Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Lakru 1. 4. 2023 12:45

Dobrý den, rozumím tomu správně, že ten roční výpis Degiro je poměrně k ničemu, pokud jde o vyplňování daňového přiznání? Umožňuje mi totiž zjistit zisk/ztrátu z prodeje akcií, ale neřekne mi, jaké byly moje výdaje na nákup a příjmy z prodeje, přitom právě to se musí vyplňovat do přiznání.
Lakru
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 1. 4. 2023 13:14

To zase ne. Pokud vam nevadi metoda FIFO (tedy zpusob parovani nakupu a prodeju, kdy se prodavaji ucetne nejstarsi nakoupene akcie daneho druhu), tak tam mate vse uvedeno v Kc (pouzity rocni prumerny kurz). Je to pod polozkami Celkové příjmy a Pořizovací cena prodaných cenných papírů. A samozrejme je treba uplatnit jako naklad uhrazene transakcni poplatky.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lakru 1. 4. 2023 17:17

octaviampi píše:To zase ne. Pokud vam nevadi metoda FIFO (tedy zpusob parovani nakupu a prodeju, kdy se prodavaji ucetne nejstarsi nakoupene akcie daneho druhu), tak tam mate vse uvedeno v Kc (pouzity rocni prumerny kurz). Je to pod polozkami Celkové příjmy a Pořizovací cena prodaných cenných papírů. A samozrejme je treba uplatnit jako naklad uhrazene transakcni poplatky.


Děkuji, ale já to tam zaboha prostě nevidím, přijde mi, že mezi těmi čísly je hrozná diskrepance.

https://imgur.com/a/96UsqPp

Ukazuje mi to, že Zisk z prodeje akcií je cca 150k, ztráta 211k, takže celková ztráta se zdá být cca 60k Kč. Ale u těch celkových údajů se těch 60k prostě nemůžu dopočítat. Vidím Pořizovací cenu akcií 3,275M Kč, takže bych čekal, že u těch Celkových příjmů uvidím podobné číslo (nižší o těch 60k). Ale to tam nevidím.

Dělám si vlastní tabulky a tam se dopočtu ztráty 60k Kč na akciích při pooužití FIFO a jednotného kurzu, ale mám u toho o oproti Degiru odlišný výpočet celkových příjmů a celkových výdajů (zjevně si to ale počítám správně, protože celkový zisk/ztráta mi sedí). Psal jsem dokonce ohledně tohoto na podporu, ale ta je teda strašná.
Blbé je, že taky obchoduju s deriváty, takže hádám, že diskrepance bude způsobená tím, ale netuším, jak přesně se to do těch čísel promítá. Docela mě to štve, protože si musím tyto věci dopočítávat, namísto toho, abych je přebral z tabulky.
Lakru
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 2. 4. 2023 13:02

Budete na me muset mluvit cesky, slova jako diskrepance me muzou snadno vyplasit. Udavany zisk/ztratu bych vubec neresil. Broker neni schopny pojmout vsechny moznosti pro danove ucely a tady je jen jedna z mnoha. Podpora Degira je zoufala, za ty penize vlastne ani necekejme nic extra.
Ja si taky vedu evidenci vlastni a resim to na urovni sveho excelu. Krizova kontrola je kontrola zustatku dle exportu Prehledu uctu ke konci roku. Pokud je hotovostni zustatek vsech menovych slozek stejny dle Degira i moji evidence, beru to za overene.
Derivaty nehraju, takze tam vam nemam jak pomoci.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 4. 4. 2023 15:23

Takže můj závěr, pokud mám jen výpis z Degiro:

1. Poplatky při nákupu položkově nezjistím - ty jsou schovány v položkách:
Souhrn realizovaných transakčních poplatků (souvisejících s uzavřenými pozicemi)
Poplatky za obchodování na zahraničních burzách

Čili tyto poplatky nemám šanci dát do výdajů při prodeji. Navíc ještě to může být poplatek za držbu, který se do výdajů dát nedá.

2. Pořizovací cenu bez evidence musím vzít z výpisu. Při prodeji mohu uplatnit poplatek v části Realizovaný hrubý zisk/ztráta za produkt a související transakční poplatky

3. Dividendu musím zdanit podruhé (uplatnění těch 21 Kč se mi nevyplatí - vyplňoval bych přílohu, přikládal výpis).

4. Úrok z Flatexu Celkový zaplacený úrok je "nákladový úrok".

Souhlas s výše uvedeným?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 4. 4. 2023 18:00

Kolik máš za loňský rok transakcí?
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 4. 4. 2023 18:06

Prodeje tři. U nákupů netuším, protože v tom výpisu je jen Přehled portfolia k 31-12-2022
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 4. 4. 2023 20:13

1. a 2. Při tak malém počtu transakcí bych v případě, že u některých CP hrozí s ohledem na strategii časový test, vzal do ruky kalkulačku a udělal export Přehledu účtu (v obchodní aplikaci zvolit Inbox > Přehled účtu, zvolit období a vytvořit export transakcí do excelu). Tam jde všechno dohledat a můžeš si to napárovat a na pytlíku od mouky těch pár transakcí sečíst.
Pokud ne a nebyl by ani důvod se zabývat kurzy měn (jejich optimální hodnotou), vzal bych ve výpisu praktikované FIFO za své. Pak jsou poplatky spočítané na "Souhrn realizovaných transakčních poplatků (souvisejících s uzavřenými pozicemi)". Ty jdou logicky také uplatnit. Poplatky za burzy ne, tzn. neřešíš. Vyčíslené zisky nebo údaje z přílohy s rozpadem na jednotlivé CP jsem nikdy nezkoumal, podle mě to ani nemá smysl. Stejně tě zajímají příjmy a pořizovací cena, což je přepočteno dle ročních průměrných kurzů.
3. no já bych přílohu už jen z principu vyplnil a 21Kč uplatnil, to je 7 rohlíků a to do kanálu nedám
4. ano, ovšem spojený s držením hotovosti, nedá se uplatnit
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 4. 4. 2023 20:16

3. a k tomu mám poslat ten výpis z degira na berňák? Čili tím doložím sraženou daň v zahraničí?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 4. 4. 2023 20:23

Zatím se všichni tvářili, že po nich nikdy nikdo nechtěl nic jiného. A ještě lépe, nevím o žádné FO nepodnikatele, kterou by někdo kontroloval do takové hloubky u přiznané zanedbatelné částky. Celkově si myslím, že už když někdo podá DP a vyplní tu přílohu, je to pro úředníka snad určitá výhružná známka, že si tam nevymýšlí pitomosti a při kontrole by nedal kůži lacino... Ale to mě spíš pouč ty jako praktik.

P.S. já výpis nepřikládal a narozdíl od potvrzení o platbě u darovací smlouvy nic nechtěli
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 5. 4. 2023 09:32

Tak ony v tom přiznání jsou na jiných místech miliony. Tohle je kapka v moři.

Co se týká Souhrn realizovaných transakčních poplatků (souvisejících s uzavřenými pozicemi) - to jsou poplatky při nákupu nebo při prodeji? Pokud při nákupu, tak ty uplatnit nemůžu.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 5. 4. 2023 15:38

Ano, transakční poplatky jsou za nákup i prodej dohromady.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 5. 4. 2023 19:42

Proc by nesly dat poplatky za nakup a za drzbu do nakladu? A to i tech neprodanych? Anebo pomerove?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus 500-1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni až 11%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 5. 4. 2023 20:26

Protože výdaje na nákup jdou uplatnit až při prodeji. A z výpisu Degiro opravdu nevím, jaký poplatek je k jaké transakci. Navíc bych musel ty poplatky znát v roce nákupu. Letošní poplatky za nákupy jsou na věci, které jsou dále v držení.

Ten výpis Degiro snad vymyslel stejnej týpek, kterej vymyslel SAP.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mimous 5. 4. 2023 21:34

Tady bych řekl, že ty výpisy broker primárně skládá pro svou domácí zemi s tím, že lidem z ciziny to snad bude tak nějak taky stačit.
Degiro je ještě dobrý. Viděl jsi třeba výpis z XTB? To je peklo. Vlastně jen seznam akcí - nákupy, prodeje. Nikde žádnej total.
Dividendy podobně. Po jednotlivých nakoupených pozicích po jednotlivých měsících výplaty. Na jednom řádku k dané pozici dividenda, na druhém řádku případně zaplacená daň. Ale tenhle bordel mají i v Aplikaci, kde na rozdíl od Degira nezvládnou zgroupovat dividendu a daň, ale fakt každou pozici jak byla nakoupena, to vypíše. V tom je pak teprve peklo něco najít.

Proti tomu třeba Portu má výpis jak pro blbce. Zase je vidět, že je primárně pro ČR. Máš tam u jednotlivých věcí poznámku, kam případně to v přiznání má přijít. U prodejů info, zda to splnilo časový test...


Jinak pro doložení zaplacené daně z dividend se prý má přikládat výpis od Brokera, aby tam byl nějaký doklad o tom, podle čeho si nárokuješ zamezení dvojímu zdanění.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků