Danění kryptoměn

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bozenkakozena 21. 3. 2020 22:03

Dobrý den, mám trošku zmatek v danění kryptoměn. Jsem fyzická osoba zaměstnanec (nepodnikatel).
Příklad č.1: BTC/EUR
Na burze udělám několik nákupů BTC za sebou, za různé nákupní ceny, tak vypočítám vážený aritmetický průměr nákupních cen. A při prodeji části BTC pak spočítám příjem (prodejní cena*prodané množství) - výdaj (váž.ar.průměr nákupní ceny*nakoupené množství). Rozdílem bude zisk nebo ztráta v EURech, které pak převedu podle jednotného měnového kurzu na CZK.
Ale pak nastává příklad č.2: BTC/EUR a zároveň BTC/USD
Na burze dojde k mnoha směnám, řekněme nákupům na EURa, nákupům za USD a pak k prodejům BTC zpět na EURa nebo USD.
Otázka: jak toto počítat. Mám to rozdělit a zvlášť počítat jen směny BTC/EUR a zvláště BTC/USD? Anebo mám jít přesně podle časové posloupnosti: nákup za EUR, nákup za USD - z toho aritmetický průměr? V tom případě byy mě zajímalo, jak to počítat? Existuje roční průměr EUR/USD ze stánek americké banky. Můžu to použít? Že všechny směny, které byly např. v dolarech nejdříve přepočítám na eura a pak budu postupovat obvklým způsobem?
A ještě jedna otázka:
Danit budu podle par.10, ale mám k přiznání přikládat nějaký výpis z burz? Nebo to finanční úřad nezajímá? A stačí jen vyplnit přílohu č.2?
Děkuji
bozenkakozena
Návštěvník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků