Kdo neporadí, alespoň se poučí...

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod blackcc 19. 7. 2007 18:21

Dobrý den,

všechny vás zdravím. Chtěl bych se s vámi podělit o jednu mojí zkušenost, která mě nedávno potkala. Jelikož jsem na fóru, které se mojí zkušeností přímo týká, byl bych rád, kdyby jste mě mohli říct svůj názor, poradit a nebo se jen poučit. Nikomu nepřeju, aby se mu stalo to samé, co mě. I když jsou v životě horší věci, pro mě je toto dost velká zkouška, které ještě pořád neskončila. Konec úvodu, začnu vyprávět.

Bylo krásně letní odpoledne a já jsem šel do posilovny, která je kousek od mého bydliště. Viděl jsem, že na obsluze je nový zaměstnanec. Pozdravil jsem a šel jsem šel cvičit. Jak plynul čas, nějak jsme se jednou zakecali a on mě začal vyprávět o různých věcech. Zdál se být úplně v pohodě. Měl dokonalou postavu a vždy mě poučoval, jak správně posilovat a jíst. V našem příběhu mu budeme říkat pan Z nebo dlužník. Je mu cca 30 let. Čas šel dál a jednou mě nabídl zajímavou věc. Řekl, jestli si nechci vydělat slušný prachy. Já řekl, ať poví podrobnosti. On řekl, že dealeruje sportovní doplňky a že potřebuje půjčit, aby toho mohl koupit víc. Přesně chtěl půjčit 5000,- Kč a odměna pro mě měla být 2000,-Kč. Já řekl, že to sepíšeme, ať mám na to papír a že mu to druhý den donesu. Druhý den jsem mu dal peníze a on mě podepsal dlužní úpis, kde bylo jeho jméno, trvalé bydliště, číslo OP a rodné číslo. Večer zavolal, že potřebuje ještě víc, ať to zase napíšu (dlužní úpis) a že dáme sraz ve městě. Už mě dlužil 10 000,- Kč, ale byl jsem v klidu, protože jsem měl celou částku potvrzenou na papíře. Takto to šlo dál až když se mu v šesti půjčkách půjčil celkem 50 500,- a jakmile jsem mu dal poslední peníze, měl jet do Prahy pro to zboží, rovnou otočit a mě v noci peníze přinést zpět. Den, kdy měl odjet ode mě vybrat nejvíc peněz, asi 3 půjčky. Vždy s komentáře, že potřebuje víc. Nejlepší bylo, že sliboval opravdu zisk, takže mě měl dát něco kolem 90 000,- Kč nazpět. Dal jsem mu peníze a on řekl, že už půjde sám, že ten jeho kámoš, co s ním pojede do Prahy nemá rád společnost. Povídal něco, že má černou dodávku. Ale to už mě bylo jasné, že není něco v pořádku. Pořád ale byly jistotou ty dlužní úpisy, co jsem měl na všechny peníze. Opustil jsem ho a on řekl, že hnedka pojedou. Schoval jsem se do lesa a čekal, jestli tedy pojedou. Po půlhodině čekání jsem to vzdal a šel domů. Rovnou jsem mu volal, ale měl vypnutý telefon. Po dvou hodinách mi volala, že je zpět z Prahy (cesta se dá stihnout minimálně za 3 hodiny a dýl) a že ty peníze znovu otočili a že dostanu víc, ať ještě počkám. A to jsem měl jasno, byl jsem podveden. Začal jsem hledat na internetu nějaká řešení. Kouknul jsem na dlužní úpisy a zjistil jsem, že mám na všech špatně jeden datum, což mě nejvíc dodělalo a začal jsem hledat řešení. Napadlo mě mu dát podepsat nový papír na celou částku, ale jak to udělat. Na těch 6 dlužních úpisech byl datum splatnosti dluhu už pryč, tak jsem nabídl, že ty prachy potřebuju, ale že mu ten dluh ještě prodloužím o 3 dny. Podepsal mě nový papír na celou částku, kde bylo všechno dobře. Když sem šel za ním s tímhle papírem, zjistil jsem, že nemá občanský průkaz ani pas. Měl jen pracovní smlouvu a výpis z trestního rejstříku. Ten byl naštěstí pravý (doufal jsem, ale pak jsem si zjistil, že údaje na tom výpisu jsou opravdu jeho). Podepsal mě to a já šel s klidným srdcem domů a promýšlel, jak nyní postupovat, protože jsem věděl, že ty peníze z něj jen tak nedostanu a to, co mě tvrdí je jen lež. Na ICQ jsem se poradil s kamarádem, který již podobnou zkušenost má a ten mě řekl, že je nesmyslné podávat trestní oznámení na Policii ČR (táhlo by se to několik let a musel bych platit soudní výlohy plus právníka plus další věci), začal jsem tedy jednat s jednou agenturou, která se zabývá vymáháním pohledávek. Ty mě nabídli, že můžu pohledávku prodat na burze pohledávek ČR, kde je vstupní poplatek 20 000,- (k velikosti mé pohledávky nepřijatelné) a nebo že s nimi můžu uzavřít mandátní smlouvu a oni to vymůžou. nabídka byla velice lákavá, nabízeli plné vrácení částky plus by si vymohli asi 45% z částky navíc pro sebe za vymáhání. S firmou jsem jednal, ale mezitím jsem mému dlužníkovi napsal trochu tvrdší sms, že začínám jednat, on mě na to ihned volal, že je všechno jinak, že ho jeho kamarád v černé dodávce okradl a že si vzal půjčku, aby mě to všechno vrátil. Říkal, ať počkám týden, než uzavře smlouvu s bankou a peníze mu přijdou na účet. To bylo v pátek. V pondělí podepsal smlouvu a říkal, že mu ty peníze musí do pátku přijít na účet. byl sem připraven odeslat smlouvu pro vymáhání. V pátek (kdy mu měli ty peníze přijít) jsem se taky dozvěděl, že ho vyhodili z práce a to kvůli krádeži. Odcestoval domů a jeho adresu jsem již neznal. Po oznámení této skutečnosti vymahačům mi bylo oznámeno, že pokud není známa plná adresa dlužníka, není možno pohledávku začít vymáhat a že se mám obrátit na Policii ČR nebo soukromého detektiva. V sobotu jsem volal jeho přítelkyni, jestli neví jeho adresu. Od mě totiž tvrdil, že ona o všech dluzích vůči mě ví. Ona však nevěděla ani Ň. Řekl jí, že mě dluží jen 6000, ona mu 5000 pro mě dala a 1000 mi chtěla ještě donést, ale když jsem jí řekl, že mě dluží místo 6000 50500 a že mě nedal ani těch 5000 od ní, spadla ze židle. V pozadí jsem slyšel hádku. Po půl hodině mě dlužník volal, že ho přítelkyně vyhodila z bytu, že to je hrozné, že s ní čeká miminko. Řekl jsem, že to je jeho problém a že neměl lhát. To byla sobota, den předem mě psal, že peníze na účtu má, ale jelikož bylo už pozdě večer, nemá mě je jak poslat. Měl je tedy poslat v pondělí. V pondělí se neozval, proto jsem mu psal ráno v úterý SMS, že situaci začínám řešit jinak. V mému údivu jsem od něj večer obdržel SMS, že je na cestě do Anglie a že mě peníze pošle do 14 dní. Podle mě to je jen další lež. Už jsem začal postupovat jinak, ale to tu zatím nechci moc rozvádět, to hlavní tu je.

I když 50 500,- Kč není zrovna moc, málo to taky není a tyhle peníze mě stály a pořád ještě stojí dost nervů a psychiky. Vítám jakoukoliv pomoc, jsem schopen i zaplatit za nějaké úspěšné řešení! Nyní jednám s detektivní kanceláří a čekám na odpověď s možnostmi řešení.

PS: Omlouvám se za překlepy, ale když jsem to psal, řešil jsem další situaci ohledně této pohledávky a neměl jsem dost klidu na psaní...
blackcc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod khonsun 19. 7. 2007 21:10

Kde nic neni, ani smrt nebere. Snad kdyby byl majetek.....
Radim hlavne pozor na ruzne fin. skupiny, vymahaci firmy a podobne.
Zejmena pozor na placeni skutecnych nakladu. Nerovna se odmena pro firmu! Zivi se tim fura lidi. V podstate udelaji neuspesny pokus a vyuctuji naklady. Vypada to takto : bohužel dlužník se na námi vydané výzvy, urgence, telefonní, případně osobní kontakty dále k věci nevyjádřil, nebo vyjádřil, ale jeho vyjádření nesměřovala k úhradě dluhu. Z tohoto tedy musíme konstatovat, že mimosoudní vymáhání bylo neúspěšné a nemá cenu v něm pokračovat i nadále, pohledávka je tedy mimosoudně nevymahatelná. Tím jsme tedy splnili náš závazek pokusu na vymáhání dluhu mimosoudní cestou.......... a nasleduje vycisleni nakladu.
khonsun
Diskutér

Odeslat příspěvekod blackcc 19. 7. 2007 21:38

Děkuji za užitečnou informaci! Jinak ta agenturu, kterou jsem oslovil je k nahlédnutí zde: http://deredes.cz/ Vypadá dost profesionálně a né jako nějací podvodnící, jak jste psal...
blackcc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 19. 7. 2007 22:51

No ty seš borec... Potřeboval bych melouna půjčit, fakt dobrej podnikatelskej záměr, dva vrátím, klidně ti na to dám papír...:-D.
Jo, a nemohl bys mně ještě na netu najít, kdy odlítá nejbližší letadlo na Ukrajinu (potom, co mně toho melouna, samozřejmě proti podpisu, předáš :-D)?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 19. 7. 2007 22:53

Podle toho, že ten člověk od začátku byl ochotný podepisovat dlužní úpisy, nemyslím si že by to byl od začátku podvodný úmysl, tipl bych že je závislý na drogách (o tom by asi přítelkyně věděla) nebo na automatech nebo na něčem jiném, co z něj ždímá peníze.

Doporučoval bych ho silou dotlačit k psychiatrovi, nechat ho rok léčit, třeba se z toho dostane a dluhy nakonec splatí a možná ti nakonec ještě poděkuje, žes ho k tomu psychiatrovi dotlačil. Když se to nepovede, tak buď rád žes přišel jen o 50 litrů, to tě to poučení na zbytek života přišlo ještě poměrně levně.

V tuto chvíli bych řekl, jak říká khonsun: kde nic není, ani smrt nebere :-(
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod khonsun 20. 7. 2007 06:40

To: blackcc
Ja jsem zkopiroval presne citaci dopisu te firmy o ktere pises........Zkus si zaject na adresu, kterou uvadeji a pak mi rekni.
khonsun
Diskutér

Odeslat příspěvekod blackcc 20. 7. 2007 12:40

TO:khonsun: Opravdu jsou takto nekorektní? A můžete mi teda doporučit nějakou jinou firmu, která má spolehlivé postupy?

díky
blackcc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blackcc 21. 7. 2007 11:46

zadirr píše:Podle toho, že ten člověk od začátku byl ochotný podepisovat dlužní úpisy, nemyslím si že by to byl od začátku podvodný úmysl, tipl bych že je závislý na drogách (o tom by asi přítelkyně věděla) nebo na automatech nebo na něčem jiném, co z něj ždímá peníze.

Doporučoval bych ho silou dotlačit k psychiatrovi, nechat ho rok léčit, třeba se z toho dostane a dluhy nakonec splatí a možná ti nakonec ještě poděkuje, žes ho k tomu psychiatrovi dotlačil. Když se to nepovede, tak buď rád žes přišel jen o 50 litrů, to tě to poučení na zbytek života přišlo ještě poměrně levně.

V tuto chvíli bych řekl, jak říká khonsun: kde nic není, ani smrt nebere :-(c/quote]

Tvůj příspěvek je opravdu přesný, vidím, že se v tom vyznáš. A máš možná pravdu, protože jsem slyšel informace, že dlužník je závislí na automatech, ale nemám to potvrzeno. S tím psychiatrem nevím, nevím, protože je možná mimo ČR...

EDIT, to ALL: Mám adresu na jeho rodiče, myslíte, že by s tím dalo něco dělat? děkuji
blackcc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 7. 2007 12:46

Čekat 80 % zisk (z 50 500 na 90 000 Kč) během - týdne? To přece muselo být jasné, že jde o nějakou levotu (efektivní roční úrok 5 470 %).
Pokud by ten člověk opravdu takovýhle "kšeft" měl, tak by se o něj určitě nedělil s někým, koho potkal někde ve fitku, ne? Takovou částku mohl bez problémů dostat jako kontokorent nebo na kreditní kartu, kterou dneska cpou lidem v každém obchoďáku. I lichváři typu Provident by ho vyšli daleko levněji.
Prostě byl zoufalý (měl dluhy všude kolem) a byl ochoten slíbit naprosto cokoliv komukoliv.
Obávám se že eventuelní vymahatelnost pohledávky bude hodně diskutabilní. Takových "napálených" budou mraky, když se k tomu připočtou náklady soudního řízení, odměna exekutorovi, ... tak na poškozené nezbyde nic (pokud nemá nějaký majetek, který nestačil rozfofrovat - např. dům, nebo pokud to za něj nezatáhne někdo jiný, třeba bohatí rodiče).
Jediná možnost je "pomstít se mu", tedy podat trestní oznámení a doufat, že bude odsouzen pro podvod. Návratnost prostředků to ale ovlivní jedině negativně (bude navíc splácet náklady na pobyt ve vězení - a pohledávky státu mají přednost).
Takové ty "zaručené výdělky" jsou vždycky podezřelé. Třeba včera k nám do firmy volali z nějaké společnosti zabývající se obchodováním s cennými papíry. Operátor blekotal něco ve smyslu, že Telecom odsouhlasil mimořádnou dividendu a že na nákupu jeho akcií se nedá prodělat (tak proč to vytrubují do světa a akcie si nekoupí sami, že ? :-)) ). Stačí si pamatovat, že k obchodu se ziskem v řádu stovek procent ročně se člověk opravdu nedostane při rozhovoru s cizím člověkem někde ve fitku/hospodě/na ulici,... . Musím říct, že tady nejspíše trochu zapracovala lidská chamtivost :-)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod blackcc 21. 7. 2007 13:30

Já vím, nyní si to všechno uvědomuji a lituji toho, ale přece jenom, mám ty dlužní úpisy, tak to z něj zkusím nějak vymoct a když to nepůjde, podám to TO, to je jedna z posledních možností, co pro to můžu udělat.

Já zase musíš říct, že spíš zapracoval lidský chtíč a touha mít pořád víc:-( Ale zkrátka nikdo není dokonalý...
blackcc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Peshi 22. 7. 2007 12:11

blackcc píše:EDIT, to ALL: Mám adresu na jeho rodiče, myslíte, že by s tím dalo něco dělat? děkuji /quote]

Úplně s tebou soucítím, stalo se mi něco podobného, akorát šlo o koupi notebooku a já kdysi poskytl zálohu 20 tisíc ... Nejsem ten, co se nechá jen tak napálit, tohoto člověka mi doporučil kamarád a měl jsem dalších dost důvodu, proč mu věřit, ale pak to jaksi nedopadlo a když jsem opravdu začal pátrat, zjistil jsem, že jde docela o pěkneho lumpa. Nebyl to rozený podvodník, ale člověk, který se dostal do potíží, a ty řešil tímto způsobem ... Nechci to více rozepisovat, nakonec se mi z něj ty peníze asi po roce a půl podařilo dostat, takže kromě ztráty času, nervů a pár (sto) korun za SMSky, telefonáty atd. jsem o nic nepřišel a to ponaučení je teď určitě k nezaplacení ....

Ale k tvému dotazu: V mém případě to byl klíčový zlom, kdy se mnou můj dlužník začal opravdu jednat. Podařilo se mi získat adresu a telefon na jeho rodiče, tak jsem tam zavolal s dost naštvanym tónem (nebyl jsem vulgární) a popsal celou situaci. Druhý den mi dlužník napsal dlouhý mail, že do toho nemám zatahovat rodinu atd., že mi to vrátí ... Peníze jsem dostával po splátkách, a když se najednou delší dobu odmlčel nebo mi lhal o poslání peněz, vyhrožoval jsem, že si zase promluvim s tatímkem atd. Na to on slyšel ... Takže Ti radím, určitě zavolej k němu domu, 50k neni zas tolik, aby si kvůli tomu rozházel rodinu ... Přeju hodně štěstí!
Peshi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 7. 2007 14:06

To s těmi rodiči by mohlo zafungovat v případě, že jde o ojedinělý případ. Jestli má ale po okolí (třeba včetně rodičů) vypůjčované statisíce, které prohrál na automatech, tak tu moc šance není.
Každopádně za ten telefon to stojí.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod xls 22. 7. 2007 14:14

Jo, tohle podvodníci a neplatiči druhu nemají rádi. Když to zkoušíte volat do práce nebo na mobil, za chvíli to přestanou brát. Pak stačí zavolat večer domů rodičům nebo manželce, kdy bude ten podvodník, co vám dluží x táců a nechává se už měsíce zapírat doma, a pokud má normální rodinu, tak to většinou okamžitě řeší. Nebo zavolat domů v sobotu tak o půlnoci, že se omlouvám, ale nemůžu ho celý týden na mobilu nějak zastihnout.

Pokud je to ale opravdu nějaká podvodník s 20 exekucemi na trhu, tak to je lepší rychle odepsat.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod blackcc 22. 7. 2007 15:34

TO Peshi: Děkuju za kapku naděje. Mě už ani moc nejde o ty prachy, je to sice vysoká částka, ale vadí mě prostě to, že mě podvedl a že jsem teďka trochu bezmocný a všechny kroky, které podniknu povedou z 70% k dalším výdajům (právník, soudní výlohy, detektiv, vymahači) a jistotu si ani na procenta nedokážu odhadnout, bude to ale asi málo…

Poučení to pro mě je, od tý doby jsem nikomu nepůjčil ani korunu. Ani kámošce co jsem potkal na busáku a chtěla po mě stovku. Je to možná blbý, ale jsem od tý doby zablokovanej, což je asi přirozený.

Co se týče rodičů, mám na ně adresu a mobil na matku. Pevná by se dala zjistit, to není problém, pokud jí tedy mají. Ale problém je v tom, že já na hovory nejsem moc udělanej. Všechno spíš vyjadřuju písemnou formou, kde se můžu vyřádit, protože si můžu vše pořádně promyslet. Kamarád mi nabídl, že mu zavolá na jeho číslo a představí se jako vymahač. On má zase dar dobře mluvit a dobře ty lidi postrašit. To já bych mohl těm rodičům napsat zase dopis a na úrovni, ale hovor má určitě lepší účinnost.

TO PatrikChrz: No mám jen trochu strach, že s tím rodiče nic nezmůžou, protože mě dlužník jednou vyprávěl, že s otcem moc nemusí, ale nyní už by to mělo být snad v pohodě. Spoléhám na pouto, které mezi nimi je. Když jsem naposledy udělal něco podobného: řekl jeho přítelkyni, co mě dluží, tak mu dalo kopky i přes to, že s ním čeká dítě.
blackcc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod btw 22. 7. 2007 17:12

No takhle bych asi nenaletěl, ale +- o stejnou částku jsem přišel taky, takže v tom nejsi sám :wink: akorát nevím kdo je na tom hůř, já totiž pujčil peníze pár kamarádům a někteří to už nevrátili, no.. než ty peníze mě spíš mrzí že někteří kvůli pár tisícům hodili za hlavu 15leté přátelství, v podstatě nemají ani snahu to nějak řešit. Něco jsem dostal zpět, pak jsem se na to vykašlal. Co už :D
Употреблю ваш алкоголь, недорого.
btw
Diskutér

Další stránka