Jak si můžů vydělat peníze (nezletilec)

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod trkeoa 20. 7. 2007 20:31

Dobrý den, mám menší dotaz jak si můžu jako vydělat peníze ? Je mi 14 let a je mi jasné že na brigády si musím počkat ..
Doma prakticky dostanu co chci ale chtěl bych mít nějaký ten vlastní peníz :)
Diky kdo odpovíte..
trkeoa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jiří Hübner 21. 7. 2007 11:25

Tak možností je dost, záleží jestli to chceš mít oficiálně nebo tzv. načerno... A nebo prostě neevidovaně, sehnat si nějakou tetu, které budeš mýt auto a ona ti za to dá vajíčko, jako v Klubu sráčů:-D

Ne, jistě je dost způsobů, jak si vydělat peníze, ale záleží na tom, kolik času by si tomu chtěl obětovat, v čem si zručný a co tě baví, pro co máš nadšení.
...I ta nejhorší hodina v životě má jen 60 minut...
Jiří Hübner
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trkeoa 21. 7. 2007 11:37

To mi pověz co si můžu najít oficiálně :? Dle mého nározu není skoro nic :(
Ono času bych mohl obětovat hodně ... Stejnak nemám ted o prázkách co dělat :wink:
trkeoa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 7. 2007 11:57

Oficiálně v tvém věku asi jedině u filmu - ať už nějaká role, nebo kompars. Bohužel se tu "potuluje" hodně podvodných agentur, co pořádají jako konkurzy, ale akorát od uchazečů vyberou prachy. V novinách je spoustu inzerátů na konkurzy, můžeš jich zkusit pár obejít. Ale jakmile budou chtít nějaké prachy předem - pryč od nich.
Také je možné "na slepo" obeslat televizní a filmové společnosti u nás (možná raději písemně s barevnou fotkou uvnitř), můžeš mít štěstí. To samé je možné vyzkoušet i u velkých společností, které mají hodně reklamy v televizy. Šance hodně malá, ale jak se říká "náhoda je blbec".
Žádná firma si dnes netroufne oficiálně zaměstnat 14 leté dítě. Ono to dost dobře ani nejde. Takže jedině práce, která jde dělat "bez dohledu zaměstnavatele" a smlouvu uzavře matka, otec, tetička, ... . Např. roznost různých letáků. Ale neslibuj si od toho moc, za měsíc to nejspíš udělá pár stovek.
Jestli zvládáš počítače, je možné zkusit i nějaké programování, správu stránek a tak. To je dost dobře placená práce. Bohužel je hodně nepravděpodobné, že nějaká firma zadá práci někomu, koho v životě neviděla - a ty se na pohovor jít představit nemůžeš a poslat tam tetičku, která o tom nic neví taky nejde. Takže jedině, pokud nějaký známý programuje a bude ochoten ti část ze své práce přepustit. Pak ale čekej, že dostaneš tu nejhorší otročinu se kterou se nechce nikomu dělat (nemusí to ani být tak těžké, jako spíš nudné a ubíjející - takové 100 x nic umořilo osla) a samozřejmě ten známý bude muset i z tvé práce zaplatit daně a asi na tom i něco trhnout.
Chtělo by to napsat co umíš. Kdybys napsal, "jsem geniální dítě a zvládám plynně angličtinu / němčinu / francouzštinu" můžeš dělat nějaké překlady. Skoro v každé firmě, která obchoduje se zahraničním zbožím se nějaké najdou a když si nasadíš rozumnou cenu, můžeš se bez problémů chytnout (možná by se našlo něco i u nás :-))
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jiří Hübner 21. 7. 2007 12:25

Přesně tak, internet všeobecně je nekonečná pokladnice práce a je jen na tobě, jak naložíš s možnostmi, které se ti nabízejí. A pamatuj na to, že i když něco neovládáš, vše se dá vcelku rychle a dobře naučit. Chce to jen trpělivost a v kritických chvílích zachovat chladnou hlavu... :-)
...I ta nejhorší hodina v životě má jen 60 minut...
Jiří Hübner
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 21. 7. 2007 14:13

V tomto věku lze podnikat .... viz § 12 živnostenského zákona

Jenom zřízení živnosti je trochu složitější ... o všem musí rozhodnout soud a musí to hlavně povolit zákonný zástupce :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 7. 2007 15:03

docela bych chtěl vidět, který soud by to povolil (odůvodnění?).
Ono je to jedno. Po dokončení základní školy se už může nechat zaměstnat a do té doby by se to možná tak dostalo na pořad jednání :-)
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 21. 7. 2007 18:46

Nejčastěji to bývá z titulu dědictví (například bezdětný strýček - podnikatel zemře a odkáže vše včetně živnosti nezletilému synovci) ... pravda ... není to tak časté ...

ještě si dokážu představit geniální dítě, které chce prodávat svůj produkt ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hráč 21. 7. 2007 19:54

V Tvém mladém věku si ve volném čase přečti něco o podnikání a investování, jinak skončíš na brigádách jako pomocná síla za pár korun a naučíš se pracovat jen pro peníze. Dá se to totiž naučit jinak, tak aby peníze vydělávaly další peníze a to hlavně investováním. A to můžeš i přes rodiče čaasem řešit...
Doporučuji přečíst co nejvíce knih R.Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta, Bohaté dítě, chytré dítě..., Tajný deník Barborky Syslové a Osobní a rodinné bohatství. Jsi-li z Prahy, můžeš přijít na podobný seminář mezi spolužáky na ZŠ, ale až v září...
Hráč
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 7. 2007 13:08

Rop: s tím dědictvím to vím, to je asi jediný případ kdy si svolení soudu dokážu představit.
Ale představa, že někdo podá žádost jménem dítěte s odůvodněním, "že už chce vydělávat" mi přijde poněkud zvrácená.

Hráč: ...a je, čekal jsem kdy to přijde. Ještě může přijít někdo s "vyděláváním" prohlížením reklam, nadepisování obálek, prodejem Amway.....
Nedávno jsem byl na jednom rautu, který pořádala společnost, která zajišťuje krátkodobé pákové burzovní obchody. Šlo o vyhlášení výherců soutěže o nejvyšší zisk. Pravda, byli tam lidé, kteří za měsíc dosáhli zisk vyšší než 100 %, ale také je pravda, že 90 % hráčů vykázalo ztrátu. Obstát v konkurenci velkých hráčů, kteří mají naprosto odlišné postavení, informace i nástroje ( http://www.fondshop.cz/index.asp?id=27&action=p_kh_nnv ) se podaří opravdu jen vyjímečně nadaným lidem (a je otázkou jestli pro ně není výhodnější se u těchto společností nechat zaměstnat). A i tito velcí hráči můžou přijít o všechno (viz krach významné britské banky Barings).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WonDrak 23. 7. 2007 23:35

Proč by nemohl podnikat? Když si sežene třeba zmrzliňák, nakoupí zmrzlinu a bude ji prodávat na frekventovaným parkovišti tak si solidně vyděla, a u toho si může číst třeba právě Kiyosakiho.
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 24. 7. 2007 07:32

No jasne ... ale kromě toho čtení není nic legálního :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jílke 25. 7. 2007 11:22

Trkeoa : NO nedávno jsem byl v Praze a tam byla cedule výkup surovin měd 75kč kilo hliník 55kč kg ..... Páni kdyby tohle bylo v Hradci Králové tak bych vytahal celej sklep :x
Jílke
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WonDrak 25. 7. 2007 11:33

teď si nejsem jistej, ale myslím, že standartní cena výkupu mědi jde až ke 150Kč/kg, tak to zas tak supr pak neni, když ti daj jen půlku
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hráč 26. 7. 2007 21:33

Tak se Vám zdálo studium Kiyosakiho či dalších knih a vůbec finanční vzdělávání mějakou ptákovinou ... No a co ted ty skvělé návrhy na prodej mědi...co to už asi je ...? Jaksi se k tomu nevyjadřujete a necháte mladého podnikavce v bludech! Co místo kritiky mimo realitu mu něco navrhnout ?
Hráč
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 26. 7. 2007 22:59

Až na to že v tomto státě neexistuje legální způsob jak si osoba mladší 15ti let může vydělat peníze, aniž by to bylo administrativně náročné (soud) ....

Takže může zůstat u vzdělávání se v této oblasti z knih (například od Kiyosakiho) nebo v drobném "podnikání" načerno (což si již může vybrat poměrně vysoké kvantum činností (od sběru plodin, přes sběr železa, mytí oken u aut až po obchodování na burze například jménem svého otce) ....) :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 7. 2007 06:49

Čtením knih ještě nikdo nezbohatl. Ano, reálným uplatněním znalostí už ano, ale nechápu, co to tady má co dělat. Tady se ptá 14 leté dítě, jak si TEĎ přivydělat o prázdninách pár kaček. Pokud bude sbírat šrot, tak si těch pár kaček opravdu vydělat může (u mědi to bude trochu obtížnější, protože jde o barevný kov a do výkupny s ním bude muset jít někdo z rodičů s občanským průkazem). Ale těžko bude obchodovat na burze, že . Stejně tak jako nepůjde prodávat Amway, pojistky (kde se dá vydělat minimálně tolik jako na té burze), atd.
Stačí se podívat trochu nahoru, kde jsem určité (a reálné) řešení navrhl. Zkusit něco okolo filmu (jedna z mála legálních možností jak si v jeho věku vydělat nějaké peníze), různých konkurzů (aspoň v Praze) na kompars je stále dost, a dále jsem naznačil, že by měl uvést jakou má kvalifikaci (v tomto věku spíše schopnosti).

Když už jsme u toho Kyosakiho, on je to tak trochu (hodně) podvodník. Ty své velké peníze nevydělal způsobem, jaký popisuje, ale právě prodejem knih (tedy snu), ani jeho táta nebyl byl bohatý a neposkytl mu onu výhodnou startovací pozici jak "propaguje" v knize "bohatý táta, chudý táta".
Naopak, když se pokusil na začátku své "kariery" vydělat peníze zmíněným způsobem, dost tvrdě narazil a zkrachoval. Teprve když si vydělal velké peníze prodejem knih, tak mu investice začaly vycházet.

On je totiž obrovský rozdíl investovat pár tisíc nebo pár milionů! A obstát na burze v konkurenci společností s naprosto odlišným postavením (finance, zkušenosti, znalosti, nástroje, kontakty a INFORMACE) se může podařit jen díky štěstí (a to ne dlouhodobě) nebo opravdu velmi nadanému člověku (a opět jen málokdy dlouhodobě).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hráč 28. 7. 2007 08:20

To, co napsal Rop, přesně odpovídá tomu , co jsem zamýšlel.Zřejmě to vyznělo jinak. Naše minulá sociálně demokratická vláda se postarala o to, aby se dětičky ,,neztrhaly" v práci, takže po ztížení možnosti sehnat něco legálně se tak akorát zabřednou do nějakých černot (a tzv.,,sběr" kovů toho je příkladem). Na atlas.cz - finance teď vyšel přehled brigád-z toho možná něco využije...
Kiyosaki každopádně ve svých knihách a svou hrou ukazuje různé možnosti, jak se případně v životě zajistit, někdy i zbohatnout. Hledat, co je na něm pravda a z čeho skutečně zbohatnul, je proto nepodstatné. Hlavně, že něco někde dokázal a to nás může směrovat také k našim změnám. Vždycky se najdou lidé, co něco zatím nepochopí a mají jen uspěchané závěry, že je to ,,blbost či že to nějak nejde". Můžete se u nás v Praze zastavit v Klubu mladých podnikatelů, kde je řada lidí, kteří se pod vlivem myšlenek Kiyosakiho nějak nastartovali nebo se k tomu chystají.
Hráč
Diskutér

Odeslat příspěvekod WonDrak 28. 7. 2007 09:33

jj, Kiyosaki otevírá oči těm, kteří vidí jen denní chození do práce a těší se na důchod. Vidět přílěžitosti ("pootevřené dveře"), můžu být pro někoho nemyslitelné a pro druhého jednoduché.
U nás v Náchodě je celej den zácpa, a tak mě napadlo, prodávat řidičům vodu. Je to potěší a člověk vydělá, a když se bude snažit tak docela dost. A v praze jsou taky zácpy (:
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 29. 7. 2007 18:12

Zase na druhou stranu pozor na zaměstnávání dětí ... tady by mě hryzalo svědomí (kort kdybych je měl zaměstnat na nějakou fyzicky náročnou práci) .... myslím že v tomto případě se stát (podobně jako většina států kultivovaného světa) brání neetickému zaměstnávání dětí ... osobně bych doporučil v tomto věku především naučit se "něco udělat" ... a případně se poohlédnout po "komu to prodat" ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Robni.23 14. 12. 2013 13:30

No... mně je 13 a pár měsíců a před rokem jsem řešil stejný problém.
S tátou jsem to probíral asi 2 měsíce, do všeho mě zasvětil, vysvětlil jak fungujou stránky a ke svým 13. narozeninám jsem dostal akcie.
Zkus se zeptat rodičů, protože takový akcie s dividendama ti dávaj i 10x víc než lecjaká banka...
Ale ne rizikový jen ty, který dávaj dividenda a nepočítej s tím, že si koupíš a za týden to prodáš. :pozor
Když chceš něco udělat sprváně, tak to musíš udělat po mém ^^
Robni.23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Romax52 21. 12. 2017 07:00

Jestli si chce někdo efektivně vydělávat tak se zaregistrujte zde:http://bitcofarm.com/home?r=Romax52
Romax52
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků