Pronájem bytu

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod wadass375 30. 1. 2020 11:09

Dobrý den dámy a pánové,

Předem tohoto dotazu Vás chci informovat, že jsem úplný začátečík a nemám s pronájmem bytu zkušenosti. Rád bych si nechal poradit, jak se vyhnout zbytečným komplikacím, co se týče poskytování ubydlení. Tak tedy začneme.

Má situace je momentálně taková. S přítelkyní vlastníme 3 generační dům. Rád bych se vrhnul na to, že všechny 3 patra bychom pronajmuli a poskytli tak ubytování lidem. Tento dům není vůbec zařízený pro ubytování. Chceme začít s 1 patrem, kde to vypadá nejlépe. V domě je zastaralá elektřina, chybí koupelna a kuchyň. Zatím to teprve plánujeme a na jaře bychom chtěli začít. Nějaké finance máme a chceme postupně investovat do této bytové jednotky, aby nám jednou sloužila jako vedlejší příjem.

Máte někdo zkušenost s tím jak to správně uchopit? Rád bych věděl, co se týká zařízení bytu, jaké musí splňovat podmínky? Co třeba nájemní smlouva? Mohu nějakým způsobem dostat finance na rekonstrukci takové nemovitosti, když je za účelem pronájmu?

Budu moc rád za jakýkoliv poznatek, tip, cokoliv. Načetl jsem si pár článku, ale je toho tolik, že nevím kam dříve skočit a proto uvítám Vaši zpětnou vazbu.

Moc Vám děkuji,
s pozdravem Vadym
wadass375
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 30. 1. 2020 16:17

Nejdřív si musíš rozmyslet, komu chceš pronajímat. Rodinám? Studentům? Ukrajinským dělníkům? Cikánům? ... Každý druh zákazníků preferuje něco jiného. A rozhodně se nevyplatí je mísit.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod wadass375 31. 1. 2020 09:20

Dobrý den,

v bytě bych chtěl v budoucnu mít slušné lidi. Žádné dělníky,nepřizpůsobivé občany apod.
wadass375
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 31. 1. 2020 11:08

Slušní dokážou být i cikáni a dělníci, to se neboj. Navíc nejsou moc nároční a jsou solventní narozdíl třeba od samoživitelek s dětmi, jen je třeba pohlídat u cikánů, kdy berou sociální dávky, aby je nestačili rozfofrovat na výherních automatech třeba a u ukrajinských dělníků je zkásnout zavčasu po výplatě, než to stihnou prochlastat.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod yndezit 31. 1. 2020 17:09

Moje rady, podložené zkušeností

1. Lokace - ta ti ovlivní možné ceny nájmů, klienty kteří se mohou zajímat o nájem. A podle nich jim nabídneš buď lepší a dražší byt, nebo, což bude asi spíš, lacinější bydlení, ne až tak hezké. To speciálně u mladších lidí, kteří jsou celý den v práci nebo venku, a domů se přijdou vyspat, umýt se, uvařit a vyprat si.

2. Investice - podle klientů ti zhruba vyjde kolik tam nalít, aby se to vrátilo. Počítej s tím, že lidé mají obecně tendenci věci ničit. To jen aby tam přítelkyně nedělala týden záclony, a po prvním nájemníkovi je netrefilo že je má propálené. Pokud to jde, tak opravovat jen to nutné, ale dost na to aby s tím nebyly problémy. Prasklá voda, vyteklý bojler v sobotu ráno, ucpaný okap, to vše se špatně řeší, a náklady jdou okamžitě do (deseti)tisíců.

3. Energie - vodu, elektřinu, plyn doporučuji nechat psané na sebe, a jen jednou za rok ukázat nájemníkovi fakturu, a vyúčtovat služby. A až budeš vědět kolik to tak bývá, tak ani zúčtování nedělat, a říct si rovnou třeba paušálně o tisícovku měsíčně. To vše proto že přepisování je mega oser.

4. Velikost bytů - čím menší byt, tím líp ho pronajmeš, proto doporučuji nadělat co nejvíc 'garsonek', ale zase je větší fluktuace. Obecně pokud se nějaký nájemník osvědčí, ve smyslu že o něm nevíš a jen chodí peníze, snaž se ho udržet, reaguj na stížnosti že mu zlobí pračka, dej mu jinou, než aby odešel, protože každý nový nájemník je riziko nějakého problému. Smlouvu dávej jen na rok max, smlouvy se vytahují jen v případě problémů, takže na ní až tak nesejde. Dobrá je finta s podnájmem, gůgli.

5. Nájemníci - vyhýbej se cikánům, východním cizincům (jsou mezi nimi i dobří, ale asi na ně nenarazíš), a zezačátku je hlídej, zda tam kouří, nebo si zvou další lidi atd. A včas to stav do latě.
yndezit
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 31. 1. 2020 17:11

Jo a podstatně líp se pronajímají byty zařízené, kde nájemník přijde jen s kufrem, věci a nábytek mohou být použité, ale ne rozbité nebo zašlé. To už je ale otázka ceny.
yndezit
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků