"
Když to vezmu od konce. Problém je v tom, že ten zisk je za loňský rok a nikde nemáte jistotu, že bude takový i za letošní. Vzhledem k tomu, že 1. pololetí signalizuje proti loňsku pokles o 18,5 %, tak asi opravdu nebude. A rázem máte z 12,12 % jen 9,88 % s negativním výhledem do budoucna, což by u těch dluhopisů nehrozilo.
Vy operujete s tím, že tím, že existuje zisk, který se nevyplatí na dividendách, musí růst cena akcií, protože roste majetek společnosti. To je pravda, ale jen z půlky. Majetek společnosti roste. Ale majetek společnosti je aktuálně o 100 miliard menší, než její tržní kapitalizace. Tedy investoři již mají tento zisk v ceně zohledněný na několik (hodně) let dopředu.
"
Abych uvedl věci na pravou míru, tak oněch mnou požadovaných 8 % na dluhopisu ČEZu (hranice, kdy bych o investici do nich začal uvažovat) samozřejmě ani zdaleka není a pokud se společnost nedostane do problémů / nenastane hyperinflace, v dohledné době ani nebude. Pokud ČEZ na dluhopisech nabízí momentálně kolem 5 %, jak píšete, tak to pro naprostou většinu investorů nestojí ani za zamyšlení, protože kampeličky stejný výnos nabídnou s podstatně nižším rizikem. Tak proč riskovat? Ať si je nakoupí penzijní a konzervativní fondy. Když mohu dostat státem garantovaných 5 %, tak tím se z potenciálního portfolia v podstatě škrtají dluhopisy téměř všeho druhu. Až na Tipsport, který nabízí/nabízel 12 %, což je pro mě naprosto nepochopitelné, viz článek
http://m.ihned.cz/c1-56727290-tipsport- ... 5-miliardySelským rozumem mě napadají jen 2 možnosti
1) Společnost hodnotu 6,15 miliardy Kč nemá a snaží se jen trh přesvědčit, že to není pravda a že ty dluhopisy prodají (kdyby dluhopisy náhodou prodali, nebyl by problém společnost nechat poslat k vodě)... Z toho by však nastal problém v případě, že by dluhopisy prodaly třeba jen za 1 miliardu a vznikl by tím pro ně značně nevýhodný obchod (společnost má hodnotu vyšší, takže se jim nevyplatí ji poslat k vodě a jsou upsáni k nevýhodnému obchodu)
2) Snaží se ze společnosti touto formou vytáhnout nedaněné peníze díky Kalouskovu triku, kterého využila např. třeba i banka Zuno. Díky tomu, že jmenovitá cena dluhopisu je 1 Kč, po zaokrouhlení daň z 1 dluhopisu 0 Kč.
Tato varianta se mi jeví asi nejpravděpodobnější, avšak netuším, co by řekli veřejnosti, která by o dluhopisy měla zájem... Pokud je to skutečně tak a platí bod 2), tak si myslím, že tohle je suverénně nejlepší investice na poli dluhopisů, která se kdy mohla/může naskytnout, protože jestli v tom není nějaká kulišárna, níže popíšu, proč jsou dle mého názoru peníze v Tipsportu v daleko větším bezpečí, než v ČEZu...
Konec dluhopisů, pojďme k akciím...
Můj možná morální problém tkví v tom, že pamatuji dolar za 42 Kč, ale i za 16 Kč. Když si představím své potenciální portfolio, že by mohlo ztratit v čase 60 % své hodnoty jen kvůli změně kurzu měn, zvedá se mi žaludek... Jelikož riskovat umím jinde, s velkými penězi bych riskovat moc nechtěl (alespoň ne do doby, kdy budu přesvědčen, že dostanu výhodný poměr zisk / riziko, o čemž u akcií přesvědčen nejsem a ani nevím, jestli přesvědčit nějakým způsobem jde). Čili co pro mě připadá v úvahu - konzervativní portfolio sestavené v české měně z českých akcií. Z čeho se takové portfolio dá sestavit ? No na výběr toho moc není, dá se vyjmenovat...
ČEZ, Pegas Nonwovens, Philip Morris, Telefonica O2....
Ano, to je naprosto všechno, z rizikovějších akcií ještě možná Erste, Komerční Banka a Fortuna.
Má smysl se pokoušet z výše zmíněných akcií sestavit nějaké portfolio, které evidentně nemůže být ani pořádně diverzifikované (ikdyž údajně 5 akcií z různých sektorů pro diverzifikaci bohatě stačí)? Nebo je daleko smysluplnější vykašlat se na kurzové riziko a zainvestovat v cizí měně? Jen v USD by se určitě našlo minimálně 100x tolik dividendových titulů, než v CZK... Nebo je ještě možnost vykašlat se na akcie uplně a válet dále peníze na účtech do pojištěné částky 100.000 euro u bank a kampeliček a všechno hodit za hlavu... Ostatně jediný důvod, proč jsem se začal vůbec zajímat o akcie, je ten, že v dlouhodobém horizontu by měly výnosem daleko převyšovat spořicí účty / termínované vklady. Úroky z termínovaných vkladů můžu brát jako hodně nadstandartní plat, ale ve skutečnosti si tak můžu akorát podat ruku s inflací... Reálné zhodnocení portfolia je nula, což možná není špatné, nevím, možná bych chtěl moc...
"Sázení nerozumím, ani rozumět nechci. Zdá se mi ale divné, že není možné vsadit kolik chci, i kdyby mě jako osobu omezovali, nevidím problém v tom, vsadit přes někoho."
V tomto máte pravdu, v tom problém není, problém je v tom, že když si chcete na kamenné pobočce, což zřejmě myslíte, dostanete na svůj tiket manipulační poplatek 10 %. Průměrný výnos profesionálního sázkaře ze sázky "coinflip" (50 na 50 neboli sázkový kurs 2,00) je obvykle v rozmezí 2-4 %, respektive průměrná návratnost ze sázky 100 Kč je v rozmezí 102-104 Kč (počítáno z tisíců sázek). Tím, že vsadíte s manipulačním poplatkem 10 %, jste v podstatě odsouzeni skončit dlouhodobě v červených číslech... Samozřejmě existuje možnost sázet u českých sázkovek nebo u zahraniční konkurence na internetu, tím manipulační poplatky odpadají, jenže bohužel tím odpadá i anonymita. Garantuji Vám, že kdybyste měl know-how, tak než vyděláte řekněme nějaké desítky tisíc Kč, budete poprvé zlimitováni. Pokud budete vydělávat i nadále, dostanete limit obvykle do 2000 Kč na sázku, někdy ještě méně.
"Ale jak říkám, tohle fakt není můj obor. Každopádně mi přijde, že si trochu odporujete tím, že na jednu stranu říkáte, že se nechá porazit sázková kancelář a dlouhodobě vydělávat a na druhou stranu tvrdíte, že sázková kancelář nemůže zkrachovat. Tyhle dvě věci mi přijdou jako protikladné."
Protože je obrovský rozdíl v tom, co, jak a kde vsázíte. Řeknu Vám pár faktů, které hovoří za vše.
1) Průměrná sázka v ČR (cca 1-2 roky starý údaj) činila 156 Kč.
2) 85-90 % tiketů nepřesáhne vkladem 100 Kč.
3) Bez manipulačního poplatku lze vsázet na Fortuně od 600 Kč výše a na Tipsportu 777 Kč výše.
Co to znamená ? Stoprocentně to znamená, že všechny sázky pod 600 či 777 Kč budou dlouhodobě ztrátové pro sázkaře (odhaduji, že do této kategorie spadá tak 95 % všech sázek u českých sázkovek). Zbývá 5 % sázek, které by potenciálně mohly být za určitých okolností dlouhodobě ziskové (tlučou se mezi sebou a) sázky občasných sázkařů, kteří nevsází často, nemají know-how, ale jednou za měsíc vsadí větší částku - dlouhodobě stoprocentně ztrátové b) gambleři - nemá smysl více dodávat, lidé, kteří jsou schopni během měsíce prohrát klidně stovky tisíc Kč bez nějaké větší šance na výhru - dlouhodobě stoprocentně ztrátové c) profesionálové - je to pro ně obživou, věnují tomu 8-16 hodin denně, ti mohou představovat pro sázkovou kancelář skutečný problém.... Ovšem pouze za předpokladu, že si je sázková kancelář pustí více k tělu, pak pro ně mohou mít podobný efekt jako rakovina... Ovšem zkušenost je taková, že české sázkovky zlimitují velmi rychle a profesionálních sázkařů se na nich momentálně zdržuje již minimum (daleko větší počet jich sází u zahraniční konkurence, dlouhodobě ziskových sázkařů jsou cca 2 % ze všech sázkařů, ale u českých sázkovek si troufnu říci, že to bude méně než 1 %). Odhaduji, že je mohou stáhnout o nějaké to procento celkového zisku, ale rozhodně si nemyslím, že by se jednalo o 10+ % na celkovém zisku společnosti. A to je to, proč se domnívám, že pozice Tipsportu proti celkovému spektru sázkařů, je naprosto neotřesitelná. Tipsport v žádném případě nemůže skončit v záporných číslech ze samotných sázek, nedávám tomu šanci ani 1 : miliardě, že v roce 2013 skončí v mínusu ze sázek. Daleko větší šance je, že Tipsport někdo vytuneluje nebo zkrachuje banka/y, ve kterých má Tipsport peníze uložené, či jakoukoliv jinou investicí, ale rozhodně ne ze sázek.
P.S. Kdybyste věděl o sázkové kanceláři, která mi bude přijímat sázky v libovolné výši a ve stejných kursech, v jakých je podávám já, tak Vám garantuji, že do roka a do dne ze mě bude nejbohatší člověk na světě a ani se nebude jednat o nějak příliš rizikové operace... Můžeme si pak zisk klidně rozdělit půl napůl. Bohužel je to jen utopie.
-- 9. 12. 2012 02:53 --"CEZ neni value akcie, je to dividendova utilita, ktera se bohuzel nachazi v prechodovy fazi od hvezdy k dojne krave a ma nakroceno k prasivym psum. nemohl rust donekonecna, jeho nejlepsi leta skoncila. akcionari proste akceptujou urcitej procentuelni podil dividendy a pokud je nizsi, reaguje na to logicky cena akcie.
tuhle akcii mam v portfoliu asi 160 kousku jen proto, ze jsem ji za par korun proste chtel v portfoliu mit. z jedinyho duvodu. kolem 5 % dividendy v cistym rocne, dlouhodobe. je naprostej nesmysl hazet sem nejaky lokalni dna, tahle akcie se neda casovat. pokud chce nekdo spekulovat na rustu akcie, doporucuju mu poohlednout se po jine akcii, treba jiz vyse zminovany nokii..."
Tak jestli tu akcii nedržíte pro vyšší zisk, než jak píšete 5 % z dividendy, tak proč nevyužít vkladu u družstevní záložny? Nebo jsem jediný, kdo považuje vklady u bank/kampeliček za "naprosto bezrizikové" nebo nejméně rizikové ze všech investičních instrumentů na trhu? Jsou rizikovější? Uniká mi něco? Děkuji