Curve karta

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bodyczech 20. 11. 2019 10:18

Nech pocity stranou a přečti si pořádně to, co fremantle napsal!
bodyczech
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MirekM. 20. 11. 2019 10:28

Četl jsem pořádně, ale DCC mně nabízí konverzi do liber nikoliv do euro.
MirekM.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lafayette16 20. 11. 2019 10:34

Karty v librách je možné vydávat i v EU (nebo kdekoliv jinde).
Lafayette16
Diskutér

Odeslat příspěvekod MirekM. 20. 11. 2019 10:40

Tak mně prosím někdo vysvětlerte, co bude muset udělat vydavatel karty či společnost Curve po brexitu s dříve vydanou kartou, aby se začala tvářit jako karta DE a ne UK, tedy aby si nemohl obchodník přirazit za transakci?
MirekM.
Diskutér

Odeslat příspěvekod dalich 20. 11. 2019 11:34

Proč stahovat kalhoty, když je brod daleko? Jak obchodník pozná, že jde o non-EU kartu? Online podle BINu asi ano, ale fyzicky to nejspíš nikdo řešit nebude. Platím ruskou kartou a ještě nikdo mi nic neúčtoval.
Presstitut a zloděj z povolání.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod minarjo 21. 11. 2019 00:28

Co to je za nesmysly? V USA mi za platby evropskými (českými kartami či Revolut) nikde taky nic nepřiráželi. Přeci když je karta v asociaci Visa či MasterCard, tak by v civilizovaných zemích měly být platby těmito kartami zdarma (resp. na vrub obchodníka), to je přeci elementární pravidlo u plateb u obchodníků, ne? Neslyšel jsem, že by kromě vnucování DCC s nevýhodným kurzem (což musí jít odmítnout) nějaký obchodník chtěl poplatek jen proto, že používám MasterCard kartu britskou a ne českou...
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod MirekM. 21. 11. 2019 07:54

MirekM.
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 21. 11. 2019 09:56

Ale Mirku, to já samosebou vím, že obchodník může požadovat poplatek za platbu kartou, to není nic nového :). Musí o tom informovat před nákupem vhodným způsobem, nejlépe nápisem u pokladny atd, nicméně v reálu dnes toto už vidět není (nejen v ČR, viz níže), konkurence to obchodníkům moc nedovolí.
Zde jsi ale nastínil jiný problém, a to diskriminaci pouze určité skupiny karet. Tak jako obchodník nemůže (minimálně z morálních důvodů, naštval by i místní) napsat, že platby kartami MasterCard jsou zdarma, ale kartami Visa za 2%, tak nemůže napsat, že kartami českými, slovenskými a polskými zdarma, ale kartami všech ostatních států za 3%. O to jde, ten rovný přístup, že buď tedy zpoplatnění všem, nebo nic. A i pokud to legislativa skutečně umožňuje jak uvádíš (to nepopírám, řeším praxi, ne zákony), tak v praxi to zkrátka obchodníci nedělají, takovou vývěskou u pokladny by myslím naštvali nejen dané cizince, ale i většinu místních, takovou diskriminaci nemá nikdo rád a proto si ji v obchodech nedovolí použít už dnes pro občany mimo EU. Píšu teď o kartách Personal, to že Commercial mají pro obchodníky větší náklady a ty někdy zčásti přenášejí na klienty (viz třeba dobíjení Revolut), to je známá věc. Na to skutečně pozor, pokud někdo má starší Curve typu Commercial.
Navíc já popisoval zkušenosti z mé osobní praxe z cest za poslední cca 3-4 roky, kdy k vidění v ČR, ale i třeba ve východní Evropě (Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Černá Hora, Ukrajina..), západní Evropě (Německo, Nizozemí, Itálie, Švýcarsko) či v USA takový poplatek u obchodníků při použití karty zkrátka vidět naštěstí nikde není, kromě nechutného DCC v některých zemích včetně té naší :).

-- 21. 11. 2019 10:10 --

Ještě k článku, který Mirek odkazuje: to plně koresponduje s tím co píšu výše (tedy pozor na Commercial karty, které vydávala i Curve), viz citace z článku:
Čerpací stanice v našem příkladu promptně poplatek změnila a správně jej účtuje jen u komerčních platebních karet, a to ve výši 1,98 % z transakce.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod dalich 21. 11. 2019 13:58

Jednou věcí je, že může něco účtovat, druhou, zda to někdo udělá. Drobný živnostník má čas rozlišovat, z jakého segmentu karta je. V prodejně to prodavačka dělat nebude a často ani neumí. Jsem v klidu.
Presstitut a zloděj z povolání.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MirekM. 25. 11. 2019 20:58

Začátek konce? Dnes mně došel od Curve tento e-mail:

Heads up!

We're making some changes to our terms of service, fee schedule and privacy policy.

First up, debit-fronted credit
What’s that? Debit-fronted credit is a really handy service that lets you pay with your credit card when only debit cards are accepted, or when doing so has a fee attached. For the most part, you can use this service free of charge.

I feel a “but” coming on…
You're right – there’s a but. For our Curve Blue and Curve Black customers, government-based payments made with a credit card e.g. HMRC, will now carry a 1.5% fee. Don’t worry if you accidentally pay with a credit card – you can use our Go Back in Time feature to switch the payment to a debit card without incurring the fee. The fees will apply from the 24th of January, 2020. You can read the full details around this here (https://support.imaginecurve.com/hc/en- ... ted-Credit).

Changes to privacy?
Yes, we’re updating our privacy policy to explain how we share data with other companies. This is so that we can create more amazing features, and tell you all about them. This will come into effect in 15 days, on December 10, 2019. If you want to opt out, get in touch at support@curve.app.

Something big is coming…
We have an exciting new feature coming very very soon, so keep an eye out!
MirekM.
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 25. 11. 2019 21:08

Mirek, milovník poplachů, zbytečně plaší :). To 1,5% se týká pouze plateb vládním institucím v Británii, v tuto chvíli jde jen o britský berňák HMRC. Tyto instituce v Británii přijímají normálně jen debetní karty, tedy za toto umožnění i tam platit kreditkou navázanou na debetní Curve (služba debit-fronted credit) si v Curve nechají to 1,5% za danou platbu zaplatit. Kromě HMRC mají přibýt další GB úřední instituce. Konkrétně půjde jen o platby s MCC 9399 (Government Services—not elsewhere classified), kde Curve toto bude postupně účtovat. No a takové platby u nás fakt zatím skoro nikde nemáme, vždyť třeba i FÚ jako hlavní zástupce této skupiny u nás karty ani nebere :). Navíc je Curve férová v tom, že pokud někdo i u těchto GB institucí zaplatí s podkladovou kreditkou a bude mu účtováno to 1,5%, lze se toho poplatku přes gbit na debetku zdarma zbavit. To nás ale fakt zajímat zatím moc nemusí, dané MCC a obecně platby třeba daní kartou u nás (zatím) nemáme. A pokud někde jsou, tak tam na rozdíl od Británie nezakazují platbu kreditkou, aby šlo o případ využití této Curve služby.
Detaily ve FAQ na https://support.imaginecurve.com/hc/en- ... ted-Credit
(tam zejména otázka "What other payments will be charged the 1.5%")

-- 25. 11. 2019 21:27 --

Ještě doplním přesnější klasifikaci MCC 9399 z manuálu MasterCard, aby bylo jasné, co vše může být časem do Curve poplatku zahrnuto (od nás v ČR skoro nic, kde by karty běžně brali):
MCC 9399—Government Services—not elsewhere classified
Merchants that provide general support services to the government such as personnel, auditing, procurement, and building management services, and are not described by another, more specific MCC. Examples include civil rights and civil service commissions, general government accounting offices, general services offices, government supply agencies, police, fire, and motor vehicle departments, and national, state, and city parks. This MCC may also be used to identify U.S. state lottery ticket sales by merchants properly registered with Mastercard as set forth in section 9.4.5 of the Security Rules and Procedures manual.
For intra-government transfers (IGOTS) program transactions, use MCC 9405.
For state universities and colleges, use MCC 8220.
Merchants involved in the sale of goods or services to the government should use the wholesale MCC that best describes the business.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod rufss 25. 11. 2019 21:37

No u nas se uz da nekdy zaplatit policii pokuta kartou. :D
rufss
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MirekM. 25. 11. 2019 21:43

Tak to abych začal výhledově jezdit slušně, abych nemusel platit PČR na terminálu pokutu přes Curve s KK HB s přirážkou 1,5 %. :-)
MirekM.
Diskutér

Odeslat příspěvekod maeth_u 26. 11. 2019 06:26

Na registru vozidel v Praze jsem v letě platil kartou a čuměl :-)
maeth_u
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hopo.hopo 26. 11. 2019 08:55

Na katastru taktéž možno.
hopo.hopo
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků