spoření pro dceru: investice do zlata?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 12. 2011 14:32

I když se peníze "tisknou", tak právě nemalá část rizika inflace a znehodnocení měn je zakalkulovaná v současné ceně zlata, jiné opodstatnění růstu ceny zlata není.

Zlato roste víceméně od roku 2002/2003, od té doby jeho cena v dolarech vystoupala na pětinásobek právě v očekávání krizí. U střibra je tam ještě větší růst, protože ten trh je malý. Proto se mi zdá nakupovat nějaké větší množství investičního zlata s výhledem na dvacet let jako blbost. Exponenciální růst ceny má pak ještě strmější směr dolů, ale nikdo nedokáže odhadnout, v kterém bodě nastane.

Obrázek
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikcik 20. 12. 2011 18:16

4honza

No jako nic ve zlým, já mám něco málo přes 20 a moc se v tom neorientuju, ale některý tvoje příspěvky mi přijdou brutálně zcestný, ale třeba se fakt mýlím (říkám, nevyznám se v tom), ale říct že těžba zlata je čím dál tím levnější a proto i cena zlata klesá (když se dnes všude píše něco jiného mi přijde brutal faux pas).

Pokud vím, tak zlata je omezené množštví, je to vzácená surovina, čím víc vytěžíš a zpracuješ, tím méně můžeš dodatečně vytěžit, takže nového zlata je vyšší.
Já nevím, opravdu jsem mladý nemám zkušenosti a jsem hloupý a zmanipulovaný, ale proč by cena zlata neměla v dlouhodobém horizontu růst...?? A být tak asi nejjistější a nejvýnosnější? Když bude za 5 let hladomor, tak se zlata skutečně nenajím jak tu někdo psal, a cena může jít dolů, ale hladomor tu snad nebude napořád a potom cena zlata půjde nahoru. Z toho co jsem si přečetl se mi zlato dlouhodobě skutečně jeví HODNE dobře, ale jak říkám jsem mladý, takže vy zkušenější mi prosím vysvětlete proč se mýlím a v čem, klidně mě brutálně ale prosím JASNE pošlete někam, ale prosím s jasnýmu argumenty, to že se zlata nenajím je mi jasné, ale taky je mi celkem jasné že to nebude trvat 10 let...
mikcik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 20. 12. 2011 19:25

mikcik: no protoze je kuprikladu dost zlata na morskem dne a jeste se tam poradne nezacalo tezit? Zkus hadat, co se asi stane, az se to nekomu vyplati (vyresi se metodika vyzvednuti) a najednou ho bude vsude dostatek.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktorius 20. 12. 2011 19:41

pro audis:
Mně přijde tvůj nápad spořit pro dceru 20 let ve zlatě jako dobrý ze 2 důvodů:
1) situace je teď hodně nejistá, vlády chrlí na trh spoustu nových papírků a způsobují inflaci. Dluhy jsou obrovské téměř všude, kam se podíváš, takže budoucnost dnešních měn jako takových je podle mne vážně ohrožena.
2) zlato si uchovává kupní sílu, což je jeho vlastnost ověřená stovkami let. A o to taky podle mne jde. Protože pokud nechceš trošku víc riskovat a zabývat se akciemi, jak jsi řekl, pak je to podle mne jediná správná volba v této době a tvé situaci. K čemu je výnos na spořáku kolem 2-3 procent, když ti veškerý výnos sežere inflace?
Nekupoval bych ale investiční zlaté slitky, nýbrž pamětní zlaté mince vydávané ČNB( http://www.cnb.cz/cs/platidla/numismatika/ ). Oproti investičním slitkům mají kromě jiného jednu významnou výhodu= sběratelskou hodnotu. Pokud bude cena zlata klesat, sběratelská hodnota ten pokles může vyrovnat. Mince jsou pěkné, likvidní, jejich cenu určuje ČNB na základě průměrné ceny zlata za určité období a nebál bych se je mít doma na bezpečném místě. Rezervovat si je můžeš nezávazně dlouho dopředu u jednoho nejmenovaného obchodníka bez přirážky nad cenu ČNB. Cena vychází vůči slitkům o maličko hůř, rozdíl je ale prakticky zanedbatelný.
Do stříbra bych nešel, protože se z něj platí 20% DPH což hodně zvyšuje jeho cenu nad tržní cenu a je v současnosti podstatně hůře prodejné. To platí i u investičních zlatých slitků. Pokud je budeš prodávat zpět stejnému obchodníkovi, rozdíl v ceně nákup/prodej může být významný, což platí u cizího obchodníka dvojnásob.
Ještě jednu radu bych ti dal, a to, nekupovat zlato, když poměr akciového indexu DOW JONES vůči zlatu(ceně za 1OZ) klesne pod 3. V tu dobu bude pravděpodobně lepší začít kupovat akcie a zlato prodávat, protože by akcie měly být podhodnocené a zlato nadhodnocené.
Ber to jako čistě můj názor a co bych na tvém místě dělal já. Půjč si z knihovny nějaké knihy na téma investování, zlata a pod. a zkus se víc vzdělat, ať víš, co děláš:-)
Napiš si co nejpodrobnější plán, jak budeš spořit, co a kdy nakupovat a kdy případně prodávat a drž se ho. Plán samozřejmě můžeš v průběhu času upravovat, na základě nových znalostí a informací.
Ufff, hroznej slovní průjem... sorry.

-- 20. 12. 2011 18:46 --

S474N píše:mikcik: no protoze je kuprikladu dost zlata na morskem dne a jeste se tam poradne nezacalo tezit? Zkus hadat, co se asi stane, az se to nekomu vyplati (vyresi se metodika vyzvednuti) a najednou ho bude vsude dostatek.


A to jsi vzal kde, že je zlata dost na mořském dně?
Náklady na jeho těžbu jsou i na pevnině dost vysoké, natož na mořském dně. Takže pokud by se to někomu mělo vyplatit, bude to znamenat cenu zlata pěkně vysoko.
Viktorius
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saabik 20. 12. 2011 20:31

viktorious: ta tvoje poucka kdy prodavat zlato pri jakym pomeru k DJ je jako babickovskej recept na zlomenou nohu:). slozeni DJ se stale meni, je to index slozenej na jinym principu. hodne zjednodusene je to soucet hodnot vsech akcii z indexu.

a sberatelska hodnota je jiz v cene zahrnuta. takovyhle rady si s prominutim muzes nechat. ;-)

a co se tyka inflace. nevsiml jsem si, ze by byla nejak neobvykle vyssi. asi nejaka chyba ve vypoctu, ne?:)
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktorius 20. 12. 2011 22:59

saabik:
ohledně DJ- v historii byly 2 momenty, kdy se za cca 1-2 unce zlata dal pořídit index DJ. Může se to stát i potřetí??? O to jde... To, že se složení indexu mění a je složenej na jiným principu není důležité. 'Cetl jsi vůbec nějakou knihu o zlatu?

ohledně sběratelské hodnoty- není zahrnuta v ceně ČNB. Jak bys potom vysvětlil, že se první mince z cyklu Mosty prodávala u smluvních partnerů ČNB v květnu 2011 za 14000 a teď se prodává za 24000? To je nárůst o více než 70%. Cena zlata ale stoupla od té doby "jen" o cca 30%. Sběratelská hodnota s časem roste a nemusí být vůbec závislá na ceně kovu.

ohledně inflace- to, že se s inflací hodně manipuluje, v USA především a nejvíc, je věc známá a doporučuji ti na toto téma přečíst pár knih nebo článků, než začneš něco kritizovat.
Viktorius
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 12. 2011 23:29

Viktorius:

1. Udržování hodnoty platí zhruba časovém horizontu délky lidského života. Ale podívej se na zmiňovaný horizont 20 let, třeba graf vývoje ceny zlata mezi roky 1980 a 2000 - tam prodělali i ti, kteří dělali pravidelné investice.

2. Zlato se těží stále z nalezišť, kde se náročnost (jak finanční, tak technologická) těžby stále postupně zvyšuje. Ale díky novým technologiím je možné vůbec těžbu uskutečnit. Nominálně se samozřejmě cena za těžbu zvyšuje, ale nové technologie tuto těžbu jednak umožňují a jednak zlevňují (opět samozřejmě nikoliv nominálně - v reálných cenách). V mořích a oceánech je asi 10x tolik zlata, které se zatím lidstvu podařilo vytěžit. Je spíše otázka času, kdy se někomu podaří objevit technologii "těžby" zlata z oceánů.

3. Jak píšu níže, v ceně zlata je již značná "prémie" za budoucí ekonomické potíže zakalkulovaná, když se o tom všem dočtete běžně v novinách. To si někteří prostě odmítají připustit, když kalkulují s růstem ceny zlata.

4. Osobně věřím, že v horizontu 2-5 let ještě zlato dále poroste (existuje na to potenciál), ale největší růst ceny už je dávno za námi. V horizontu dvaceti let tomu nevěřím, spíš zase po splasknutí bubliny se stane zlato investiční popelkou. Ten kdo nakupoval zlato při první velké korekci z 400$ někam k 350$, tak opravdu vydělal, ať jej nakupoval v jakékoliv měně.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 21. 12. 2011 00:42

nic mi nebrání za několik let změnit portfolio. Cíl je spořit+investovat= zhodnocovat 20 let, lépe než spořák nebo stavebko (pokud to je proveditelné s přiměřeným úsilím) nebo státní komodity. nyní se mi jeví vhodné začít po kouskách se zlatem. + bych zkusil průběžně zlato prodávat a nakupovat v různých měnách ve vhodné chvíli za účelem zisku (rada mého zákazníka). a nemám problém to portfolio v čase (roky) změnit. (v případě války třeba do chleba) .

viktor: dík za dlouhý názor.

-- 20 pro 2011 23:44 --

4honza:
v jakém stádiu je nyní technologie těžby zlata z moře? v úvahách? v výkresech? v výrobě technologie dle výkresů? v praktických vývojových testech? už se těží?
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmart 21. 12. 2011 02:07

4honza píše:
3. Jak píšu níže, v ceně zlata je již značná "prémie" za budoucí ekonomické potíže zakalkulovaná, když se o tom všem dočtete běžně v novinách. To si někteří prostě odmítají připustit, když kalkulují s růstem ceny zlata.


V tomto ohledu nesdílím tvůj názor, růst ceny zlata je dán skoro výhradně inflací. Ona totiž neroste cena zlata, ale klesá kupní síla všech papírových měn, neboť peníze se nyní ve velkém tisknou po celém světě.
Tvůj názor se shoduje s tím co říká teorie efektivních trhů. Jedmín z předpokladů této teorie je cituji z http://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_efektivn%C3%ADch_trh%C5%AF
rovný přístup k informacím, technologiím a obchodním systémům
a to je jen jeden z předpokladů, který v reálu rozhodně neplatí.
Kdyby lidé věděli, jak vynikají peníze, kdo proč a jak profituje z inflace, dávno bychom tu už neměli systém částečních rezer, nýbrž peníze kryté zlatem případně jinou komoditou, třeba i košem komodit.


4honza píše:4. Osobně věřím, že v horizontu 2-5 let ještě zlato dále poroste (existuje na to potenciál), ale největší růst ceny už je dávno za námi. V horizontu dvaceti let tomu nevěřím, spíš zase po splasknutí bubliny se stane zlato investiční popelkou. Ten kdo nakupoval zlato při první velké korekci z 400$ někam k 350$, tak opravdu vydělal, ať jej nakupoval v jakékoliv měně.


Ano souhlasím, že cena zlata ještě poroste, trend je a fundamenty jsou výrazně růstové, ale na cestě vzhůru nás čekají ještě velké propady, neboť cena drahých kovů je výrazně manipulována směrem dolů.

Proto nemohu souhlasit ani s názorem, že největší růt už je za námi. Cena drahých kovů se totiž odvíjí od ceny na komoditních burzách, kde se obchoduje s future kontrakty a ne fyzickým kovem a kde jisté americké bankz mají obrovské nekryté short pozice. Až manipulace skončí, cena drahých kovů najednou vystřelí na více než desetinásobek dnešních cen.


audis píše:nic mi nebrání za několik let změnit portfolio. Cíl je spořit+investovat= zhodnocovat 20 let, lépe než spořák nebo stavebko (pokud to je proveditelné s přiměřeným úsilím) nebo státní komodity. nyní se mi jeví vhodné začít po kouskách se zlatem. + bych zkusil průběžně zlato prodávat a nakupovat v různých měnách ve vhodné chvíli za účelem zisku (rada mého zákazníka). a nemám problém to portfolio v čase (roky) změnit. (v případě války třeba do chleba) .


Přesně tak, v dnešní době v několika následujících letech jsou nejlepší volbou fyzická aktiva, pak to může být něco jiného.
Drahé kovy však mají mezi fyzickým aktivy jistá specifika, které je činní ideálními k investování:
Snadná dostupnost, vysoká likvidita, snadné skladování, trvanlivost a navíc v minulosti sloužily jako peníze. Takže i v případě krachu státu nebo i finančního systému existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že lidé začnou ke směně používat drahé kovy.

-- 21. 12. 2011 02:22 --

S474N píše:xmart: jasne, hlavne si tu prihrat polivcicku a vytriskat love, ze?


Já se jen snažím informavat lidi o tom, jak fungují peníze, jak nás okrádá inflace a co nás velmi pravděpodobně čeká. Hlavně aby neinvestovali jako ovce, do produktů které nám nutí masmédia a na kterých vydělávají jen finační poradci a finanční instituce viz. napž IŽP jako produkt k investování nebo penzijní připojištění, kde si na své peníze nemohou sáhnout až do důchodu, chtějí-li dostat státní příspěvek. Kdo ví jaká bude kupní síla peněz za 30let, kolik měnových reforem mezi tím...

Když lidé využijí mých služeb bude jen rád. Když nakoupí drahé kovy nebo jiná fyzická jinde také dobře, pořád na tom budou lépe než při použití většiny dostupných finančních investic.
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 4honza 21. 12. 2011 10:02

xmart píše:V tomto ohledu nesdílím tvůj názor, růst ceny zlata je dán skoro výhradně inflací.


Tak to tedy napíšu ještě jednou. V USA byla mezi roky 1980-2002 záporná inflace? A v letech 2002-2011 kumulovaná inflace 500-600%? Podle mne nikoliv. To tvoje tvrzení platí v časovém horizontu cca odpovídající délce lidského života. Proto tu píšu, že budoucí problémy a inflace už jsou v ceně (částečně) zakalkulované.
xmart píše:Proto nemohu souhlasit ani s názorem, že největší růt už je za námi. Cena drahých kovů se totiž odvíjí od ceny na komoditních burzách, kde se obchoduje s future kontrakty a ne fyzickým kovem a kde jisté americké bankz mají obrovské nekryté short pozice. Až manipulace skončí, cena drahých kovů najednou vystřelí na více než desetinásobek dnešních cen.

Tohle sis předpokládám někde vyčetl. Sice to není nemožné, aby cena zlata rostla na desetinásobek, ale to víceméně předpokládá hyperinflační scénář. To proč banky manipulují s cenou zlata si se tam nedočetl? Banky ho mají v trezorech, takže v jejich zájmu by byl růst té ceny,ne?

Cena zlata v US$ by pak byla cca padesátinásobek hodnoty, na kterém se držela dlouho v devadesátých letech. Jak víš, že ty pozice nejsou kryté fyzickým zlatem v jejich držení? Právě propady ihned po zvýšení marginů pro obchodování futures se zlatem ukazují spíše na to, že cena je hnána nahoru papírovými kontrakty a nikoliv obchodování s fyzickým zlatem.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktorius 21. 12. 2011 20:44

Hodně zajímavé dva grafy ohledně kupní síly zlata jsou tady: http://www.abros.cz/index.php?p=kupni-sila-zlata
Všimněte si roku 1980. Cena zlata cca 850$ a index DJ taky 850$, čili poměr 1:1. Proto jsem uváděl jako jeden z možných varovných indikátorů vysoké ceny zlata tento poměr a radil nekupovat zlato pod poměrem 3:1.
Drtivá většina prodejců zlata ukazuje grafy za posledních 10 let(protože zlato v tu dobu rostlo) a to mi přijde poněkud nefér. Jsou období a ne krátká, kdy i zlato ztrácelo kupní sílu.

Nevěděl byste někdo odkaz na stránku, kde bych našel cenový vývoj zlata za posledních 20 let a více, ale v CZK? Nejvíce jsem našel max. desetiletou historii. Hledal jsem neúspěšně:-(
Viktorius
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lukas.Doskocil 21. 12. 2011 21:41

Viktorious: To ti bude absolutně k ničemu. CZK máme od roku 1993 a plovoucí kurz máme od roku 1997 a do té doby jsme byli na fixu. Uznej, že by ti to bylo k ničemu.

Někde tu zazněla rada nakupovat a prodávat zlato v různých měnách. Nechápu lidi, kteří se snaží dělat věci složitě. Ona to zas taková výhra není, chtěl bych vidět člověka, který na tom dlouhodobě vydělává.

Proč těžit zlato z moře, když je ho spousta v trezorech? Takže proč ho nepoužít, problém je ale na co? Přijde mi, že spousta lidí žije v domnění, že zlato se používá ve všem :)

Zlato se nemusí těžit z moře klidně 100 let, ale na dně moře leží desítky španělských lodí s tunami zlata a to stačí už jenom vyzvednout, tak rychle pro šnorchl a šup do vody ;)

Díky za radu, že nemám kupovat to, co mi tlačí mass media. Takže zlatu se zdaleka vyhnu, protože to mi tlačí nejčastěji.

Když je zlato nejlepší ochranou před inflací, jak je možné, že způsobilo inflaci ve Španělsku?

Banky shortují zlato, Elvis žije a tyhle Vánoce si užijte, jakoby byly Vaše poslední. Vaši Mayové :D
Lukas.Doskocil
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xmart 22. 12. 2011 02:30

4honza píše:
Tak to tedy napíšu ještě jednou. V USA byla mezi roky 1980-2002 záporná inflace? A v letech 2002-2011 kumulovaná inflace 500-600%? Podle mne nikoliv. To tvoje tvrzení platí v časovém horizontu cca odpovídající délce lidského života. Proto tu píšu, že budoucí problémy a inflace už jsou v ceně (částečně) zakalkulované.

Asi jsem se nevyjádřil přesně, růst ceny zlata do roku 2002 je způsobem převážně inflací.
Chce to vidět obraz ve větším měřítku:

Mezi lety 1972-1980 byla v USA roční průměrná inflace kolem 10 %, jelikož stále více obyvatel USA se proti inflaci zajišťvalo pomocí zlata vnikla na v roce 1979 ve zlatě bublina která vyhnala cenu až na 850 dolarů za unci. Inflace opadla, bublina splaskla a cena zlata vrátila na svou úroveň. V 90. letech bylo dokonce období kdy Amerika snižovala zadluženost.

Od nového tisíciletí je to však jinak. USA po celou dobu vydávali více peněz, než byl růst HDP. V roce 2002 splaska interntová bublina a vytvořené peníze se začali přesouvat do jiných aktiv. Část do zlata a stříbra, nějvětší část však do nemovitostí. Pak nemovitostní bublina...

Vezmeme-li v úvahu, že v roce 2001 stál dolar kolem 40 Kč a do nedávna jsme jej pořidili někdě mezi 17-18 korunami a vezmeme v úvahy reálnou míru inflace v ČR, která činila kolem 9%, více viz. můj poslední příspěvěk na http://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=312&t=1063721&st=0&sk=t&sd=a&start=120 dostáváme opravdu těch 500%
Samožřejmě jistou část růstu ceny tvoří nárůst poptávky, nicměně se zhoršující se situací poptávka ještě poroste.

4honza píše:Tohle sis předpokládám někde vyčetl. Sice to není nemožné, aby cena zlata rostla na desetinásobek, ale to víceméně předpokládá hyperinflační scénář. To proč banky manipulují s cenou zlata si se tam nedočetl? Banky ho mají v trezorech, takže v jejich zájmu by byl růst té ceny,ne?


Celá 90. léta až do roku 2009 centrální banky zlato prodávali, neboť měli lepší možnosti zhodnocení a navíc jen považovali za
barbarský relikt.

Banky manipulují cenu drahých kovů směrem dolů aby udrželi nízké inflační očekávání, proto také pořád upravují CPI a odstraňují věci, které se výrazně zdražily.
Nízká inflační očekávání umožňují udržovat uměle nízké úrokové sazby a jak nejlépe dosáhnout nízkých úrokových sazeb - udržováním nízké ceny zlata.

To že pozice nejsou kryté výplývá jen už jen z toho, jak velké pozice to jsou vůči objemu fyzicky dostupného kovu. Jen na COMEXu (jedna komoditních burz) se denně prodá celoroční produkce stříbra a 1/5 celoroční produkce zlata. Více a o manipulace na mé stránce. http://zlato.toje.in/index.html#manipulace

Lukas.Doskocil píše:Díky za radu, že nemám kupovat to, co mi tlačí mass media. Takže zlatu se zdaleka vyhnu, protože to mi tlačí nejčastěji.


Ano média sice informují o zlatu, ale podívej se v jaké souvislosti - nejčastěji že je to bublina a vstupovat teď na trh je neuvážené, ....
Prostě se snaží lidi odvést od této investice. O stříbrě se nemluví skoro vůbec a přitom je to celosvětově nejvíce podhodnocené aktivum. Sám více investuji do stříbra než do zlata.

Lukas.Doskocil píše:Když je zlato nejlepší ochranou před inflací, jak je možné, že způsobilo inflaci ve Španělsku?
:D

Myslíš tím v 16. století? Bohužel ti zase uniká kontext.
V 16. století se celoevropsky používalo zlato a stříbro jako peníze. Velký jednorázový přísun zlata způsobil to samé co, působí tisk peněz. Množství peněz značně vzrostlo, ale zboží bylo stále stejně, tak se prostě zvýšili ceny.
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 4honza 22. 12. 2011 10:36

xmart: V tvém příspěvku, na který se odkazuješ, si pleteš, co je peněžní nabídka a co je inflace. Proto dojdeš k nesmyslnému číslu, že inflace byla za posledních deset let průměrně deset procent. Nebyla.

Násobit kurzový podíl dolaru vůči koruně mírou inflace v ČR nedává taky moc smysl. Zlato v korunovém vyjádření taky totiž nevyrostlo o 500% od roku 2000.

S tou uměle stlačovanou cenou zlata to funguje jen po určitý čas, střibro lze samozřejmě manipulovat snadněji. Zlato se totiž chová jako měna pouze v určitých obdobích (krize, inflační období apod.), jinak se víceméně chová podobně jako jiné průmyslové kovy, kde jsou na jedné straně těžaři a na druhé straně zlatnický a elektrotechnický průmysl.

COMEX slouží především na zajišťování producentů zlata a spekulativní obchody. A množství ročně vytěženého zlata vůči množství zlata v oběhu je asi jenom 2%, takže je sice je ten objem velký, ale jak jsem psal dříve - při zvýšení marginů cena zlata padala, takže tyhle papírové obchody ženou cenu nahoru nikoliv dolů.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmart 22. 12. 2011 21:21

4honza píše:xmart: V tvém příspěvku, na který se odkazuješ, si pleteš, co je peněžní nabídka a co je inflace. Proto dojdeš k nesmyslnému číslu, že inflace byla za posledních deset let průměrně deset procent. Nebyla.

Násobit kurzový podíl dolaru vůči koruně mírou inflace v ČR nedává taky moc smysl. Zlato v korunovém vyjádření taky totiž nevyrostlo o 500% od roku 2000.


Právě že nepletu, bohužel pojem inflace se používá ve dvou podobných významech a ty se vzájemě zaměňují (podle potřeb mluvčího). Z čistě ekonomického hlediska je inflace snížením kupní síly peněz v důsledku zvýšené peněžní nabídky. V praxi se však inflace měří pomocí indexů, které měří růst cenové hladiny. Změna cenové hladiny však nezáleží pouze změně v peněžní nabídce.
Naopak technologický pokrok by měl vést k poklesu cen a tedy i cenové hladiny, např. v oblasti elektronického zboží to můžeme jasně pozorovat, obecně však vnímáme trend opačný tj. růst cenové hladiny.

Inflaci si můžeme zjednodušeně představit i jako zkracování metru, jímž měříme ekonomické veličiny. I tato skutečnost se používa k manipulaci s daty, aby oficiciální výsledky vypadaly lépe.
Máme-li např. roční růst HDP 2,5 % a inflaci 3 %, tak HDP reálně o 0,5 % pokleslo, ale hlavně, že podle oficiálních čísel HDP roste.
Další manipulace je používání procent. Vzroste-li cen o 50 % a pak zase poklesne o 50 %, dostáváme se na 75 % původní ceny, u velkých čísel je to názorné, u menších procentních změn to však lidé běžně nevnímají.

Vzáhneme-li výše uvedem poznatky na inflaci a HDP aplikujeme je na oficiální data z ČR za období 2001 až 2010 inflace 2,5 % HDP 3,4 % a srovnáme se růstem peněžní nabídky, může reálná inflace činit i 11%.

Takže mi i násobení změny kurzu mírou inflace dává smysl - kupní síla dolaru poklesla oproti koruně o více než 50 %. A co je to pokles kupní síly měny, právě definice inflace.


4honza píše:COMEX slouží především na zajišťování producentů zlata a spekulativní obchody. A množství ročně vytěženého zlata vůči množství zlata v oběhu je asi jenom 2%, takže je sice je ten objem velký, ale jak jsem psal dříve - při zvýšení marginů cena zlata padala, takže tyhle papírové obchody ženou cenu nahoru nikoliv dolů.


Jde o to, že londýnský fix je stanovován právě na základě ceny na komoditních burzách a jak jsi sám řekl, jde o spekulativní obchody. Navíc když ve velkém prodáváš něco co nemáš (naked short), cena daného aktiva jde dolů a možnosti poklesu jsou téměř neomezené. Jde o to, že na komoditní burze by měli být všechny obchody jištěny podkladovým aktivem, neboť původně vznikly k zajištění a fyzické vyrovnání se implicitně předpokládalo.

To proč jde cena zlata dolů po zvýšení margin callů si přečti např. na http://finexpert.e15.cz/rubriky/jak-je-to-v-soucasnosti-se-zlatem
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků