Česká pošta s.p.

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod retron 16. 9. 2019 14:02

to jde uplne v pohodě, prostě se to tak nastaví na poště, ovšem nevyhne se tím poplatku za bezhotovostní platbu
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod pino 16. 9. 2019 14:36

Mne se toto "prostě tak nastaví" nepodařilo. Na poště mám možnost volby buď inkasem a pak to umí poslat do předvoleného emailu anebo to vhodí do kaslíku, kde je ten poplatek. Pokud se to někomu dalšímu podařilo nastavit opravdu na poště, prosím o potvrzení, díky
pino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod retron 16. 9. 2019 14:41

já tam měl volbu buď emailem nebo klasicky tištěně do schránky, nastavoval jsem to jak elektronicky tak zpátky na tištěnou verzi, trvá to sice od dalšího období, ale bez problémů
v elektronické verzi si už pak sám můžu vybrat, zda to nechám jako inkasem z banky, na jejich účet ČSOB s příplatkem za bezhotovostní platbu anebo např. Twisto Snap
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod pino 16. 9. 2019 14:41

-- 16. 9. 2019 14:45 --

retron píše:v elektronické verzi si už pak sám můžu vybrat, zda to nechám jako inkasem z banky

to sám můžu vybrat v praxi tedy znamená, že se to inkaso neprovede a ty pošleš na twisto snap ?
pino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod retron 16. 9. 2019 16:50

nemusíš si vůbec nastavovat inkaso, já platil jednorázovým platebním příkazem
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 16. 9. 2019 17:56

@Pino má pravdu. Zasílání rozpisu SIPO emailem by skutečně mělo jít jen při nastavené platbě bankovním inkasem, tedy jen za situace, že v některé bance máš nastavené Svolení k SIPO inkasu (při neaktivním inkasu to pošta zasílá výhradně papírově zkrátka proto, aby klient měl složenku k uhrazení). Viz web České pošty zde:
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/plateb ... /sipo#info
(často kladené otázky-otázka "chci dostávat Platební doklad SIPO – Bezhotovost e-mailem")

Takže nevím jak retron mohl docílit toho, co píše (možná tak jak píšu zcela na konci, nebo jeho banka nedodržela protokol/dohodu s poštou o zpracování SIPO a zrušení SIPO inkasa poště nenahlásila). Z vlastní zkušenosti (nastavoval jsem rodičům) totiž vím, že jakmile je v bance svolení k inkasu SIPO zrušené, pošta ihned další měsíc začíná zasílat papírový rozpis se SIPO složenkou, i když je nastaveno zasílání emailem (na email přejde až když zase je v některé bance SIPO svolení uděleno). Inkaso SIPO má mezi inkasy zvláštní postavení v tom, že jeho zřízení či zrušení hlásí poště nikoliv klient, ale sama banka v rámci měsíčních (možná častějších) reportů poště o tom, jaká spojovací čísla mají v dané bance aktuálně platná svolení k SIPO inkasu (pokud by nějaký klient měl buď omylem nebo při procesu změny banky SIPO inkaso zřízeno ve více bankách současně, mělo by být pro poštu platné vždy jen to nejnovější, nebude jedno spojovací číslo inkasovat 2x :) ). Neboli nelze přímo u pošty platbu inkasem zapnout či vypnout, to se děje založením či zrušením svolení k SIPO inkasu v bance. Na poště se u SIPO jen nastavuje adresa a způsob zasílání (email/poštou) s tím, že emailem lze zasílat jen doklad SIPO-bezhotovost dostupný při zřízeném inkasu v bance, bez něho je to tištěný hotovostní doklad se složenkou (hlavně proto, že žádnou složenku nelze doma tisknout, má být vždy originál, to platí i pro jiné složenky než tu SIPO, už to i zde padlo v otázce plateb dobírek). Bezhotovostní úhrada jinak než inkasem (tedy převod) pošta chápe jako mimořádnou možnost, proto jí i extra zpoplatňuje a pokyny k takové bezhotovostní neinkasní platbě dává na ten tištěný rozpis zezadu. Případně i na ten emailový rozpis pro případ, že by se inkasní platba třeba kvůli nízkému zůstatku ani při opakovaném pokusu nepovedla. Většina bank zkouší SIPO inkaso provést 2x během měsíce, kolem 12. a pak kolem 20. když to poprvé neprojde (konkrétní data dle banky). No a pošta pak zasílá papírový SIPO rozpis se složenkou i za situace, kdy by se bankovní inkaso ani na druhý z těchto pokusů nezdařilo (tedy koncem měsíce).

Z uvedeného vyplývá, že @pino by si musel svolení k SIPO inkasu nastavit na účet, kde nikdy nebude mít zůstatek dostačující k jeho úhradě, pak by emailem rozpis chodil (nerealizaci inkasa nelze řešit opakovaným rušením/obnovením souhlasu, to by se pošta od banky dozvěděla, ale tedy výhradně jen nízkým zůstatkem). Na poště lze nastavit emailový rozpis až poté, co se pošta o inkasní platbě dozví (to může být až další měsíc, dle data zřízení inkasa, komunikace banka-pošta neprobíhá denně). Uhradit jej pak převodem přímo nebo přes Twisto Snap vždy ideálně do 15. v měsíci, aby pošta negenerovala ten placený tištěný výpis po druhém nepovedení inkasa. Tento postup ale vyzkoušený nemám, ostatní uvedené je z praxe (inkasní platba rodičů, jak to fungovalo při změně jejich banky atd.).
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod retron 16. 9. 2019 18:56

tak je pravda, že už je to minimálně dva roky, co jsem to řešil, ale pošta po mě ani žádnou banku pro inkaso nechtěla, řešila se pouze forma zasílání SIPO předpisu. Když jsem to vracel zpět na papírový předpis tak mi říkali, že lze pouze jedna forma, bud papírově nebo elektronicky ale jinak inkaso na přepážce nikdo neřešil.
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 9. 2019 20:45

pino píše:Mohu poprosit zkušenější o radu, jak mít SIPO v emailu (tedy bez poplatku 10kč za vhození do schránky) a zároveň neplatit inkasem ? Tedy nechat zaplatit např. přes Twisto apod.
Tak to nevím jestli to vůbec takto jde. Jediné co mne napadá je vyřídit si zasílání dokladu SIPO e-mailem a v bance nenastavovat inkaso SIPO z účtu tak jak píše retron. Vyzkoušené to ale nemám jestli to takto bezproblémově funguje. Ten doklad SIPO který ČP každý měsíc zasílá pak zasílat Twistu k proplácení nebo hradit převodem z účtu. Za tento způsob platby SIPO by asi ČP účtovala poplatek 10 Kč.
pino píše:Je možnost, že si nastavím inkaso s malým limitem a SIPO se v měsíci 2x neprovede trvalým řešením, tedy praktikovat každý měsíc aniž by mi ČP vhodila SIPO další měsíc do schránky a něco si naúčtovala ? Díky
Tak to příliš nechápu co by jsi tím chtěl docílit. Pokud nechceš aby se ti SIPO hradilo inkasem z účtu tak si ho v bance nenastavuj. Řešit to trvale malým limitem aby se to inkaso SIPO neprovedlo mi připadá být dost hloupé řešení. Pokud se inkaso SIPO z jakýchkoliov důvodů z účtu neprovede tak ČP ještě tentýž měsíc zašle tištěný doklad SIPO a další měsíc je na dokladu SIPO zaúčtovaný za to odpovídající poplatek. Už jsem kdysi jednou takovou situaci u SIPO měl.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 16. 9. 2019 22:44

Ale on si právě inkaso SIPO v bance nastavit musí, když chce od pošty emaily místo tištěné verze! Jen tak Česká pošta bude posílat doklad SIPO-bezhotovost (ten lze i emailem, jen rozpis bez složenky) a ne doklad SIPO-hotovostní i se složenkou, ten jde jen tištěný poštou. Však to píše pošta na webu jasně, rozebírám to v předchozím delším příspěvku. SIPO je zkrátka specifický typ inkasa, kde úzce spolupracují banky s poštou na předávání dat spojovacích čísel, která platí inkasem, a jen u těch co mají inkaso v bance zřízené pošta může vytvořit ten bezhotovostní doklad SIPO k zaslání emailem, bez sjednání SIPO inkasa v bance musí pošta posílat tištěnou složenkovou verzi (jinak by porušovali vlastní podmínky, že tištěná složenka je doručena každému bez zřízené inkasní platby).
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod ROlda78 17. 9. 2019 08:48

možná lehce mimo, strhává so pošta těch 10,- Kč za platbu SIPA Twistem?
dle ceníku tedy "Platba SIPO uhrazená Jednorázovým příkazem k úhradě 10,00 Kč"
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 17. 9. 2019 10:22

Těch 10 Kč je právě ta "pokuta" pošty za jinou než standardní formu platby (za tu považují jen bankovní inkaso a složenka na poště). Při těchto formách totiž zpracovávají spojovací čísla hromadně (naráz od bank nebo z pošt), zatímco u JPÚ to musí přidat k zaplaceným "polomanuálně", tak nějak to kdysi pošta zdůvodnila. A to souvisí s výše uvedeným, že posílají buď email s rozpisem SIPO-bezhotovost (při žádosti o tento způsob zaslání) při zřízení povolení SIPO inkasa v bance, nebo tištěnou složenku, když inkaso není. Prostě nechtějí hrazení přes jednorázový příkaz, když to jim dávkově banky ze svých sběrných sipo účtů nepošlou jako při inkasu.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 17. 9. 2019 12:54

minarjo:
Nemám to vyzkoušené, ale podle toho co tu psal retron by mělo jít nechat si zasílat platební doklad SIPO e-mailem bez toho aniž by se v bance nastavovalo inkaso pro to SIPO. Předpokládám, že pošta nijak nekontroluje jestli má někdo v bance zřízené inkaso na SIPO nebo ne a bez ohledu na to zasílají každému platební doklad SIPO e-mailem pokud si někdo o to u pošty požádá. Jedná věc je to co ohledně toho uvádí ČP na svých stránkách a jiná jak to možná funguje v praxi bez ohledu na možné porušování nějakých podmínek. Mne pošta zasílá každý měsíc e-mailem kopií platebního dokladu SIPO - Bezhotovost. Jsou to obě dvě strany kde na zadní straně jsou uvedené mj. i informace jak uhradit SIPO jednorázovým příkazem k úhradě.
Nevím co máš na mysli tím rozpisem bez složenky nebo tištěnou složenkou. SIPO používám už dost dlouho ale nikdy bez ohledu na to jestli jsem to měl kdysi hotovost nebo nyní bezhotovost mi pošta nezasílala k tomu nějaké složenky.
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod retron 17. 9. 2019 13:23

složenkou myslí asi samotný bílý předpis
neříkám, že se to nemohlo změnit, ale na formuláři SIPO byly akorát dvě kolonky, poštou, elektronicky a tomu kolonka na emailovou adresu. Inkaso si řeší dle spojovacího čísla každý individuálně.
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod pino 17. 9. 2019 13:59

Díky za reakce. Zúžím dotaz pro ty, kterým chodí předpis SIPO do emailu. Platíte ho Twisto Snapem a zároveň neplatíte 10 Kč poště ?
SIPO bezhotovost (plus platba inkasem) i SIPO "do schránky" používám delší dobu. Měnil jsem z jednoho na druhé i z druhého na první. Ve chvíli, kdy mám možnost platit Snapem, šlo mi o to, abych měl předpis v emailu, platil přes Twisto snap a neplatil 10kč. Odprostím se od toho, že vyzvednout SIPO ze schránky, poslat na Twisto Snap není nic hrozného. Taktéž zaplatit 10 Kč není nic hrozného, ale pokud by to šlo v kombinaci do emailu a neplatit 10kč, budu rád za radu. minarjo to popsal více méně přesně, tedy že to zřejmě dle současného nastavení možné není.
pino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 17. 9. 2019 15:33

pino píše:Díky za reakce. Zúžím dotaz pro ty, kterým chodí předpis SIPO do emailu. Platíte ho Twisto Snapem a zároveň neplatíte 10 Kč poště ?
Myslím, že na to už tu bylo odpovězené. Já jsem SIPO přes Twisto platit nezkoušel, ale myslím, že asi téměř určitě by si za to pošta poplatek zaúčtovala. Nevidím žáden rozdíl v tom jestli SIPO zaplatíš příkazem z účtu nebo když to za tebe zaplatí Twisto z jejích účtu. V obou případech je to platba převodem z účtu a podle ceníku by za to poplatek snad měl být. A nebo si snad myslíš, že ČP má s Twistem uzavřenou nějakou smlouvu o tom, že za platby SIPO provedené z účtu Twisto nebude účtovat poplatek?
vlazy
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka