Kolik hodin týdně odpracujete a jste spokojeni?

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lamenian 24. 11. 2017 22:30

Zajímal by mne Váš pohled na to, kolik hodin týdně považujete za "zdravé" pracovat? Kolik hodin týdně pracujete Vy a jak jste s tím spokojeni, případně jak to chcete změnit?

K tomuto zamyšlení mne vedlo to, jak všude čtu o fascinovaných lidech pasivním příjmem (typicky dostatečně velký akciový kapitál, aby člověka dosmrti uživil z dividend). Tedy jsou jím fascinováni hlavně ti, kteří ho nemají. Ale znám právě i lidi, kteří ho mají, mohli by "hodit nohy na stůl" a už dosmrti nepomyslet na slovo práce. A přesto dál pracují :-D . Co jsem tak pochopil, tak jednak z důvodu, že chtějí těch peněz ještě víc a nebo prostě proto, že nevydrží nepracovat.

Já jsem ve fázi, kdy takový kapitál nemám a jsem pasivním příjmem též celkem fascinován, na druhou stranu si říkám, jestli je to vlastně taková výhra za kterou má cenu se tak hnát. Jestli prostě pracovat není už v lidské povaze dáno a nečiní to člověka šťastnějším, než nepracovat.

Za mne musím říct, že asi nejvíce mne přitahuje zlatá střední cesta, tedy v podstatě poloviční úvazek (třeba po-pá 4h denně) a zbytek dokrýt z té renty, ale nepřestat pracovat úplně. Zatím znám jen plný úvazek ještě s vydatnou porcí přesčasů, takže z mé perspektivy se ten poloviční jeví už sám o sobě jako skorodovolená :-))

No, zkuste mi prosím napsat i Vaše postřehy, klidně pěkně zeširoka, přecijen winter is coming a s ní i ty dlouhé zimní večery.
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 25. 11. 2017 00:08

Tak mi hlavně přijde divné měřit práci časem. Já to mám tak, že když je práce, je prostě potřeba ji udělat, když není, tak nemá cenu se tím zabývat. No a pak je často lepší se nad prací zamyslet, jak ji udělat třeba jiným způsobem za zlomek času, to může být občas mnohem efektivnější.

Jinak většina lidí, co znám a co mají peníze, tak už pracovní dobu neřeší vůbec, Prostě si podle své povahy nebo nálady pracují, případně odpočívají nebo dělají nějaké jiné činnosti (no většinou spíš pracují mnohem víc, než by bylo potřeba). Na pasivní příjem se nikdo z nich neváže. Prostě všechny plyne určitou setrvačností. Rozdíl je v tom, že pokud má člověk peníze, tak je mu skoro jedno, jestli pojeden na týden na dovolenou, nebo ho věnuje práci, protože to nemá na finance žádný vliv.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod DrumSession 25. 11. 2017 03:34

O5 0.5? Ale trochu vážněji. Práce nebo obor tě hlavně musí bavit nebo prostředí jako je bezva kolektiv apod., nejlépe obojí. Ale za to obvykle "něco" musíš položit na oltář "práce" /čas na dojíždění, na začátku nižší příjem, delší dobu v rachotce, větší snahu, těžší cíle, aktivitu navíc, vlastní čas na vzdělání (investice!) a mnoho dalšího/. Přeci jen pracovní činnost (neříkám práce) je podstatná část tvého života, takže by se neměla odfláknout. Pak je 80%-ní předpoklad, že "budeš dobrej" a finance přijdou za tebou. Pokud však budeš nahánět finance (a necháš situaci svoji životní situaci dojít do tohoto nešikovného stavu), tak se uštveš...

Ale většina lidí dělá práci, která je až tolik nebaví a berou to jen jako přísunu financí tj. úplně obyčejná základní (nejhorší) varianta - "sell the time". Ale každý touží a potřebuje "buy the time" nebo multiplikaci a především PJL při tvorbě obratu.

Pokud tě činnost bavit nebude, tak odpadneš nebo utečeš jinam... Pokud na tebe tlačí nějaký šéf, tak taky utečeš jinam - to je rada pro něj. A důvod? Protože jinde je to jiné (neříkám že lepší ale jiné!) Takže važte si svých svěřených zaměstnanců a důkladně se o ně starejte. Doba šrouby utahuje a mnoho firem stále ještě nemá zkušenosti a představu, co to znamená, když se jim odloupne kompaktní kus firmy, který jim rozložil nový aktivní rozesírač... A jen vybudovat pozici zpět je velmi náročné na čas a tedy i finance. Budování trvá se počítá na roky, rozmontování na měsíce (i dříve 8-S ). To že za dveřmi čeká dalších 10 na vaše místo je sice pravda a klidně vás vymění, ale někdy ani 2-3 lidi (někdy ani 50) nestihnou to, co jste dělali jako one man show.

Budovat pasivní příjem nebo další jiný příjem má pro jednotlivce (i společnost) velký význam a je docela dost důležitý, ale nemělo by se zase přes příliš tlačit na pilu. Finance v životě nejsou nejdůležitější, ale nehubené konto nesmírně blahodárně působí na nervy a uklidňuje. Mnoho zdaru, dostatek financí a hojnosti pro všechny (především pro ženy).
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 25. 11. 2017 06:55

Co dělat, když je peněz dostatek, je vidět na partnerech bohatých. Buď nedělají nic a nebo často charitu, neziskovky atp.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noxik 25. 11. 2017 13:51

Pro me osobne bych videl jako zajimave pracovat 2-3 dny v tydnu 8h (protoze socialni a zdravotni, ne opravdu nechci chodit kazdy den na par hodin a mit rozcourany cely tyden, idealne vikendy a vsedni dny kdy je vsude spousta lidi mit volne) a zbytek prijmu pokryt z uroku, dividend, atd. Bohuzel nevidim jako realne ziskat na to dostatecny kapital plus takove misto na pul uvazku asi nesezenu.
Jako nejvetsi vyhodu tohoto usporadani bych videl, ze bych nebyl 100% zavisly na to, zda a jakou kde vyzebram vyplatu a jsem tudiz nezavisly na zamestnavateli. Naopak v pripade financni krize mam stale nejaky prijem ze zamestnani. Jeste hezci by byla i nezavislost na statu, coz by ovsem znamenalo byt alespon multimiliardar.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 25. 11. 2017 15:32

Ještě bych byl opatrný na ten termín "pasivní příjem" (ne že bych proti takovému příjmu v podstatě něco měl). Ale stejně jako "finanční poradce", "zaručené zhodnocení", "bezriziková investice" to je spíš newspeak různých šmejdů a zm*dů, kteří se vás snaží pod touto lákavou představou o peníze připravit, než vám v jeho zajištění pomoci. Pro někoho, kdo někde maká od nevidím do nevidím a s problémy to finančně táhne může být věčné válení někde pod palmou lákavá představa, když si to pak na pár měsíců vyzkoušíte, tak zjistíte, že to asi nebude ideální životní náplň.

Souhlasím s tím, že práce by měla člověka bavit, ideálně by měla být koníčkem, pak ani tak moc neřeší hodiny, a peníze by měly v ideálním případě přijít sami. Finanční zajištění poskytuje hlavně svobodu, člověk se může svobodněji rozhodovat, neřešit drobné problém, větší problémy řešit elegantně. Samotné peníze ale nikomu štěstí samy o sobě nepřinesly.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Jack111 25. 11. 2017 17:18

Už jsem potkal lidi, který vůbec nepracujou a jen žijou z renty. Ne všichni musí něco budovat.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lamenian 25. 11. 2017 18:36

Tak on hlavně asi bude rozdíl mezi rentou ve výši 200tis měsíčně a rentou ve výši průměrný mzdy. U těch 200tis+ si asi dokáži představit, že i kompletně bez práce se stejně člověk nudit nebude, protože může být doslova každý den na jiném místě planety. U té renty ve výši průměrné mzdy (což je jediná renta, které jsem reálně v řádu let schopen dosáhnout, o vyšší ani nemusím přemýšlet) si tu spokojenost právě moc představit nedokáži. Jako jasně, baví mě ležet na gauči a hrát hry na Playstationu, ale nikdy jsem to nezkoušel roky v kuse.
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DrumSession 26. 11. 2017 21:30

PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aaischa 27. 11. 2017 21:07

Za mě je optimální půl úvazek, cca 80 hodin za měsíc), člověk má dost času na svoje zájmy, něco vypěstovat, odpočinout si, práce ho o to víc baví.. optimálně nejpozdějc v 50 jít "do důchodu" turistika, občas pohlídat vnoučata..

jinak jsem strojvedoucí, práce mě baví, naplňuje, ale upřímně dělat to celej život nejde... :)
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 21. 12. 2017 23:49

Ja to vymyslel jinak, nejlepsi kdyz uz je mit praci, kde zaroven muzete delat jinou svoji praci ci zajem ktery vas bavi :) Ta normal prace je jako zaklad a mate ji jen jako ze je. Pritom realne resite zajmavejsi :)
A nejlepsi by bylo nemakat vubec, stacila by renta a levne sem tam cestovat :)
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod xls 22. 12. 2017 00:29

Tohle mám vcelku ošéfované. Práci, která mě baví, můžu dělat i v zahraničí. Pokud někam jedu na delší čas, tak v podstatě na celém světě se dá najít slušné ubytování na několik měsíců za takovou cenu, že jsem finančně v plusu. Samozřejmě nejlepší destinace, kde je příjemně, teplo, moře, dobré jídlo a levně.
Jediný problém je, že se mi moc nedaří regulovat množství práce, takže to občas připomíná spíš galeje s ranním koupáním. Z druhé strany, když si za měsíc vyděláte na rok pobytu na místě, tak se to dá nějak řešit, ideálně pobyt prodloužit.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod aaischa 22. 12. 2017 00:33

xls: naznačíš aspoň jakej obor nebo co tě živí, pro představu.. ?
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 22. 12. 2017 09:08

Obyčejná práce na počítači.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod KarellV 21. 6. 2018 13:45

Pracuji jako truhlar, nekolik hodin denne a urcite by to mohlo byt lepsi .. ale mohu si za to z casti sam
KarellV
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků