Oplocené veřejné prostranství na vlastním pozemku

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod richinek 10. 6. 2017 08:47

Dobrý den,

máme možnost koupit dům na klíč, který je momentálně ve fázi hrubé stavby a jsou možné klientské změny.
Celý pozemek se nachází na dvou parcelách. Jedna z nich jsou stavební, na té stojí dům. Druhá parcela je ale označena v územním plánu jako veřejné prostranství (mělo tam být náměstíčko), ale stavitel část parcely vykrojil (130 m2), přidal k domu a oplotil. Nechal si tuto změnu zaměřit a zpracovat geometrický plán. Pokud se tato změna (oplocený veřejný prostor na soukromém pozemku) schválí na stavebním úřadě (jakože kontakty jsou kontakty, a mám informace, že mu tato změna bude schválena), jaký vliv může mít na budoucí bydlení? Je mi jasné, že se tím zníží odhadní cena, a že se tam nebude dát nic postavit. Šli byste do toho? Bylo by třeba možné v budoucnu žádat o změnu územního plánu na základě aktuálního stavu?

Děkuji za rady
richinek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Taki 11. 6. 2017 07:19

Zacnu od konce. O zmenu uzemniho planu jde jiste zazadat. Necekal bych a zadost podal hned. Porizovani zmeny UP je otazkou tak roku a vice. Zastupitelstvo vsak nemusi porizeni zmeny schvalit. Take muze podminit porizeni uhrazenim nakladu ze strany klienta. Ty naklady dnes, pri nutnosti zpracovat pravni stav, mohou byt klidne i 50 a vic tisic.
Pokud se jedna o novejsi uzemni plan (vydany po roce 2006), tak bude jiste u ploch verejnych prostranstvi nepripustne ploceni. Tam si neumim predstavit (kontakty-nekontakty), ze Vam stavebni urad to oploceni povoli a bude tak riskovat pripadne opravnene vytky sousedu ci krajskeho uradu. Spravne urad povede rizeni o odstraneni stavby a plot nemuze dodatecne povolit, protoze jeho stavba neni v souladu s UP. A tak rozhodne o odstraneni stavby. Jeste je otazka, ci je ta parcela, kam zasahuje oploceni. Predpokladam, ze ne mesta/obce. Jinak by to byl jeste vetsi pruser - stavet neco na cizim pozemku bez svoleni vlastnika..
Resenim muze byt zbourani plotu a nahrazenim jej neceho, co plni jeho funkci, ale nepodleha rezimu stavebniho zakona - treba zivy plot.
Taki
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richinek 11. 6. 2017 09:24

Pozemek s veřejným prostranstvím je soukromý. Vídím to tak, že bude požádáno o udělení výjimky na oplocení, která by měla být schválena SÚ. Jde o to, jestli potom ještě někdo může přijít a chtít odstranit ten plot (zděný). Nebo, pokud bude výjimka schválena a nabyde právní moci, budeme takzvaně za vodou?
richinek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Taki 12. 6. 2017 00:40

Vyjimka z ceho? Vyjimka z UP nelze. Jedine zmena UP.
Pokud nejakym "nedopatrenim" (rozumej v rozporu s UP) stavebni urad povoli ten plot, resp. zmenu stavby pred dokoncenim a nabyde to pravni moci, tak na 99% uz mate vyhrano.
Taki
Nadšenec
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků