spoření pro dceru: investice do zlata?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod saabik 27. 12. 2011 22:10

pokud se vytiskne stovka, jeste to nemusi vubec znamenat inflaci, ani zvyseni cenove hladiny nebo cokoliv jinyho. on totiz tuhle zakladni premisu vubec nechape, ale opakuje ji do zblbnuti jako mantru...
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmart 28. 12. 2011 18:00

Jack111 píše:Tak ho použij. Vytiskne se stovka "navíc." Já ale z obavy z krize budu šetřit a jinou stovku strčím pod polštář. Bude dražší rohlík?


V systému bez částečných rezerv rohlík dražší nebude, cenová hladina se zvedna až použiješ tu stovku pod polštářem.

V reálu se také zvedne cena po více než 2 letech o nějaký zlomek halíře. :roll:

Nicměně uvažme následují velmi zjednodušený příklad:
V ekonomice je 1000 Kč , CB vydá 100 nových Kč a cena rohlíku je 1Kč tj. máme 1000 rohlíků . Díky systému částečných rezerv (předpokládejme míru povinných rezerv 10 % a rozdíl úrokových měr za kterou půjčují banky a co banky dávají jako úrok jen 5 %) Díky principu multiplikační tvorby mohou komerční banky napůjčovat až dalších 900 Kč. To ovšem chvíly trvá - podle empirických výzkumů pana Friedmana se projeví inflace asi do 2 let od vydání nových penež. Při splácení půjček se zase peníze multiplikačně ničí.
Výsledkem je ekomomika s 1045Kč, neboť zaplacené úroky zůstavají v systému. Máme pořád 1000 rohlíků, ale 1045Kč v oběhu tj. cena rohlíku se pro všechny zvýšila o 4,5 haléře.

Podíváme-li se do reálného světa míra povinných rezerv (MPR) se pohybuje mezi 2-5 %. Větším omezením pro banky ohledně půjček je míra kapitálové přiměřenosti daná dohododu BASEL II.
Mnoho velkých bank operuje s finanční pákou přes 30, některé dokonce přes 50, což odpovídá MPR 2-3 %. Aplikujeme-li zde uvedená čísla na daný příklad (pro jednoduchost MPR konzervativní 4 %, úrokový diferenciál 8 %, dostane se v delším období do stavu, že v ekomomice je díky systému částečných rezerv asi 1200 Kč. Pak už je zdražení rohlíku citelné asi 20% ceny.

Ano velké banky sice dostali spousty miliard od centrálních a bank, ale moc je nepůjčují. To ale neznamená, že je nepůjčují vůbec. Kdyby to množství peněz dokázali půjčit najednou, měli bychom zde brzy hyperinflaci jako vyšitou Navíc tyto banky rozpůjčovali tolik peněz, že se dostali na hranu kapitálové přiměřenosti a každý výběr hotovosti je žene za tuto hranu a proto musí centrální banky zachraňovat dodatečnou likviditou a dary. Viz. http://www.outsidermedia.cz/Audit-Federalniho-Reservniho-systemu-odhalil-tajnou-nouzovou-pomoc-bankam-za-16-bilionu-do-1.aspx Dar 16 bilionů dolarů bankám vám přijde málo.
A bude hůř http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1977670/zacal-jiz-run-na-banky-v-evrope.html
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saabik 28. 12. 2011 18:49

zadne dary bankam se nekonaly. pujcene penize jsou stale hlavne v rozvahach bank, nikoliv v obehu. a FED se snazi hlidat si, aby se jen tak do obehu nedostaly. kazdopadne by me zajimalo kde jsi prisel na tech 5 % jako rozdil urokovych mer za ktery si banky pujcuji a co davaji na vkladech...
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 28. 12. 2011 22:38

xmart: To máš marný. Většina Tvých oponentů četla nějaký skripta VŠE nebo VŠB a možná český překlad Samuelsona. Pro ně inflace = růst cen. Původní význam tohoto slova (inflate = nafukovat objem peněz v ekonomice v okamžiku opuštění zlatého standardu a zejména pak s přechodem na systém částečných rezerv) se už keynesiáncům a mainstreamu podařilo dokonale utajit.
Přitom, v souladu s technologickým pokrokem, v systému konstantní peněžní zásoby, je přirozený dlouhodobý mírný pokles cen (dnes se stejný rohlík či automobil přece vyrobí a distribuuje s menšími náklady než před 20 lety...).

Abych se vrátil k původnímu tématu: nejlepší investice pro dceru je vychovat z ní krásnou, inteligentní a sebevědomou bytost. Zlato je dobrý nápad. Zrovna dnes jsem pro dceru (3 měsíce) vybral - myslím - opravdu vkusné zlaté náušnice 8-)
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 29. 12. 2011 00:07

Tobě možná někdo utajil, že i před "opuštěním zlatého standardu" svět inflaci znal.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 29. 12. 2011 01:04

Joezbrna:

Původní výhrada byla moje, poněvadž slovo inflace se již dávno v tomto svém původním významu nepoužívá a je tím opravdu chápán růst cen. Pokud se dva lidé mají v diskusi domluvit, tak je podmínkou používat v diskusi slova v jejich obvyklém významu a nikoliv ve významu, jak byla chápána před stoletím.

Debata se strhává v bitvu bankovnictví částečných rezerv a zlatého standardu. To bude jen další rétorické cvičení, poněvadž zlatý standard se velmi pravděpodobně ve světovém měřítku nevrátí (možnosti centrální moci ovlivňovat ekonomiku států by se tím značně snížily, takže k takovému rozhodnutí nedojde) a za druhé se tím ani samotné problémy a jejich příčiny nevyřeší, poněvadž ty jsou v drtivé míře způsobeny lidským faktorem a lidskou nezodpovědností (žel pro bankovnictví částečných rezerv jsou možnosti jak různých katastrof dosáhnout větší).
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktorius 29. 12. 2011 16:05

Jack111 píše:
xmart píše:Stačí použít selský rozum, když se zvýší peněžní zásoba a zárověň nevzroste množství zboží a služeb, zcela jasně to vede ke zvýšení cen.


Tak ho použij. Vytiskne se stovka "navíc." Já ale z obavy z krize budu šetřit a jinou stovku strčím pod polštář. Bude dražší rohlík?


Samozřejmě, že stovka navíc ještě automaticky neznamená růst cen. Je ale dost bláhové předpokládat, že si všichni tu stovku strčí pod polštář. Zvláště když se předpokládá iflační průběh krize. Co by se asi stalo, kdyby se všem zdvojnásobil příjem? Jasně, všichni bychom si tu druhou půlku strčili pod polštář na horší časy:-)

saabik píše:zadne dary bankam se nekonaly. pujcene penize jsou stale hlavne v rozvahach bank, nikoliv v obehu. a FED se snazi hlidat si, aby se jen tak do obehu nedostaly. kazdopadne by me zajimalo kde jsi prisel na tech 5 % jako rozdil urokovych mer za ktery si banky pujcuji a co davaji na vkladech...

To s tím FEDem jsi myslel jako vtip, že?

-- 29. 12. 2011 15:07 --

Diskuze je už delší dobu poněkud mimo téma, takže bych ji buď přesunul jinam, nebo ukončil.
Viktorius
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 29. 12. 2011 16:14

Viktorius: Až se ty stovky pod polštářem pustí do oběhu, centrální banka je může stáhnout. Velmi zjednodušeně a teoreticky řečeno vůbec nemusí dojít k tomu, aby nám tu místo 1000 obíhalo 1100.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 29. 12. 2011 16:16

viktorius: ne, myslel jsem to vazne
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arneee 30. 12. 2011 07:42

PatrikChrz píše:Zlato jedine fyzicke a urcite nedavat do banky (priklad ze 30. let minuleho stoleti, kdy nechal americky prezident Roosevelt zabavit zlato ze soukromych bankovnich sejfu), ale zakopat na zahrade pod jablon.
Tak jako tak u zlata neocekavej zhodnoceni, ale maximalne tak ochranu pred inflaci.

Vynos ze stavebniho sporeni nikdy nebyl 25 %, to byla pouze statni podpora, ktera se pripisovala jen jednou na kazdou splatku, kumulativni vynos vychazel kolem 14 %. Dnes je podpora 10 %, maximalne 2 tisice. Nejvyssi urok ma Wuestenrot a to 3 %. Spolu s podporou uvadi kumulativni vynos 5,95 %, pri 6 letem cyklu (cim delsi doba sporeni, tim vychazi kumulativni zhodnoceni horsi, protoze se "rozpousti" podpora). Navic ve vypoctu nepocitaji s poplatkem za uzavreni smlouvy (1 % z cilove castky, pri uzavreni pres internet polovina) a s poplatkem za vedeni (tusim nejakych 240 Kc za mesic), ktere to jeste snizuji.
Ve vysledku tak neni stavebko zadny zazrak, ale uplne marne take neni. Pocitej ale s tim, ze jak jednou neco zalozis na jmeno ditete je to jeho a po letech, kdyz "se nepovede" to po tobe muze vymahat i soudne!

-- 19. 12. 2011 11:42 --

http://www.mesec.cz/clanky/sporite-dite ... t-nesmite/


U zlata neočekávaej zhodnocení, největší blábol, který jsem slyšel a když tu vidím ty doporučení dejte to na spořící účet apod....

-- 30. 12. 2011 07:47 --

Pokud je to opravdu pro nenarozenou dceru, tak zlato je bomba právě z hlediska dlouhodobé investice, podívejte se na růst cen tohoto drahého kovu za posledních 10 či 20 let, takové zhodnocení vám nedá nikdo. Pokud máte talent a jste spekulant akcie/komodity + trochu štěstí samozřejmě se dá vydělat mnohem více...
Arneee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 30. 12. 2011 09:55

jasne, spekulant a stesti. to presne potreboval tazatel slyset. :oboze
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 30. 12. 2011 10:15

Osobne si myslim, ze je lepsi investovat radeji do vlastniho bydleni (a pokud uz tazatel ma hypoteku ci uvery, tak se z nich co nejdrive dostat ven). Nasledne investovat do par zbrani a dostatku streliva - je to pekny uklidnujici konicek a clovek nikdy nevi, kdy se mu to v teto nejiste dobe bude hodit, ze? :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 30. 12. 2011 11:02

Arneee píše:Pokud je to opravdu pro nenarozenou dceru, tak zlato je bomba právě z hlediska dlouhodobé investice, podívejte se na růst cen tohoto drahého kovu za posledních 10 či 20 let, takové zhodnocení vám nedá nikdo.

A četl's alespoň stávající diskusi, abys nám tady neházel zjednodušující tvrzení? :-)
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmart 31. 12. 2011 02:08

Joezbrna píše:xmart: To máš marný. Většina Tvých oponentů četla nějaký skripta VŠE nebo VŠB a možná český překlad Samuelsona. Pro ně inflace = růst cen. Původní význam tohoto slova (inflate = nafukovat objem peněz v ekonomice v okamžiku opuštění zlatého standardu a zejména pak s přechodem na systém částečných rezerv) se už keynesiáncům a mainstreamu podařilo dokonale utajit.
Přitom, v souladu s technologickým pokrokem, v systému konstantní peněžní zásoby, je přirozený dlouhodobý mírný pokles cen (dnes se stejný rohlík či automobil přece vyrobí a distribuuje s menšími náklady než před 20 lety...).

Abych se vrátil k původnímu tématu: nejlepší investice pro dceru je vychovat z ní krásnou, inteligentní a sebevědomou bytost. Zlato je dobrý nápad. Zrovna dnes jsem pro dceru (3 měsíce) vybral - myslím - opravdu vkusné zlaté náušnice 8-)


Ano v tom bude ten problém - a posun významů slov se objevuje stále častěji, hlavně v oblasti práva - někdy mě to připadá, že se bližíme k newspeaku z romanu 1984.

Pro ty co to ještě nepochopili, drahé kovy slouží jako uchovatel hodnoty a pojistka proti neodpovědnosti vlád a centrálních bank, rozhodně to není prostředek pro spekulaci na rychlé zbohatnutí.
Ikdyž bude-li pokračovat probíhající měnová válka a centrální banky tiskout peníze jako o závod, může se snadno stát, že nárůst ceny drahých kovů překoná většinu papírových investic.

A jelikož alternativa drahých kovů jako peněz ohrožuje zisky (složené úroky a inflace, která umožňuje tuto praktiku) finanční elity a jejich přisluhovačů (ekonomové, politici...) musí být v oficiálích médiích zlato barbarským reliktem a bublina na trhu zlata a stříbra.


4honza: S tou centrální mocí máš pravdu, jen záleží, jak dlouho vydrží lidem lhát a přesvědčovat, je že se nic neděje. Přitom finanční systém (a tedy oprávnění k moci) se jim začíná rozpadat před očima. Navíc díky globalizaci je finanční systém křehčí, než se zdá a pád jedné velké instituce pravděpodobně vyvolá dominový efekt a povede k pádu celého systému.

Pak bude na lidech, jestli znovu zvolí nekryté peníze nebo peníze navázane na nějaké komoditní
krytí
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Joezbrna 31. 12. 2011 14:45

Ano v tom bude ten problém - a posun významů slov se objevuje stále častěji, hlavně v oblasti práva - někdy mě to připadá, že se bližíme k newspeaku z romanu 1984.

Jj, vidím to stejně.

Pro ty co to ještě nepochopili, drahé kovy slouží jako uchovatel hodnoty a pojistka proti neodpovědnosti vlád a centrálních bank, rozhodně to není prostředek pro spekulaci na rychlé zbohatnutí.

Do kamene tesat! A to je přesně ten důvod, proč je zlatý standard v nenávratnu...
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků