Rozvod a vyporadani hypoteky (spolecny byt, vyplaceni jedne

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Firestone 22. 10. 2015 08:52

Zdravim,

snazim se ziskavat informace pro lepsi prehled v tehle problematice kde se da, tak to zkousim i zde.
Je situace, kdy se stoji pred rozvodem a ve spolecnem jmeni je byt na HU. Planem je prepsat byt na jednu stranu a HU taky jen na jednoho (tataz osoba).
Ted jde o to jak se spravne vyporadat pred rozvodem. Hraje tam roli to, ze jedna strana dala jako poc. investici do HU (vlastni prostredky) mnohonasobne vyssi (cca 7x) a ona strana mela nizsi prijem, ktery sel do spolecne kasicky a z toho se provoz bytu vc. HU financoval. Jake dalsi faktory vubec pri posouzeni uvazovat? Nejake moralni typu, ze prinos kolem reseni zajisteni bytu byl prakticky pouze na bedrech jedne strany a druha se vice jen "vezla", trzni cena bytu ted a v case porizeni (rozdil cca 2,5 let),...
Diiky za pripadne zkusenosti jak vubec nad celou problematikou uvazovat.
Firestone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 22. 10. 2015 09:09

Spíš než očekávání rad tady si připrav pěkných pár desítek tisíc na právníka, pokud s protistranou nebude domluva...

Osobní zkušenost: Byt pořízen v době trvání manželství, s exmanželkou nebyla domluva možná, o ceně bytu měla pojem asi jako porodní bába o turbíně a myslela si, že je to zlatý palác. Takže soudní znalec, cena bytu ke dni rozvodu a vypořádání 50:50, přestože jsem měl několikanásobně větší příjem než ona, tj. platil jsem celou půjčku já a přestože tam po rozvodu ještě rok bydlela a kromě půjčky jsem si platil podnájem.

Jinak k vypořádání SJM nemusí dojít před rozvodem, nemusí k němu dojít vůbec... Pokud k němu nedojde do 3 let, zůstávají movité věci tomu, kdo je měl naposled v držení, a nemovitosti se dělí na půl (takže místo SJM budeš vlastníkem 1/2).
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Firestone 22. 10. 2015 09:39

Domluva prave je. Neni snahou si hazet klacky pod nohy. Otazkou je, jestli to takhle vydrzi az do konce. Pres soudy to rozhodne tahat nechceme. Snahou je se domluvit i bez toho treba jen s pomoci pravni rady na zaklade situace.
Ono byt je stejne v drzeni banky, za tech 2.5 let se toho moc splatit nestihlo jen tam byly ty vlastni prostredky na zacatku. A nemovitost se prodavat nebude aby se z toho co zbude po vyplaceni banky neco delilo mezi obe strany. Ale mozna to vidim cele hodne blahove a naivne.
Firestone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mad.snowman 22. 10. 2015 10:07

- Počáteční investice
Asi bych vrátil celou část. Opotřebení nemovitosti bych zanedbal, protože jste určitě ze společných peněz řešili opravy / dovybavení. Tržní cenu bych asi také zanedbal, je to celkem krátká doba a ceny se zas tak nepohnuly.

- Rozdílný výdělek
Vůbec bych neřešil. Pokud si někoho beru, tak prostě rodinné finance jdou napůl a je jedno kdo je vydělá a kdo řeší místo toho třeba jiné věci (děti, domácnost atd.)

- Asi bych vrátil polovinu splacené jistiny úvěru (nebude ale velká). Zaplacené úroky bych považoval jako nájem bance, takže to byla záležitost spotřeby.
mad.snowman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fantucci 22. 10. 2015 10:11

Majetek nabytý před manželstvím přirozeně není součástí SJM. Je třeba to dokázat. To by měla reflektovat i dohoda mezi váma.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Firestone 22. 10. 2015 12:23

Díky všem za osobní přínos a pohled na věc!

mad.snowman píše:- Rozdílný výdělek
Vůbec bych neřešil. Pokud si někoho beru, tak prostě rodinné finance jdou napůl a je jedno kdo je vydělá a kdo řeší místo toho třeba jiné věci (děti, domácnost atd.)

Souhlasím, maximálně když by někdo cítil morální hledisko tohle zohlednit vč. argumentu, že Ty jsi ten byt zařizoval skoro sám a staráš se o běh skoro sám a já se "vezu". Ale to je pak jak píšeš, že jeden řeší v životě věc A a druhý B, která s bytem nesouvisí, ale s životem okolo ano.
mad.snowman píše:- Asi bych vrátil polovinu splacené jistiny úvěru (nebude ale velká). Zaplacené úroky bych považoval jako nájem bance, takže to byla záležitost spotřeby.

Tohle mně přijde jako hodně rozumný argument.

Pak je tu věc okolo "nájmu" bytu -- čili placení fondu oprav, chodu sdružení vlastníků, plyn, elektřina voda -- to bych už do toho vůbec netahal dle mého. I když část těchto nákladů (obzvláště fond oprav) je už vlastně investice do bytu a není to tak úplně spotřeba.

Poslední mě napadá, že byla jakoby společná kasička do které obě strany přispívali a z toho se jedné straně přidělovalo jakoby měsíční kapesné. Tady je taky prostor pro kompenzaci, ale spíš mně přijde, že je to zase spotřební záležitost.

-- 22. 10. 2015 12:28 --

Ještě mě napadala následující úvaha, čistě přemýšlení nahlas:
Vzít cenu bytu v době nákupu a říci si, že za tuto by se mohl teď prodat. Zjistit, kolik se musí aktuálně doplatit bance, kdyby se např. na konci fixace měla splatit celá hypoška.
Vyjde nějaký plusový rozdíl na náš společný vrub.
Pak jednoduše určit poměr vložených počátečních nákladů do HÚ (poměr vlastních prostředků mezi oběma stranama) a tímto poměrem rozdělit onen plusový rozdíl po hypotetickém prodeji nemovitosti.

Ale trochu cítím, že se tímto postupem zanedbává spoustu věcí, které by měly celé úvaze hrát svou roli?
Firestone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 10. 2015 17:50

Jako hlavní problém vidím to, že banka nemusí přistoupit na to, že se hypotéka převede jen na jednoho z vás.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 22. 10. 2015 18:28

To je pravda. Naštěstí existuje banka, která to umí vyřešit podle toho, z jakého účtu se to splácelo.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Firestone 22. 10. 2015 19:31

radecekh píše:Jako hlavní problém vidím to, že banka nemusí přistoupit na to, že se hypotéka převede jen na jednoho z vás.

To se uz zjistovalo. Prikladam info jako prvni reakce banky:
Převést hypotéku lze i během fixace formou dodatku.
K převedení je potřeba:
Aktuální doložení příjmu (pro výpočet, že na splátky má samotný nabyvatel příjem)
Rozvodový rozsudek s nabytí právní moci
Dohodu o vypořádání manželu po rozvodu, ze které bude jasné, že samotný nabyvatel dluh přebere a nemovitost bude v jeho vlastnictví
Firestone
Kolemjdoucí