Přítelkyně po mateřské, má na něco nárok

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Pecuch 6. 1. 2014 13:54

Ahoj, popíšu naši situaci. Já, přítelkyně a syn, který měl 18.12.2013 dva roky. Přítelkyně nahlásila dvouletou mateřskou, která jí 18.12. skončila. Zaměstavatel by jí měl držet místo 3 roky, teď se má přehlásit u pojišťovny že už nepobírá mateřskou. Bude doma s klukem dál, min. ještě rok. Je nějaká možnost, jak dostat nějakou podporu nebo něco? Nemáme s tím žádné zkušenosti, nikdy jsme žádnou dávku nedostali, ani porodné, přídavky, adt..
Díky za rady, všichni bydlíme společně v mém bytě.
R.
2016 Ford Mondeo 2.0 TDCi
2014 Honda Integra 750
2006 Yamaha FZ1 Fazer
Pecuch
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 6. 1. 2014 14:09

Rodičovský příspěvek je již vyčerpán. Od státu dostane leda zaplacené pojistné, musí ale informovat SSZ a požádat o placení státem ve zdravotní pojišťovně. Jinak si může přítelkyně přivydělávat na částečný úvazek nebo nárazově např. hlídat jiné děti ;-)
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 6. 1. 2014 14:15

Co příspěvek na bydlení?
Čí je byt (vlastní?), resp. na koho je nájemní smlouva?
Nejsou manželé, přítelkyně + dítě bude posuzována samostatně.
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pecuch 6. 1. 2014 14:23

Bydlíme ve vlastním, mém bytě. Normálně jsem s ničím nepočítal, ale dneska mě říkala známá, že snad ona v podobně situaci dostala před 2 roky podporu v nezaměstnanosti. Tak nevím..
2016 Ford Mondeo 2.0 TDCi
2014 Honda Integra 750
2006 Yamaha FZ1 Fazer
Pecuch
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 6. 1. 2014 16:00

Předpokládám, že tam má trvalé bydliště. Pak teda uzavřít s přítelkyní nájemní smlouvu a ona si zajde pro příspěvek na bydlení. Někde na netu budou kalkulačky pro výpočet jeho výše (pro "optimalizaci" velikosti nájmu ve smlouvě v závislosti na jejím příjmu).
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 6. 1. 2014 16:20

Podpora v nezamestnanosti tezko, rodicovska dovolena je v tomto pripade ekvivalent pracovniho pomeru.

Co se tyce prispevku na bydleni, tak se spolecne posuzuji osoby zijici na dane trvale adrese (tedy i tvuj prijem jako zivitele - ten prijem z pronajmu by se taky zapocital). Navic se posuzuje podle prijmu za posledni ctvrtleti, takze pripadny narok byste pravdepodobne museli mit uz drive; jinak by to davalo smysl nejdrive od 1.4.2014.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hongmi 6. 1. 2014 16:26

jichaj píše:Předpokládám, že tam má trvalé bydliště. Pak teda uzavřít s přítelkyní nájemní smlouvu a ona si zajde pro příspěvek na bydlení. Někde na netu budou kalkulačky pro výpočet jeho výše (pro "optimalizaci" velikosti nájmu ve smlouvě v závislosti na jejím příjmu).

Asi by to vypadalo blbe, kdyby byl v najemni smlouve uveden jako pronajimatel otec ditete a jako najemnik matka. Leda ze by to dite bylo oficialne bez otce. Protoze jako prvni bude chtit socialka od matky nejak prokazat, ze neuspesne vymaha po otci ditete alimenty, pokud ma dite otce uvedeno v rodnem liste.
hongmi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pecuch 6. 1. 2014 16:43

Dítě má samozřejmě uvedeno v RL moje jméno. Žijeme normálně spolu, v červnu se budeme brát. Nájemní smlouvu jí dávat nebudu. Teď jí prostě skončila mateřská (nebo rodičovská, ani nevím co to je) po dvou letech a od 18.12. je ofiko bez příjmů. Do práce se zatím vracet nebude, bude se dál starat o kluka a jak se v létě vezmeme, tak se pokusíme o druhý dítě. Moje známá mě dneska trochu informovala, že ona v této situaci před dvěma lety dostala po skončení mateřské podporu. Do práce nastoupila až později, cca po půl roce od skončení mateřské.
2016 Ford Mondeo 2.0 TDCi
2014 Honda Integra 750
2006 Yamaha FZ1 Fazer
Pecuch
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod czhunter 6. 1. 2014 18:17

Tak se mi zdá, že ti známá pěkně kecá.

To je přeci nesmysl, aby tvá partnerka dostala podporu.
Kdo by si bral mateřskou na tři roky, když by pro každého bylo mnohem lepší si ji vzít na dva roky, celou vyčerpat a pak k tomu ještě rok brát "podporu"?

Dávky v hmotné nouzi, možná. Ale ty zřejmě nedostanete, nevypadá to, že byste žili v chudobě.
Přídavky na dítě - pokud nemáš moc vysoký plat.

Zbytek asi budete muset vydělat prací.
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 6. 1. 2014 19:18

Vždyť píše, že je zaměstnaná, takže podporu nezaměstnanosti nedostane. Pro tenhle stád stejně nejsou potřebný a pochybuji, že by jim ještě něco dal.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pecuch 6. 1. 2014 19:23

V chudobě nežijeme, uživím je sám, ale jen mě napadlo se zeptat. Teď bude rok mladá v podstatě bez příjmu, buď za rok nastoupí zpátky do zaměstnání, kde jí drží místo, nebo znovu otěhotní. Už je mi jasný, že od státu během toho roku nedostane nic. Díky za info
2016 Ford Mondeo 2.0 TDCi
2014 Honda Integra 750
2006 Yamaha FZ1 Fazer
Pecuch
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kitrab 6. 1. 2014 20:34

nerozumím tomu bez příjmu. částka na rodičák je pevně dána a jde jen o způsob čerpání, jestli za 2, 3 nebo 4 roky. volba každého. takže doma rok zadarmo rozhodně nebude.
kitrab
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod x-bat 6. 1. 2014 21:18

kitrab...
Čemu nerozumíš? Jak sám píšeš, částka na rodičák je pevná, můžeš si vybrat, za jak dlouho ji vybereš (minimum je 19 měsíců, tedy 11500kč/měsíc při splnění podmínek dostatečného platu). Ta doba ale neříká nic o tom, jak dlouho budeš na rodičovské - takže jde úplně jednoduše nahlásit v zaměstnání, že budeš doma 3 roky a od státu chtít vyplatit rodičovskou za 19 měsíců + cca. 6 měsíců máš předtím mateřskou. Takže prakticky jsi pak zhruba 11 měšíců doma bez příspěvku.

My to tak s ženou řešíme - důvod je ten, že plánujeme druhé dítě a chci tedy logicky vybrat od státu co nejvíce z příspěvku (tedy beru maximální možný měsíční příspěvek v nejkratší době). Když druhé dítě nebude, tak žena bude doma rok gratis - s tím se počítá a peníze jsou na tuto situaci dávno bokem. Tím, že bych chtěl rodičovskou v této situaci vyplácet třeba 3 roky bych se akorát připravil o peníze :) Si myslím, že pro finančně zodpovědné lidi bude lepší vybrat rodičovskou (tedy 220tis.) co nejrychleji :-)
x-bat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pecuch 6. 1. 2014 22:24

Napsal jsi to přesně.. takto to máme i my, počítáno bylo s tím, že za cca 2-3 roky budeme mít druhého potomka. Teď to toho přišla svatba a mimčo budeme vyrábět až v létě. Peníze máme samozřejmě schovaný i na ten třetí rok a vůbec bych to neřešil, kdyby mě dneska nenahlodala ta kolegyně z práce s tou podporou..
2016 Ford Mondeo 2.0 TDCi
2014 Honda Integra 750
2006 Yamaha FZ1 Fazer
Pecuch
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thom 7. 1. 2014 00:02

No, kdyby sis ji býval vzal dřív, měl bys nárok na slevu na dani, to úplně zanedbatelné není.
Thom
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků