Odcizení bezkontaktní karty a zneužití

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 21. 2. 2015 12:33

Dnes skoro každá banky vydává bezkontaktní platební karty. Bohužel u řady bank je její vydání doslova povinné. (Air bank, Poštovní spořitelna, ZUNO, Equabank atd.)
Jen některé banky umožňují bezkontaktní funkci vypnout.Př: Česká spořitelna nebo si vybrat jinou GE- MOney bank.

1) Zneužití bezkontaktní karty pachatelem
Pokud se ptám na infolinkách řady bank (České spořitelny, ČSOB-Poštovní spořitelny, Air bank), tak všichni jednotně tvrdí, že pokud tuto kartu někdo odcizí a stihne do zablokování karty zneužít bezkontaktní placení bez zadání PIN, tak prý tuto ztrátu klientovi nahradí.
(Ztráta může být různá, maxim. 5 x 500 Kč, dle počtu povolených bezkont.platbách bez zadání PIN a nastavení karty)

Chci se prosím zeptat, zda jde na tuto bankovní odpovědnost vůbec spoléhat?
Je to někde v zákoně? (tuším, že je nikoliv)

Máte někdo praktickou zkušenost?

2) Offline platby u platebních karet

Druhá věc se týká tzv. off-line plateb, které se neověřují on-line a tudíž se na takové platby nevytváří karetní blokace. Klient se o takové platbě nedozví ihned (z sms, email notifikace), ale až po zaúčtování.

Zkoušel jsem pokus s platební kartou ERA Mastecard DEBIT (kde z důvodů poruchy nefunguje bezkon. funkce)
VŽDY JSEM TEDY ZADÁVAL PIN

1) Jednota Kladno - samoobsluha - 64,00 Kč BLOKACE - ANO

2) PAP OUIL benzina - 79.00 Kč BLOKACE - NE

3) Benzina - 125,00 Kč BLOKACE - ANO

4) PENNY MARKET - 377,00 Kč BLOKACE - ANO

5) Kaufland - 267,20 Kč BLOKACE - ANO

6) Kaufland - 258,80 Kč [b] BLOKACE - NE

Vše bylo provedeno v jeden den.


Nastavení terminálu je pravděpodobně dohoda karetní asociace s bankou nebo obchodníkem?

Záležité také na typu karty? Kdy třeba karty MC DEBIT mají více offline transakcí, než třeba VISSA Clasic nebo Maesto Paypay od Fio banky?

Pokud někdo víte o této problematice více, určitě napiště.

Jaké máte vy konkrétní zkušenosti s offline platbami s vaší kartou?

Jen pro info: Pokud chce někdo, mít všechny transakce on-line autorizované a tím ověřené (zůstatek), tak snad jedině kartu elektronickou Maestro.
anonymni

Odeslat příspěvekod xtonda 21. 2. 2015 13:08

Já sem se s bezkontaktní offline platbou setkal zatím jednou v sekci potravin u Marks&Spencer.

Air Bank umožňuje nastavit denní limit na bezkontaktní platby třeba na 1 Kč, jak se to v reálu při placení chová sem ale nezkoušel, mám nastaven limit v řádu tisíců abych mohl plně využívat pohodlí bezkontaktních platech. Info z IB:

Limit pro bezkontaktní platby Na rozdíl od ostatních limitů je tento limit denní. Ukazuje tedy, kolik můžete během jednoho dne bez zadání PINu celkem kartou zaplatit. Pokud limit překročíte, do konce dne bez zadání PINu kartou už nezaplatíte.

Do tohoto limitu se nezapočítávají platby, které kartou provedete kontaktně, platby, u kterých musíte zadat PIN (obvykle platby nad 500 Kč), ani platby, které proběhnou bez ověření bankou (některé platby pod 500 Kč).

Pokud dojde při pokusu o placení bezkontaktní kartou k překročení limitu, platbu zamítneme. V takovém případě budete muset kartou zaplatit kontaktně. O překročení bezkontaktního limitu vám dáme vědět SMS zprávou.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod anonyni 21. 2. 2015 14:02

Pro banky jednoznačné plus - pro klienta motivace, aby si kartu pojistil a bylo to pro "jeho dobro". Raději bych zadával PIN pokaždé (musím zaklepat na pomyslné dřevo, za těch cca 15 let jsem o kartu nikdy nepřišel, kartou platím málo, hotovost mě vyhovuje - ANO znám pohodlí platby DK/KK - svého času jsem pracoval pro jednu z nejznámnějších bank, která nabízí široké portfolium KK).

ERA uvádí:
Mohou být data z bezkontaktní karty přečtená bez mého vědomí, třeba přes kabelku?
Přečtení není možné, protože bezkontaktní karty obsahují data šifrovaná v čipu dle mezinárodního standardu, jejichž přečtení a následná replikace pro zneužití nejsou možné.
Je vyžadován PIN nebo podpis při platbách bezkontaktní kartou?
Při platbách do 500 Kč není třeba zadávat PIN nebo podepisovat doklad o transakci. Při platbách nad 500 Kč bude uživatel vždy dotázán na PIN nebo podpis dokladu o transakci.
Co když mi byla karta zcizena nebo jsem ji ztratil?
Pokud jste kartu ztratil, byla vám zcizena nebo máte podezření na její zneužití, neprodleně ohlaste tuto skutečnost na telefonním čísle +420 495 800 121.
Lze zmenšit/zvětšit limit bezkontaktní platby, při kterém není zadáván PIN?
Ne, národní limit 500 Kč pro rychlou bezkontaktní platbu bez zadání PIN je pevně dán. V zemích eurozóny je tento limit nejčastěji stanoven ve výši 25 EUR. Pro zvýšení vaší bezpečnosti můžete být kdykoli náhodně vyzváni k provedení transakce vložením karty do terminálu a zadáním PIN, a to bez ohledu na výši platby. Jedná se o standardní kontrolní nástroj, nastavený asociacemi platebních karet.
anonyni

Odeslat příspěvekod basset-hound 22. 2. 2015 08:27

Oblíbený mýtus = výmluva - bank je, že to, jestli bude nebo nebude provedena offline transakce, záleží na obchodníkovi. Ano, ale až poté, zdali mu to BANKA DOVOLÍ - a to jaksi v bankách pozapomínají dodat.... jsou ale banky, kde offline transakce vůbec nejsou dovoleny - např. mBank na kreditce (která není ani bezkontaktní, jaká úleva) a nebo třeba Evropsko-ruská banka u všech karet... takže je to na Vás, pokud nemáte rádi lži jako já a zároveň nesnášíte offline transakce, volbu máte. Pak mám dokonalý přehled o všem, staší si vybrat, možnosti tu jsou. Zneužití pak jaksi nepadá v úvahu, protože není jak :-D
Roman
basset-hound
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 22. 2. 2015 09:23

Jenže pokud banka zakáže offline transakce tak někde kartou nezaplatíš!

Převážně v zahraničí různé mýtné brány a benzínky a podobně.....pravě tím že se to třeba u mBank probíralo že někde nešlo kartou zaplatit.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Zedna1 22. 2. 2015 15:05

Banky u svych karet nastavuji preferenci online nebo offline plateb.
Zminovana mBank mela puvodne nastavenou preferenci offline, ale pozdeji to zmenili na preferenci online plateb.
Platebni terminal ma take nejakou preferenci a vysledek, tedy zda bude platba online nebo offline, zalezi na na obou techto preferencich a jejich vyhodnoceni terminalem. Nektere terminaly ovsem online vubec neumi, portoze nemaji pripojeni, tam pak na preferenci karty nezalezi.
Zedňa
Zedna1
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 22. 2. 2015 15:24

Ale nějak pouze online platby vynutit jít musí, jinak by Blesk Peněženka a další prepaid karty měly dost problém.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Franklin 22. 2. 2015 16:12

Vynutit to lze, ale pak nelze zaplatit na terminálech, které jsou jen offline. Čili každý přístup má své výhody a nevýhody.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod tx999 22. 2. 2015 17:23

basset-hound píše:Oblíbený mýtus = výmluva - bank je, že to, jestli bude nebo nebude provedena offline transakce, záleží na obchodníkovi. Ano, ale až poté, zdali mu to BANKA DOVOLÍ - a to jaksi v bankách pozapomínají dodat.... jsou ale banky, kde offline transakce vůbec nejsou dovoleny - např. mBank na kreditce (která není ani bezkontaktní, jaká úleva) a nebo třeba Evropsko-ruská banka u všech karet... takže je to na Vás, pokud nemáte rádi lži jako já a zároveň nesnášíte offline transakce, volbu máte. Pak mám dokonalý přehled o všem, staší si vybrat, možnosti tu jsou. Zneužití pak jaksi nepadá v úvahu, protože není jak :-D
Roman

Jednak ne vse jede online. Pak se muze stat, ze tou kartou proste nezaplatis.
A jednak jeste porad existuji zehlicky a na tech lze zaplatit jakoukoliv embosovanou kartou...
Ale v CR realite v zasade online platby fungovat muzou temer vsude.
tx999
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 23. 2. 2015 19:23

Zrovna dneska mě říkala jedna pracovnice pošty - ERA - Poštovní spořitelny.

Jedné důchodkyni byla odcizena platební karta - ERA Debit Mastercard.
Než stihla kartu zablokovat, pachatel s ní zaplatil 3x bezkontaktně bez zadání PIN. Maximální škoda může být 3 x 500 Kč tj. 1 500 Kč.

Říkala, že tyto karty ERA Debit Mastercard umožňují pouze 3x bezkontaktní platby bez zadání PIN a pak to vždy važaduje PIN.
Třeba u Komerční banky z mé osobní zkušenosti lze zaplatit 5x bez zadání PIN. ( samozřej. při nákupu do 500 Kč)

Dotyčná paní podala reklamaci a zpronevěřená částka za 3 bezkont. platby ve výši cca. do 1 500 Kč jí byla vrácena bankou.
anonymni

Odeslat příspěvekod anonyni 23. 2. 2015 19:42

kamarad.michal: To je dobré vědět. Každopádně na druhé straně, ERA má pojištění karty Bezpečná karta za tuším 132,-Kč ročně a mnohé banky takové pojištění mají v desítkách korun měsíčně...
anonyni

Odeslat příspěvekod malejara 23. 2. 2015 20:30

Jenže reklamace je zdarma, pojištění platí jen hlupák.
malejara
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonyni 23. 2. 2015 20:56

malejara: Jakými dalšími nicky nás budete oblažovat? :D
anonyni

Odeslat příspěvekod uziv 4. 3. 2015 16:45

basset-hound:
... jsou ale banky, kde offline transakce vůbec nejsou dovoleny - např. mBank na kreditce ...


Mám kreditku mBank a normálně funguje offline, takže platba se neobjeví v blokaci, ale až za několik dní se přímo zúčtuje. A škoda, že ji mBank nevydává bezkontaktní, hned bych si ji vyměnil ...
uziv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod myšpulín 4. 3. 2015 18:20

pm81 píše:malejara: Jakými dalšími nicky nás budete oblažovat? :D

To záleží na tom, jak moc bude prudit na garáži, kde ho s oblibou admin BANuje. :D
myšpulín
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků