podmínky pro výběr ze zahraničních bankomatů

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 9. 2019 13:09

právě jsem v Chile a tak mě napadlo založit toto vlákno - občas se tu nakousne v jiných tématech, ale bylo by dobré to mít někde pohromadě. Dost často je při výběru v zahraničí problém, že bankomat účtuje ještě vlastní poplatky, navíc má limit na maximální výběr. Zrovna zde je ten limit celkem nízký - u všech (co jsme zkoušeli) bankomatů pouze 200 000 pesos (CLP), tedy nyní 6555 kč, ovšem většina bankomatů si účtuje poplatek 5000 pesos, tedy 164 kč. Našli jsme pouze jednu banku, která si ho neúčtuje - Scotia bank. Dle info na internetu by neměla účtovat ani Banco international, ale jejich bankomat se nám nepodařilo najít.

Co mám zkušenost z dalších cest, tak poplatku za výběr se nelze vyhnout v Thajsku a Kambodži, v obou případech by to mělo být kolem 6 USD. podobnou částku jsem platil v Brazílii, ale tam jsem měl možnost vyzkoušet jen jeden bankomat (na letišti), tak si nedovolím z toho dělat závěry pro celou zemi. V Japonsku si některé bankomaty (ty v obchodech typu 7Eleven, Family Markt a Lawson) něco účtovaly, ale narazili jsme na nějaký v nejaké státní budově a ten nic nechtěl.

Ještě přidám karty vhodné pro výběry v zahraničí:
pro vysoké částky:
MBank Visa Svět (pozor, mBank má více karet, jiné tak dobré kurzy nemají) , nulový poplatek bance, dobré kurzy
Richee, Creditas - nulový poplatek bance, docela dobré kurzy
kreditky Hello bank s aktivovanou výhodou "výběry v zahraničí zdarma" , velmi dobré kurzy (téměř to nejlepší co na trhu je), chce to ale myslet na to, že výběr je úročen (lze se vyhnout prebitím nebo splacením do konce měsíce)

Pro malé částky:
Equa - výběr za 9 korun, průměrné kurzy
Komerční banka karta Visa Platinum, výběr zdarma, průměrné kurzy
ČSOB k účtu ČSOB Premium - výběry zdarma, průměrné kurzy
ČS k Erste Premier - výběry zdarma, ale je účtován horší, valutový kurz, hodí se jen pro opravdu malé častky (na MHD, parkovné,...)
Unicredit k Premium účtu - výběry zdarma, průměrné kurzy

Speciální případ je Revolut - velmi dobré kurzy, ale omezené částky výběru a další problémy, viz separátní vlákno o Revolut, nezkušeným bych nedoporučil, zkušení uživatelé ví, jak použít
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Schwarzie 10. 9. 2019 13:24

Mne ve Vidni uctoval bankomat Oberbank cca 3€ za vyber HB kreditkou. V Krakove byly desny ATM Euronet, chtely za vyber 16 zlotych, myslim.
Schwarzie
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jenda_s 10. 9. 2019 13:52

V Portugalsku, tedy konkrétně na Madeiře, neúčtoval ani jeden bankomat vůbec nic. Zkoušel jsem různé bankomaty, vždy ovšem jen konkrétní banky (všechny jsou označeny "Multibanco"), ne podivně vyhlížející sítě v malých obchůdcích, apod.
jenda_s
Nadšenec

Odeslat příspěvekod HNF-01 10. 9. 2019 14:28

Kypr: Bank of Cyprus bez poplatku, Euronet poplatek
Francie: Societe Generale bez poplatku
Rakousko: Volksbank bez poplatku
Libanon: Societe Generale bez poplatku
HNF-01
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 10. 9. 2019 14:33

Thajsko
Poplatek všude minimálně 220 THB, někde víc.
Dají se najít bankomaty, které dají na 1 operaci 20-25 tis. THB.

Kambodža
Poplatek všude minimálně 5 USD.
Maximální výběr asi jen 500 USD (Canadia Bank), u ostatních bank vesměs méně.


Jinak ještě poznámka k těm KK HB. I vzhledem k výše uvedeným částkám a tomu, že se snažím dělat vyšší výběry, není poplatek 80,- Kč za výběr při dobrém kurzu vůbec špatný a dá se občas překousnout. K tomu určitě lepší "procento z útraty" než "výběry v zahraničí zdarma", kdy mi bonusy ty výběry v pohodě pokryjí.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod noi2 10. 9. 2019 15:17

Brazílie aktuálně:
Bradesco v Riu bez poplatku, v Manaus chtělo 20 Realů.
U Banco do Brasil se mi nepodařilo vybrat žádnou kartou a to jsem jich zkoušel hodně v několika městech. Curve dokonce dostala bankomat na nějakou dobu do nefunkčního stavu.
Caixa v Riu chtěla vyšší poplatek (tak jsem to stornoval), v Barreirinhas zas rovnou psala neplatná karta.
Často je tu výběr mission impossible, v Barreirinhas jsem prostě nevybral ani v jedné ze čtyř bank, o víkendu byly prázdné bankomaty a v pondělí tam stály naprosto šílené fronty až na ulici, asi 100 lidí. Naštěstí skoro všichni obchodníci berou karty, mají i malý mobilní terminály. Vždy se ptají Crédito nebo Débito, i u Twista prošlo většinou jen Crédito.
Jinak nejlepší volba pro ATM je tu mimo víkend asi Curve s podkladovou Revolutkou nastavenou na BRL, o víkendu Visa Svět. A na platby Twisto Premium, zvlášť do konce září.
noi2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod meme1255 10. 9. 2019 16:16

Schwarzie píše:Mne ve Vidni uctoval bankomat Oberbank cca 3€ za vyber HB kreditkou. V Krakove byly desny ATM Euronet, chtely za vyber 16 zlotych, myslim.

Na nádraží (Kraków Glówny) a na náměstí jsou i ne-EURONET bankomaty. S Revolutkou si, narozdíl od EURONETu, dokonce bezplatně povídaly. :)
meme1255
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod čulibrk 10. 9. 2019 16:53

Už se to psalo ve vláknu o Revolutu. Přehled je tady:
https://www.dropbox.com/s/ajifjmncdazhz ... .xlsx?dl=0
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 10. 9. 2019 19:32

PatrikChrz píše:

Ještě přidám karty vhodné pro výběry v zahraničí:
pro vysoké částky:
Richee, Creditas - nulový poplatek bance, docela dobré kurzy

Pro malé částky:
Equa - výběr za 9 korun, průměrné kurzy
Komerční banka karta Visa Platinum, výběr zdarma, průměrné kurzy
ČSOB k účtu ČSOB Premium - výběry zdarma, průměrné kurzy
ČS k Erste Premier - výběry zdarma, ale je účtován horší, valutový kurz, hodí se jen pro opravdu malé častky (na MHD, parkovné,...)
Unicredit k Premium účtu - výběry zdarma, průměrné kurzy

Důvod, proč zrovna Creditas nevyužívat právě i pro ty malé částky? V podstatě je to třetí nejlepší bankovní karta s výběry “zdarma”,. ale nejuniverzálnější v tom, že neomezuje s výběry nad určitou částku na úkor toho 3. nejhoršího kurzu. Hello bank dá zadarmo nad 1 tisíc korun, mBank nad 1.500,-..
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chaki 10. 9. 2019 20:33

A co Curve karta? tam by měl dobrý kurz fungovat všude i při výběru nebo?
Chaki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 9. 2019 22:04

dr._lukas píše:
PatrikChrz píše:

Ještě přidám karty vhodné pro výběry v zahraničí:
pro vysoké částky:
Richee, Creditas - nulový poplatek bance, docela dobré kurzy

Pro malé částky:
Equa - výběr za 9 korun, průměrné kurzy
Komerční banka karta Visa Platinum, výběr zdarma, průměrné kurzy
ČSOB k účtu ČSOB Premium - výběry zdarma, průměrné kurzy
ČS k Erste Premier - výběry zdarma, ale je účtován horší, valutový kurz, hodí se jen pro opravdu malé častky (na MHD, parkovné,...)
Unicredit k Premium účtu - výběry zdarma, průměrné kurzy

Důvod, proč zrovna Creditas nevyužívat právě i pro ty malé částky? V podstatě je to třetí nejlepší bankovní karta s výběry “zdarma”,. ale nejuniverzálnější v tom, že neomezuje s výběry nad určitou částku na úkor toho 3. nejhoršího kurzu. Hello bank dá zadarmo nad 1 tisíc korun, mBank nad 1.500,-..


Asi jsem se nevyjádřil úplně nejlépe - ty pro malé částky jsou vhodné JEN pro malé, ty pro velké částky se vyplatí pro oboje. Creditas je rozhodně velmi dobrá volba, Na dovolenou asi nejlépe kombinace Visa Svět + Creditas, člověk bude mít karty obou asociací. Vybíral jsem v jeden okamžik z obou (Visa mám jako "společnou ", Richee jako " soukromou"), tak pak napíšu porovnání kurzů, očekávám lepší kurz u mBank.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VVNP 11. 9. 2019 00:05

Patriku, poněkud bych upravil/doplnil:
Unicredit k Premium účtu - výběry zdarma, při navázání i na EUR účet velmi dobrý kurz MasterCard do EUR
VVNP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlkoslav 11. 9. 2019 08:25

Nevím, jestli to ještě platí, ale v Rakousku jsem se v minulosti setkal s denním limitem pro výběr z bankomatu 400e. Tuším nešlo ten který den na jednu kartu vybrat ani z jiného bankomatu. Dost mě to tehdy překvapilo a způsobilo i potíže.
Jinak letos bankomaty Raiffeisen chtěly poplatek za výběr cca 1e, jiné, např. BAWAG bez poplatku.
V Itálii jsem se s poplatkem nesetkal.
vlkoslav
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ROlda78 11. 9. 2019 09:00

myslím, že nejen v Chile má RB na svých kartách kurz asociace (obvykle MC, mimo kurz. lístek)
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Markil 11. 9. 2019 14:08

PatrikChrz píše:podobnou částku jsem platil v Brazílii, ale tam jsem měl možnost vyzkoušet jen jeden bankomat (na letišti), tak si nedovolím z toho dělat závěry pro celou zemi.

V Brazílii jsme taky platili poplatek na autobusáku (přejeli jsme z Parguaye), kde nebylo žádné jiné východisko (směnárna zavřená). Pak už jsem nevybíral, ale kolega pak ještě vybíral za pár dní někde ve městě a tam prý ten bankomat poplatek nechtěl... Bohužel nevím, co to bylo za banku, ale evidentně tam nějaké bankomaty zdarma jsou.

Kam ještě jedeš? Moje poznatky z Jižní Ameriky letos:
Argentina - nenašel jsem bankomat bez poplatku (ale zase tolik jsem jich neoběhl) Ať to bylo na letišti nebo v Buesnos Aires v centru, vždy to chtělo 410 ARS tj cca 250 Kč (jestli si dobře pamatuji kurz...) takže šílenost... :roll:
Bolívie byla supr, tam jsem vybíral 3x vždy v prvním bankomatu v okolí a nikdy to poplatek nechtělo... (takže nevím, zda tam jsou i poplatkové... ale nebylo to na letištích či nádražích - vždy město)
V Peru jsem musel do bankomatu jednou v nouzi v Arequipa a byl vůbec problém tam v okolí najít bankomat a neběhat někde 2 hodiny. Proto jsem zkusil jen 2 a oba chtěli poplatek... Platil jsem 19 PEN tj. cca 130 Kč za výběr.

co se týka kurzů, na VISA kartu si dej bacha, v některých zemích měli o hodně horší kurz než Mastercard, takže tam by vyšel na výběr z bankomatu rozhodně lépe Richee... Jestli si dobře pamatuji, tak hodně špatný kurz měla VISA v Argentině a Brazílii, ale to se může samozřejmě měnit... Obecně tak nakonec na mé cestě bylo nejlepší platit kreditkou Hello a nic neřešit (kdybych nemusel vybírat z bankomatu), protože i tam, kte VISA měla kurz podobný jako Mastercard, to vycházelo o pár haléřů/korun líp, ale hlavně tam, kde byl kurz VISA o dost horší pak Hello vyšla o stovky Kč lépe...
Markil
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků