj typ investice lepší jiný broØker než XTB? Disponuji účty v korunách, mám se smířit s konverzním poplatkem 0,5 % nebo jak nejlépe jen minimalizuji?

Asi nejoblíbenějším brokerem pro drobné investory je Degiro, dále pak XTB a Trading 212, všichni tři jsou nízkonákladoví, nicméně jsou mezi nimi nějaké drobné rozdíly ... Interactive Brokers je spíš pro zkušenější investory, kteří už raději komplexnější investování.

Degiro konvertuje CZK na eura zdarma, ale platí se poplatek 2,5 eura ročně za vstup na jednu konkrétní burzu, to je zanedbatelné, ale pokud člověk nakupuje na více burzách už to není úplné nic. Já používám XTB a konvertuju CZK na eura přes fintech Revolut, Ten umí ve verzi zdarma každý měsíc převést 25 000 Kč na jinou měnu bez přirázky za konverzi. U XTB nakupuju průběžně 3 různé ETF: VWCE a dvě hodnotově (value) zaměřená ETF v menším objemu.

@ tmx643: Nezapomněl jsi mi odepsat na soukromou zprávu? Třeba už k tomu jen není co dodat, netuším ...
Naposledy upravil peliculiar dne 27. 11. 2021 01:13, celkově upraveno 1
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2021 01:13

mikocz píše:Já vám teda poradím trochu obecně, ale ve 23 letech investujte co nejvíc z těch peněz do vzdělání. To vám totiž přinese mnohonásobný výnos téměř na 100%.


Ktery konkretni mas na mysli? Instalater nebo zednik nebo kulturni antropolog?

-- 27. 11. 2021 01:19 --

12%EMIM - co si od toho slibujes? Objem jen 12% a rok je to na miste… mel bych to kupovat taky? Jaky tam ma byt potencial? Ter 0,18 taky nic moc. Proc jen 12% - jake je zastoupeni v VWCE?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jenda_ 27. 11. 2021 04:25

JordanT píše:Pravidelnou investici v menších částkách dělám přes Degiro. Větší nákupy dělám přes FIO a Interaktive Broker

Já bych jenom k Fio dodal, že dolary si musíš vyměnit jinde (já používám RoklenFX), jinak tě Fio naprosto totálně oškube.
Jenda_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod volnicko 27. 11. 2021 19:55

vpe píše:12%EMIM - co si od toho slibujes? Objem jen 12% a rok je to na miste… mel bych to kupovat taky? Jaky tam ma byt potencial? Ter 0,18 taky nic moc. Proc jen 12% - jake je zastoupeni v VWCE?


Je za tim snaha opravdu si nevybirat, ktere regiony pujdou nahory, ktere sektory. Kopirujes proste cely svet a tam u vetsiny ETF musis doplnovat. EM nemaji tak vysokou kapitalizaci, ale 12% IMHO neni uplne malo, pokud do toho clovek cpe zivotni uspory.

Pokud jde o mnozstvi vhodne alokace EM, tak hadam, ze to bude nekde mezi aktualnim market cap a jejich nominalnim GDP. Ale nacteno nemam.
https://www.morganstanley.com/im/en-la/ ... o-own.html
volnicko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 1. 12. 2021 05:59

Mysleno bylo tak, zda 12% neni malo? Nereknu kdyby treba 40% ale 12%? Kdyz poroste tak to ani nepoznas.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 1. 12. 2021 15:24

Nekupovat dnes ETF na S&P 500 index ani ETF na MSCI World index!
Tyto indexy jsou tvořeny z poloviny extrémně předraženými americkými techno akciemi,
například Adobe, AMD, Apple, Intuit, Microsoft, Netflix, Nvidia, Tesla, Visa a ty jsou nedaleko od velkého dvouletého krachu, který bude stejný jako ten krach 2000-2003.
Nikdo by neměl vlastnit 500 až 1.600 podniků, ale vybrat si jen 20 až 30 levných dividendových akcií z celého světa. Pak může každý z paměti vyjmenovat svých 20 podniků, které mu jsou sympatické.

Nákup těch růstových akcií, dnes 4x až 10x předražených, bude rozumný několik let později, když budou levné na konci velkého krachu.


A během čekání na ten velký dvouletý krach by každý měl být spokojen s dividendami od levných akcií jako AT&T, Kraft Heinz, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Allianz, BASF, BMW, D.Telekom, Munich Re, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, AB Inbev, Iberdrola, BNP Paribas, Sanofi, Enbridge, Mitsubishi Corp.

Obraz: Index S&P 500 1990-2013 = veliká bída a ten růst 2009-2021 může dnes končit.
Přílohy
SP500-1990-2013.png
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků