Nekonečná historie transakcí v IB - které banky?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 3. 2015 16:57

No, dobrá, a Fio pro svých 400 000 klientů to řeší jak? Chápu, že KB nebo ČS má 5 milionů klientů, ale snad má i násobně vyšší příjmy, aby to dokázaly ošetřit.
Proč Barclays nebo Lloyds TSB s desítkami milionů klientů umí nekonečnou historii a české banky neumí?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod sx02 29. 3. 2015 22:49

Mnojo prostě se to nevyplatí. Poměr nákladů na vybudování takového sytému není úměrný přínosu (zisku), který to má. Pokud si tu historii můžeš vyžádat ad-hoc, tak je opravdu malý.
Fio měla luxus že stavěla celou banku znova, tohle je pro velké banky jen obtížně představitelné. Uvidíme jak se jim podaří to udržet až se objem transakcí/klientů znásobí.
¨
U Barclays/LLoyds mají jednu mutaci bankovnictví pro všechny a v té drží kompletní transakční historii online od počátku věků? To řešení by mohlo být zajímavé..
sx02
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zedna1 29. 3. 2015 23:08

mBank,FIO,Equa maji neomezenou historii a pritom jsou nizkonakladove/bezpoplatkove.
mBank uz ma > 534 000 klientu a je zde vic nez 7 let, takze technicky problem to neni a jiste ani financni zatez navic, protoze mBank jako nizkonakladova banka setri kde se da, ale neomezenou historii ma stale.
Zedňa
Zedna1
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vilik 30. 3. 2015 03:59

astrapa píše:No, dobrá, a Fio pro svých 400 000 klientů to řeší jak? Chápu, že KB nebo ČS má 5 milionů klientů, ale snad má i násobně vyšší příjmy, aby to dokázaly ošetřit.
Proč Barclays nebo Lloyds TSB s desítkami milionů klientů umí nekonečnou historii a české banky neumí?

No jo, jenže ona to ta Spořka dovede. Ale za "kilčo" za stránku, alespoň to tak bylo. Již několik let nejsem jejich otrokem. Když klient potřebuje výpisem doložit třeba nějakou nesrovnalost, která třeba ani nemusí být nesrovnalost, pro finančák, tak to je pro banku vejvar. Popsaný list papíru hodnoty haléřů poskytnout za stokoruny. No neberte to, že?
vilik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 3. 2015 10:19

JJ, tohle je taky neštěstí. Dneska už skoro žádná banka neposílá "originální" výpisy poštou, ale jen v PDF do internetbankingu. Na mnoha úřadech ale stále vyžadují razítko... Jsme národ razítek a originálních listin.... Viz třeba cizinecká.

-- 30. 3. 2015 09:25 --

sx02: Stačilo by zobrazovat historii transakcí 15 let zpět, s ohledem na různé lhůty promlčení, uchovávání dokladů pro účetnictví apod. Určitě není nutná neomezená historie, byť samozřejmě je to velké plus pro banku - proto používám jako transakční banku Fio, i když mi svými službami nevyhovuje - vlastně kromě transakcí Fio pořád nic moc služby nenabízí.

Vždyť by banky mohly tuto službu i nepatrně zpoplatnit, zobrazovat statistiky, analýzy příjmů a výdajů, pěkné "manažerské" grafy, peněžní toky za 30 let aktivního života člověka. O něco takového se pokouší GE Money, ale doba transakcí je bohužel také omezena jen 2 roky.
Naposledy upravil astrapa dne 30. 3. 2015 11:15, celkově upraveno 1
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 30. 3. 2015 10:59

Asi tak, nyní se každá druhá banka předhání, která bude mít barevnější IB, spoustu grafů, již legendárních "kolotočů" a cetek - a hlavně, aby tyhle k něčemu byly to je třeba sledovat na nějakém smysluplnějším období než pár měsíců - on by nějaký grafický výstup pak měl pro člověka nějakou váhu s tím, že by viděl, jak mu třeba v čase (aspoň těch 5-10 let) rostly např. příjmy ze zaměstnání, jeho výdaje (a něco více vypovídajícího než jen, že vloni utratil za benzín x desítek tisíc, třeba jak se mu změnila struktura výdajů po narození potomka), kolik odváděl do investic a jak se výsledně zhodnotily, o kolik umořil hypotéku, atd... Tohle by mohl být ten nevyužitý potenciál, ne nějaký graf ve flashi jaká je aktuální úroková sazba na spořáku (Air Bank).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xtonda 30. 3. 2015 11:49

astrapa píše:JJ, tohle je taky neštěstí. Dneska už skoro žádná banka neposílá "originální" výpisy poštou, ale jen v PDF do internetbankingu. Na mnoha úřadech ale stále vyžadují razítko... Jsme národ razítek a originálních listin.... Viz třeba cizinecká.

A jak si myslíš, že to dělají v té bance? Vygenerují se PDFka a následně je mašina vytiskne a nacpe do obálek. Když si výpis necháš barevně vytisknout v kopírovacím centru, tak nikdo nepozná rozdíl. Kdy si na "originálním" výpise viděl skutečné razítko?

-- 30. 3. 2015 10:56 --

Ono vůbec všude je něco, Air nemá export v nějaké strojově zpracovatelné formě, Equa zas neumí posílat výpisy mailem. Neomezená historie v IB je sice pěkná, ale co když změním banku? Pokud banka zasílá výpisy mailem, tak mi prostě padají do příslušného folderu, mám je tam natrvalo archivované i po tom, co sem z banky odešel.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 3. 2015 16:13

Ideální byla předinternetová doba, kdy banky posílaly výpisy klidně po každém pohybu, nebo týdně, měsíčně, čtvrtletně. Mám doma několik krabic s archivem účtů od poloviny 90. let. Ne, že by to k něčemu bylo, většina závazků už by byla promlčená, ale člověk nikdy neví, kdy na něj někdo po dlouhé době vyrukuje, že nezaplatil a s novým občanským zákoníkem je možné promlčecí dobu prodloužit na 15 let, u náhrady škody je 10 let a podobně.

Určitě je rozdíl mezi výpisem vytisklým z PDF na barevné tiskárně a papírovým výpisem od banky, je to jiný papír, jiný typ tisku, já teda myslím, že rozdíl je poznat.

Ale samozřejmě nevolám po tom, aby banky posílaly papírové výpisy, jen doba zobrazování transakcí v IB by měla být aspoň těch 15 let, to mi přijde jako rozumný kompromis mezi nákladovostí a smysluplností podobného počinu.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 30. 3. 2015 16:29

Některé banky teda ani nemají stejný výstup z PDF exportu jako tištěný výpis, u ČSOB (včetně Era) jsou ty výpisy úplně odlišné, elektronické nemají ani záhlaví s adresou přijemce.

Na druhé straně rozumná instituce akceptuje normálně vytištěný výpis, nevidím důvod se opičit ještě s barevnou tiskárnou, ale je fakt, že jednou jsem dokládal výstup z historie transakcí stavební spořitelny a potřeboval jsem tam razítko, tak jsem si ho šel vyžádat na pobočku (šlo o SSČS, tak jsem měl štěstí, že spořka je na každém rohu - ale potřebovat to samé třeba od Wurstu, tak nevím nevím, asi bych to nedoložil vůbec).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 3. 2015 16:44

Razítko chce třeba právě cizinecká. Větší banky to mají dokonce v ceníku, poplateček 500 Kč za vytištění potvrzení o zůstatku na účtu s razítkem a podpisem bankéře.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 30. 3. 2015 16:53

Nechat si posílat výpisy poštou snad drtivá většina bank umí i dneska, takže jestli ti přijdou ideální krabice papíru, tak tu možnost máš stále, akorát za to něco zaplatíš.

Každopádně pokud jde o průkaznost, tak k čemu ti je historie v IB, print screen z IB má průkaznost nulovou.

Rozdíl mezi kvalitou papíru a technologií tisku, to už je úlet, kdo a na základě čeho bude určovat, že toto je OK a toto už není?

A pokud je někdo prudič, tak půjdeš na pobočku pro razítko tak jako tak.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pan Jan 29. 4. 2019 08:02

A hele - aktuální přehled! Trochu se to za poslední roky zlepšilo, ale někde je to pořád dost ostuda. https://www.penize.cz/internetbanking/4 ... fulltextem
Pan Jan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ripper6 29. 4. 2019 11:54

zajmave, mno ne kazdej je tak radnej aby toto mel a po me kdyby neco chteli 8let zpet tak mam smulu.... dozivotni exekuce, napsani zde do fora a jizda asi mimo EU :D :D
ripper6
Diskutér

Odeslat příspěvekod HankaDu 30. 4. 2019 08:39

Pan Jan píše:A hele - aktuální přehled! Trochu se to za poslední roky zlepšilo, ale někde je to pořád dost ostuda. https://www.penize.cz/internetbanking/4 ... fulltextem


Ten přístup paní Jany je přímo učebnicovou ukázkou :) Bohužel takových lidí je pořád ještě dost.
HankaDu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod richtrj 4. 10. 2020 20:49

Jak je to teď Georgem od ČS? V tom článku na penize.cz tvrdili, že to umí od roku 2016. Teď mi někdo říkal, že tam vidí až rok 2017. Jak kdyby to pořád stejně "ukrajovali" na cca 3 roky, navzdory tomu, co je v tom článku. Může se někdo z místních (pokud má tak dlouho účet u ČS) podívat?
richtrj
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků