Sis tak trochu sám odpověděl - právě v tom Prohlášení vlastníka je (respektive může být) hlavní kámen úrazu, pokud tvůj bytový dům má bytů (a vlastníků) desítky či stovky. U takto zásadního dokumentu, který dělí dům na byty a popisuje další parametry, pokud se něco nezměnilo, je třeba souhlas všech, což je často v praxi nereálné (pokud už ne všech,. Třeba v mém 12 let starém BD v Praze s 208 byty nemožné - už jsme na shromáždění řešili některé věci, které by šly jen změnou Prohlášení vlastníka, a to fakt lze snad jen u hodně malých BD, kde osobně majitelé žijí a znají se. U velkých, kde třeba třetina majitelů ani nežije (investiční byty, pronájmy) často nemožné. U takto velkých BD zkrátka jak učiní Prohlášení vlastníka developer při výstavbě v době, kdy on sám je jediným vlastníkem, tak to mnohdy bývá "trvale".
Edit: teď koukám že Nový občanský zákoník změny v Prohlášení vlastníka v některých případech změn výrazně zjednodušil, ale který z uvedených případů je ten tvůj (a zda by tedy stačil na Katastr podpis většiny či dokonce jen majitelů dotčených jednotek, a ne všech) si netroufám hádat, pročti sám:
https://webdomu.cz/s/aktuality/zmena-pr ... lastnictviKaždopádně pozor ještě na různá zatížení jednotek v Katastru (různá věcná břemena, u nás třeba T-Mobile pro přístup k zásuvkám optického netu v bytech, můžou to být i třeba různé vodovody, teplárny apod., čím novější dům, tím v tomto více "břemenné byrokracie", u plného výpisu z Katastru bytu je vidíš jmenovitě všechny, u Náhledu do katastru jen souhrnně pod textem něco jako "věcné břemeno dle listiny"), stejně tak pozor na zástavní práva, typicky vůči bance kvůli hypotéce. Jak uvádí odkazovaný web, dotčené subjekty břemene/zástavy daného bytu/bytů musejí se změnou souhlasit, viz se jistě musí k té žádosti na Katastru doložit.