Tipy na Military & Defense industry ETF

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 18. 3. 2022 13:29

Tak si říkám, že pokud současná situace nepůjde úplně do háje, bude se nejspíš v příštích letech hodně dařit zbrojnímu průmyslu. Nemáte tip na nějaké akumulační ETF, které se věnují této oblasti a jsou obchodovatelné na Degiru?

Preferoval bych tady možná spíš evropské firmy, ale není to podmínka.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 18. 3. 2022 15:30

Zas takový problém něco najít být nemusí, minimálně v US. S Evropou je to horší.
https://etfdb.com/etfs/industry/aerospace--defense/
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxiro 18. 3. 2022 15:42

Degiro neumožňuje obchodovat akcie zbrojařských firem. Takže pochybuji, že by mělo v nabídce i ETF na tento sektor. Před cca 2-3 lety jsem chtěl koupit Lockheed&Martin (LMT) a Degiro ho v nabídce nemělo (a stále nemá)

Jinak ale tu jsou ETFka na sektor Aerospace + Defense. Tohle jsou 2 největší ETF tohoto sektoru.
iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA)
SPDR S&P Aerospace & Defense ETF (XAR)

Evropských firem v tomto sektoru tolik veřejně obchodovaných není, proto jich moc v těchto inexech není. Největší váhy v ETFkách zaměřených na tento sektor mají Ratheon technol. (RTX), Boeing (BA), Lockheed&Martin (LMT) Northrop Grumman (NOC) nebo třeba General Dynamics (GD).

Já osobně držím od roku 2020 pozici v Raytheonu, chvíli poté co proběhla fůze Raytheon Company a United Technologies Corporation. Kupoval jsem ve třech tranších na úrovni 60, 58 a 56USD. Třetinu pozice jsem ještě ten rok prodal.
Naposledy upravil xxiro dne 18. 3. 2022 18:50, celkově upraveno 1
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 18. 3. 2022 15:46

Také jsem nad tímto uvažoval, ale nejsou na Degiru ani XTB. A taky je fakt, že dneska jsou tyto ETF +50% , takže ty zbrojařský závody můžou být už částečně začeněny.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 18. 3. 2022 15:47

Tak to by mohl být důvod, proč jsem na Degiru nic nemohl najít, ani když jsem zadával přesné názvy nebo tickery. Třeba ani ten iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA) tam podle mě není.

Do konkrétních firem se mi ale úplně nechce, raději celý trh.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar




Odeslat příspěvekod xxiro 18. 3. 2022 19:27

Marek Lutonský píše:Tak to by mohl být důvod, proč jsem na Degiru nic nemohl najít, ani když jsem zadával přesné názvy nebo tickery. Třeba ani ten iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA) tam podle mě není.

Do konkrétních firem se mi ale úplně nechce, raději celý trh.


Konkrétně v ETF od iShares (ITA) má největší zastoupení Raytheon (RTX) - 22% a Boeing (BA) -16%. Na těchto dvou firmách tento fond stojí a padá.

SPDR S&P Aerospace & Defense ETF (XAR) je daleko více diverzifikovaný.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 18. 3. 2022 19:45

Kde se dají tyto ETF koupit? IB určitě, a dál?
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod icdesoft 19. 3. 2022 07:30

Fio e-Broker
icdesoft
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 19. 3. 2022 09:55

Podle mě i přes jakéhokoliv bankovního obchodníka.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggnejez 19. 3. 2022 12:41

IBRK umí americké ETF? (např. $VOO, $VGT...)
ggnejez
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 2. 4. 2022 10:17

Polsko prý hodně zbrojí, jak si stojí tamní firmy?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jivneo 3. 4. 2022 09:45

Marek Lutonský píše:Tak to by mohl být důvod, proč jsem na Degiru nic nemohl najít, ani když jsem zadával přesné názvy nebo tickery. Třeba ani ten iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA) tam podle mě není.

Do konkrétních firem se mi ale úplně nechce, raději celý trh.


Podle nizozemske legislativy nelze nabizet akcie firem, ktere jsou nejak spojeny s kazetovou minici ani etf, ktera maji vice nez 5% podil v takove firme:
https://www.afm.nl/nl-nl/professionals/ ... tie-mm-int
jivneo
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků