Zneužití bezkontaktní karty a odpovědnost klienta/banky

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mobilman 18. 4. 2014 13:59

Minuly tyden mi bloknula Airbank kartu z duvodu uniku nejakych dat u nejakeho obchodnika kde jsem platil a dostal jsem novou se kterou se da platit uz prave bezkontaktne.

Primo pri rozhovoru mi sledna z Airbank potvrdila ze se da zmenit denni limit bezkontaktnich plateb (tedy celkovy objem, nikoli limit na jednu transakci), a kdyz mi tento tyden karta prisla tak to mohu potvrdit - limit (celkovy denni) pro bezkontaktni platby byl nastaven na 2000 kc za den ale zmenil jsem to na 0 Kc a lze zadat jakoukoli jinou castku.

Dale jsem se optal zda-li musim vubec mit novou kartu tohoto typu a zda-li by mi neslo vydat jeste klasickou bez teto technologie placeni. Nato jsem dostal odpoved ze v pripade ztraty ruci banka od nahlaseni a zablokovani karty i celych 48 hodin zpetne. Takze se asi primo pocita s nejakou prodlevou mezi kradezi/zneuziti karty a jeji blokaci a toto riziko nese dle vseho tedy Airbank.

Zajimalo by me co se ale stane pokud mam bezkontaktni denni limit na 0 Kc a budu chtit zaplatit... postaci PIN nebo bude obsluha informovana o nedostatecnych prostredcich a musim je sam pozadat o pouziti karty pres cip ?

-- 18. 4. 2014 13:02 --

Jack111 píše:PoloTom: ktera banka vyzaduje cislo karty pro blokaci? Ja si tedy cisla pouzivanych karet pamatuji, ale ted bych ani nevedel, kde jinde nez na karte ho najit.

Ano, staci zavolat blokacni linku a udat cele jmeno a datum narozeni.
Co si pamatuji tak po mne chteli upresnit o jakou kartu se jedna protoze jsem jich mel od ruznych bank nekolik a chtel jsem zablokovat jen jednu konkretni, nikoli vsechny.
mobilman
Diskutér

Odeslat příspěvekod PoloTom 18. 4. 2014 17:03

Jack111 píše:PoloTom: ktera banka vyzaduje cislo karty pro blokaci? Ja si tedy cisla pouzivanych karet pamatuji, ale ted bych ani nevedel, kde jinde nez na karte ho najit.

Konkrétně Citibank. Je třeba zavolat na jejich Citiphone linku a zvedne to automat. Dál se dostanu jen po zadání čísla karty a ověření pomocí T PIN a pak lze blokovat kartu. Pokud číslo karty nemám, jsem nahranej. Ještě mají další info linku tuším 844 .. něco ale nevím, jestli lze blokovat přes ni.
PoloTom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mobilman 18. 4. 2014 17:35

Neni pravda, ted jsem si nasel na strance citibank telefon 233 062 222 . Zavolam, chce to sice zacat cislo karty ale taky to rika pro blokaci stisknete 1, staci stisknout 1 a prepoji to na operatora ktery kartu blokne. Cislo karty neni vylozene nutne.

viz http://www.citibank.cz/czech/gcb/person ... ecnost.htm
odstavec "Ztráta nebo odcizení karty? Rychle to oznamte."
mobilman
Diskutér

Odeslat příspěvekod MOJE JMÉNO 9. 5. 2014 09:49

Nikdy jsem o kartu nepřišel za celou dobu používání. K bezkontaktním platbám však zaujímám naprosto negativní stanovisko. O pár řádků výše nějaký mamlas "hongmi" píše o spravedlivém trestu za ztrátu karty. Stát se to samozřejmě může každému a většinou se nemusí jednat o ztrátu, ale o prachsprostou krádež. Tímto mu přeji nějakého pobertu za zády.....Kontaktní kartu od mé banky budu mít funkční ještě 1 rok a pokud mi do té doby banka neumožní deaktivaci bezkontaktních plateb na nové kartě, začnu hledat někoho jiného, kdo mi umožní tuto funkci nevyužívat. Všichni si zabezpečují PC, mobily, baráky, auta. Nechápu proto pohodlnost (nebo naivitu ?) lidí provést při platbě to nejmenší možné zabezpečení - prostě a jen nacvakat 4 čísla !!!
MOJE JMÉNO
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lexx 9. 5. 2014 10:03

Hoňmi je místní troll, takže s ním si vůbec nelam hlavu :-)
Já zas o kartu přišel, a přesto na bezkontakt nedám dopustit, lidé jsou různé :-P
Lexx
Diskutér

Odeslat příspěvekod gadzo4 9. 5. 2014 13:49

Ztrata nebo kradez, to je jedno. Kdo se necha okrast o platebni kartu, ma na tom take svoji vinu, ze si nedokaze uhlidat vlastni majetek.
gadzo4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noxik 9. 5. 2014 14:26

Aha, takze kartu ma mit clovek doma v trezoru, tam mu bude platna.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 9. 5. 2014 17:11

No asi jen stačí si na svoje věci dávat pozor.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod Proti srsti 9. 5. 2014 18:14

To bezpochyby. Ale jsou situace, kdy sebevětší pozor nepomůže. Přepadnou tě, zraní tě, někde se ti udělá špatně, omdlíš a okradou tě... Ne vždy můžeš okamžitě kartu blokovat a zabránit zneužití.
V takovém případě chci vědět
- o kolik maximálně můžu přijít
- zda mi banka peníze vrátí, případně jakou část a za jakých podmínek
Vydolovat z bank tyto informace je bohužel nadlidský úkol.
Proti srsti
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 9. 5. 2014 18:38

Proti srsti píše:Ale jsou situace,

Ano, ale jak tady již vícekrát padlo, v případě že mne někdo přepadne tak starost o to, zda si bezkontaktně koupí za 500, 1000,3000 Kč mouku, cukr, benzín nebo cigára .... je asi až na posledním místě.

Je zajímavé, že se stejným zaujetím se lidičky neptáte vlády a úřadů, jak v případě ztráty OP, pasu, řidičáku, zbrojáku, .... je zabezpečeno toto. V případě zneužití následně dochází k daleko větším škodám než nějakou bezkontaktní kartou.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod gadzo4 9. 5. 2014 19:16

Asi tak, a proto napr. hrozi obcanovi CR stejna pokuta jak za ztratu OP, tak i za to, ze se nechal o OP okrast.

§ 14/1a) zak.c. 328/1999 Sb.
Občan je povinen s přihlédnutím ke všem okolnostem a poměrům chránit občanský průkaz před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením nebo zneužitím, ...

§ 16a/1b) zak.c. 328/1999 Sb.
Přestupky
Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že poruší povinnost chránit občanský průkaz před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím, ...

§ 16a/3 zak.c. 328/1999 Sb.
... za přestupek podle odstavce 1 písm. b) lze uložit pokutu do 10000 Kč ...
Naposledy upravil gadzo4 dne 9. 5. 2014 19:27, celkově upraveno 1
gadzo4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noxik 9. 5. 2014 19:25

Akciový Klokan: Nestaci, nikdy se nevyhnes vsem moznostem odcizeni. ALe muzes to riziko vyrazne omezit.

Jinak zabranit zneuziti OP je jeste horsi, nez bezkontaktnich karet, ovsem bez karty se v CR da zit lepe nez bez OP.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 29. 5. 2014 19:52

kamarad.michal píše:Dnes jsem byl v bance a tam jedné slečně asi v poledne někdo odcizili doklady, včetně bezkontakt. karty. Ona to zjistila až večer a mezitím zloděj stihnul bezkont. bez PINU nakupovat. Teprve večer byla karta blokována.
Něco podobného je popsané v článku na http://liberecky.denik.cz/zlociny-a-soudy/rizika-bezkontaktni-platby-20130703.html. Ten okradený muž si za to sice částečně mohl sám, že si v autě nechal přes noc peněženku s penězi a kartou, ale kdyby ta karta nebyla bezkontaktní tak by mu to možná mohlo ušetřit alespoň těch dva a půl tisíce korun na účtu v bance.
kamarad.michal píše:Bojíte se bezkontaktní karty?
Bát se těchto karet nebojím, ale mám ještě karty pouze kontaktní které používám. Dokud budu mít možnost si nechat vystavit kartu pouze kontaktní tak si o takovou po skončení platnosti budu žádat. Bohužel situace je taková, že už asi není příliš hodně bank které tyto bezpečnější pouze kontaktní karty ještě nabízejí. Pokud nebudu mít na výběr tak mi pak nezbude nic jiného než si od banky vzít a používat tu bezkontaktní, ale nadšený z toho určitě nebudu.

mobilman píše:Primo pri rozhovoru mi sledna z Airbank potvrdila ze se da zmenit denni limit bezkontaktnich plateb (tedy celkovy objem, nikoli limit na jednu transakci), a kdyz mi tento tyden karta prisla tak to mohu potvrdit - limit (celkovy denni) pro bezkontaktni platby byl nastaven na 2000 kc za den ale zmenil jsem to na 0 Kc a lze zadat jakoukoli jinou castku.
Tak pokud to tak je tak to je jen dobře, ale bohužel to asi bude velmi vzácná výjimka mezi bankami v Česku. U těch bezkontaktních karet ani tak nejde o tu bezkontaktní technologií, ale hlavně o to, že je to nastavené tak aby to ne vždy (do 500 Kč) nevyžadovalo PIN.
mobilman píše:Zajimalo by me co se ale stane pokud mam bezkontaktni denni limit na 0 Kc a budu chtit zaplatit... postaci PIN nebo bude obsluha informovana o nedostatecnych prostredcich a musim je sam pozadat o pouziti karty pres cip ?
Tak asi nejjednodušší způsob jak to zjistit bude to vyzkoušet při placení tou kartou? Pokud jsi to už zkoušel tak jak to dopadlo? V tomto případě si myslím, že by to pouhým zadáním PINu asi nešlo a bylo by třeba zasunout kartu do terminálu a zadat PIN. Také je otázkou jak by se to chovalo při off-line platbě kdy se asi limity neověřují pokud ty limity nejsou na kartě uložené.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod milanBrno 15. 7. 2018 16:39

1 díl
Telekomunikace: Neomezene volani a sms + 20GB za 666kc/mes.
FinTech: za vyuziti meho doporuceni nabizim odmenu (Equabank, Twisto, ING, Curve , Moneta , atp.)
milanBrno
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 15. 7. 2018 21:38

Pokud me nekdo prepadne, tak naopak budu rad, kdyz tu kartu nekde pouzije. Vzhledem k poctu kamer vsude tak zvysim moznost toho, ze o to rychleji bude nalezen.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Předchozí stránka