Poplatky Portu vs. OPF

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Solymr 7. 6. 2023 12:11

Tak nějak okolnosti daly a sešel jsem se s poradcem ze společnosti Partners. Strašně mi sepsul Portu ne pro to, abych investoval přes brokera, ale přes OPF a na jednom slide uvádí tohle:
Vstupní čísla jsou tato: investice 5tis/měs, 20 let, výnos 5 %, cílová částka 1,2mil, konečná částka něco přes 2,037mil a průměrné AUM v době trvání investice 907k.

a teď má tabulku, kde říká, že u Portu portfolia 6 by se na poplatcích zaplatilo 0,6 % (evidentně počítají s možnou fixací na platformě) z 907k *20=108k a u Amundi - express - smíšený by to bylo 2,25 %z 1,2mil, tedy 27k.

Tím by říkal, že Portu je cca 4x dražší než nějaký fond u Amundi (neuvádí konkretně jaký). Celý výpočet mi přijde značně tendenční, ale neumím najít v čem. Opomenul snad nějaké poplatky u OPF ještě? Díky moc za odpovědi.
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 7. 6. 2023 14:10

Nemá myslím cenu rozebírat ani jedno, ani druhý. Není problém zvolit jiný způsob, kde je předpoklad většího zisku a nebudou ho žrát poplatky.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Milos 7. 6. 2023 16:00

Nemá Amundi navíc ještě poplatky za vedení investičního účtu a za transakce?
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 7. 6. 2023 17:49

@Solymr:
Samosebou že zatajil důležitou věc (vliv Amundi správcovských poplatků), a hlavně ten poradce motá hrušky a jablka! Vždyť u Portu, dle tebou uvedeného výpočtu, uvažuje poplatek každoroční správcovský (0,6% p.a. neboli ročně), ale u Amundi jen poplatek jednorázový vstupní (2,25% jednorázově při každém vkladu z jeho objemu), který je u Portu nulový! Nebo ti snad ten poradce chtěl namluvit, že ty OPF od Amundi mají nulový roční správcovský poplatek? Blbost, z čeho by ti správci fondů žili, akciové aktivně spravované OPF mají správcovský poplatek typicky 1-2,5% p.a., jen výjimečně méně - tedy násobně vyšší pravidelný p.a. poplatek jak Portu. Jen bývá umělecky skrytý v prospektu/detailu fondu, a navíc není (narozdíl od Portu) strháván každý měsíc samostatně z portfolia jako poplatková transakce, ale je průběžně o něj snižován výkon samotného podílového fondu (podílových jednotek). Fikané (poplatek je tím jakoby "neviditelný", když není účtován samostatně), ale zcela běžné snad u všech OPF.
Tedy to co ti předvedl, to jsou typické blafy poradců (by měl za takové "znalosti" vrátit licenci), snad nikdy nemůže být správcovsky spravovaný podílový fond v horizontu hodně let levnější než ETF s malým robo-advisory správcovským poplatkem typu Portu, pokud uvažujeme stejnou třídu aktiv (zde tedy dynamické akciové zaměření).
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Solymr 7. 6. 2023 18:16

xls píše:Nemá myslím cenu rozebírat ani jedno, ani druhý. Není problém zvolit jiný způsob, kde je předpoklad většího zisku a nebudou ho žrát poplatky.


Promiň, ale třetí možnost ala broker nyní nepřipouštím. Jde mi o to poplatkové srovnání Portu vs OPF a z čeho asi poradce vychází a případně co zatajil, když uvádí tato čísla.

Nevím, jak to má Amundi dále. Jak říkám, konkrétní fond v tomto výpočtu uvedené není. Ani mi jej nenabídl ve finančním plánu. Perlička je, že mi nenabídl ani žádný fond Partners.

Partnersácu vychází co se týče investic od tohoto experta https://www.fintag.cz/2023/05/18/marcel ... marketing/ kde vlastně i pan Vanduch píše o "vyšších nákladech u fondů", tak ať mi tady ten mladý bažant nic netvrdí jiného:D

Na předchozím sezení mi zase tvrdil, jak portfolia sestavená u Robo-advisorů nebo u brokerů vykazují nižší výkonnost než u OPF. Já chápu, že jsou to jejich prodejní taktiky, ale úplně lhát by u toho nemuseli. :D

Teď nevím, jestli se chci s ním ještě osobně vidět a tam jej argumentačně rozcupovat nebo mu to napsat mailem (včetně argumentů) nebo jen stroze napsat "děkuji, nechci" :D

Taky v jednom slide mi tvrdil, že jeden fond má průměrnou výkonnost 11% p.a. a ono to je někde kolem 3,5 :(
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 7. 6. 2023 18:28

Poradce se potřeboval pochlubit, o kolik klienta hned na začáku oholí :mrgreen:

Vstupní poplatek v 2,25 % podle sazebníku Amundi odpovídá kategorii smíšených fondů při celkovém vkladu nad 500 tisíc Kč a 10 % „sleva“ je za uhrazení vstupního poplatku hned na začátku investování :oboze
https://platforma.amundi.cz/api/publicPriceList

Průměrné TER je u smíšených fondů kolem 2 % ročně (narovinu ono i to custody fee 0,6 % p.a. je u Portu dost (což by bylo dobré připočíst k TER podkladových ETF, které se pohybují zpravidla někde mezi 0,2 % - 0,4 % ročně), nicméně u robo-advisory platforem obvyklé). Při dlouhodobé investici je load fee zanedbatelné - i pokud by byl 2 % je to jednorázově, ale je třeba srovnávat průběžné celkové náklady - a tady je rozdíl, jestli jsou to z objemu 2 % nebo 0,5 %...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod saabik 8. 6. 2023 06:34

A teď si vemte, že regulátor chce po investičkách, aby do TER uváděly i náklady na vnitřní transakce fondů (akcie, dluhopisy, deriváty). Což už je samo o sobě hovadina. Fond těžko vyčíslí náklady při obchodování 'střev', ale bude je muset dát do TER. Průměrný fondový zákazník to stejně nepochopí. Tak k čemu to je.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mimous 8. 6. 2023 08:40

Tak jasně, že musí Portu totálně strhat, když z něj nemá nic.
Zatímco z předplacených poplatků na 20 let bude mít hned nějaké feečko a pak možná i z toho management fee, dokud tam budeš mít peníze.
Taky čekám shitstorm, až se finporadce dozví, že jsem si zařidil Portu a investuju si po svém.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 8. 6. 2023 09:56

Předplacené poplatky jsou klasická zlodějna předělaných magistrů dějin umění a filozofů o smyslu života na finanční poradce. Nebrat. Nejlépe jen napsat nemám zájem. Nemá smysl se s nimi vůbec bavit.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mouse8702 9. 6. 2023 09:47

Když budeme teda řešit jen poplatky, tak ale za pár let bude ale 1 % z portfolia ročně daleko víc než 3 % z každé vložené částky, ne?
Mouse8702
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod minarjo 9. 6. 2023 10:20

Ano, proto by ten poradce měl vrátit licenci nebo se po upozornění pořádně omluvit a kát se, když sice zmínil roční správcovský 0,6% poplatek Portu, ale nezmínil, že ty Amundi fondy mají roční správcovský poplatek rozhodně vyšší, typicky 1-2,5% dle fondu, což udělá ve výnosech větší paseku než poplatek vstupní (který navíc u Portu není). Ono se takto těm poradcům snadno mlží, když u fondů tento roční poplatek není samostatně vyúčtován, ale je o něj rovnou snižován výnos (zatímco u Portu je to samostatný, ale nižší poplatek). Není divu, když ze vstupních poplatků fondů žijí (zvlášť těch předplacených na X let dopředu).
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Mouse8702 9. 6. 2023 10:37

Jasný. Teda předpokládám, že i když jsou ty poplatky z portfolia u Portu vyšší, tak můj zisk je i přesto vyšší než u Amundi.

Mířím k tomu, že když Amundi řekne, že fond vydělal 8 %, tak mi těch 8 % dají, protože už je po odečtení těch správcovských poplatků. Ale když Portu řekne, že fond vydělal 10 %, tak mi pak z toho strhnou ještě 1 % z objemu té moji investice.
Mouse8702
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mimous 9. 6. 2023 15:51

Pokud fond od Amundi "vydělal" za rok těch 8 %, tak reálně bude hlásit třeba 6 %. V průběhu roku se průběžně stahuje management fee, případně ještě feečko ze zisku.
Portu to jen pravidelně každý měsíc přiznává, když si vezme tu 1/12 poplatku z nezainvestované hotovosti.

Tady je přehled poplatků za obhospodařování:
https://www.amundi.cz/produkty/ezjscore/call/ezjscamundibuzz::sfForwardFront::paramsList=service=ProxyGedApi&routeId=_dl_d137d921-69ba-4bcf-be0a-606c4556b9d9_inline
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mouse8702 9. 6. 2023 19:18

Takže na Stránkách Amundi jsou ty výnosy v hrubém? Bez očištění o ty poplatky?

https://www.amundi.cz/produkty/product/ ... 0008474517
Za rok 2021 zhodnocení 14,11 % mínus poplatek 1,60 % = mně reálně připíší a na výpisu budu mít pouze 12,51 %?
Mouse8702
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tmx643 9. 6. 2023 20:57

Výkonnost u OPF je po odečtení poplatků.
tmx643
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků