Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod minarjo 8. 12. 2022 16:03

Při přespoření mohou spořitelny obecně smlouvu buď vypovědět a/nebo automaticky i bez vzájemné interakce s klientem navýšit CČ o příslušný rozdíl za poplatek navýšení (typicky 1% z rozdílu cílových částek). Ale pokud už je smlouva ve výpovědi z tvé strany a šlo o přespoření tedy krátké (nižší jednotky týdnů/měsíců) a jen v řádu ročního vkladu, tedy pod 20 tisíc Kč, tak bych se toho nebál. Teoreticky hrozí tedy jen doplatek za navýšení CČ ke dni konce smlouvy, pokud by byli přísní, tedy ve tvém případě 1% z tisíců nad hranici cílové částky (tj. částka 200 Kč při přespoření o 20 tisíc). Státní podpora ti připsána bude (na účet uvedený ve výpovědi ti dojde dodatečně, za letošní rok až v roce příštím cca v květnu), to buď v klidu.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod gman 8. 12. 2022 17:54

Díky za odpověď, tak jsem klidnější :-)
gman
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KubaHol 15. 12. 2022 17:08

Ahoj jdu si pro radu ohledně stavebního spoření
________________________________________
Aktuálně mám od 17.07.2019 produkt dřívě lišky nyní ČSOB
Cílová částka: 400.000
Tarifní varianta: AktivPlus Spořicí
Úroková sazba v % p.a.: 0,60
Bonusový program: NE
Sleva 2000 na vstupním poplatku.
___________________________________________________
2019 - vloženo 26k (-2000) (-180 ved učtu) =23 866 ,-
2019 = končený zůstatek 23 866

2020 - státní podpora za 2019 1.257,00
2020 - Vloženo 0 (zrušení podmínek bonus programu)
2020 - Konečný zůstatek 24.887,86

2021 - státní podpora za 2020 363,-
2021 - Vloženo 20.233,62
2021 - Konečný zůstatek 45.253,15

2022 - státní podpora za 2021 2000,-
2022 - pro maximalizacei statní podporty 2022 nutno zaplaatit 20 121,67

Aktuální stav bez zaplacení 20 121,67

Zůstatek na účtu 46 893,15 Kč
Vklady klienta 46 233,62 Kč
Státní podpora od uzavření smlouvy 3 620,00 Kč

Chci se zeptat, co byste doporučili, mám to zaplatit, nebo si založit nové stavební spoření a mít simultáně dvě spoření s tím, že ČSOB hodím po psovi, a buď budu platit 2x ročně stavební spoření s lepším zhodnocením na druhém účtě nebo nechat dojet 2 roky stavebko na čsob a řešit nové až potom.
Např. Moneta má ted celkem slusnou nabídku. nebo to proste nechat na spořáku.

Díky za názor

ZB
KubaHol
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jjrr 15. 12. 2022 17:25

Rozhodně bych kvůli státnímu příspěvku nezakládal nové SS, když už jedno máš. A kvůli úroku bych ho nezakládal vůbec, když jsou úroky na SÚ vyšší.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod KubaHol 15. 12. 2022 18:00

Jj, dává mi to po sepsání větší smysl, že nové ss je nesmysl.

Finální otázka, poslat 3600 ať dostanu aspon 360 na poplatky a zbytek nechat bydlet na SU (pripadne poslat do akcii nebo jinak investovat)

Nebo poslat 20 a tvarit se jakoby nic

A nebo neposilat nic
KubaHol
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jjrr 15. 12. 2022 18:55

Já bych posílal tolik, kolik by stačilo na plnou státní podporu, a vždy těsně před koncem roku, anebo vůbec nic, to si musíš spočítat sám, jestli máš možnost z těch 20000 Kč získat jinde víc než 2000 Kč na SS.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod slavo963 16. 12. 2022 06:10

Proc nemas sjednany bonusovy program? Je to +1% k te tragicke sazbe, lepsi nez nic no.
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod DrholecR 16. 12. 2022 09:03

jjrr píše:Rozhodně bych kvůli státnímu příspěvku nezakládal nové SS, když už jedno máš. A kvůli úroku bych ho nezakládal vůbec, když jsou úroky na SÚ vyšší.


Povíme si za dva roky, jestli budou úroky na spořících účtech aspoň 2 %.
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milanBrno 16. 12. 2022 09:19

Kubo, podle toho co popisujes tak stavebko rozhodne neni produkt pro tebe. Nedokazes vyuzit jeho potencial a s tvym uzivanim je naprosto nevyhodne.
Jinak by bylo nejlepsi jej zrusit a zalozit nove (aktualne jsou vysoke bonusy)
A mit soucasne dve stavebka je nesmysl, protoze podporu dostanes jen jednu, ale poplatky budes mit dva (jak rikam, stavebko neni pro tebe, kdyz o tomhle uvazujes)
Telekomunikace: Neomezene volani a sms + 20GB za 666kc/mes.
FinTech: za vyuziti meho doporuceni nabizim odmenu (Revolut , SkipPay , Twisto , Curve , Plutus , Portu , RONDA , RB , Indigo , Coinmate , Anycoin , Trading212 atp.)
Zabava: HBO MAX za 50kc
milanBrno
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 16. 12. 2022 09:25

No pokud stát zruší státní podporu, bylo by pro něj výhodnější staré stavebko, protože mu skončí za necelé 3 roky, má ho od 7/2019, může z toho za ty 3 roky získat ještě 4 státní příspěvky (4x2000 Kč) a minimálně ty dva první státní příspěvky stát nestihne zrušit.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod fremantle 16. 12. 2022 10:30

Vypovídat stavebko během vázací doby může být poměrně nevýhodné, a třeba ČSOB SS uvádí, že je tohle sankcionováno 0,5 % z cílové částky (nejméně 2000 Kč): https://www.csobstavebni.cz/files/sazeb ... 112022.pdf, čili tazatel by měl za 3 roky pěkný výnos cca. -2,5 % (se zohledněním zúročení v roce 2022).

U případného sjednání nového stavebního spoření si to chce spočítat, jestli se to vůbec vyplatí (a to bez uvážení nejistoty, jestli nějaká státní podpora za pár let ještě vůbec bude) - konec vázací lhůty původní smlouvy založené v roce 2019 je v roce 2025 - čili pokud se tohle stavebko vypoví v říjnu 2025, bude ukončeno v lednu 2026, kdy lze vložit ještě posledních 20.000 Kč pro získání státní podpory za rok 2026, další smlouvu by standardně mělo tedy smysl sjednávat pro nejvyšší optimalizaci až na konci roku 2027 - pakliže založím stavebko nyní, tak vázací lhůta uplyne na konci roku 2028 (předpokládám, že většina stavebních spořitelen už má v obchodních podmínkách podchyceno, že úrokovou sazbu po skončení vázací lhůty nemusí držet a může ji snížit) - podle mě je "garance" úrokové sazby na ten 1 rok nezajímavá.

Například SSČS nyní poskytuje k novým smlouvám bez dalších podmínek 2500 Kč, pokud by další peníze mělo smysl začít na tohle stavebko vkládat v roce 2027 (kvůli získání státní podpory - bude-li nějaká), tak za vedení stavebka do roku 2027 (včetně) zaplatíš 6x 330 Kč (tuším) - čili je tam pořád nějaká pětistovka k dobru - pokud jsi přesvědčen, že za cca. 5 let budou úrokové sazby na ročních termínovaných vkladech nižší než těch 2,5 % (+ bude nutné zohlednit náklady na vedení při vkladu požadované částky), tak si je možné "pojistit" si lepší sazbu (případná státní podpora by byla případný bonus), aniž by to to vedlo k ekonomické ztrátě...

Spíše bych se díval na finance komplexněji - pokud je nějaká pravděpodobnost, že (co i jen výhledově) si budeš peníze potřebovat půjčit, úvěr ze stavebního spoření je cesta jak se dostat k poměrně levným penězům (třeba konkrétně u Lišky jsem před pár lety měl půjčeno kolem 150.000 Kč za tuším 1,95 % p.a. na (řádném) úvěru ze stavebního spoření).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod swisst 16. 12. 2022 10:51

Čerpání úvěru ze stavebního spoření je častý způsob, jak ukončit stavebko před uplynutím šestileté vázací doby. Je jen otázka, zda to stojí za tu práci (stačí úvěr na pár stovek + doložit účelové využití naspořené částky i úvěru). Chce to probrat s finančním poradcem Lišky.

Zůstává otázka budoucnosti státní podpory. Jisté není vůbec nic.
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KubaHol 16. 12. 2022 11:59

Díky, za objasnění situace. Ano jen teda popořadě.
a) bonusový program nemám protože jsem jeden rok neposlal peníze a tudíž jsem o bonus přišel
b) je mi jasné, že ve chvíli kdy máme teď na spořácích vyšší sazby nemusí vydržet kdoví jak dlouho.
c) SS bylo jsem si založil stylem, končí vám tady spoření musíte si založit nový. Aspoň že jsem vytáhl peníze, které jsem tam měl a začal od nuly, protože už v té době měla moneta výhodnější sazbu jak to SS.
d) Konečná částka je 400 000 (poplatek byl ponížen o 2000 nálepkama) tj vstupní poplatek byl 2000, tzn. výpověď by byla taky za 0,5% 2000.
e) asi mi řešit úvěr kvůli pár stovkám nestojí.



A nyní teda ta konečná otázka, posílat poctivě 20000 do konce (4 r) a získávat státní podporu nebo dojet 4x360 za poplatky a peníze mít někde zainvestovaný (5% ročně).

Děkuji za rady na místě, odpuste mi mou neznalost proto jsem rád za každy názor.

Díky
KubaHol
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eetg 16. 12. 2022 12:09

Poplatky ti odečtou ze zůstatku, ať tam něco vložíš nebo ne, kvůli nim tam nemusíš vkládat nic. :-)
eetg
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod eetg 17. 12. 2022 12:47

Minimálně 2 státní příspěvky stát nestihne zrušit.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-stanjura-chci-stavebni-sporeni-bez-podpory-a-omezit-vychovne-40417729
Dojde příští rok ke zrušení podpory stavebního spoření, která činí až 2000 Kč ročně?
Příští rok ne, příští rok se případně přijme zákon, který by mohl být účinný od 1. ledna 2024. Je několik variant, které diskutujeme a propočítáváme. Uvidíme, jaký bude výsledek. Nicméně v této otázce bych řekl, že je například ekonomická obec poměrně jednomyslná. Myslím, že tady už moc podkladů nepotřebujeme, potřebujeme najít shodu a rozhodnout.
eetg
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků