Výpočtový základ důchodu při přesluhování

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod outlier 28. 4. 2015 18:38

Víte někdo, jestli přesluhování mění výpočtový základ důchodu při přesluhování? Našel jsem, že:

Pokud jste při výdělečné činnosti nepobírali starobní důchod, důchod se přepočítá tím způsobem, že za každých 90 kalendářních dnů této výdělečné činnosti vzroste procentní výměra o 1,5 % výpočtového základu.


Ale má výdělek po oficiálním datu možného odchodu do důchodu efekt na výpočtový základ, tj. při vysokém výdělku při přesluhování se může ten výpočtový základ ještě zvýšit nebo se dnem odchodu do důchodu prostě zafixuje a za každých 90 dní se k důchodu přidává 1,5% téhle částky?
outlier
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod guru jára 28. 4. 2015 21:58

To by me take zajimalo.
guru jára
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 4. 2015 09:29

Je to za každou "etapu", v tomto případě tedy za každých 90 dní, i kdyby o důchod dotyčný požádal a pracoval dál (souběh práce a důchodu), tak se důchod trochu navýší, ale "etapa" je 360 dní a výpočtový základ se zvedne jen o 0,4 %. A dokonce i kdyby o důchod požádal, chvíli ho čerpal a pak pozastavil (a pracoval), tak "etapa" je opět 90 dní a opět se zvedá o 1,5 %. Upřímně řečeno ta částka ale nebude nijak závratná, mamka má průměrný důchod a zvedl se jí jen o 53 Kč.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 29. 4. 2015 13:29

Otázka ale byla na to, jak se počítá ten základ, který se pak zvedá. Třeba pro představu, pracujete ve firmě a rok před možným odchodem do důchodu se dostanete na vyšší pozice, třeba ředitele a najednou máte třeba víc než dvojnásobný plat. Vyplatí se si stejně zažádat hned o důchod, nebo třeba čekat těch 5 let na vyšší pozici, před skutečným odchodem, aby vám to řádně navýšilo i ten základ? Nebo ten základ je už dnem odchodu daný a pak se nemění?
outlier
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 4. 2015 13:54

astrapa
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků