Zdanění příjmů z akcií

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ZVO80 18. 3. 2015 15:08

Dobrý den,
mám dotaz týkající se zdanění příjmů z akcií, protože se nemohu dopátrat správného řešení.

* V roce 2014 jsem prodal akcie za 250tis, kde žádný jednotlivý obchod nepřesáhl 100tis (podle mého to v tomto případě nehraje roli, jen pro jistotu uvádím).
* U prodejů akcií za 200tis byl splněn časový test 6 měsíců (byly pořízeny ještě před 1.1.2014) a z tohoto prodeje byla realizována ztráta. Tu ale podle všeho není možné uplatit jako ztrátu z prodeje proti zisku akcií které nesplnily časový test a zároveň je nejspíše nutné používat pro danění akcií metodou FIFO, takže není možné udělat optimalizaci s ohledem
* U prodejů akcií za 50tis nebyl splněn časový test 6 měsíců (resp. 3 roky) a byly prodány se ziskem.

Tzn. příjem z prodeje cenných papírů za 200tis je osvobozen od daně z důvodu splnění časového testu a podle mě by se v DP neměl nijak projevit. Příjem z prodeje akcií za 50tis sice není osvobozen od daně protože nebyl splněn časový test a měl by se objevit v DP, ale zase je částka menší než 100 000,-. Jenže celkové roční příjmy z prodeje akcií jsou 250tis. Jak se tedy s tímto popasovat?
ZVO80
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vladimir99 18. 3. 2015 16:07

Do limitu 100.000 Kč se počítají všechny prodané akcie bez ohledu na to, zda je jejich prodej osvobozen (splněn časový test) nebo ne.
Vladimir99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ZVO80 18. 3. 2015 16:13

Osobně jsem téhož názoru, jenže jaké částky potom napsat do Přílohy 2 DP. 250tis tam napsat nemohu, neboť by došlo k uplatnění ztráty z prodeje akcií se splněným testem proti zisku z akcií s nesplněným testem, což podle všeho nejde. Když tam bude je 50tis je to zase dost zvláštní, když limit je 100tis.
ZVO80
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vladimir99 18. 3. 2015 16:24

Není to zvláštní. Limit 100.000 je pouze kritérium pro to, zda je Váš příjem z prodeje osvobozen nebo ne. Do tabulky bych proto uvedl jen neosvobozené příjmy i když jejich součet bude menší než 100.000,- (a kdyby se jim to na berňáku nezdálo, tak si zavolají, ale pochybuji)
Vladimir99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 18. 3. 2015 20:30

Nejsem expert, ale podle mě se nebude danit nic = v dan.přiznání bude 0 kč :-) Jedny akcie prodal po časovém testu a ten zbytek nepřesáhnul příjem /ne zisk!) 100 tis. Kč.

Pokud si otevřu přílohu 2, par. 10, jsou tam pouze příjmy a výdaje a řádek 209 už je dílčí základ daně. Pokud tam uvede všechny příjmy (i osvobozené příjmy), kde je pak osvobodí? Jak je napíše, zaplatí z nich daň.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 18. 3. 2015 22:08

§ 10 odst. 3 písm. c):
(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
c) příjmy z prodeje cenných papírů a příjmy z podílů připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 100000 korun,

Takže základ daně je 0 Kč.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ZVO80 20. 3. 2015 12:17

Rop píše:§ 10 odst. 3 písm. c):
(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
c) příjmy z prodeje cenných papírů a příjmy z podílů připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 100000 korun,

Takže základ daně je 0 Kč.


Takže dva lidé, dva názory :-( Podle mě jde především o to, zda je do úhrnu příjmů z prodeje cenných papírů zahrnut také příjem z prodeje akcií, u kterých byl splněn časový test.
ZVO80
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vladimir99 20. 3. 2015 12:30

Ne.
Vladimir99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 20. 3. 2015 22:35

Názorů můžeš mít i milion, ale zákon je jen jeden. Aby se ti to lépe chápalo, otevři si tu přílohu 2 a vyplň si to......pak uvidíš, že akcie po časovém testu tam nemá co dělat. Když ji tam napíšeš, zaplatíš z ní daň :-)
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 21. 3. 2015 22:51

Já nemám názor ... já jenom cituji zákon ...

V § 4 je časový test a osvobození těch prodejů, které časový test splňují.

Co není osvobozeno dle § 4 je osvobozeno dle § 10 odst. 3 písm. c) ... čili základ daně je nula.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vladimir99 22. 3. 2015 08:46

Takže ještě jednou a srozumitelněji:
Citace je v pořádku, ale vyhodnocení se provádí v opačném pořadí:
1) nejprve zjistím, zda moje příjmy z prodeje CP vyhovují ustanovení §10 (... pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 100 000 korun,...). V tomto paragrafu není ani slovo o tom, že by se příjmy osvobozené podle §4 do tohoto vyhodnocení nezahrnovaly, proto musím vzít v úvahu všechny. Takže výsledek je: tomuto ustanovení mé příjmy NEVYHOVUJÍ (přesahují částku 100.000 Kč).
2) zjistím, zda některé z těchto příjmů splňují podmínky osvobození podle §4. Výsledek: ANO, některé příjmy jsou podle tohoto paragrafu osvobozené, takže tyto příjmy vyloučím a zbytek zdaním.

A pokud by ani tyto argumenty nestačily, zkuste nahlédnout do pokynu GFŘ D-22, kde je k osvobození prodeje akcií uvedena kouzelná větička "Osvobození z důvodu výše příjmu a časového testu nelze kombinovat." O těchto pokynech je známo, že nejsou sice zákonem, ale finanční úřady podle nich postupují.
Vladimir99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 22. 3. 2015 12:08

Uff ... jeden píše o koze a druhý o voze ...

Rok 2014:
1. nejprve se zkoumá časový test pro účely ustanovení § 4 odst. 1 písm. w)
2. pokud není osvobozeno dle § 4, tak se zkoumá osvobození dle § 10 odst. 3 písm. c) ... tedy ostatní do 100 000 Kč
3. co není osvobozeno ani dle § 4 ani dle § 10 odst. 3 písm. c), tak se zdaní
Pro tento účel je třeba otevřít zákon o daních z příjmů ve znění platném pro rok 2014 a z pokynu GFŘ D-22 číst první dvě věty bodu 20. v části K § 4

Rok 2015:
1. zkoumá se osvobození dle § 4 odst. 1 písm. v) ... tedy pokud jsou příjmy do 100 000 Kč tak osvobozeno
2. pokud není osvobozeno dle předchozího bodu tak se zkoumá osvobození dle § 4 odst. 1 písm. w) - čili časový test
3. co není osvobozeno, tak se zdaní
Pro tento účel je třeba otevřít zákon o daních z příjmů ve znění platném pro rok 2015 a z pokynu GFŘ D-22 číst třetí a další větu bodu 20. v části K § 4

A teď kontrolní otázka ... na který rok se tazatel ptal?
ZVO80 píše:V roce 2014 jsem prodal akcie
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jules4 25. 3. 2016 09:18

Takže chápu správně, že nyní (2016), když dávám přiznání za 2015 a celkové příjmy všech akcii bez ohledu na to, kdy byly koupeny, jsou nad 100.000,-, tak musím danit? Mám tam pár kousků, co splňují jak 3letý tak 1/2 roční test, ty bych samozřejmě nedanil, ale ten zbytek asi ano, že? díky moc za potvrzení.
jules4
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků