Air Bank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 5. 2020 04:06

suram píše:Patrik: Tam je zvykem dávat velké dýško, aby ti tam příště nenaplivali. :D

Myslím, že přes poledne jsou docela zvyklí na "běžný pracující lid" . Co byli zavření a prodávali jen přes okýnko, tak hodně lidí platilo kartou přesně.

-- 27. 5. 2020 05:07 --

Pravý Tomáš Marný píše:Mám pocit, že pár jedinců by si někde mělo založit vlastní fórum "spolek kolenovrtů". Předpokládám, Patriku, že na Vánoce chodíš na rybí polífku zadarmo O:-) .

Já rybí polévku nerad :)

-- 27. 5. 2020 05:16 --


Tohle je sviňárna hned za DCC. Dost mi vadí, když mě obsluha vyzve "a teď můžete dát spropitné" , snažím se takovým restauracím vyhýbat (když budu chtít dát spropitné, tak ho dám, třeba i v hotovosti, ale rozhodně nechci, aby mě k tomu někdo vyzýval). Větší problém vidím ale v tom, že řada lidí neumí terminál ovládat, zejména v cizí zemi omylem zadají PIN a tak se staly případy, kdy nechtěně věnovali spropitné v tisících (třeba i dolarů).

Já mám rád jasné ceny a podle nich se rozhodnu, jestli danou restauraci navštívím. Ať si je klidně zvýší a z rozdílu odmění personál, ale fakt mi vadí různé stolovné (častá praxe v Itálii), couvert, povinné spropitné,...

Nebo ať to udělají obráceně, třeba jako bar 2to2 v Ostravě. Tam se platí za strávený čas a pití je za režijní cenu (když z panáků sliju láhev, dostanu se na cenu v běžném obchodě). Ideální, pokud chcete ochutnat nějaké dražší pití - láhev si kvůli tomu nekoupíte a když si dáte dva panáky v normálním baru, tak to si rovnou můžete jít koupit tu láhev :). Škoda, že je to tak z ruky, byl jsem tam zatím jen dvakrát.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MirekM. 27. 5. 2020 07:50

Souhlasím s Patrikem, také nemám rád, když mně spropitné v restauraci vnucují. Dávám spropitné vždy, i když platím kartou a nejde na kartu připočítat (spropitné v hotovosti) až na vyjímky, kdy bylo jídlo tak nedobré nebo obsluha extrémně protivná, že již nemám chuť se do restaurace v budoucnu vracet.

-- 27. 5. 2020 08:51 --

MirekM.
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 27. 5. 2020 08:26

Nevím, mně nikdo za mé služby dýžko nedává.

Hospoda, kam občas zajdu, za poslední 3 roky zdvojnásobili ceny, zmenšili porce a ještě je šidí. V jiných restauracích ceny téměř astronomické, jídlo nic moc, pivo za 50,-. Nepřijde mi, že by potřebovali ještě něco doplatit.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Lenka_2 27. 5. 2020 08:57

Dýško je v podstatě jen daňový únik. Čisté řešení je zahrnout odměnu personálu do ceny, odvést z ní daň, zdravotní a sociální.
Je smutné, že se z dávání spropitného stala nepsaná povinnost a okrádání státu je součástí bontonu. Kdo se odmítá účastnit šedé ekonomiky, tak je za vyvrhela.
Lenka_2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 5. 2020 09:14

Platím pouze kartou. V normálních restauracích dávám dýško zaplacením vyšší částky, u rychlých obědů cca 5 %, u delších posezení klidně 10 %. V Praze jsou s tím všichni ok a s tím oddělením tipu na terminálu zvlášť jsem se setkal naposledy tak před 10 lety. Pokud někde neumí/nesmí zadat libovolnou částku do terminálu, tak často bohužel nic.
A v lepších restauracích, kde se účet nosí v "knížce", platím přesnou částku kartou a pak nechávám stokoruny (pro ty chodím do bankomatu ČSOB) podle výše útraty, cca na těch 10 %.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 27. 5. 2020 09:18

Do lepších restaurací asi nechodím, dýško dávám, že zaokrouhluji cenu na celé desetikoruny nahoru nebo 10 korun, když už to je zaokrouhlené. A dýško dávám i u kadeřníka.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lafayette16 27. 5. 2020 11:41

Lenka_2 píše:Kdo se odmítá účastnit šedé ekonomiky, tak je za vyvrhela.

Tak třeba já bych se chtěl účastnit JEN a POUZE té "šedé" ekonomiky, já bych se naopak nechtěl vůbec úřastnit té státní ekonomiky. Takže nejsem vyvrhel?
Lafayette16
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 27. 5. 2020 12:04

Aá, že by další, co od státu nic nedostává? Tedy nevyužívá dopravní infrastrukturu, zdravotnictví, školství apod.? No, nevím, jestli to sem patří tedy.

Ale k dýškům - bohužel, je to tak, jak to je. Osobně nevidím důvod pro to obhájit si lakomost tím, že systém je nastaven špatně (a proto obsluze nic nedám) a řeším to, jak kdy. Před koronou zpravidla hotovost bokem, teď spíš řeknu, kolik mají zadat (já vlastně hotově od půlky března nezaplatil nikde...).
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 27. 5. 2020 14:01

Nemám nic proti dobrovolnosti, ale přikazovat si nic nenechám. Číšnici ruku v ruce s majiteli okrádají stát dostatečně, jednak tím, že berou vše nad minimálku načerno a druhak, viz. nezdaněné desátky ve formě tuzéru.
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lafayette16 27. 5. 2020 16:07

Thom píše:Aá, že by další, co od státu nic nedostává? Tedy nevyužívá dopravní infrastrukturu, zdravotnictví, školství apod.?
Nojo vlastně, kdo by stavěl silnice... :D
Lafayette16
Diskutér

Odeslat příspěvekod treborit 27. 5. 2020 17:37

Thom : kdyz te zlodej okrade a pak ti podle vlastniho vyberu cast vrati nelze to nazyvat "dostava .." .
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod Schwarzie 31. 5. 2020 09:19

Zadal jsem v aplikaci na tabletu Android platbu do mBank se zitrejsim datem. Nemuzu vsak v aplikaci nikde najit, kde platbu zkontrolovat. Zadne budouci nebo cekajici platby tam nemuzu najit.
Schwarzie
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 31. 5. 2020 09:22

Ani v IB? :-)
Naposledy upravil vpe dne 31. 5. 2020 09:29, celkově upraveno 1
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slavo963 31. 5. 2020 09:28

ale dary je nutne psat do danoveho priznani ne?
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod vpe 31. 5. 2020 09:31

asi jo, v praxi lepsi zatajit :-)

Vice zde viewtopic.php?p=11188480#p11188480

Ale dnes bude cim dal vetsi tendence z toho vytezit pro stat jak pise lenka
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků