Poplatky Portu vs. OPF

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DrumSession 9. 6. 2023 21:07

>:-( OPF je poplatkově výrazně nákladnější...
:-) Portu je levnější, lze se dostat pod půl % u dlouhodobých prouktů.
8-P ETF jsou nejlevnější, poplatkově 0,05% až asi do 0,6% u speciálních.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mimous 9. 6. 2023 21:10

Jen teda při proscrollování se tou stránkou dolů tam pak zmiňují celkovou nákladovost za správu
"Poplatky za vedení a jiné správní nebo provozní náklady - 2,49% z hodnoty vaší investice za rok. Procentuální hodnota je založena na skutečných nákladech za minulý rok."
To je docela nálož. Výkonnostní poplatek teda nemají. No, to už by bylo dost vražedný. A ještě zmiňují, že případný výstupní poplatek záleží na tom, kdo ten fond prodává.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmx643 9. 6. 2023 21:27

Jestli chceš akciový podílový fond Amundi, vezmi tento - https://www.amundi-kb.cz/fondy/detail/LU1049757393
Má TER 0,3 %, může být v korunách, což ETFka nemohou. Pokud se dokáže rozumně snížit vstupní poplatek, je to solidní alternativa k ETF na S&P500.

Ještě oblíbený bývá Fidelity World fund https://www.fidelity.cz/fondy-a-ceny/fa ... 1400167216

Jinak bych se opravdu díval po ETF, ne po šílených fondech fondů, kde vlastně není jasné, co obsahují, a za 5 let vydělají 16,8 %...
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 9. 6. 2023 22:04

Ten Fidelity World má špatnou výkonnost.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 9. 6. 2023 22:16

Fidelity World Fund je aktivně řízený, TER vychází mírně příznivěji, než u valné většiny akciových fondů, lehce pod 2 % ročně, ale pořád je to dost...

Filelity má ale v nabídce i indexové otevřené podílové fondy a dokonce jeden sledující index MSCI World zajištění do Kč s příznivým TER 0,12 % ročně: https://www.fidelity.cz/fondy-a-ceny/fa ... 00BJ1K1S60 akorát bůhví, kdo ho reálně prodává (teoreticky možná ČS - Erste Premier má na stránkách logo Fidelity: https://www.erstepremier.cz/cs/investov ... seni.modal - v George ale podle ISINu dohledat nejde... stejně to ale asi to nebude nic levného - podle ceníku za akciové fondy třetích stran účtuje na vstupním poplatku 4 %, takže to už bude stejně asi lepší se poohlídnout po nějakém ETF u nízkonákladového brokera)
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Mouse8702 9. 6. 2023 22:22

Děkuji za tipy, i když možná primárně nebyly pro mě, ale pro Solymra.

Já si ty poplatky asi budu muset dát do excelu, protože mi to stále vrtá hlavou - za pár let to 1 % ročně u Portu (dobře, klidně 0,75% nebo 0,5 %) stržené z celkové hodnoty portfolia bude prostě mnohem víc než 3 % vstupní poplatek vložené částky a netuším o kolik víc by Portu muselo vydělávat. :/
Mouse8702
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 9. 6. 2023 23:24

Můžeš si zkusit pohrát třeba s touto kalkulačkou: https://moneysmart.gov.au/managed-funds ... calculator

Například nulový počáteční vklad, vlastní vklady po 1000 Kč měsíčně při předpokládaném zhodnocení 8 % p.a. (což by měla být průměrná hrubá výkonnost indexu MSCI World za posledních 35 let) na 15 let a porovnat efekt poplatků při správcovském poplatku 0,5 % ročně vůči nulovému správcovskému poplatku, ale 3 % vstupnímu poplatku - „lámat“ se to začne po cca. 12 letech...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod mimous 10. 6. 2023 07:00

Mouse8702 píše:Děkuji za tipy, i když možná primárně nebyly pro mě, ale pro Solymra.

Já si ty poplatky asi budu muset dát do excelu, protože mi to stále vrtá hlavou - za pár let to 1 % ročně u Portu (dobře, klidně 0,75% nebo 0,5 %) stržené z celkové hodnoty portfolia bude prostě mnohem víc než 3 % vstupní poplatek vložené částky a netuším o kolik víc by Portu muselo vydělávat. :/

Ty prostě stále odmítáš přijmout to, že to, co je u Portu mezi 0,5 - 1 %, tak ty fondy mají v sobě taky, ale na úrovni 1.5 - 2.5 %? Bereš pořád jen ten vstupní poplatek. :-D
Už to tady bylo zmíněné -
1) Nákup jen ETF přímo u brokera - Lze se dostat třeba jen na TER daného ETF od 0,07% po 0,5% ročně, což ovšem nikde neuvidíš, protože je to schované ve výkonnosti toho ETF. Pokud si lowcost broker nebere žádné další poplatky za směnu měny, za nákupy atd., tak je to dlouhodobě nejlevnější varianta s nejvyšším potenciálním výnosem.
2) Nákup u Portu = V podstatě to samé co obsahuje základní nákup ETF v bodě 1), ale Portu si navíc vezme 0,5-1% ročně z objemu za správu. Proti nákupu samotných ETF lze mít při mixu více ETF nákupy tak malých zlomků, že to téměř žádný jiný broker sám o sobě neumí.
3) Amundi Fondy = Vstupní poplatek z každé transakce, Management fee z objemu 1.5-2.5% ročně, pokud jsou v rámci fondu nějaká ETF, tak pro ně platí i bod 1)

Ano, poplatek z objemu investice každý rok je pro investora to nejhorší a pro správce to nejlepší, protože ideálně se ten objem navyšuje nejen o vložené částky, ale i o zisky, když trh roste.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mouse8702 10. 6. 2023 10:04

@fremantle: Díky, tohle přesně jsem chtěl vidět.

@mimous: Nic neodmítám. Jen pro mě, jako koncového investora, je (zjednodušeně) jedno jaké jsou poplatky. Nejdůležitější je, kolik budu mít reálně na konci peněz. Nebo prostě jen řešíte poplatky a to kolik je na konci za 10, 15 let je jedno?

A jak jsme se teda dozvěděli, tak po 12 letech (v tom modelovém případě) přestává být Portu levnější na poplatcích (řešíme jen poplatky, nic jiného).

Celé se nám to smrsklo na to vybrat správný fond, který dlouhodobě hodně vydělává - ať už teda OPF nebo ETF. A ok, souhlasím s tím, že když si vyberu ETF, mám větší šanci, že mi to přinese větší výnos než OPF.
Mouse8702
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 10. 6. 2023 11:19

O vo tom to celé je. Jestli si člověk vybere dle své úvahy výnosnější nebo méně výnosnou variantu nějakého produktu se dozví třeba po těch 15 letech. Ale (hlavně v prostředí nízkých úrokových měr v minulých letech) výnosy nejsou z nejvyšších, takže se vyplatí rozhodně jít do produktů s co nejnižšími poplatky, tím se vyřeší značná část dlouhodobých problémů. A samozřejmě různí prodejci se budou snažit uplatit naučené kejkle, aby hejla přesvědčili, že zrovna jejich fond/roboadvisor je natolik geniální, že bude mít výnosy nad srovnatelnými produkty a "nezbytně vysoké" poplatky se v tom ztratí. Tuhla pohádka se dobře poslouchá, proto má mezi hejly mimořádný úspěch.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 10. 6. 2023 12:00

Mouse8702 píše:A jak jsme se teda dozvěděli, tak po 12 letech (v tom modelovém případě) přestává být Portu levnější na poplatcích (řešíme jen poplatky, nic jiného).

Celé se nám to smrsklo na to vybrat správný fond, který dlouhodobě hodně vydělává - ať už teda OPF nebo ETF. A ok, souhlasím s tím, že když si vyberu ETF, mám větší šanci, že mi to přinese větší výnos než OPF.

Ne - pokud chceš řešit jen poplatky, OPF se vstupním poplatkem 3 % začne být po 12 letech výhodnější pouze za předpokladu, že bude obsahovat stejné podkladové aktivum (třeba bude sledovat stejný index). A tady máme značně omezené možnosti srovnání - indexových podílových fondů je u nás málo, takže se můžeme omezit třeba na ty dva, které tady byly zmíněné a jsou nabízené i v korunové třídě: buď Amundi Index MSCI North America (měla by ho mít v prodeji KB se vstupním poplatkem 3 %) anebo Fidelity MSCI World Index Fund (nevím kdo jej distribuuje) a pořídil by sis ekvivalentní ETF u Portu (třeba iShares MSCI World UCITS ETF v plánu Standard se tou slevou pro dlouhodobé investory, tedy poplatek 0,47 %).

Pokud si koupím ativně řízený OPF, tak nevím, jakou výkonnost bude mít o 13 let - v dlouhodobém hledisku naprostá většina manažerů fondů nedokáže index porazit (a nedokáže to zejména u aktiv, které jsou jádrem každého slušného akciového portfolia - tedy akcie společností s velkou a střední tržní kapitalizací z rozvinutých zemí) a existuje minimální pravděpodobnost, že dokážu najít aktivně řízený fond, jehož manažer dokáže porazit na 15 letém horizontu široký index... Proto je zpravidla výhodnější si koupit rovnou přímo ten index - a je zcela jedno, jestli formou ETF, nebo OPF (problém je, že těch společností s tím zadáním (velká a střední tržní kapitalizace na rozvinutých trzích) zase až „tolik“ není a manažer fondu nemá úplně neomezené možnosti, jak z toho něco „vykouzlit“, stejně nakonec do toho fondu nakoupí akcie Applu a Microsoftu, každou po cca. 5 % a stejně tak mnoho dalších firem z indexu a to, že se mu povedlo dosáhnout lepších výsledků 3 roky po sobě, než index, nic neznamená - tobě se taky může stát, že v ruletě vsadíš 3 krát po sobě na správnou barvu a vyhraješ).

Dále si je třeba uvědomit, že jak OPF, tak ETF je jen investiční vehikl - OPF není synonymum aktivně řízeného fondu, protože může sledovat i index, byť zpravidla je to výjimka. Stejně tak existují i ETFka, které jsou řízená aktivně a tudíž s vyšší nákladovostí, ale taky jich není moc.

Portu je jen zprostředkovatel nákupu ETF na burze - stejně tak jak kterýkoliv broker - pakliže se najdu takového, který nebude účtovat poplatek za úschovu cenných papírů a současně bude mít velmi nízké poplatky za obchodování, tak přirozeně bude levnější, než Portu (a nejspíš taky, než většina OPF).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod DrumSession 10. 6. 2023 17:42

>:-( OPF a podobné fondy - beru tak, že si nárokuje právo první-(noci ?)-ho procenta nebo i více. A účtuje si za značku (za název, jako za těch 6 písmen Amundi), že se ti budou starat (jakkoli) o investice. Nejdříve zaplatíte jisté 1. % pro nás a pro vás zbytek. Na a buď ti to vadí nebo nevadí.
:-) Portu si nárokuje třeba kolem 0,5% a za to nabízí, že se snaží o trochu lepší výnos díky přijatelné volatalitě.
8-P U ETF je ten mini poplatek (pro přežití burzy a brokera) přijetelný.

No a teď si představ, že jsi si utrhával od úst, držel se pevného plánu, měl kliku na akt. cyklus na trzích, shodou všech dalších náhod a třeba velkého štěstí jsi se dopracoval po xy-letech ke svému cíli např. 10mil Kč. GRATULUJEME !! Děkujeme že jste využil našich služeb, jednotlivě: OPF -10.000 Kč/rok (či více ?), Portu -5.000 Kč/rok, ETF (0,15% není nejlevnější) -1500 Kč/rok. Co si vybereš na začátku.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Solymr 11. 6. 2023 16:26

S tím poradcem jsme si vyměnili tyto zprávy:
Já:"...Nicméne co jsem si zanalyzoval dané fondy i srovnani s Portu, tak to velmi pokulhava a navic jsou tyto OPF drazsi a méne vykonné, tudiz bych do techto investic nesel." (Pokulhává jsem měl na mysli, jak srovnává poplatky tak, aby Portu vyšlo, že je dražší než OPF).

Poradce: "...nepokulhava dával jsem vám jasné srovnání navíc pokud nechápete že fondy které jsem vám navrhl nebudou a nejsou zárukou zhodnocení v tak dlouhém horizontu a je jasné, že se budou i měnit, tak opravdu ani spolupracovat nechci.

Buďto chcete službu od profesionála, který má zájem stejný jako vy, nebo chcete sjednat produkt a na to mě nepotřebujete.

Dam vám maximálně jeden termín navíc, víc času vám věnovat už nebudu.

Napište mi tedy zda semnou spolupracovat chcete a kdy mate čas nebo to nechme"

Tady mi přijde už značně nervózní z toho, že se mu obchod nedaří podle jeho představ. Profesionál nemá ani 25 let s tím, že první registraci u ČNB má před 3,5 roky, většinu oprávnění od ledna 21.

O tom, že OPF je nákladově dražší, píše i jejich investiční expert Vanduch (ten ale argumentuje, že za to něco klient dostává, což je otázkou co, když většina fondů index neporazí).
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 11. 6. 2023 17:41

Teorie toho obchodu s poradcem je, že opravdu máš „profesionála“, který je (dneska už) především psycholog a vytáhne z tebe tvé skutečné cíle a skutečnou toleranci k riziku, a podle toho ti doporučí portfolio (výběrem z nějakých předpřipravených šablon). A že ti stačí nastavit trvalý příkaz a nemusíš se o to každý měsíc starat. A za to platíš ty dost vysoké vstupní a průběžné poplatky, protože tomu nerozumíš a i s těmito poplatky dopadneš líp, než kdybys peníze nechal na běžném účtu nebo si to nějak spravoval sám.

Teorie obchodu s Portu je, že své cíle a toleranci k riziku si poznáš sám, naklikáš je na webu. Dál je to stejné: oni ti doporučí portfolio výběrem z nějakých předpřipravených šablon, a stačí ti nastavit trvalý příkaz a nemusíš se o to každý měsíc starat. A za to platíš nižší, ale pořád ještě nějaké poplatky.

Teorie obchodu s brokerem je, že znáš své cíle a dokážeš si postavit (nebo někým jiným necháš postavit, ať už zdarma nebo za poplatek) portfolio, a broker ti to jen provede. Musíš to každý měsíc dělat. A za to platíš ještě nižší poplatky.

(Pak je ještě varianta dívat se na to stylem „každý měsíc chci investovat 100 Kč, takže procentní poplatky jsou zanedbatelné, ale 100 Kč poplatek u brokera je absolutně nepřijatelný“. I takoví klienti jsou, ale tyhle investice asi budou mít na život klienta naprosto zanedbatelný dopad a nemá smysl se s nimi nervovat.)

No a to je všechno. Každá služba je pro jiný typ klienta, a říct „tohle není pro mě“ / „vy nejste typ klienta, pro kterého je tohle cílené“ je z obou stran úplně legitimní.

Nemá smysl snažit se dotlačit poradce k tomu, aby byl tak levný jako Portu, protože tak ten produkt zkrátka není vyrobený a ten poradce dost možná ani legálně nemůže nabízet to, co dělá Portu. Nemůžeš dostat to, že budeš platit nízké poplatky Portu a poradce jen tak zadarmo bude trávit čas tím, že ti to vysvětlí nebo bude dělat oponenturu.

Jestli se ti líbí Portu, tak tu další schůzku zkrátka odmítni a oba ušetříte čas, ne?

Nebo ti jde čistě o to, aby poradce uznal, že srovnával manipulativně? To chápu jako druh koníčka, a možná to i prospěje okolí, pokud se poradce zastydí a příště u jiného klienta bude poctivější, ale není to moc relevantní pro tvé vlastní investiční rozhodnutí.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod peliculiar 11. 6. 2023 17:58

tmx643 píše:Jestli chceš akciový podílový fond Amundi, vezmi tento. Má TER 0,3 %, může být v korunách, což ETFka nemohou. Pokud se dokáže rozumně snížit vstupní poplatek, je to solidní alternativa k ETF na S&P500.

fremantle píše:Fidelity má ale v nabídce i indexové otevřené podílové fondy a dokonce jeden sledující index MSCI World zajištění do Kč s příznivým TER 0,12 % ročně ... akorát bůhví, kdo ho reálně prodává ...

Mouse8702 píše:Celé se nám to smrsklo na to vybrat správný fond, který dlouhodobě hodně vydělává - ať už teda OPF nebo ETF. A ok, souhlasím s tím, že když si vyberu ETF, mám větší šanci, že mi to přinese větší výnos než OPF.

Pokud jde o OPF nic jiného a lepšího než to, co je zmíněné výše nenajdeš ...
fremantle píše:... a porovnat efekt poplatků při správcovském poplatku 0,5 % ročně vůči nulovému správcovskému poplatku, ale 3 % vstupnímu poplatku - „lámat“ se to začne po cca. 12 letech...

Ještě jsem neviděl OPF, který by neměl žádný správcovský poplatek. Vyvede mě někdo z omylu?
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků