Ovšem, po přesunu pod DIP, stejně jako před ním, můžeš strategii jakkoliv změnit, klidně jí i celou prodat. Jediné co nelze, je převod peněz ven z DIPu (při prodeji to zůstane v DIP peněžence a lze použít pro jiné nákupy uvnitř DIPu, ve stejné či nově vytvořené strategii či portfoliu).
-- 23. 1. 2025 18:51 --fc70 píše:Teď jsem dostával potvrzení – pokud se výplata platí zpětně, potvrzení „za 2024“ je efektivně únor 2024 – leden 2025.
Je i DIP v tomto režimu? Obzvlášť proto, že „potvrzení o zdanitelných příjmech“ od zaměstnavatele má součet výplat v režimu únor–leden, ale taky políčko pro DIP.
Nějak nechápu - vše ohledně daní je za kalendářní rok, jen a pouze kalendářní, tedy i vklady do DIP. Ano, u výplaty (příjmů ze závislé činnosti) je dlouhodobě platná výjimka (účetní odchylka) v tom, že výplata za prosinec je vyplacena až v lednu, stále je to ale prosincový, nikoliv lednový příjem, o této výjimce zde v nějakém vlákně nedávno ze zákona citoval @Rop. Je to tak, že do příjmů ze zaměstnání za rok 2024 patří i to, co bylo vyplaceno (typicky za prosinec) nejdéle do 30 dní od konce zdaňovacího období, tedy do 30.1.2025. Takže ano, zaměstnání tím že je zpožděné to tak má na potvrzení příjmů odjakživa, u něj jde o to, za jaké měsíce ta výplata je, ne kdy byla fyzicky vyplacena, to jde vždy logicky až po daném měsíci (prosincová výplata vyplacená v lednu 2025 tak patří daňově do 2024).
Ale tvé vlastní příspěvky do DPS či DIP určitě ne, tam se počítá to co přišlo v kalendářním roce, tedy do 31.12.24. Příspěvky zaměstnavatele, rovněž, ty jdou do DPS/DIPu oproti výplatě typicky o téměř měsíc napřed, právě aby i toto bylo daňově dodrženo v rámci roku (takže příspěvek zaměstnavatele za prosinec tam také v prosinci byl odeslán). Tj. příspěvek odeslaný v lednu je z lednové výplaty, která je pak vyplacena na účet až během února, kdy ji lze vyčíslit (což před koncem měsíce přesně nejde), nikoliv z prosincové výplaty vyplacené během ledna.