Česká pošta s.p.

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod minarjo 17. 9. 2019 15:58

Přesně tak, poplatku 10 Kč za platbu převodem ti pošta v dalším měsíci po takovémto způsobu platby vždy naúčtuje, ať to zaplatíš skrz účet svůj, účet Twista nebo třeba účet tvé babičky :). Ber to jako "pokutu" za to, že poště tím komplikuješ hromadné zpracování SIPO plateb. Protože když bys platil na poště hotově, tak to mají hromadně dle spojovacích čísel zpracované, podobně hromadně za všechny klienty to poště předávají banky při inkasní platbě (jak datový soubor, tak i samotné peníze ze sběrného účtu dané banky pro SIPO). Neboli při inkasu pošta obdrží jen tolik přehledů (a plateb), kolik bank je do SIPO plateb zapojených (krát dvě, protože všechny banky dle SIPO protokolu zkoušejí SIPO inkaso ve dvou termínech, jak píšu výše). Při platbě převodem je z tebe individualista mimo dávkové zpracování, pošta to musí párovat extra a za to těch 10 Kč :).

Jinak pokud skutečně v praxi pošta zasílá rozpis SIPO emailem i těm, co nemají platbu bankovním SIPO inkasem, tak tím porušuje vlastní podmínky z webu, ale možné to je :). Ono je to možná na konkrétní poštovní úředníci na přepážce pošty. Nejspíš by se při zaškrtnutí že emailem měla ptát zda inkaso je zřízené (že bez něj jen poštou), ale v praxi na to nejspíš některé kašlou, minimálně na poštovní přepážce @retrona :).
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod vlazy 17. 9. 2019 19:33

minarjo píše:všechny banky dle SIPO protokolu zkoušejí SIPO inkaso ve dvou termínech,
V tom nemáš pravdu. Nevím jak to mají jiné banky, ale Equa bank inkaso SIPO zkouší pouze 1x. Mám to ověřené když mi kdysi jednou inkaso SIPO neodešlo kvůli nedostatku peněz na účtu nebo nízkému limitu (už si přesně nepamatuji co to bylo) a SIPO se už opakovaně nepokoušelo strhnout. Potvrdila mi to i banka když jsem, se na to dotazoval, že to skouší pouze 1x.
minarjo píše:Ono je to možná na konkrétní poštovní úředníci na přepážce pošty. Nejspíš by se při zaškrtnutí že emailem měla ptát zda inkaso je zřízené (že bez něj jen poštou), ale v praxi na to nejspíš některé kašlou, minimálně na poštovní přepážce @retrona :).
Kdyby na tom poště záleželo tak by to bylo součásti toho formuláře nebo by vyžadovali potvrzení z banky o zřízení inkasa SIPO. To že se na to poštovní úřednice zeptá ještě nic neznamená, že ji ten člověk řekne pravdu a tak takové zeptání nemá žáden význam. Navíc to inkaso SIPO jde v bance kdykoliv zrušit bez toho aniž by to bylo třeba oznámit poště. Myslím, že poštu nezajímá jestli to inkaso má někdo se zasíláním platebního dokladu SIPO v bance zřízené nebo ne.
Předpokládám, že pokud pošta u platebního dokladu SIPO e-mailem do určeného data neobdrží z banky platbu nebo možná pokud neobdrží z banky spojovací číslo k takovému SIPO tak automaticky zašle tištěný platební doklad SIPO poštou. Předpokládám, že by to tak nějak mohlo být, ale jak je to ve skutečností to nevím.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod minarjo 17. 9. 2019 19:41

Tak to je další věc, ve které se Equa vymyká (má toho více, třeba náhodné provádění trvalých příkazů během dne ookazy ve zcela jiný čas) :).
Jinak většina bank (na základě dohody s poštou) skutečně zkouší SIPO inkaso ve 2 termínech, tedy v řádném cca 11.-13. v měsíci a doplňkovém cca o týden později, aby se úspěšnost zvýšila (velké banky to zdůvodňovaly tím, že řadě lidí přijde výplata až kolem poloviny měsíce, u těch je úspěšnost v SIPO inkasu vyšší až v druhém termínu). Až když se ani jeden termín nepovede, posílá pošta papírový doklad k úhradě.
Co se podmínek pošty týče, mají to černé na bílém na webu (SIPO-často kladené otázky), odkazoval jsem to výše. Dle toho by fakt neměla pošta emailem zasílat, když není inkaso, ale evidentně na to kašlou :). To zda je/není inkaso samosebou pošta ví už na přelomu měsíce (proto u většiny bank je uzávěrka zřízení či změn SIPO inkasa pro další měsíc třeba už kolem 20. v měsíci), dle toho ostatně pošta koná (buď zahrne požadavek na platbu do dávky pro danou banku, nebo vytvoří rozpis ne typu bezhotovost, ale pro hotovostní úhradu). Právě proto by to bez inkasa emailem nemělo jít, ale ignorace této jejich vlastní podmínky mě nepřekvapila :)
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod vlazy 17. 9. 2019 20:38

minarjo píše:tedy v řádném cca 11.-13. v měsíci
U Equa bank je to vždy 14. v měsíci. Pouze pokud toho 14. je nepracovní den nebo třeba pátek tak to je i 1 nebo 2 dny dříve.
minarjo píše:Co se podmínek pošty týče, mají to černé na bílém na webu (SIPO-často kladené otázky), odkazoval jsem to výše. Dle toho by fakt neměla pošta emailem zasílat, když není inkaso, ale evidentně na to kašlou :).
Ano, mají tam mj. uvedené, že "Podmínkou pro zasílání Platebního dokladu SIPO – Bezhotovost je nastavení služby „Svolení k inkasu SIPO“ ve Vaší bance.". Nemyslím si, že by na to kašlali, ale prostě nemají jak jednoduše si ověřit jesti to inkaso na SIPO je v některé bance skutečně zřízené.
minarjo píše:To zda je/není inkaso samosebou pošta ví už na přelomu měsíce
To možná ano, ale na přelomu měsíce nemůže pošta vědět jestli to inkaso pro SIPO bude existovat i těsně před jeho inkasováním z účtu. Klient banky si ho může kdykoliv zrušit nebo zrušit celý účet ke kterému to inkaso pro SIPO bylo zřízené.
minarjo píše:(proto u většiny bank je uzávěrka zřízení či změn SIPO inkasa pro další měsíc třeba už kolem 20. v měsíci),
Ta uzávěrka je proto aby to inkaso pro SIPO mohlo být realizované už následující měsíc. Po této uzávěrce bude inkaso pro SIPO realizované asi až o měsíc pozdějí.
minarjo píše:dle toho ostatně pošta koná (buď zahrne požadavek na platbu do dávky pro danou banku, nebo vytvoří rozpis ne typu bezhotovost, ale pro hotovostní úhradu). Právě proto by to bez inkasa emailem nemělo jít, ale ignorace této jejich vlastní podmínky mě nepřekvapila :)
Zahrnout požadavek na platbu do dávky pro danou banku pošta sice může, ale nemůže dopředu vědět jestli některé inkaso pro SIPO bude v den inkasování ještě existovat a proto bych v tom ignoranci pošty nespatřoval.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod ROlda78 18. 9. 2019 07:17

Mám pocit, že se tu často zaměňuje rozpis plateb (bílý) a Platební doklad SIPO (výpis). Viz https://www.idnes.cz/finance/financni-r ... viteze_zuk
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 18. 9. 2019 10:30

Tys asi nikdy nebyl na poště, viď? :D

Č. účtu si musíš pamatovat Ty. Jo, taky mi to nepřijde moc prokazatelné, ale už je to tak.

To jsi neukazoval při platbě dobírky, ale při převzetí zásilky. Jak by asi bez OP zjistili, že jsi adresát, když si to posíláš na poste restante? Navíc ano, i u každé zásilky uložené na poště musíš předkládat OP. Teoreticky by Ti to vydali bez OP, kdyby sis to převzal doma, ale to bys zase nezaplatil kartou. Ne, dobírka nejde k obyčejné zásilce.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vlazy 18. 9. 2019 10:57

ROlda78 píše:Mám pocit, že se tu často zaměňuje rozpis plateb (bílý) a Platební doklad SIPO (výpis). Viz https://www.idnes.cz/finance/financni-r ... viteze_zuk
Taky mám tento pocit. Navíc mám pocit, že se tu zaměňuje i složenka což je pojem pro poštu asi neznámý a nepoužívaný s platebním dokladem SIPO.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod drkarel 20. 9. 2019 10:11

e.osobne píše:Dik, ja na poste dosud platil pouze SIPO a tam OP nechteji, vubec je nezajima, kdo to plati. :D

Jednou jsem si nechal poslat z eshopu zasilku na postu do balikovny a tam take OP nechteji, vydaji to komukoliv, kdo rekne kod zasilky.
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/ostatni-sluzby/balikovna

Jinak prebirame standardne zasilky doma, vzdy tam proste nekdo doma byl, kdyz neco privezli.

Poplatek za poslani baliku do balikovny vcetne bezhotovostni dobirky by mel byt pouze 72,60 Kc, to je tedy mene nez doporuceny dopis na dobirku za poplatek 100 Kc.
https://www.ceskaposta.cz/en/sluzby/baliky/cr/balik-do-balikovny#11


A když platíš SIPO, tak Ti něco předávají? Zkus někdy rozvířit ten vzduch, co máš v té dutině na krku. S balíkovnou nemám zkušenosti, díky za námět. Poste restante neposílám, takže Ti neporadím, ale řekl bych, že by se adresa měla shodovat s adresou adresáta zásilky.

-- 20. 9. 2019 11:13 --

Tak nějak jsem čekal, že v tom bude nějaký háček, který jsi neobjevil, protože to nečteš, a v tomto bude:

"Balík Do balíkovny můžete podat na základě smlouvy na jakékoliv poště nebo svozem. Co se týče datového podání, můžete využít Podání Online, datový soubor nebo API rozhraní."
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 20. 9. 2019 11:17

Jako bych to neříkal. :) Ono to není tak divné, že?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod jichaj 20. 9. 2019 13:38

pisu vzdy svoji adresu- z OP, nikdy nebyl problem..
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 20. 9. 2019 15:47

Tak potřetí, ale i tak pochybuji, že to bude stačit: Při platbě dobírky OP nekontrolují, OP kontrolují kvůli doručení té zásilky a nekontrolují adresu (posíláš na Poste restante). Navíc Ti to nejspíš odmítla při podání zásilky, ne?

jichaj: A posíláš si to na Poste restante, nebo na tu adresu z OP?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Milos 20. 9. 2019 19:54

Na dobírkové poukázce musí být stejná adresa jako je na zásilce, tedy Poste Restante. Je to tak správné a logické. Praktikuji to tak už dlouho v rámci různých pošt a nikdy s tím nebyl žádný problém.

Občanský průkaz potřebují kvůli kontrole jména příjemce. Adresu z OP s adresou na zásilce nekontrolují. Zásilky se nechávám posílat na různé pražské pošty, přitom mám v OP adresu trvalého bydliště v Nymburku.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 20. 9. 2019 20:34

e.osobne píše:Cislo OP zadavala do systemu jeste pred platbou, pochybuji, ze by me to nechala zaplatit a pak by rekla, ze mi zasilku nevyda, kdyz nemam OP. I kdyz me by to nevadilo, je to jen prazdna obalka.


No, už mám toho tvýho zelenomodrýho myšlení a logiky až dost.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod jichaj 23. 9. 2019 20:51

drkarel píše:jichaj: A posíláš si to na Poste restante, nebo na tu adresu z OP?


jasne ze to posilam na poste restante, uz par let, adresu si tisknu rovnou na slozenku...
ale jak vas tu tak ctu tak to treba zmenim ;)
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod y2key 27. 9. 2019 12:24

Zdravím,
nevíte, jeslti existují ještě tzv. Poštomaty, kde se dá vkládat hotovost na bankovní účet? Nebo už je to zrušené?
Děkuji
y2key
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků