Investice do dluhopisů

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod drummond 14. 1. 2023 21:48

Kdo mate viru v Kretinskeho a jeho EPH, tak JT nabízí další emisi (už patou) za 8,5%.
drummond
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Milos 21. 1. 2023 19:10

Raiffeisenbank vydala udržitelné dluhopisy pro velké investory. Výnos bude 7,125 % p.a.
https://www.mesec.cz/aktuality/raiffeis ... 7-125-p-a/
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod cz01 19. 3. 2023 21:22

Ahoj, jaký máte názor na nákup dluhopisů v této době pro investici ve střednědobém horizontu řekněme 3-5 let a částkách klidně i stovky tisíc korun? Nutno podotknout za předpokladu, že existuje finanční rezerva a dlouhodobé cíle jsou pravidelně investovány do akciových strategií (diverzifikovaných ETF).

Do spořáků, termiňáků, fondů a akciových ETF vidím, ale dluhopisy jsou pro mě celkem neznámá (neberu české protiinflační, které mám alokačně i lehce nadváženy).

1) Vyplatí se dnes přemýšlet o nákupu dluhopisů?
2) Jaké by to mělo být dluhopisy? fondy? české/zahraniční? ETF? státní? high yield? durace?

Pohledem laika bych řekl, že na tomto horizontu bude plus, když to budou české dluhopisy, jelikož měnové riziko a měnové zajištění by možná bylo moc nákladné. Což by vylučovalo ETF a pravděpodobně high yield dluhopisy a vedlo by to buď ke státním dluhopisům ve fondu asi s se středně dlouho/delší durací? Jenže s dluhopisovými fondy mám problém s jejich nákladovostí a co jsem se letmo díval i složením, ale nešel jsem zatím moc do detailu.

Zkuste mě opravit a narovnat případně pohled na věc, díky :)
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 19. 3. 2023 22:24

Za mě první otázka by neměla být, jestli to „asi vydělá“, ale jaký máš investiční cíl a jak to do něj zapadá. Každá investice je výměna nějakého rizika za jiné riziko – v případě dluhopisů dostaneš jistotu nominálu (a případně pravidelný příjem) a přijmeš riziko nečekané změny inflace a nelikvidity.

Jestli máš jasně plánovaný výdaj za 6 let, kup si dluhopis na 5,75 roku, a máš vystaráno – víš přesně, co tě to bude stát, a kolik dostaneš, a můžeš to pustit z hlavy.

Jestli je to na důchod za 50 let, tak se to rýmuje jak? Za mě moc ne, jistota nominálu je nezajímavá, vyplácené úroky jsou vyloženě kontraproduktivní, a riziko nečekané změny inflace by naopak mělo být minimalizováno.

---

K teorii:

Aspoň Vanguard white papery říkají, že měny jsou víc volatilní než dluhopisy, takže dluhopisy jako „klidná“ složka portfolia (pokud člověk vyloženě nechce spekulovat na posílení nějaké konkrétní cizí měny) dávají daleko lepší smysl měnově zajištěné.

Klasická teorie portfolia pak tvrdí, že v ideálním případě by všichni měli mít úplně stejný poměr mezi akciemi a dluhopisy, a podle rizika si jen přidat bezrizikové aktivum, nebo naopak finanční páku.

---

No to je všechno hezké, a co teď s tím v praxi. Finanční páka na dluhopisy je absurdní představa, protože marže na neúčelové půjčce je pro obyčejné lidi moc vysoká, a na margin u brokera (pokud ho vůbec na dluhopisy dělá) asi taky. Takže typicky se rizko přizpůsobuje právě poměrem akcií a dluhopisů.

Zajistit si portfolio dluhopisů nějak ručně asi taky moc nejde, resp. stojí to moc práce a dalších komplikací. U FX dealera by bylo potřeba uložit marži (ten forward by u něj nešlo zajistit vlastnictvím dluhopisů); banka, která umí obojí, zase asi nebude chtít nabídnout tak malý forward).

Takže by bylo představitelné koupit si nějaký český dluhopis – to asi jde, kupodivu to nabízí i některé normální banky, pokud se člověk přes přepážkového prodejce stavebek dostane na kontakt s tím správným oddělením (historicky jsem byl v kontaktu s jednou z menších bank, i když jsem nakonec nic nekoupil). V tom případě asi spíš státní, protože diverzifikovat to ručně by bylo těžké (a protože odlišit vysoce bezpečný dluhopis od exotického nesmyslu vyžaduje docela odbornost).

A nebo tedy fond, ale pak je potřeba smířit se s poplatky, a navíc ještě s tím, že většina z nich „aktivně řídí měnové riziko“ = (aspoň potenciálně) nežádoucím způsobem spekuluje. Jestli má nějaký fond ve statutu povinnost plného zajištění, taky bych to rád věděl.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod saabik 19. 3. 2023 22:41

Pouze k té poslední větě: v principu je povinnost plného zajištění ve statutu jen teoretická a v reálu obtížná. Velmi konzervativní čistě dluhopisové fondy proto mívají možnost velmi mírné měnové expozice. Nejčastěji mezi 5 - 10 %. I to se bere jako fakticky plné zajištění. Příklad: Pokud koupím dluhopis za 95 % nominálu v měnově zajištěném euru, a dostávám současně kupony, přirozeně časem dochází k nižšímu než 100% zajištění, protože při maturitě dostanu 100% nominálu, ale mám zajištěno jen 95 %.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 20. 3. 2023 06:57

To dává smysl. Jsou tu tedy fondy, které mají povinnost zajišťovat aspoň těch řekněme 90 %?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod saabik 20. 3. 2023 07:24

Ano, u nás zajišťují tyto typy fondů prakticky všichni. V zahraničí to však úplný standard není.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 20. 3. 2023 09:01

Btw. Zajímavé sledovat vývoj u Credit Suisse. Dnes je krásně vidět jak jsou ty bankovní podřízeňáky jedovaté. Držitelům zbyde v ruce toaletní papír...
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 20. 3. 2023 20:10

… a viděl jsem nabízet podobně odepsatelný T2 dluhopis retailu za zhruba nula nad IRS.

Jsem silně přesvědčen, že banky a investiční poradci by měli mít zakázáno doporučovat nebo nabízet investice do svého vlastního kapitálu – a možná i do svých dluhopisů.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod saabik 3. 5. 2023 07:29

Zdá se, že další emise potvrdí rčení, že jistinu kupónem nenahradíš...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikocz 3. 5. 2023 11:14

Mě se zdá, že na tom Seznamu mají vždycky hotové orgie, když někomu nevyjde investice. Nakolik k tomu přispívají těmi články?
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ludwar 5. 5. 2023 16:40

Zdravím, jen bych chtěl požádat o praktickou radu, dle které se řídíte při investování do dluhopisů - omlouvám se, zda-li je to mimo mísu avšak tento topic mi přišel nejvhodnější. Je investice do dluhopisů obecně stále aktuální, nebo je to již pasé?
Ludwar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Prcek 11. 7. 2023 16:15

Jelikož nikdo neodpověděl, tak odpovím alespoň částečně. Řídím se radou mého finančního poradce. Zatím jsem takto nakoupil 3 dluhopisy celkem za půl milionu s trváním na 3-4 roky. Žádný zatím ale "neskončil", takže nemohu říct, jestli mi poradil špatně nebo dobře :-). Výnosy zatím chodí.
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky...
Prcek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 11. 7. 2023 17:11

A jak velké ty výnosy jsou? :-) Jinak není dluhopis jako dluhopis, některé dluhopisy mohou být velice rizikové.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod saabik 11. 7. 2023 21:46

To by mě taky zajímalo. Smekám před lidmi, kteří takto investují do dluhopisů. O to víc, pokud jim to doporučil investiční poradce. Zřejmě musí mít velké zkušenosti s dluhopisy.

Co to je za emise jestli to není tajné?
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků