ČSOB

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod peter23p 22. 9. 2021 20:01

Tak ono bude záležet na věku rodičů. Mamka se třeba na smart banking naučila protože používala většinou QR kódy pro platby a potvrzení PINem a bylo to pro ni o dost jednoduší než IB a opisování kódů z SMS protože s ovládáním PC má dost problém. Bohužel po převedení na identitu ji do telefonu již nová aplikace nainstalovat nejde.
peter23p
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lenka_2 22. 9. 2021 20:31

Ta hláška, která se ptá na povolení čtení SMS, je ukrytá pod klávesnicí. Po zadání hesla je potřeba schovat klávesnici a objeví se hláška, klikne se na Povolit, a aplikace si kód z SMS přečte sama. Mám Android 10.
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod minarjo 22. 9. 2021 20:52

@Lenka_2:
Přihlášení heslem+SMS do nově nainstalované aplikace je nicméně nutné jen poprvé. Pak už lze zapnout přihlášení jen otiskem. Nebo při aktivovaném Smart klíči je možné přihlášení i přes něj, pokud není ta jednodušší varianta přes otisk (biometrii) v appce povolena.
Jinak ale souhlasím - také si vybavuji, že jsem žádost appky o načtení SMS např. při první platbě na nový účet (tedy ještě ne důvěryhodný) měl schované pod klávesnicí pro zadání toho SMS kódu, tedy klávesnici bylo třeba schovat přes Zpět. Teď když mám Smart klíč, nemusím SMS kódy řešit.
Naposledy upravil minarjo dne 22. 9. 2021 21:10, celkově upraveno 1
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod peter23p 22. 9. 2021 21:08

Ovšem platby jen otiskem potvrzovat nejde, což ve staré aplikaci šlo.
peter23p
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 22. 9. 2021 21:11

Přímo otiskem v hlavní appce ne, otiskem ve Smart klíči na který appka přesměruje už ano :). A jak bylo uvedeno výše: u účtů, které zahrneš mezi důvěryhodné (typicky při první platbě na ně, je tam na to zaškrtávátko) pak už není třeba v hlavní appce žádné potvrzování, ani SMS ani klíč. V reálu tedy pro každý cílový účet je to ověření třeba jen poprvé, což zase stará appka neuměla.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Persbrandt 30. 9. 2021 19:36

Slusi se vsem podekovat za reakce na muj dotaz k CSOB Identite pred nejakym tydnem.
Chapu teda, ze CSOB je pro mne povinna, a bez ni ted nemuzu ovladat pres internetbanking svuj ucet CSOB.
Ale zeptam se takhle, kdyz si tu CSOB Identitu vytvorim, muzou se o mne jen na zaklade tohoto kroku dostat jakekoli informace ke statni sprave (napr. ze mam ucet nebo nejaky produkt u CSOB apod.)?
Pry je soucasti te CSOB identity nejake CSOB eID, ktere slouzi pro komunikaci se statem a ktere se da deaktivovat. Musim ho ale sam ze sve strany aktivne deaktivovat? Kdyz udelam jenom to zakladni, tedy zalozim Identitu, abych se proste mohl dostat ke svemu uctu, tak ta CSOB eID bude implicitne aktivni, a CSOB muze predavat o mne informace statni sprave?

PS Po vytvoreni CSOB Identity uz asi nebudu moci pouzivat svuj puvodni ciselny prihlasovaci kod do IB a 5-ciferne heslo, ze? Takze tyhlety kody budou zbytecne?
Ale kdyz nemam zadnou appku od CSOB (krome Do kapsy), tak se bez autorizacni smsky do meho uctu nikdo nedostane, ne? (kdyby nekdo teoreticky vytipoval moje prihlasovaci udaje) Dekuji
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 30. 9. 2021 19:47

muzou se o mne jen na zaklade tohoto kroku dostat jakekoli informace ke statni sprave
Není potřeba, už je to zaznamenané: https://www.cnb.cz/cs/statistika/centra ... ence-uctu/ (a obecně bych poznamenal, že pokud cítíš silnou potřebu skrývat se před vlastní vládou, možná by se hodilo něco změnit).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Persbrandt 30. 9. 2021 21:34

asi takhle, ty delas trochu, jako bych hned byl nejaky zlocinec, ktery se potrebuje skryvat. O to nejde, ale myslim, ze je vcelku rozumna zasada, ze cim min soukromych informaci o cloveku stat vi, tim lip. jak rikam, nejde mi o to, aby se nejakou informaci nemohla dozvedet treba policie, ta se to stejne dozvi, ale nemusi se to dozvedet kazdy radovy urednik, ktery se prihlasi do nejakeho registru.

Treba, jak pises, jsou ty udaje, uz nekde v CEÚ zaznamenane, ale pokud by CSO Identita znamenala, ze se budou zobrazovat vetsimu mnozstvi uredniku nebo ve vetsim rozsahu, tak to pro mne uz muze byt voditko, jestli si ji zrizovat nebo ne.
A to byla podstat meho dotazu, ne ze bych potreboval skryvat nejake kriminalni aktivity.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 30. 9. 2021 22:11

(No jo no… v principu plně souhlasím, že potenciálně dávat nikým nekontrolovaným šmátralům přístup k čemukoli, k čemu nemusí mít přístup z jasného a pro mě výhodného důvodu, je zbytečné a nežádoucí. Ale jak zrovna tento příklad ukazuje, to se dost dobře nedá řešit spekulováním nad jednotlivými funkcemi, to je věc (trochu techniky a především) politické kontroly.

Pokud tu ochranu soukromí bereš vážně, měl bys tohle mít trochu rozvážené – fakt to dělalo spíš dojem nějakého jednorázového, neumělého a nutně neúspěšného pokusu utéct před exekucí nebo kdovíco. Každopádně tvoje popudy a důvody jsou čistě tvoje věc, já jsem jen chtěl dát téma k případnému zamyšlení, bez jakékoli povinnosti mi hlásit, k čemu jsi došel – a tenhle příspěvek je v podobném duchu.

ČSOB identita je primárně způsob, jak centralizovat přihlašování na systémech ČSOB, což je typicky spíš lepší než mít u jedné firmy 50 loginů do 49 systémů. Nic moc víc, nebo aspoň nic speciálního, bych v tomhle konkrétně nehledal.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Persbrandt 1. 10. 2021 15:35

a jeste takova drobnustka: CSOB na svych strankach myslim uvadi, ze cele zrizeni CSOB Identity nezabere vic nez 5 minut, zaroven vsak pisou, ze si ma klient pred podpisem pozorne prostudovat jednotlive dokumenty (coz je spravne, protoze obecne plati zasada, ze si ma clovek prostudovat cokoli, co podepisuje).
Ovsem, kdyz na to koukam, tak jenom Obch. podminky pro CSOB Identitu maji 13 stranek, Obch. podminky pro CSOB Elektronicke bankovnictvi dokonce 36. Tak to si nekdo dela legraci, ne?
Rozhodne nemuze platit oboje zaroven: ze vytvorenim Identity stravim 5 minut a ze si pozorne prectu vsechny podepisovane dokumenty. od banky pekne pokrytectvi

PS A nemusite mi pripadne psat, ze za tu dobu bych mel podminky prostudovane, to bych stejne nemel a jde o princip.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod losalamos 1. 10. 2021 19:47

Persbrandte - nechytej mě úplně za slovo, ale můj obsesivní autismus mě vede k tomu, že občas přečtu i zubní pastu a zrovna tady mi nepřišlo, že bych ohledně Identity podepisoval něco, s čím bych měl nějaký problém :)
losalamos
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 10. 2021 04:36

V jednom má ale Persbrandt pravdu - rozpor 5 min a rozsáhlost textů vcelku jasně ukazuje na to, že banka (a podobně pojišťovny, operátoři ...) dopředu počítá s tím, že podmínky nikdo nebude číst, protože to reálně "nejde".
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 2. 10. 2021 07:37

Spíš rozlišují mezi pojmy "uzavřít smlouvu" a "číst podmínky". Možná naopak bláhově čekají, že si aspoň ten, koho to zajímá, podmínky přečte už před uzavřením smlouvy a až pak ji uzavře (proto ten čas nepočítají a stihnout se to v tomto případě dá). Že to většina nedělá (nečte to před, během ani po) je věc jiná.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 10. 2021 08:09

Upřímně, na co Ti je, když si přečteš všechny dokumenty, co Ti před podpisem pošlou? Když tam něco najdeš, co se Ti nelíbí, pak už máš jen možnost odmítnout uzavřít a bez identity se momentálně zřejmě vůbec nedostaneš k účtu, takže závěrem je odchod od banky. Změny smlouvy u banky (či jiné velké instituce) nedosáhneš. Tady nějak předpokládám, že tam nic tak závadného nemůže být a je-li, pak by to nejspíš zavánělo protiprávností.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod bodyczech 2. 10. 2021 08:57

Já jsem velmi konzervativní člověk a Persbrandtovi rozčarování z povinné ČSOB el. identity vcelku rozumím, mám to podobně. V návaznosti na drkarla mi nyní připadá jako jednoduché (krátkozraké, vím) řešení poslat bankování u obchodky k šípku (stejně jsem ho měl jen kvůli KK)...
Zároveň mi je jasné, že postupem času bude podobná povinnost identity všude. A v této souvislosti se jen zeptám více znalých, páč nechci a nebudu číst podmínky, je tato takzvaná čsob el. identita ona universální, fungující při styku se státními orgány a předpokládám i jinými zúčastněnými organizacemi? Budu ji moci použít i k přihlášení do jiných bank nebo je specifická pouze pro čsob? Pokud mi el. identitu zřídí třeba Fio, bude funkční i pro čsob?
bodyczech
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků