Uvedení jiného příjmu v žádosti než je ve skutečnosti

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod martas200 17. 5. 2020 16:10

Zdravím,

chtěl bych si zakoupit zboží na splátky, nicméně jsem již nějaký čas bez příjmů kvůli zavřené provozovně. Zajímalo by mě, když v žádosti uvedu jiný příjem než ve skutečnosti mám, jakou vážnost to bude mít. Mám rezervy a hlavně velmi dobrou historii u dalších úvěrů, které jsem vždy splácel na čas, nikdy žádné opoždění apod. Četl jsem někde, že se tímto mi může hrozit i postih, tak se chci zeptat, zda bych se měl opravdu obávat a radši to nechat být.

To mě vede ještě ke druhému dotazu, kdy jsem jako osvč požádal stát o kompenzační bonus 25 tisíc, mohou se dostat tyto údaje v žádosti o úvěr nějak dostat k finanční správě?

Děkuji.
martas200
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 17. 5. 2020 16:18

§ 211 píše:Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrholecR 17. 5. 2020 22:29

Takovému jednání se říká úvěrový podvod.
DrholecR
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mrusnok 18. 5. 2020 01:16

Praktická zkušenost je taková, že žádost bude zamítnuta. Trestní oznámení se podává až když by se to nesplácelo.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 5. 2020 09:56

Mrusnok: máš praktickou, nebo osobní zkušenost? :D

martas200: tohle se prakticky nedá zjistit, u splátek na zboží příjem nikdo nezkoumá, úvěr se schvaluje automaticky obvykle právě porovnáním s registry (Solus, NRKI). FÚ určitě nemá přístup do těchto registrů.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 22. 5. 2020 23:05

Bylo by docela naivní myslet si, že úvěrová společnost se nedozví, že právě žadatel - živnostník v žádosti lhal - ledaže by v rámci úsporných opatření zaměstnali riskaře ze speciální školy... Podle IČO minimálně pozná nejméně předmět podnikání - stejně tak ví, jaké druhy provozoven byly státem v posledních dvou měsících uzavřeny. Pokud by podnikatel vykazoval příjmy, asi by tu něco nesedělo...

Samozřejmě to nemusí nevyhnutelně znamenat, že by splátková společnost úvěr neposkytla - pokud ano, tak jednoduše proto, že chce (a s vědomím, jaká rizika to pro obě strany nese a nemá problém uzavírat obchody s "podvodníky" (nic osobního)) a jaký by to mělo skutečný dopad lze jen teoretizovat...
fremantle
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků