Může si běžný člověk během několika let naspořit milion?

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod sniper76 7. 6. 2012 09:35

Jo, kdybychom neměli s manželkou děti, neměli postavený dům a po večerech při svíčce (snížení nákladů) pročítali výpisy z účtu, tak tam ten meloun už taky máme
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 6. 2012 09:55

sniper76: pche, to už několik. Bydlet pořád v 1+1 s měsíčnímy náklady do 1500, jíst jenom věci z akce, nikam nechodit a nic nekupovat tak jsem dneska na několika milionech taky. Jenom děti mě dodneška stály přes milion, další skoro mega mě stál byt co zůstal po rozvodu bývalé a to nepočítám další věci jako auta, počítače, zábavu a tak.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod outlier 7. 6. 2012 10:46

A další téma ale je - co pak s tím milionem? Za milion si dneska člověk nic nekoupí, je třeba jich mít víc, aspoň tak tři. Jestli jeden milion se dá ušetřit za 9 let, tak tři za 27 let, to je ale většina produktivního života... :)
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 6. 2012 10:54

No pak se na ten milion budeš koukat na výpisu a klepat se abys z něj náhodou nemusel utratit ani korunu. Případně můžeš začít plánovat že se za něj sám odstěhuješ do zatuchlé díry v dominikáně a budeš si malovat jak tam v pohodě dožiješ u pinakolady.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Joezbrna 7. 6. 2012 10:57

Asi tak. Krom toho, za těch 9 let si za to koupíš ještě míň. Pokud chceš celý proces urychlit, máš prakticky dvě možnosti:
1) Zatlačit na vyšší příjmy - tedy zvýšit si kvalifikaci nebo pracovat více (druhé zaměstnání, přivýdělky ve volném čase).
2) Uspořené peníze zhodnocovat lépe než na nějakém spořáku nebo v dividendových akciích.
Poměrně efektivní je uspořené peníze rovnou zhodnocovat vlastní prací (v podstatě obě jmenované možnosti dohromady). Tomu se pak říká podnikání, neboli vykořisťování těch, co nejsou schopni ani jednoho způsobu spoření. ;-]
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 7. 6. 2012 14:45

Joezbrna píše:podnikání, neboli vykořisťování těch, co nejsou schopni ani jednoho způsobu spoření. ;-]

:-D

outlier píše:A další téma ale je - co pak s tím milionem?

Podle mě je lepší otázka - proč vůbec spořit (takové částky)?

A to rozhodně nepatřím mezi hrstku šťastlivců, co po babičce zdědili družstevní byt. Na jakékoliv válce nebo inflaci vždycky nejvíce prodělali právě ti spořiví, protože se pak jelo "od znova". IMO lepší je rovnou investovat do svého vzdělání, zdraví (vč. psychického), bydlení (dobře, zde je potřeba s pár kačkama přijít),...
anonymní až na IP
Diskutér

Odeslat příspěvekod radim33 7. 6. 2012 14:51

Brzo bude něco takového akademická diskuze.
Podle mně brzo nastane doba, kdy všichni budou v první řadě koukat to, co vydělají, tak co nejdříve utratit a "neskladovat" to na účtech. Protože ty dluhy, které stále ještě Evropa seká, se nakonec promítnou do masívní inflace, která bude požírat každé úspory. Může to začít už letos. A můžeme být rádi, pokud to bude "jen" poklidná inflace bez nějakých krachů nebo dokonce lidových bouří.
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 6. 2012 14:55

No uvidime, snad to nebude tak zle. Na podnikani nejsem, akciie mi take nic nerikaji, takze mi moc moznosti nezbyva :(
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod outlier 7. 6. 2012 15:01

A dá se s milionem začít podnikat? Pořád mi to přijde málo, dá se asi vybrat jen nějaký nízkonákladový obor, při kterém můžete podnikat doma.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 7. 6. 2012 15:02

Například Albrecht z Valdštejna neprodělal ani na třicetileté válce, ani na ražbě dalších měn mimo císařského dukátu (například stavovských krejcarů, de facto šlo o "rozpuštění" hodnoty měny, tedy obdobu inflaci v podmínkách dnešních nekrytých měn).
Na každé válce nebo krizi lze dobře vydělat, jen je třeba předem uložit majetek do vhodnějších aktiv než je státní měna.

Dá se podnikat i s daleko menším kapitálem. Jen máš menší výběr oborů. Například v bankovnictví či energetice s milionem korun asi neprorazíš :mrgreen:
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 6. 2012 15:20

U me je hlavni problem v tom, ze na podnikani se proste nehodim. Nemam ten spravny "podnikatelsky duch" :(. No, kazdy se hodime na neco jineho.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 7. 6. 2012 15:26

Joezbrna píše:Na každé válce nebo krizi lze dobře vydělat, jen je třeba předem uložit majetek do vhodnějších aktiv než je státní měna.

To se nijak nevylučuje s tím, co jsem psal já. Jinak si myslím, že tyhle válková aktiva jsou poměrně nákladná a riziková, protože válka je hodně nepředvídatelná. A propos, do čeho bys(te) uložil(i) peníze, kdybyste cítili v kostech nějaké přicházející sociální pnutí?
anonymní až na IP
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 7. 6. 2012 15:36

Do letenky do nějaké klidnější části zeměkoule.
Jinak opevnění, střelivo, potraviny, filtry na vodu, zdravotnický materiál...
A zbytek do něčeho anonymního, co lze dobře schovat, třeba to profláklý zlato.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 7. 6. 2012 15:39

Aha, já měl na mysli trochu větší investice, jako např. do hrobařského odvětví, atp. :-) S tímhle jinak souhlasím.
anonymní až na IP
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 7. 6. 2012 18:29

Průměrná mzda, levný podnájem (3000 Kč/měs), dovolená pod stanem v tuzemsku a za 8 let máte mega jako nic :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka