Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod drummond 14. 8. 2022 20:27

Obavám se, ze konec stavebního spoření se rychle blíží, bez těch 2 tisíc ročně od státu to bude úplně k nicemu.
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika ... ho-sporeni
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod jjrr 15. 8. 2022 05:21

To asi nemúžou státní podporu zrušit u již platných smluv, takže by naopak byly narychlo uzavírány nové smlouvy ještě předtím, než by zákon změnili?
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mimous 15. 8. 2022 07:25

Proč by nemohli?
Ta smlouva bývá se SS, která tenhle parametr ovlivnit nemůže.
Viz to poslední snižování, které bylo i pro existující smlouvy.
Poslanecká sněmovna schválila hlasy koaličních poslanců vládní návrh na omezení státní podpory stavebního spoření. Podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun. Změnu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drummond 15. 8. 2022 10:21

Pokud s tím přijdou, zcela určitě to bude i na stávající smlouvy, to je smysl té akce, získat pro státní rozpočet úsporu teď hned, nikoliv pozvolný phase-out nataženy na 6 let.

Bohužel jsem v době nízkých sazeb v listopadu 2020 jedno stavebko založil, no již dnes to jsou utopené peníze, no a po tomto tuplem.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrholecR 15. 8. 2022 11:38

Záleží kolik tam máte peněz. Jestli jenom 40 tis. na státní podporu na roky 2020 a 2021 nebo více? Jestli nebude lepší to zrušit než nechat doběhnout.
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Alfréd z hor 15. 8. 2022 12:40

Tak pokud dojde na nejhorší, tak listopad 22 po 2 letech zrušení, s odečtem SS, jinak zatím netřeba stahovat kalhoty, brod je ještě daleko. Nikdo neví, jestli bude SS zrušena úplně, snížena, nebo zda se bude dokladovat účelové použití SS, nebo dokonce celé naspořené částky i SS, nebo třeba bude SS připisována jen při čerpání úvěru. Jediné, co je v tomto okamžiku zřejmé, že nemá smysl jen pro odložení volných prostředků, do doby, než bude vše jasné, zakládat new stavebko ... :-)
Alfréd z hor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlrs 1. 10. 2022 20:41

Premyslim, zda ma v dnesni dobe smysl zalozit stavebko pro dite - nebo uz je to mrtvy produkt a nema smysl se s tim drbat (tzn. nejaka moznost zruseni statniho prispevku apod.)

Zas jako 20k rocne neni zadna hruza...ale bez podpory by to byl fail no.
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Taki 2. 10. 2022 08:10

Mně to přijde jako fail i s tou SP. Při současných úrocích na SÚ a TV..
Taki
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlrs 2. 10. 2022 13:02

to jo, ale uroky na SU muzou za rok spadnout...
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Alfréd z hor 2. 10. 2022 14:33

Pro dítě bych nyní nezakládal, ve vzduchu je pořád budoucí možnost snížení státního příspěvku, či jiné změny, 6 let je dlouhá doba mít někde zakonzervovány peníze (který navíc nejsou tvoje, ale dítěte 8-P ) . Maximálně bych uvažoval to uzavřít 28.12. na sebe, či manželku a zkusil 8 podpor za 6 let. Jako plnoletý budeš mít lepší pozici pro případ, že by stavebko šlo do kopru a budeš z toho chtít peníze rychle vyvázat.
Alfréd z hor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 2. 10. 2022 17:03

Jedině pokud kalkuluješ s možností vzít si úvěr. Na spoření to dneska ani za rok fakt není.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrholecR 2. 10. 2022 18:02

Taki píše:Mně to přijde jako fail i s tou SP. Při současných úrocích na SÚ a TV..


Mně přijde fail srovnávat stavební spoření, který je na 6 let, se současnými úroky na spořicích účtech. Za dva roky budete skuhrat, že jsou úroky na spořicích účtech 0,5 %. Tady máte krásnou možnost založit si smlouvu s garantovaným úrokem 2,5 % na 6 let, ať už se státní podporou nebo ne. Něco jako termínovaný vklad s rozdílem, že si tam můžete kdykoliv přisypávat. Uzavření je dnes snad všude zdarma a ještě k tomu dostanete bonus, který pokryje poplatky za vedení účtu. Některé smlouvy se potom dají ukončit i dříve než za 6 let bez pokuty, ale samozřejmě i bez státní podpory.
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eetg 3. 10. 2022 03:19

Taki píše:Mně to přijde jako fail i s tou SP. Při současných úrocích na SÚ a TV..

Moneta tvrdí zhodnocení 6,55 % na SS. https://www.moneta.cz/sporeni-a-investice/stavebni-sporeni
eetg
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mlrs 3. 10. 2022 07:16

Nevim jak to pocita Moneta...

Ale jak pise DrnholecR - beru to jako terminak na 6 let s 5,5%...

Stavebko sam mam, manzelka taky, prvni dite taky - ted zalezi, zda tomu druhemu, letos narozenemu to zalozit taky...jako nejvic se obavam zariznuti te podpory - pak by to smysl nemelo no...
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod gman 8. 12. 2022 08:10

Mám stavebko od rb. Problém je že v tomto roce když vložím potřebný obnos tak dojde k přespoření. Má to nějaký dopad např. na připsání státní podpory? Nebo jiná sankce někde skrytá pod čarou? Ve VOP jsem nic zásadního nenašel. Ještě jsem chtěl vložit 20000,- příští rok abych získal podporu za rok 2023. V podmínkách mají toto
Přespoření cílové částky je stav, kdy zůstatek na účtu klienta je vyšší než
cílová částka sjednaná ve smlouvě o stavebním spoření. Pokud klient cílovou
částku přespoří, má banka právo:
a) vypovědět smlouvu o stavebním spoření, a to i před uplynutím doby
stanovené zákonem o stavebním spoření pro výplatu státní podpory,
b) ke dni ukončení smlouvy o stavebním spoření zvýšit cílovou částku
do výše zůstatku na účtu klienta zaokrouhleného na celé tisíce korun
nahoru a zaúčtovat úhradu za toto zvýšení a úhradu za ukončení
smlouvy o stavebním spoření se zůstatkem na účtu klienta vyšším než
sjednaná cílová částka, a to ve výši stanovené Sazebníkem v době
ukončení smlouvy o stavebním spoření,
c) postupovat v souladu s ustanoveními smlouvy o stavebním spoření.


Smlouva už je z mé strany vypovězená, takže v tomto bodě by to mělo být OK.
K bodu b) v sazebníku jem žádný poplatek za zvýšení CČ nenašel
c) ve smlouvě jsem žádnou sankci taky nenašel (stavebko už je po vázací lhůtě)
gman
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků