překážka v práci - omezení dostupnosti vstupů

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod p3v4x 28. 3. 2020 16:58

Dobrý Den, ohledně situace s novým typem koronaviru dochází k překážkám v práci se strany zaměstnavatele.

V případě omezení z důvodu dostupnosti vstupů je vypláceno 80% náhrady mzdy.
(mzdy, energie, dopraval)

V případě omezení poptávky po službách. výrobcích je vypláceno 60% náhrady mzdy.

K otázce: Může mi prosím někdo z Vás vysvětlit jak je možné že někdo dostavá 80% a někdo 60% náhrady mzdy? Je to rozděleno podle profesí? Je to ovlivněno dokonce tím že zaměstnavatel má budovu v pronájmu a tím může platit pouze 60% nahrady mzdy?
p3v4x
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mimonik 28. 3. 2020 19:19

§ 207

Nemůže-li zaměstnanec konat práci

a) pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku,

b) v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

§ 209

(1) O jinou překážku v práci na straně jiného zaměstnavatele, než uvedeného v § 109 odst. 3, jde také tehdy, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách (částečná nezaměstnanost).

(2) Upraví-li v případech podle odstavce 1 dohoda mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací výši poskytované náhrady mzdy, která přísluší zaměstnanci, musí náhrada mzdy činit nejméně 60 % průměrného výdělku; nepůsobí-li u zaměstnavatele odborová organizace, může být dohoda nahrazena vnitřním předpisem.

Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod p3v4x 10. 4. 2020 16:32

Ještě se zeptám -pokud doba překažky budu trvat delší dobu vzhledem k současné situaci ohledně koronaviru za jak dlouho může zaměstnavatel propouštět? Pokud by taková situace nevznikla tak za normálních okolností bych měl smlouvu až do konce prosince 2020.
p3v4x
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků