Závět - ručitel hypotéky

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod NIXON 2. 10. 2014 22:51

Dobrý den,

potřeboval bych poradit, jak ošetřit danou věc.

Rodiče mají hypotéku na dům ( 2,2 mil). Já jim dělám ručitele. Věk rodičů cca 60 let

Když rodiče umřou, tak já a moji sourozenci si podělíme celý majetek na 1/x, ale nepodělíme se o hypotéku že? Takže já jako ručitel budu muset splácet, abych ten majetek nakonec rozdal.

Napadla mě závěť, pak dědickou smlouvu, ale došel jsem na to, že sourozenci musí vždy dostat 1/4 což je nehorázné.

Otázkou je jestli když odkáží rodiče dědickou smlouvou vše co je zatíženo hypotékou a zbytek se rozdělí dle nějakým dílem mezi ostatní, zda není smlouva automaticky zrušena, nebo je proveditelná, když sourozenci ji nenapadnou?

Teď jsem našel něco o "darování pro případ smrti", ale ještě jsem to nestihl načíst.

Jak to vlastně při takovém dědickém řízení je, když má být rozdělena nemovitost s hypotékou, na které je ručitel?

a) ručitel je anulován a rozdělí se hypotéka mezi všechny dědice, kdy projeví zájem
b) ručitel musí platit a nemovitost bude rozdělena mezi pozůstalé
c) ručiteli bude nabídnuto přednostně vybrat si zda má zájem o splácení a vlastnění 100% nemovitosti

Dál mě napadlo ještě za živa přepsat nemovitost darovácí smlouvou. Otázkou je kolik by to stálo (daň by měla být zdarma), ale co přepis apod.. Hlavně zda na to banka přistoupí, protože když nebudou splácet, tak co by jim pak vzali....


Děkuji mockrát za vaše rady.
Intel 4790K;GELID Tranquillo Rev.3;3x AC F12 PWN;ASUS GTX 970 MB: MSI Z97 Gaming 3;CM Silencio 550 LCD: ASUS 27";CORSAIR vengeance 2x4 GB 2133 Mhz;Corsair CX750 750W;2x SEAGGATE 1TB;1x SSD Kingstone HyperX 3K 120 Gb;Windows 7 Profesional 64 legální
NIXON
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 10. 2014 06:50

Co jsem se dočetl o dětické smlouvě, tak je možno jí ošetřit pouze 3/4 majetku, pokud tedy rodiče nic dalšího nemají, tak by tím celý dům ošetřit asi nešel.
Jako je zde jedna možnost, která dříve možná nebyla - zřeknutí se dědictví, dnes je to možné udělat ještě za života. Takže pokud se sourozenci sejdou a písemně se dědictví po rodičích zřeknou, tak pak by už nebyl problém.
Pokud se s nimi ale nedá dohodnout, tak vidím opravdu nelepší řešení v darování nemovitosti rodiči tobě, ale i to má určitá úskalí (pro ně).
v případě, že by na tebe byla uvalena exekuce, oni o nemovitost přijdou. Částečně se do tá ošetřit věcným břemenem v darovací smlouvě - dožití.
Stejně tak v darovací smlouvě ošetřit vzájemná práva a povinnosti - třeba že ty budeš část hypotéky splácet, nejspíše by šlo i nějak ošetřit to, že peníze, které budou platit rodiče ty po jejich smrti vyplatíš sourozencům.

Ale tohle by fakt chtělo právníka.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků