Datová schránka (FO-nepodnikatel) + bydlení na úřadě

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lojza.penicka 1. 8. 2014 00:24

Ahoj, jsem FO-nepodnikatel a uvažuji nad založením datové schránky. Rodiče mě vykopli z domu, ale dovolily mně být přihlášený (trvalé bydliště) u nich (nehrozí, že bych je zadlužil). Plánuji se stěhovat z Brna (trvalé bydliště) do Prahy nebo někam v rámci EU. Uvažuji, že si založím datovou schránku (abych mohl kontrolovat komunikaci s úřady) a přihlásím své bydliště na úřadě (abych neotravoval rodiče). Je to dle vás dobré rozhodnutí?

U datové schránky mám strach o fikci doručení, u rodičů bych při případném sporu mohl argumentovat třeba nějakou tíživou situací, u datové schranky hádám hůře. Tuším, že bych měl co 10 dní na reakci. Neočekávám nějaká důležitá lejstra, ale jeden nikdy neví, co se může stát. Napadají vás ještě nějaké nevýhody?

Přihlášením na úřad bych si hádám musel vyřídit nové dokumenty, což není problém až na pas. Ten není nejlevnější. Z Brna se ale plánuji přemístit do 2 týdnů, takže to by se OP a ŘP ani nemusely stihnout, pas už vůbec ne. Nebylo by pak vhodnější a přihlásit se třeba až v té Praze? Co se děje na úřadě, kde člověk bydlí, s jeho korespondencí, která nepochází od orgánů veřejné správy? Teoreticky se tam nebudu moci dostavovat pravidlně měsíčně, spíše méně.

Díky za předem za názory zkušenějších kmetů.
lojza.penicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod retron 1. 8. 2014 01:30

na urad se prihlasit nemuzes a uz vubec ne si vybirat ktery
abys dostal adresu na urade musi te "vykopnout" rodice (majitel nemovitosti/nájemce) resp. pozadat o zruseni trvaleho bydliste, pripadne a to je jednodussi cesta, zrusis treba pouze na den trvaly pobyt v ČR, pote ho znovu obnovis adresu dostanes na urad v obci posledni trvale adresy.
datova schranka neni nic proti nicemu, naopak, po 15 dnech se stejne i dopis do vlastnich rukou povazuje za doruceny, tzn. hodej ti ho do schranky, takhle se o tom alespon dozvis, ikdyz urady s tim ze mas datovou schranku moc nepocitaji a ikdyz je to jejich povinnost primarne zasilat datovkou, malokdo si zjistuje ze ji mas a poslou to standardne. Klasická pošta se resi tzv. odnosem, tzn. postu si budes vyzvedavat na dorucovaci poste, jinak by se v pripade adresy na urad vracela.
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lojza.penicka 1. 8. 2014 08:06

Diky, mě právě vykopl majitel nemovitosti (rodiče, jsou ale ochotni mě nechat rok dva být přihlášený u nich). Problém je, že těžko získám v Praze (natož v cizině) trvalé bydliště, když budu bydlet v podnájmu. Upisovat nějakou hypotékou momentálně nehodlám. Asi by to chtělo se u někoho na den za bakšiš v Praze přihlásit a další den zrušit, co?

Datová schránka ti tedy příjde jako vhodná? Máš ji sám? Pozdější opt-out/zrušení možné není, co?
lojza.penicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod glock69 1. 8. 2014 08:21

Proč nejde zrušit datová schránka?
glock69
Diskutér

Odeslat příspěvekod lojza.penicka 1. 8. 2014 09:36

Máš pravdu, to se týká pouze PO (které mají povinnost ji vést).
lojza.penicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod retron 1. 8. 2014 09:40

myslim formalne vykopnout, musi podat formular na urad o zbaveni trvaleho bydliste, je na to lejstro a trva to skoro dva mesice s lhutami, urad si muze i zvat svedky zkouma jak dlouho si tam bydlel atd, proto je rychlejsi a schudnejsi varianta zruseni trvaleho bydliste v ČR. Proc těžko, jakmile mas najemni smlouvu nemusis se dnes nikoho ptat a muzes zajit na urad zmenit si trvale bydliste, souhlas majitele nemovitosti k tomu nepotrebujes.
Datovou schranku mam, abych se vyhnul navstevam pošty, vyhoda je moznost rychlejsi komunikace s urady a to zdarma. Bohuzel urady i pres datovku kolikrat poslou dopis standardne. Jedina nevyhoda je kdyz tu listinu potrebuje mit v papirove podobě a s razítkem.
Cituji: Fyzické osoby mohou zrušit datovou schránku - deaktivovat příjem zpráv v Nastavení - Poštovní datová zpráva - Zakázat příjem. Obdobným způsobem je možné opět aktivovat příjem zpráv do datové schránky.
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 1. 8. 2014 09:41

lojza.penicka: když máš nájemní nebo podnájemní smlouvu (k ní je nutný i souhlas majitele), tak tě úřad k trvalýmu pobytu přihlásí. Majiteli do toho nic není ani mu nemusíš nic oznamovat (to mu oznámí sám úřad :-)

-- 1. 8. 2014 08:52 --

jj, s tou konverzí je to opruz (http://www.ceskaposta.cz/sluzby/egovern ... -dokumentu). Navíc vytištění každé stránky na poště je ojeb, stojíš tam půl hodiny-hodinu, protože se jim to pořád seká, nebo ženský neví, jak na to... Za vytištění každé stránky účtují 30 Kč, a když máš třeba 15 stránek, vyplázneš 450 Kč.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 1. 8. 2014 10:30

Jak už tady padlo, bydliště na úřadě lze získat jedině tak, že majitel nemovitosti, kde máš trvalý pobyt (TP), ti ho zruší nebo že si zrušíš pobyt na území ČR a pak ho zase obnovíš. Vždy to ale bude na úřadě v obci, kde si měl TP naposledy, nelze si to zvolit.

TP lze získat předložením nájemní smlouvy, souhlas majitele netřeba (to, že ho úřad uvědomí, a pokud si to nepřál, bude prudit, je jiná věc)

Jinak nevidím důvod proč usilovat o TP na úřadě, nech si ho u rodičů, pokud se rozhodnou ti ho zrušit, je to jejich věc. Až budeš mít bydlení někde jinde, tak si prostě zřídíš TP tam.

Datová schránka není nic proti ničemu, pokud máš bezproblémový přístup na internet, tak si ji zřiď, je to na CzechPointu otázka deseti minut.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod lojza.penicka 1. 8. 2014 10:59

Datovou schránku jsem si teď zřídil. Překvapuje mě, že nestačí vytisknutý dokument z datové schránky - očekával bych nějaký datový podpis (x-místný alfanumerický case-sensitive kód, který by byl v institucích veřejné správy ověřitelný). To je teda celkem opruz, že se to musí přes Czech Point tisknout a nekřesťansky platit, ale dobré - neočekávám moc komunikace s ouřady.

Teď už pouze řeším otázku TP. TP chci mít na úřadě, protože se neplánuji v následujících letech usadit, ale spíše tak různě migrovat, tu v Praze, tu jinde (v cizině) s tím, že budu mít nějakou přestupnou stanici (asi ta Praha). Nechci být rodičům na obtíž (otravovat je, jestli mně něco došlo/nedošlo) a nechci je ohrozit v případě, že se dostanu do nějakých finančních problémů (nepředpokladám, že se to stane, ale jistota je jistota. Je dle mě vhodnější nemít TP u rodičů než ho tam mít - rodiče nejsou právně znalý, aby exekutora odbyli).

Na úřadě, na němž budu mít přihlášený TP, mně tedy budou schovávat poštu? Ne vždy je totiž možné určit doručovací adresu různou od trvalého bydliště. Jsou úřady v tomhle flexibilní, že mně po emailové komunikace sdělí, že tam mám poštu od X, Y, Z a budou mně ji třeba x měsíců uchovávat? Dle mého je jejich povinnost ji nezničit; asi budou pokoušet zjistit, kde pobývám, aby ji přeposlali (ačkoliv to něco stojí?), ale jinak nic moc nemohou, hádám?
lojza.penicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 1. 8. 2014 11:27

Neblázni, žádnou poštu úřad schovávat nebude. Poštu vůbec nepřijímají, vrací se to odesílateli.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod lojza.penicka 1. 8. 2014 11:42

Aha :-D
lojza.penicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 1. 8. 2014 11:48

Máš dvě možnosti:
- buď ta datovka, ale nutno počítat s určitými finančními náklady a úředním opruzem při tisku na poště
- oznámit na úřadě tzv. doručovací adresu, úřad ji zanese do registru obyvatel a všichni budou povinně doručovat na tuto adresu

(Mimochodem spoleh na to není. Taky mám datovku a měl jsem rok i tu doručovací adresu. Obojí úřady vesměs ignorují a zatvrzele posílají na trvalé bydliště. Ale lepší se to, finančák už mi posílá do datovky.)
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod retron 1. 8. 2014 11:50

jak sem psal na poště si zařídíš "odnos" a budes si ji vyzvedavat tam, jinak by se to vracelo odesilateli
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 1. 8. 2014 11:59

Odnos také není 100% spolehlivý, mám vyzkoušenu dosílku i odnos a některé dopisy se vracely, něco se i ztratilo, něco zůstávalo kdesi v depu v krajském městě.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 1. 8. 2014 11:59

Co pořád na té poště všichni tisknete ? Chápu, že prokazování se papírem co přišel do datovky třetí straně třeba, někdy, může být problém a třetí strana trvá na ověření, ale většinou jsou to zprávy z finančáku, zahájení řízení na ČSSZ, VZP,... vytisknu si sám.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 1. 8. 2014 12:30

Soud, exekutor, daňové přiznání, banky, pojišťovna...
Pokud se chci tím papírem prokazovat, bohužel bez konverze se člověk neobejde.
Samozřejmě u úřadů stačí datovou zprávu přeposlat, ale po 3 měsících ze schránky mizí (další nevýhoda), takže tisknout musím všechno.
A soukromé subjekty (banky, pojišťovny, smluvní strany) obvykle datovou zprávu neakceptují, chtějí papírovou verzi, tj. opět konverze.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 1. 8. 2014 14:07

Postup jak mít TP na obecním úřadě už tu padl. Taky je možnost nemít TP (a ani občanku) vůbec, viz http://www.weblog.rider.cz/articles/263 ... -a-proc-ne

Taky nechápu, co furt všichni tisknou. Datová zpráva sice po 90 dnech z DS zmizí, ale je možno si zaplatit datový trezor nebo si ji stáhnout a uchovat ve vlastní režii. Málo co je potřeba vytisknout a z toho ještě jen zlomek autorizovaně konvertovat za 30 Kč za stránku. Ale hlavně tisknout a konvertovat jen to, co je potřeba, a až to bude potřeba.

Pokud neprovozuješ nějakou činnost, kde je komunikace s úřady a její dokládání denním chlebem, ale zařizuješ si to jen pro případ aby ti neunikla nějaká úřední pošta, což předpokládám, tak konverzi budeš potřebovat možná tak jednou za pět let, já mám DS (jako občan i jako podnikající FO) rok a půl a cokoliv tisknout natož konvertovat sem zatím nepotřeboval.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 1. 8. 2014 14:57

Nevím, za tu dobu co existují DS (u s.r.o.) si tisknu sám, níkdy nebyl problém. Je pravda, že nepodávám žádné trestní oznámení, nesoudím se,...
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod malejarda 3. 8. 2014 07:14

No zrovna trestni oznameni muze byt klidne anonymni. Akorat ti pak neprijde vyrozumeni o odlozeni.

astrapa píše:Neblázni, žádnou poštu úřad schovávat nebude. Poštu vůbec nepřijímají, vrací se to odesílateli.

Jak kde, nekde si ji nechavaji na podatelne a bezdomovci si ji tam chodi vyzvedavat.
malejarda
Diskutér

Odeslat příspěvekod glock69 3. 8. 2014 09:44

Spíš městský úřad zásilku odmítne a ta se hned vrací odesilateli.
glock69
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 3. 8. 2014 10:35

Pokud institut TP na úřadě oficiálně za zákona existuje, tak mi tedy přijde dost stupidní a sprosté aby úřad neumožnil převzetí, ale nezpochybňuji, že hovado na nějakém úřadě to takto může dělat.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 3. 8. 2014 11:56

xtonda: Stupidní je samotný institut trvalého bydliště a ještě stupidnější je nápad zanášet trvalé bydliště na obecní úřad, zajímalo by mě, jestli to je opět jakási česká specialita, nebo ještě jinde ve světě tisknou do občanky jako adresu trvalého bydliště sídlo obecního úřadu.

Chápu, že úřady potřebují s občany komunikovat, ale to by v pohodě řešila doručovací adresa uvedená občanem.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 3. 8. 2014 12:20

astrapa píše:Stupidní je samotný institut trvalého bydliště


Jeéé, to jsem rád, že podobný názor nemám jen já :-)

Bohužel na tom trvalým bydlišti je postavenej celej tady ten socialistickej systém.
Jinak DS (nebo něco podobného) bych v dnešní době zavedl příkazem pro všechny.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 3. 8. 2014 12:34

Podle počtu obyvatel, který se určuje podle TP, např. dostávají obce prachy ze státního rozpočtu, proto třeba nechtějí brát do školek děti lidí co v obci nemají bydliště.

Já zase nevidím proč by pro normálně fungujícího člověka měl být TP problém.

Každopádně odkaz na informaci jak TP nemít tu padl, byť to má určité nevýhody.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 3. 8. 2014 13:19

Jasně, nejenom daňová příslušnost, ale i místní příslušnost u soudních sporů, sociální dávky a podobně. Nebojím se ale, že by to nešlo jednoduše vyřešit: u daní a soudů třeba právě tou doručovací adresou, u dávek nájemní smlouvou nebo výpisem z KN apod.
Ve spoustě států žádné trvalé bydliště není a stát se nehroutí. Jak to mají řešeno třeba v Anglii, kde TP nemají, ví někdo?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Havers 3. 8. 2014 13:39

xtonda píše:Pokud institut TP na úřadě oficiálně za zákona existuje, tak mi tedy přijde dost stupidní a sprosté aby úřad neumožnil převzetí, ale nezpochybňuji, že hovado na nějakém úřadě to takto může dělat.


Někde jsem na internetu nedávno četl, že nějaká obec (bylo to myslím menší město) má přímo dohodnuto s Českou poštou, že tento typ zásilek (pro občany s trvalým pobytem na ohlašovně) vůbec obci nedoručí.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod dave67 16. 9. 2014 15:03

Co je pravdy na tom, že se datová schránka autoamticky zruší pokud je měsíc bez přistupu ?
dave67
Diskutér

Odeslat příspěvekod avathar 16. 9. 2014 18:25

Vůbec nic. Jestli sis to nepoplet třeba s platností hesla. Ale to se dá vypnout, takže platí furt. Nebo s fikcí doručení. Tzn. že se považuje za doručené i když si datovku ne přečteš /neprihlasis se do ní.
BTW datovky sice po 3 měsících z webu mizí bez placené služby, ale zpráva jde v pohodě stáhnout v souboru *. zfo a i později konvertovat podle potřeby nebo zase někomu poslat. A má i příslušná časová razítka a elektronické podpisy.
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod khonsun 16. 9. 2014 21:31

Akciový Klokan píše:
astrapa píše:Stupidní je samotný institut trvalého bydliště


Jeéé, to jsem rád, že podobný názor nemám jen já :-)

Bohužel na tom trvalým bydlišti je postavenej celej tady ten socialistickej systém.
Jinak DS (nebo něco podobného) bych v dnešní době zavedl příkazem pro všechny.


A komu byste zakonem prikazal provozovat a zodpovidat za internetovou sit/pripojeni?

-- 16. 9. 2014 20:47 --

avathar píše:Vůbec nic. Jestli sis to nepoplet třeba s platností hesla. Ale to se dá vypnout, takže platí furt. Nebo s fikcí doručení. Tzn. že se považuje za doručené i když si datovku ne přečteš /neprihlasis se do ní.
BTW datovky sice po 3 měsících z webu mizí bez placené služby, ale zpráva jde v pohodě stáhnout v souboru *. zfo a i později konvertovat podle potřeby nebo zase někomu poslat. A má i příslušná časová razítka a elektronické podpisy.


K fikci doruceni u DS: Tusim, ze se bude u event. soudu dost "blbe" dokazovat, ze jsem nemel napr. v Indonesii, nebo v Barme moznost pripojeni k inetu; narozdil od listinne posty, kde popreni fikce doruceni probehne asi snadneji.
Za 27 let mi bude 100.
khonsun
Diskutér

Odeslat příspěvekod broucajz 15. 2. 2015 23:15

A co takhle: Proč řešit otázky, jak provádět tyto nestandardní úkony? Nebylo by lépe se přihlásit tam, kde opravdu bydlíš?
broucajz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod khonsun 16. 2. 2015 01:52

broucajz píše:A co takhle: Proč řešit otázky, jak provádět tyto nestandardní úkony? Nebylo by lépe se přihlásit tam, kde opravdu bydlíš?

Tam jsem prihlasen. Co dal s DS?
khonsun
Diskutér

Odeslat příspěvekod avathar 16. 2. 2015 08:55

khonsun píše:K fikci doruceni u DS: Tusim, ze se bude u event. soudu dost "blbe" dokazovat, ze jsem nemel napr. v Indonesii, nebo v Barme moznost pripojeni k inetu; narozdil od listinne posty, kde popreni fikce doruceni probehne asi snadneji.

Naopak, zrovna z té Indonézie si myslím to jednoduše zfouknes tou datovkou a zadara, bez nutnosti spoléhat na poštu....
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod khonsun 16. 2. 2015 10:01

avathar píše:
khonsun píše:K fikci doruceni u DS: Tusim, ze se bude u event. soudu dost "blbe" dokazovat, ze jsem nemel napr. v Indonesii, nebo v Barme moznost pripojeni k inetu; narozdil od listinne posty, kde popreni fikce doruceni probehne asi snadneji.

Naopak, zrovna z té Indonézie si myslím to jednoduše zfouknes tou datovkou a zadara, bez nutnosti spoléhat na poštu....


Diky za snahu, ale napr. ze Siberutu (ted jsem se vratil) lze jedine tak "hlasite kricet". Na vetsine uzemi Bornea , je to podobne.
khonsun
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 16. 2. 2015 12:50

Dneska už se na nedostupnost připojení k internetu skutečně nelze vymlouvat http://www.inmarsat.com/service/bgan/
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod avathar 16. 2. 2015 13:47

To je sice možné, že někde není pripojeni, ale zrovna tohle je země, kam se bez razítka v pase nepodivas. Takže jakmile nastane potřeba, mas jak prokázat že jsi v zahraničí byl/jses, Cili ja bych hned z místa tou datovkou poslal žádost o prominutí zmeškání lhůty spolu s nasokenovanejma dokladama typu letenka pas apod...
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod khonsun 16. 2. 2015 14:16

avathar píše:To je sice možné, že někde není pripojeni, ale zrovna tohle je země, kam se bez razítka v pase nepodivas. Takže jakmile nastane potřeba, mas jak prokázat že jsi v zahraničí byl/jses, Cili ja bych hned z místa tou datovkou poslal žádost o prominutí zmeškání lhůty spolu s nasokenovanejma dokladama typu letenka pas apod...

Je to resitelne, ja vim, ale hodne kostrbate. Koho zadat o prominuti lhuty, kdyz nemohu precist, ze me napr. prevolavaji DS k soudu.....?
Kdyz to bude v listinne forme, tak se asi snadneji nasledne popre fikce doruceni, nez prokazovat, ze napr. v Barme blokovali inet.
khonsun
Diskutér

Odeslat příspěvekod kitrab 16. 2. 2015 15:29

By mě zajímalo, kde jste přišli na to, že nepřevzetí v DS se lépe popře než v listinné podobě.
jaký je rozdíl v tom, že jsi na ostrově kde není net a nebo jsi v Dolní Lhotě a prostě na tu poštu nejdeš.
Pro odesílatele je výsledek stejný. Zásilka se považuje za doručenou a odesílatel bude pokračovat v dalších krocích.
A koho zajímá že někdo nemá internet ? (navíc tě nikdno do DS nenutí) Nebo koho zajímá že si někdo zlomil nohu a nemohl si něco někde vyzvednout ? :)
Mi přijde jako by se tady někdo dostával od soudu 3x týdně obsílku, 2x týdně od FU a 1x tydně od ČSSZ apod. :o).

Moje zkušenost s DS je zatím dobrá a ve vztahu ke KU jsem paní celkem vymáchal v povinnosti zasílat do DS.
Správní řád - č. 500/2004 Sb.§ 19, odst. 1 a 2.
kitrab
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků