Jake jsou moznosti cislovani faktur?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ak 20. 6. 2012 15:49

Chtel bych se zeptat, jaky jsou nejrozsirenejsi moznosti pro cislovani faktur. Ptam se proto, ze mi uplne nevyhovuje cislovat je zpusobem 2012001, 2012002 atd., jelikoz pak vsichni my klienti vidi, kolik mam presne zakazek, coz je mi prijde trochu jako soukroma vec (jako bych jim ukazaval veci jako kolik penez mam na ucte apod. :) Existuje nejake jine zavedene cislovani faktur vhodne pro drobne podnikatele?
ak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 20. 6. 2012 15:56

ak: cisluj si to jak chces, ale podle me resis naproste nesmysly.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ak 20. 6. 2012 16:00

Nesmysly mozna resim, ale zajima me to i v ciste obecny rovine. Vim, ze si to muzu cislovat, jak chci, ale zajima me, co jsou nejbeznejsi moznosti. Nebo vetsina lidi pouziva ten system, co jsem uvedl ja?
ak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Joezbrna 20. 6. 2012 16:03

Daňový doklad musí obsahovat číslo dokladu. Je zvykem, že je to jedna nepřerušovaná řada. Neznám předpis, který by to přikazoval, ale nedodržení je dost velkou provokací berních pacholků.
Je obvyklé, ale ne už pravidlem, že jsou odlišeny roky a řady dokladů (např. FV-2012-0001 = faktury vydané, rok, pořadové číslo). Ale jsou firmy, které číslují 1,2,3,... a to od roku 1994, dnes jsou někde u sedmimístného čísla.
Pouze numerický řetězec má tu výhodu, že ti klienti při platbě na účet nebudou dělat chyby ve variabilním symbolu (resp. budou, ale jen debilové).
Na Tvém místě bych čísloval: 15864, 15865, 15866... Prostě si tak nastav fakturační prográmek a basta. Berňákům to bude jedno, když máš nepřerušenou řadu, a nikdo z toho nic nevyčte...
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 6. 2012 16:08

ak: a co teprve DIČ? to ti nepřijde jako soukromá věc? Mě přijde totální nesmysl řešit jestli někdo vidí z čísla dokladu kolikátá je to v roce faktura, za prvé proto, že když bere opakovaně tak stejně vidí přírůstek (pokud to nehodláš číslovat náhodně) a protože stejně neví na jakou částku byly ty předchozí případně kolik číselných řad používám.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 20. 6. 2012 16:18

Když dostaneš fakturu číslo 81567 a za dva měsíce 81572, tak to tak nebije do očí, jako když v květnu dostaneš fakturu 2012-0003.
Pokud se tváří jako zavedená firma, dělá třeba weby nebo židle na zakázku, a v květnu má teprv třetí fakturu daného roku, tak chápu, že se s tím nechce chlubit ;-)
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ak 20. 6. 2012 16:22

Asi tak :))
ak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 6. 2012 16:25

No my jsme ve firmě měli několik řad faktur. Vždy začínaly rokem, pak 2 číslice rozlišovaly druh (tuzemské, Slovensko, ostatní zahraničí) a pak bylo pořadové číslo faktury.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ak 20. 6. 2012 16:45

Dalsi moznost, co me napadla, je pak uvadeni mesicu. 201206001.
ak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 20. 6. 2012 16:55

V rámci roku nepřerušenou řadou.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 20. 6. 2012 17:20

mikicz: von to asi bere podle sebe (tzv. projekce), ze predpoklada, ze ostatni zkoumaji jeho ciselne rady a nedovede si pripustit, ze normalni lidi tohle vubec nezajima.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miho 20. 6. 2012 18:14

ak píše:Dalsi moznost, co me napadla, je pak uvadeni mesicu. 201206001.


Jo, pokud vystavis vic jak 99 faktur mesicne a planujes, ze ti kvelb vydrzi do roku do roku 9999 ;-) Mozna by ale postacilo 120601 :)
Oh dear, I really ought to do something. But I am already in my pyjamas...
miho
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků