Revolut

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tomasvlasak 18. 3. 2020 18:37

Řešil někdo to investování do akcií z hlediska daní? Jak se pak chová případný zisk z prodeje, když vlastně fyzicky nejsme majitelé koupených akcií, ale jen na ně máme závazek?

(když koupím přes brokera na můj účet, tak v evidenci budu vedený jako majitel, ale tady je majitel stále revolut, jen v aplikaci vlastně vidím, že máme na něco nárok)
Věnuji se stavebnímu spoření, doplňkovému penzijnímu spoření, úvěrům a investicím. Osobní konzultace v Praze a Středních Čechách zdarma.
tomasvlasak
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Korzaik 20. 3. 2020 22:14

Hlavně by mě zajímalo, jestli jsou investice do akcií na Revolutu nějak pojištěné, třeba u FIO jsou investice pojištěné do 100 000 EUR.
Korzaik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod wit.cz 20. 3. 2020 23:43

co je to pojištěná investice?
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomasvlasak 21. 3. 2020 00:08

asi myslí pojištěné na krach brokera ... v čr je to pravděpodobně minimálně do 20 tisíc euro a výplata 90%, revolut nevím
Věnuji se stavebnímu spoření, doplňkovému penzijnímu spoření, úvěrům a investicím. Osobní konzultace v Praze a Středních Čechách zdarma.
tomasvlasak
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tom brava 21. 3. 2020 00:18

Korzaik píše:Hlavně by mě zajímalo, jestli jsou investice do akcií na Revolutu nějak pojištěné, třeba u FIO jsou investice pojištěné do 100 000 EUR.


rozlišuj 2 systémy pojištění:
Banka FIO jako bankovní vklady a ekvivalenty(b.ú) =poj. do 100K eur/100% a broker FIO jako CP a peníze na obch. účtu= poj. do 20k eur/90%
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Korzaik 21. 3. 2020 10:06

tom brava: Máš pravdu, díky za opravu. Ale u Revolutu jsem nic takového nedohledal, resp. jen to, ze bankovní vklady jsou také pojištěny do 100k Eur.
Korzaik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod minarjo 21. 3. 2020 10:52

Ale vždyť u Revolutu nejste (a z principu ani nemůžete) být reálnými vlastníky daných akcií! Důvod je (mimo jiné) ten, že Revolut nabízí ke koupi i frakce akcií (koupit se dá třeba 1,2506ks akcie, přesnost je až na 8 desetinných míst), zatímco světové burzy toto nenabízejí, tam jen celé kusy. Je tedy jasné, že akcie musí již před vašim nákupem vlastnit ve svém portfoliu přímo Revolut, s to z burzy v celých kusech. Ty frakce jsou pak jen záznam u nich někde v databázi, kolik z jejich portfolia jste koupili vy (na těch 8 desetinných míst). Dle toho pak dělí i dividendy, co jim přijdou.
Tedy: akcie u Revolutu mají samosebou kreditní riziko, neboli jde zde o důvěru, že Revolut nepadne, jinak je to ztracené. Ale to není ve světě investic nic vzácného :). Revolut na to může mít nějaké pojištění sjednané, ale nic není na 100%. Takže když už u Revolutu nějaké akcie, tak spíš jen doplněk v řádu jednotek % z celkového portfolia, vhodný třeba na ty tři obchody měsíčně zdarma, co u základního tarifu umožňují.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 21. 3. 2020 10:59

A jakpak se to podle tebe liší od libovolného jiného brokera? Nemluvě o tom, že akcie se nevlastní „z burzy“ ani „na burze“, což je triviálně vidět z toho, že tytéž akcie se často dají obchodovat na několika burzách.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod minarjo 21. 3. 2020 11:04

Samosebou nerozhoduje konkrétní burza, ale ISIN dané akcie. Klíčové ale je, že žádné burzy ani jiní, u nás běžně dostupní brokeři, frakce akcií prostě nenabízejí. To je fakt velký rozdíl Revolutu :). Protože u jiných ti je může jasně příslušný depozitář přiřadit a jsou "na tebe", i když třeba v navazující evidenci (tak to je třeba i u českého CDCP pro české akcie při využití Master účtu brokera Fio, obdobně zahraniční depozitáře). Ale frakce akcií, tím že na burze neexistují, nemají světové depozitáře na klienta jak zapsat, když oficiálně části akcií neexistují. Je to tedy jen na datech Revolutu, ne nezávislého depozitáře daného státu...
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod melo15 21. 3. 2020 11:32

Nemáte někdo podobný problém?

Obrázek

Jelikož se pohybuju v oblasti krypta, tak si dovedu domyslet, zda jde o pokles nebo o růst. Ale u telefonu za 1000 EUR bych teda čekal, že potřebnou informaci se dozvím z notifikace (růst/pokles a o kolik), aniž bych musel otevírat samotnou app a koukat na graf. Po otevření app informace/notifikace zmizí a není viditelná v app.
>>> Vzali podprůměrný komunikátor,
>> vše užitečné vykuchali a ostatní funkce zmršili,
> udělali monstrózní kampaň a výsledkem je ..... Apple iPhone. :tleskani
melo15
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 21. 3. 2020 11:53

Mám to pokud se nepletu podobně, to bude appkou Revolutu, tedy nedokonalostí v jejím naprogramování, telefonem ne. Klíčovou (ale dlouhou) informaci dává appka evidentně do nadpisu notifikace, jejíž text se narozdíl od následného textu notifikace neláme a část tak není vidět. Ale já si rád sleduji investice/spekulace sám, tyto auto alerty neřeším.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod melo15 21. 3. 2020 12:16

Máme tady někoho, kdo má Revolut v ČR na starosti? Bylo by fajn, kdyby to opravili.
>>> Vzali podprůměrný komunikátor,
>> vše užitečné vykuchali a ostatní funkce zmršili,
> udělali monstrózní kampaň a výsledkem je ..... Apple iPhone. :tleskani
melo15
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 21. 3. 2020 12:35

Já to mám v EN a tam to vidět je :-) Problém je v překladu...
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod melo15 21. 3. 2020 13:05

Jak může být problém v překladu? V angličtině tohle oznámení zabere poloviční počet znaků? :-D
>>> Vzali podprůměrný komunikátor,
>> vše užitečné vykuchali a ostatní funkce zmršili,
> udělali monstrózní kampaň a výsledkem je ..... Apple iPhone. :tleskani
melo15
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 21. 3. 2020 18:37

Teď tu žádnou notifikaci nemám, ale asi jo :-) Některý slova jsou kratší určitě: posledních - last
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků